Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2020., 11:56   #1
Jean-Luc Godard - lik i djelo



Pozdrav ekipa! Danas je 90. rođendan velikog Francuskog redatelja i scenarista Jeana-Luca Godarda. Vidim da se o njemu nije mnogo pisalo ovdje, a s obzirom da mu je danas okrugli rođendan mislim da bi mogli napisati koju riječ o njemu. Ja osobno nisam neki njegov veliki fan i nije mi najdraži Francuski filmaš, ali volio ga netko ili ne činjenica je da je on posljednja živuća legenda zlatnog doba Europskog filma.

Po mom mišljenju radi se o filmašu koji se je sve vrijedno što je stvorio bilo u jednom jedinom desetljeću, točnije 60-ima. Tada je snimio čak 19 filmova. Ne znam dali je itko drugi u samo deset godina snimio više od njega. Nažalost nakon završetka 60-ih, on po meni više nije snimio ništa značajno. 60-e kod njega također mogu prepoloviti u dva djela.

Prvi dio mi je apsolutno draži, do 1965., odnosno do "Ludog Pierrota" kada je počeo malo previše filozofirati. No ipak jedini njegov film koji mogu proglasiti odličnim je "Le petit soldat". U njemu mi apsolutno ništa ne fali i sva Godardova filozofiranja su mi tu sjela. Prvi njegov film "À bout de souffle" mi je ok, iako malko precijenjen. "Vivre sa vie", "Le Mépris", "Bande à part", "Une femme mariée", sve redom solidni iako niti jedan od njih odličan.

"Alphaville" je film koji po meni imao jako dobru ideju, krajnji rezultat je bio samo prolazan. Film je na trenutke dosadnjikav. I onda dolazimo do toga famoznog "Pierrot le Fou" i od tog razdoblja pa nadalje zabrazdio je u snobizam. Iako, taj sam film još mogao probaviti, ali "Weekend" nikako. Kužim ja u čemu je štos u tim filmovima, no meni je to jednostavno predosadno.

Kroz njegove filmove često se spominju iste stvari. Reference na aktualne političke događaje, komunizam, Francusku kulturu i njihove umjetnike, i ono što sam primjetio u svakom mu se filmu spominje Alfa Romeo. Nekada je sa svim tim znao biti dosadan.
Što vi mislite o Godardu?

IMDB

Biografija

Još nešto ukratko o njemu
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2020., 18:29   #2
Vivre sa vie mi je najbolji, onaj prvi sa Belmondom isto dobar, to jest À bout de souffle, Le mépris solidan, Alphaville ne volim. Ostalo sam zaboravio, a imao sam godinama nazad turneju njegovih filmova. Sve u svemu, nisam baš fan, bolji su mi neki drugi novovalovci.
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2020., 18:51   #3
Od toliko toga sta je snimio, gledao samo samo jedno 4-5 komada i nije me vuklo za dalje. Neki prosjek, nista posebno. U usporedbi sa svojim francuskim suvremenicima, on mi je na dnu liste.
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2020., 18:58   #4
Pogledao sam gomilu njegovih naslova...medjutim sad da me pitas koji...ne mogu se sjetiti
Mislim da to dovoljno govori
Npr s druge strane Bunuela sam gledao u isto vrijeme...dosta pamtim
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2020., 23:23   #5
Sretan mu rođendan i svaka čast što je dogurao do devedesetog, ali brate mili što su meni njegovi filmovi dosadni i isprazni, čak bi rekao i iritantni, to je neopisivo. Sigurno jedan od najprecijenjenijih redatelja ikada. Ti turbo dosadni i besmisleni dijalozi, krupni planovi, statična kamera, dugačke scene itd. Nikako, ali baš nikako ga ne mogu smisliti.
bobo 98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 11:22   #6
Quote:
punkrockos kaže: Pogledaj post
Od toliko toga sta je snimio, gledao samo samo jedno 4-5 komada i nije me vuklo za dalje. Neki prosjek, nista posebno. U usporedbi sa svojim francuskim suvremenicima, on mi je na dnu liste.
Kaži mi, koji novovalovci su ti bolji?

Meni su Truffaut i Chabrol top..
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 11:33   #7
Prva faza u 60-ima do početka 70-ih mu je još najbolja. Ipak je tu najinovativniji i samo s nekoliko filmova dovoljan da ostavi nemjerljiv pečat.

Ostalo je kvantiteta i ponavljanje. Dobro, ove novije od 90-ih naovamo i nisam se nešto nagledao, znam da je išlo nešto novije na htv prije par godina pa sam i brzo odustao od gledanja.

Breathless, Alphaville, Pierrot la Fout, Vivre Sa Vie, Contempt, Masculine Feminine, Woman is a Woman pa čak i Weekend su dovoljni da stekneš nekakav dojam i vidiš zašto je važan. (A i svi su nabrojani filmovi nastali od 1960-1967).

Vjerujem da se i u kasnijim fazama može naći još nešto dobro, ali ipak će ostati najpoznatiji po ovima iznad nabrojanima.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2020., 18:26   #8
Quote:
PatriotSLO kaže: Pogledaj post
Kaži mi, koji novovalovci su ti bolji?

Meni su Truffaut i Chabrol top..
ta dva sigurno, i Louis Malle mada neznam dal bi se on svrstao pod novovalce, al definitivno je suvremenik.

Rohmer npr. mi je uzasan, to ne bi nikom pozelio
__________________
"...here's to your fuck, Frank!"
punkrockos is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2020., 18:16   #9
I ja isto više volim Truffauta i Mallea, iako ovog drugog ne ubrajaju u novovalce. Što se općenito Francuza tiče draža mi je ona starija garda. Clouzot, Melville i Bresson.
__________________
Hrvatska je za Hrvate, svi ostali su gosti u ovoj državi - Ruža Tomašić
mislavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2021., 22:17   #10
Kad smo već kod meditacija na drugom topicu, je li tko odgledao Histoire(s) du cinéma? Snimila sam to kad je bilo nedavno na HRT i odgledala dva puta po sat vremena, još trebam ostatak. Kako vam se to čini? Meni je to bliže video umjetnosti nego (dokumentarnom) filmu, dosta jest pretenciozno, no ne mogu poreći da mi je uspio dočarati neke stvari iz povijesti filma koje na drugi, razložniji i linearni način možda ne bi.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2021., 14:24   #11
Precijenjen za popizdit. Nije problem u dosadi, ona je subjektivna. Nekome je nešto dosadno nekom to isto zanimljivo, problem je kod njega kronična ne suptilnost i prozirnost. Filmovi mu liče na prilično lošu propagandu. Recimo "Les carabiniers" toliko plitko da bi dijete iz vrtića znalo odgonetnuti smisao filma. A tek kad počne s tim preseravanjima o marksizmu, kapitalizmu... Ko' da čitaš brošure Radničke fronte.
cvrstkostijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2022., 12:22   #12
Premješteno s Osvrta filmske vrste

Quote:
Modernizam, jebiga, nisu svi za to, ne predbacuj si. Ako ti je do čvrste forme, imaš Hitchcocka, Spielberga i Minghellu, ne troši vrijeme ako se ne nalaziš u ovakvom nečemu.
Nah, son.

Dobar je film dobar film, neovisno o formi. Ovo nije dobar film, nego isprazno trkeljanje o ničemu, krajnje glupo i, kako kaže sam Bergman, lažno intelektualan, rađen za kritiku, a ne publiku.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2022., 17:35   #13
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Nah, son.

Dobar je film dobar film, neovisno o formi. Ovo nije dobar film, nego isprazno trkeljanje o ničemu, krajnje glupo i, kako kaže sam Bergman, lažno intelektualan, rađen za kritiku, a ne publiku.
Nezanemariv udio Godardovih filmova je takav. Je li ti takvo trkeljanje isprazno ili ne, to je tvoja stvar. I kod Rohmera i Tarantina se trkelja pa ne vidim da se od toga radi problem.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2022., 20:36   #14
Quote:
FassGoHard kaže: Pogledaj post
Nezanemariv udio Godardovih filmova je takav. Je li ti takvo trkeljanje isprazno ili ne, to je tvoja stvar. I kod Rohmera i Tarantina se trkelja pa ne vidim da se od toga radi problem.
Ne znam koja je točno poanta naše slatke, male diskusije, Fass. Je li ti braniš film? Ako ga braniš, možeš mi ukratko izložiti čime ga točno braniš? Mislim, ne moraš, film tebi može biti sjajan, ne sporim, ali otpisati moju brzinski sklepanu kritiku sa 'nije za tebe modernizam' prilično je nefer. Štošta se još može okarakterizirati kao modernizam pa mi je sjelo, jer likovi ne pričaju u parolama, među ljubavnicima ima kemije; kad se netko ubode nožem ili prikolje (kao u Cache) autori nam bar naznače zašto se to događa. Sve što ovdje vidim stupidno je redanje scena gdje slušamo redateljeve misli o zeigeistu 60ih, o socijalizmu itd. Gdje je tu meso? Osjećaji? Potpuno se slažem sa Melom Gibsonom kad spominje pravilo o 3E's, a Godard me s ovim ne zabavlja, niti me educira, a još manje unapređuje kao osobu ili gledatelja.
LouReeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2022., 14:15   #15
Quote:
LouReeth kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je točno poanta naše slatke, male diskusije, Fass. Je li ti braniš film? Ako ga braniš, možeš mi ukratko izložiti čime ga točno braniš? Mislim, ne moraš, film tebi može biti sjajan, ne sporim, ali otpisati moju brzinski sklepanu kritiku sa 'nije za tebe modernizam' prilično je nefer. Štošta se još može okarakterizirati kao modernizam pa mi je sjelo, jer likovi ne pričaju u parolama, među ljubavnicima ima kemije; kad se netko ubode nožem ili prikolje (kao u Cache) autori nam bar naznače zašto se to događa. Sve što ovdje vidim stupidno je redanje scena gdje slušamo redateljeve misli o zeigeistu 60ih, o socijalizmu itd. Gdje je tu meso? Osjećaji? Potpuno se slažem sa Melom Gibsonom kad spominje pravilo o 3E's, a Godard me s ovim ne zabavlja, niti me educira, a još manje unapređuje kao osobu ili gledatelja.
Bilo bi bolje da nisi Gibsona upleo u priču, ali što je, tu je. Film je plod francuske kulture, kulture racionalističkih jebivjetara i lezilebovića i kao takvog ga treba gledati. Normalno da smrtno ozbiljni religijom opčinjen jebač poput Bergmana to nikad neće razumjeti.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2022., 00:08   #16
Quote:
FassGoHard kaže: Pogledaj post
Bilo bi bolje da nisi Gibsona upleo u priču, ali što je, tu je. Film je plod francuske kulture, kulture racionalističkih jebivjetara i lezilebovića i kao takvog ga treba gledati. Normalno da smrtno ozbiljni religijom opčinjen jebač poput Bergmana to nikad neće razumjeti.
ima godard dobrih filmova, ima i losih. al taj mepris je bio toliko naporan u svom besmislu da sam morao ugasiti
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2022., 06:56   #17
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
ima godard dobrih filmova, ima i losih. al taj mepris je bio toliko naporan u svom besmislu da sam morao ugasiti
I Muški rod, ženski rod i Prezir su klasični pred-1967. Godard.

Oba filma, naročito prvi, pamtim kao nešto što me dotaklo kao osebujno i svježe. Poznam dosta dobro francuski novi val, Godard mi je čak jedno vrijeme bio dijelom forumskog nadimka koliko mi je drag režiser, i zato sam kolegi Louu napisao da ta poetika možda nije za njega jer kod Masculin Feminin ne radi se o nekakvom kukavičjem jajetu ili žanrovskoj ekskurziji nego o paradigmatskom filmu iz Godardovog imperijalnog razdoblja.
Dopuštam da griješim.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2022., 10:31   #18
Quote:
593 kaže: Pogledaj post
ima godard dobrih filmova, ima i losih. al taj mepris je bio toliko naporan u svom besmislu da sam morao ugasiti
meni je to jedan od godardovih najboljih, što znači da je samo dobar.
ali taj središnji dio kad se ljubavnici prepiru je fakat loš, to se ne da opravdat nikakvom mrtvom francuskom kulturom.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2022., 12:15   #19
Od Godarda sam pogledao samo 2 filma zasad.
'Le Mépris' mi je odličan, a 'Breathless' naporan.
__________________
Curb
Pajkic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2022., 16:56   #20
Chabrol mi je oduvijek bio puno zanimljiviji autor.
Breathless je po mojem mišljenju precijenjen ali dobar film. Mepris sam volio isključivo zbog BB...
Kao što rekoh uvijek ću prije pogledati Chabrola pa čak i Truffauta koji mi je također za klasu ispod sjajnog Chabrola
blase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:41.