Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2008., 19:12   #21
morate pročitat knjigu "može i bez kavijara"
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 19:57   #22
Quote:
Chome kaže: Pogledaj post
Znači nije stvar čisto u pomfitu nego u bilo kakvom pečenom krumpiru?
ja ti sad nazalos ne znam objasniti zasto je to tako ali u pomfritu su znanstvenici utvrdili najvece kolicine tih stetnih supstanci..cips iz vrecice je isto prosao jako lose..krompiri peceni u pecnici su je imali dosta ali opet ne tako puno kao pomfrit..inace javlja se i u keksima, kruhu..etc..
TigerLilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 20:15   #23
Malo sam se zainteresirao pa sam našao OVO gdje sve fino piše i dobro je objašnjeno iako ni znanost ne zna dovoljno o tome.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 23:08   #24
Čini mi se da bi se svi tradicionalni načini za pripremanje ukusne hrane trebali izbaciti da se zaštiti od tih akrilamida. Sve iole zapeceno i karamelizirano.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 13:32   #25
Najvažniji je sam krumpir. Ako krumpir ne valja, nema dobrog pomfrita.
Naravno, važna je i idealna temperatura.
Tko si to može priuštiti, neka proba sfrigati krumpire u maslinovom ulju. To je za prste polizati.
Ako se baš nema maslinovog za bacanje, može ga se samo malo dodati, da zamiriše
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 19:24   #26
Mislim da tu ne moras paziti na puno stvari - bitno je samo da je krumpir ok i da ga malo s krpom obrises (da ne bude mokar kad ga stavljas u ulje) i da je ulje jako vruce.
Bitno je da ti ne ostane jako dugo, nego vec dok ti se cini da je skoro gotov - ona ga vec mozes vaditi (da ti ne zagori).

Ja bi ti preporucila svjezi krumpir - gotovi kupljeni je puno vise nezdrav. (I ako se niti meni bas ne da cistiti ga, rezati..)
__________________
"Dvije stvari su beskonačne, svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran."
(Albert Einstein)
MISS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 15:11   #27
Quote:
A_N_A kaže: Pogledaj post
Nikad čula za ovo dvoetapno prženje!
Kak se to dela?
tako se radi u velikom restoranima, gdje rade svoj pomes....zove se blanširanje.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2008., 08:48   #28
Wow, ljudi, hvala na odgovorima
Malo mi izgleda kao gnjavaža dvaput pržit pomfrit, ali mi se čini da sam nešto slično vidjela na Discoveryju kod Heston Blumenthala, premda mislim da je on prvo kuhao krompir a onda ga pržio
Ajd, probam jedan od ovih dana pa da vidim jel to to
__________________
“Let's put a smile on that face!”
Tiamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 09:56   #29
Quote:
Klon Prvog Vozača 2 kaže: Pogledaj post
još jedna stvar: u dosta restorana se stavlja hidrogenizirano ulje zato da bi krumpir ostao hrskav i po par sati. Inače je to ulje onako, otrovno
Tj palmino ulje koje ima duži vijek korištenja, i daje restoranskim jelima specifičan okus i miris (zato ti se čini kad jedeš bilo gdje vani kako je sve finije nego doma).

Čudno, ali preporučila bi iz bille clever pommes, nema boljeg, otkrila slučajno
__________________
Dok je ovaca bit će i šišanja.
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 10:47   #30
Quote:
nina g kaže: Pogledaj post
Tj palmino ulje koje ima duži vijek korištenja, i daje restoranskim jelima specifičan okus i miris (zato ti se čini kad jedeš bilo gdje vani kako je sve finije nego doma).

Čudno, ali preporučila bi iz bille clever pommes, nema boljeg, otkrila slučajno

Čekaj, tebi je hrana u restoranima finija nego ona koju doma spremiš?
Nešto mi tu ne štima. Pogotovo, ako je naglasak na prženoj restoranskoj hrani
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 10:52   #31
Quote:
Tiamat kaže: Pogledaj post
Wow, ljudi, hvala na odgovorima
Malo mi izgleda kao gnjavaža dvaput pržit pomfrit, ali mi se čini da sam nešto slično vidjela na Discoveryju kod Heston Blumenthala, premda mislim da je on prvo kuhao krompir a onda ga pržio
Ajd, probam jedan od ovih dana pa da vidim jel to to
Zaista ne znam ništa o duplom prženju i neću tvrditi da je loše, ali je sigurno gnjavaža. Vjeru mi, koliko god puta sam spremao pomfrit, uvijek mi je jednoako dobar i ukusan bio onaj od domaćih krumpira pržen u maslinovom ili s dodatkom maslinovog ulja.
Siguran sam da pomfrit od gnjecavih i vodenastih krumpira ne može ispasti dobar da ne znam što napraviš. Ok, možda to duplo friganje može pomoći, ali....ja se time neću baviti
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 11:51   #32
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Čekaj, tebi je hrana u restoranima finija nego ona koju doma spremiš?
Nešto mi tu ne štima. Pogotovo, ako je naglasak na prženoj restoranskoj hrani
Ma ne, ali ima itekako fine hrane po restoranima, doista ne idem često, ali to što jedem , ili me zapadne ukusno, ili samo imam sreće. Najfinija hrana je domaća koju ja napravim
__________________
Dok je ovaca bit će i šišanja.
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 15:43   #33
hidrogenizirano ulje je doista veliki problem, jer je uzrok visokok tlaka, srcanih udara i istraživači sumnjaju da je uzrok multipla skleroze. a i najevidentije: svi smo poceli bit deblji i deblji.
nas organizam nemoze syntetizirat te umjetne masti, tako da se ta mast nakupi oko organe i u oko stomacnog areala.
nesrecnim se nakupi ta mast u venama, pa eto, crkni ili ne crkni.

vise inforamacija mozete nac vamo:

http://www.hsph.harvard.edu/nutritio...transfats.html

danska i grad new york su vec zabranili hidrogenizirano ulje, a u europskom parlamentu se trenutacno isto raszmislja da li ce se zabranit.

naprimjer jeftine margarine i ulja nisu dobra za zdravlje.
a najgore je sto u cokolinu i drugima proizvoda hrane masovno stavljaju utvrdeno ulje(Kiki Riki, Podravka, necu da pocnem jos ih vise nabrajat), jer je proizvodacima jeftinije.
lipilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 21:07   #34
belgijski pomfrit
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 13:16   #35
Pomfrit

Jel zna itko, zašto je ovaj kupovni smrznuti pomfrit onak hrskav kad se ispeće a kad kod kuće ogulim krumpir i ispećem u fritezi nije hrskav nego je mekan?
u čemu je tajna?
anita danijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 13:23   #36
zato jer je već termički obrađen
ako hoćeš hrskavi krumpir prvo bi ga trebao peči na 160 stupnjeva u zaklopljenoj posudi 10ak minuta, onda ga izvadiš i ostaviš barem pola sata da odmori. zagriješ ulje na 190 i pečeš ga par minuta bez poklopca
ako misliš da će ti biti premasno, možeš ga ranije malo prokuhat pa onda u vrelo ulje
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 04:01   #37
kakva su vasa iskustva sa smrznutim pomfritom ispecenim u pecnici, znaci ne u vrelom ulju?
u kauflandu ima neki koji je navodno bas namijenjen za takvo pecenje
jel to valja ista?
jenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:24   #38
Ja sam samo tako one kupovne radila. Malo ulja, malo soli (ja stavim i malo crvene paprike) i pece se. Meni fino
Doria is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:27   #39
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Prvi faktor dobrog pomfria je odabir sorte krumpira. Ove sam godine imao 4 vrste, "crvene" kože bijelog i žutog mesa te "bijele" kože sa žutim i bijelim mesom. Meni se najbolji pokazao crveni krumpač bijelog mesa. No, stvar je osobnog ukusa.
Drugi faktor je temperatura ulja, koja bi trebala biti oko 180 C.
Treće, izbor ulja je opet stvar ukusa.
Važno je i dobro izbalansirati količinu krumpira koji jednokratno ubacujemo u zagrijano ulje, ne bi trebalo pretjerivati s količinom već je bolje peći dva puta po malo.
Last but not least...pomfri je kaloričan, kaloričan, kaloričan....

Vrlo vazan detalj je kolicina ulja. Mi doma najcesce nemamo dobar omjer ulja i krumpira pa stvar ne klapa.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:49   #40
http://www.youtube.com/watch?v=Em34idZwE0o

Ovako se rade krompirići - pogledajte na drugoj minuti

Vidio sam taj lokal, ali sam mislio da je to neki MCD ekvivalent, pa nisam otišao. Koja greška...
NafNaf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.