Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2003., 19:49   #1
narodna medicina

vjerujete li u narodnu medicinu? koje metode narodne medicine su vama poznate, nije vazno radi li se o obicnoj prehladi ili pak o bubrezima, srcu, jetri, plucima? ja kod prehlade obavezno mazem cesnjak, a kad me boli grlo znam umutit med i jaje u mlijeko... neki skidaju temperaturu oblozima od rakije stavljajuci na vrat... kojim se metodama sluzite? i pomazu li vam?
mrsavipas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 22:24   #2
Re: narodna medicina

Quote:
Vodeni kaže:
neki skidaju temperaturu oblozima od rakije stavljajuci na vrat...
to se ne radi, mogle bi te alkoholne pare poprilicno omamiti i 'umiriti'
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 10:43   #3
kada imam bronhitis pravim si caj od jecma i stvarno pomaze.
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 11:05   #4
Re: Re: narodna medicina

Quote:
valnea kaže:
to se ne radi, mogle bi te alkoholne pare poprilicno omamiti i 'umiriti'
Hmmm... Zapravo, izbor alkohlnog pica nije vazan. Moze se i s industrijskim alkoholom. Ideja je jednostavna - alkohol kad hlapi, hladi povrsinu. Stoga, nije dovoljno nanijeti ga samo na siju nego bi trebalo namazati sto veci dio povrsine tijela.

Valnea ima pravo. Jedino, nije rijec samo o pari, nego i o resorpciji kroz kozu. O tome treba posebno voditi racuna kod male djece.

I naravno, to se uistinu ne radi. Po potrebi, dovoljno je tusiranje u mlakoj vodi (vazno je da je temperatura vode ispod tjelesne temperature). Mlakoj, ne hladnoj ili mrzloj.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 11:53   #5
Biljni čajevi - ima ih za sve namjene. Zaboraviti na kolu, fantu i ostalo smeće.
Pijem ih svakodnevno, poželjno blago zasladiti medom.
__________________
he he he
Pcela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 12:01   #6
Kod nadrazhajnog kashlja - prepolovljena kapula u prostoriji gdje se spava/boravi.

Listovi kupusa oko vrata, narochito pomazhe kod angine, listovi kupusa prije spavanja na prsa, preko obichni shkartoc i vunena majica, olakshava iskashljavanje sluzi.

Puhova mast za vene i zarashtavanje, kazhu i za hemoroide.

Voda od ljuski krumpira za artritis.

Brshljan za zatezanje kozhe poslije poroda i dojenja.

Gruba morska sol za bolne noge.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 20:40   #7
Quote:
magic kaže:
Kod nadrazhajnog kashlja - prepolovljena kapula u prostoriji gdje se spava/boravi.

Listovi kupusa oko vrata, narochito pomazhe kod angine, listovi kupusa prije spavanja na prsa, preko obichni shkartoc i vunena majica, olakshava iskashljavanje sluzi.

Puhova mast za vene i zarashtavanje, kazhu i za hemoroide.

Voda od ljuski krumpira za artritis.

Brshljan za zatezanje kozhe poslije poroda i dojenja.

Gruba morska sol za bolne noge.
zanimljivo, pa jel to sve fercera? ajde da skupimo sto vise, nisam hipohondar, al neki dan su me uhvatili bubrezi pa sam poceo, prehlada, pa sam poceo sa cesnjakom se pucat ... dobro je to znati
mrsavipas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 09:33   #8
Napisala sam samo ono shto sam osobno ili chlanovi moje obitelji, isprobali. Ne bih savjetovala neshto neprovjereno.

Ako te josh zanima, mogu nastaviti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 20:27   #9
Quote:
magic kaže:
Napisala sam samo ono shto sam osobno ili chlanovi moje obitelji, isprobali. Ne bih savjetovala neshto neprovjereno.

Ako te josh zanima, mogu nastaviti.
come on, samo nastavi, ako ja saznam kakav dobar recept, sigurno cu ga reci
mrsavipas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 21:08   #10
grlobolja:
-oblog od rakije, ali ne prejake da ne opece kozu
-staviti na gazu debeli sloj meda i pobiberiti-oblog

temperatura:
-bjelanjak malo umutiti i namazati tabane
-carape namociti u sirce i mijanjati cim se osusi

upale jajnika:
-oblog od rakije (ne prejake i ne prehladno)-isprobano! napomena: oblog ide ODOZDO

sjetim se ja jos
__________________
zar opet
neznalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2003., 23:08   #11
Re: narodna medicina

Quote:
Vodeni kaže:
neki skidaju temperaturu oblozima od rakije stavljajuci na vrat...
ja sam čula (nisam nikad probala) da kod visoke temperature treba umočit čarape u rakiju i obuti ih.
Nikad mi djeca nisu imala tako visoku temp. da bi to probala al baš me zanima.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 09:30   #12
Zašto nitko ovdje ne piše?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 09:54   #13
Probali su moji roditelji na meni ono sa carapama i rakijom, a probacu i ja na svojima ako nedajboze zagusti.

Napravi se mjesavina rakije i vode, pola-pola, ali tako da smjesa bude mlaka, a ne sasvim hladna. Carape (sokne, da ne bude zabune) se skvase u tome, i na noge. Ispod nogu je najbolje staviti onu nepropusnu plahtu za bebe (ona starinska stvar ), a noge preko pokriti necim sto cete poslije lako oprati.

Cilj igre je, da tako kazem, da se toplota iz glave "izvuce" u noge. Sve u cilju izbjegavanja konvulzija.

Pali, vjerujte mi.

BTW, ova moja mladja je od rodjenja na nekoj granici malokrvnosti. Pila je zeljezo, pazimo na ishranu (a ta, hvala Bogu, jede sve), ali je i dalje nekakva bljedunjava (ima tu i gena, na mene je svijetle puti). Inace je jako energicna i zivahna, pa s te strane ne izgleda da ima problema.

Ako znate stogod "narodno" (njoj je 20 mjeseci, uskoro 21), javite mi. Hvala.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:10   #14
Quote:
Rajna kaže:
Ako znate stogod "narodno" (njoj je 20 mjeseci, uskoro 21), javite mi. Hvala.
Ja sam imala problema s anemijom sve do prije 5-6 godina. Tada mi je jedan travar napravio nekakav sirup koji sam pila skoro mjesec dana. Od tada super.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:20   #15
Quote:
Tija kaže:
Ja sam imala problema s anemijom sve do prije 5-6 godina. Tada mi je jedan travar napravio nekakav sirup koji sam pila skoro mjesec dana. Od tada super.
Ja sam isto pola zivota malokrvna i svaki put sam se izvukla sa onim koktelom cikla-mrkva-jabuka.

Ali receno mi je da ovako malo dijete ne vari sok od cikle bas najbolje i da cu joj preopteretiti zeludac.

Zato to nisam na noj isprobavala.

Zao mi je jedino sto ona ovako slatkohrana ne voli kakao. To bi dosta pomoglo, ali malena ne voli pa ne voli.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:23   #16
Quote:
Rajna kaže:

Pila je zeljezo, pazimo na ishranu (a ta, hvala Bogu, jede sve), ali je i dalje nekakva bljedunjava (ima tu i gena, na mene je svijetle puti). Inace je jako energicna i zivahna, pa s te strane ne izgleda da ima problema.

Moj je Junior kao mali uvijek izgledao kao tipichno anemichno dijete - bljedunjav, prozirna kozha lica, podochnjaci...kad god smo vadili krv - odlichno!

Preparate zheljeza nemoj davati ukoliko krvna slika ne pokazuje manjak...samo ce imati problema sa stolicom.

Ne zaboravi da grah (fazhol) ima jako puno zheljeza!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:40   #17
Quote:
magic kaže:
Moj je Junior kao mali uvijek izgledao kao tipichno anemichno dijete - bljedunjav, prozirna kozha lica, podochnjaci...kad god smo vadili krv - odlichno!

Preparate zheljeza nemoj davati ukoliko krvna slika ne pokazuje manjak...samo ce imati problema sa stolicom.

Ne zaboravi da grah (fazhol) ima jako puno zheljeza!
E upravo si opisala ovu moju. Znas sta mi je najgore - jedna doktorica je rekla da je to granica malokrvnosti, a drugi doktor da je hemoglobin koji ona ima ok za toliko dijete.

Meni svako malo neko baci bubu u uho izjavom tipa "Joj sto ti je bljedunjava", a mozes misliti kako se ja onda osjecam. Nikako.

Onda u sebi kontam - pa ako je ovako raspolozena i zivahna, nije valjda da joj nesto fali, ne dao Bog.

Hvala za napomenu o grahu!
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:43   #18
Ma svi se 'vataju zelenjave a to djeca mrze...a bome fazhol obichno vole

Moj je znao mlatiti i za vecheru...josh sam mu prvo vrijeme pasirala, kao da ga ne nadme...ma nish im ne smeta
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 11:20   #19
I josh bih dodala da djeci svakako ponudite prirodni vocni sok, kashicu, kolach s vocem odmah nakon ruchka, jer svjezhe voce i sadrzhi vitamin C koji pospjeshuje apsorpciju zheljeza iz ostalih namirnica.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 19:23   #20
Re: Re: narodna medicina

Quote:
Tija kaže:
ja sam čula (nisam nikad probala) da kod visoke temperature treba umočit čarape u rakiju i obuti ih.
Nikad mi djeca nisu imala tako visoku temp. da bi to probala al baš me zanima.
A kaj u rakiji morti ima paracetamola ili askorbinske?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:50.