Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2009., 23:00   #301
Quote:
sabunike kaže: Pogledaj post
Pozdrav- pred 1 godinu sam posadio 1,7 ha lješnjaka. Sve što sam tamo radio sam zapisao, uključivši vrijeme, termine, cijene. Ako te zanima ?!?
Mene zanima, mama mi nešto kemija neke lješnjake... jel bi htio dati koji komentar?

Hvala
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 10:41   #302
Čitajući ovaj thread primijetio sam link na američku firmu koja proizvodi drobilice i čistilice za orašasto voće.
Postoji li i tresač za lješnjake/orahe?
Vidio sam da postoji tresač za višnje koji se može kupiti kod nas. Može li se on koristiti i za trešnju oraha?
Ima li tko iskustva s takvom mehanizacijom?
Postoji li neka firma u Hrvatskoj koja proizvodi takve strojeve, osim gore spomenutog zastupnika iz ovog threada (info by teta-elza)?

Unaprijed hvala na odgovorima i ispričavam se ako nisam primijetio da informacija već postoji u ovo threadu ili na forumu.
Shiva314 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 19:49   #303
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Mene zanima, mama mi nešto kemija neke lješnjake... jel bi htio dati koji komentar?

Hvala
Na 1,7 ha posadio sam 820 kom ( istarski dugi, bijeli i crveni lambert, rimski, ostali su do 5 kom). Cijene sadnica su iste kao navedene. U tekućoj godini imao sam 5 x tanjuranje , 2x okopavanje u redovima , jer me je ubila ambrosia- prvo sam je čupao u redovima- blago se ubio od posla i ispatio djecu i ženu.Za stajsko gnojivo i kalcij izdvojio sam 4000 Kn. Onda se traktorist zaigrao ,pa mi je 15-tak lješnjaka stradalo. 12 ih se osušilo. Uz to sam iskopao bunar, stavio potopnu pumpu, odlučio se na solarnu energiju.
Kada sam vidio koliko sam platio kopanje u redovima, a što sam dobio uzeo sam si malo močniji motokultivator pa ćemo vidjeti.
Uglavnom, poticaj je pokrio pripremu zemljišta, sadnice, sadnju, gnojivo i kalcij.
Ostalo je vjerojatno otišlo za piće i klopu za ekipu.
Za sve poslove vezane uz lješnjake u prvoj godini utrošio sam 40 dana ( svojih, obitelji, prijatelja i radnika).
Za sada računam da će mi za održavanje nasada trebati najmanje 8000 Kn- ali , vidjeti ćemo.Ograđivanje je poseban problem.
Uglavnom sam želio imati malu plantažu,kad god mogu pobjeći s posla na ranch, raditi ono što me oduševljava.Do sada sam za rentanje te zemlje dobivao 1000 Kn , što mi je od početka bilo glupo..Sigurno je da se moraš pripremiti na dosta posla. Meni se nakon ove, prve godine , čini da 3x tjedno po tri do četiri sata posla mogu držati ljeskovik super uredan. Za ono nakon samog održavanja pitaj druge. Sigurno će se i država pobrinuti da se na kraju balade- tj otkupa stvari jako zakompliciraju, a ja do tada imam dosta vremena- možda netko tko odlučuje o tome malo nadođe pa će netko tko zaista od toga želi živjeti u tome i uspjeti.
Meni je motiv malo odmaknut od glavnog, ali i o tome razmišljam.Imam još 1,5 ha zemlje, pa čekam da mi se ovaj zatravni, pa ću posaditi i tamo lijesku.
Za pravu ekonomiku lješnjaka morati ćeš ipak pitati iskusnije i ozbiljnije .
sabunike is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 23:25   #304
Ti vrapca....i mene ste na taj lješnjak navukli. Nemam niti zemlje, niti znanja al imam volje. 1ha zemljišta se da kupiti za početak.
Želim posaditi nešto da se imam čime baviti prek vikenda, a urod kada bude, bude.
Nego recite vi meni, kakva je situacija sa ulaskom u EU? Dal postoji nekakva kvota, ko za uzgajivače maslina? Dali sa ulaskom nešto gubimo, ili eventualno dobivamo nekakav poticaj, jel se netko o tome interesirao.
__________________
ccc...
cuki75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:32   #305
pozdrav ,evo čitam vas redovito i pratim pa sam se odlučio registrirati i podijeliti koju sa vama ili još bolje naučiti od vas ponešto.
uzgajam lijesku od 2004 godine i vjerujte ima posla ali tko voli nije strašno i preteško.
Zato samo hrabro naprijed!!!
cipiripi1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 18:41   #306
al će biti ko sa nojevima, činčilama...
a čokolade u lidlu 3 kune
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2010., 14:22   #307
A čime se ti DK1 baviš?
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 16:57   #308
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
al će biti ko sa nojevima, činčilama...
a čokolade u lidlu 3 kune

vrlo vjerojatno, sad je aktuelna i lavanda , jedan dio ljudi se pomamio al činjenica je da je kod nas ulje duplo skuplje nego u EU , nema šanse da se ta cijena održi na duže a onda onaj tko ima posađeno manje od 50 hektara može samo da plače
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 18:21   #309
Unhappy

Quote:
sabunike kaže: Pogledaj post
Na 1,7 ha posadio sam 820 kom ( istarski dugi, bijeli i crveni lambert, rimski, ostali su do 5 kom). Cijene sadnica su iste kao navedene. U tekućoj godini imao sam 5 x tanjuranje , 2x okopavanje u redovima , jer me je ubila ambrosia- prvo sam je čupao u redovima- blago se ubio od posla i ispatio djecu i ženu.Za stajsko gnojivo i kalcij izdvojio sam 4000 Kn. Onda se traktorist zaigrao ,pa mi je 15-tak lješnjaka stradalo. 12 ih se osušilo. Uz to sam iskopao bunar, stavio potopnu pumpu, odlučio se na solarnu energiju.
Kada sam vidio koliko sam platio kopanje u redovima, a što sam dobio uzeo sam si malo močniji motokultivator pa ćemo vidjeti.
Uglavnom, poticaj je pokrio pripremu zemljišta, sadnice, sadnju, gnojivo i kalcij.
Ostalo je vjerojatno otišlo za piće i klopu za ekipu.
Za sve poslove vezane uz lješnjake u prvoj godini utrošio sam 40 dana ( svojih, obitelji, prijatelja i radnika).
Za sada računam da će mi za održavanje nasada trebati najmanje 8000 Kn- ali , vidjeti ćemo.Ograđivanje je poseban problem.
Uglavnom sam želio imati malu plantažu,kad god mogu pobjeći s posla na ranch, raditi ono što me oduševljava.Do sada sam za rentanje te zemlje dobivao 1000 Kn , što mi je od početka bilo glupo..Sigurno je da se moraš pripremiti na dosta posla. Meni se nakon ove, prve godine , čini da 3x tjedno po tri do četiri sata posla mogu držati ljeskovik super uredan. Za ono nakon samog održavanja pitaj druge. Sigurno će se i država pobrinuti da se na kraju balade- tj otkupa stvari jako zakompliciraju, a ja do tada imam dosta vremena- možda netko tko odlučuje o tome malo nadođe pa će netko tko zaista od toga želi živjeti u tome i uspjeti.
Meni je motiv malo odmaknut od glavnog, ali i o tome razmišljam.Imam još 1,5 ha zemlje, pa čekam da mi se ovaj zatravni, pa ću posaditi i tamo lijesku.
Za pravu ekonomiku lješnjaka morati ćeš ipak pitati iskusnije i ozbiljnije .
Nego načuo sam da postoje lješnjaci na čiji je korijen nanesen micelij crnog tartufa. Kako još tu vrst nemam u svom ljeskoviku, ako netko nešto zna, radio bih kupio nekoliko komada.
A možda je riječ i o dobroj zabavi
sabunike is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 10:56   #310
Pozzzz

Ovak, ove godine počinjem uzgojem lješnjaka kao potpuni amater. Zemlja će uskoro biti kupljena (već je dogovoreno). Radi se o 3.5ha za početak. Znam sve o poticajima, sadnicama, računicama.... Volio bi kad bi mi netko od uzgajivača na PM poslao broj moba pa da se čujemo i vidimo te malo porazgovaramo o detaljima za koje mi je glupo pisati po forumu, tipa o samom procesu sadnje, održavanju nasada, eventualnoj zaštiti itd.

Unaprijed hvala.
Jahreef is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 12:37   #311
Quote:
sabunike kaže: Pogledaj post
Nego načuo sam da postoje lješnjaci na čiji je korijen nanesen micelij crnog tartufa. Kako još tu vrst nemam u svom ljeskoviku, ako netko nešto zna, radio bih kupio nekoliko komada.
A možda je riječ i o dobroj zabavi


ne vjerujem
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 01:46   #312
Imam skripte za uzgoj ljeske napravljene na dugogodišnjem iskustvu i strojeve za drobljenje pa ako nekog zanima rado ću mu dat savijet.Moja obitelj se bavila uzgojem lješnjaka od 89 godine.Imali smo 3 hektara koje smo prodali zbog smanjejna radne snage( članova obitelji).Sada imamo cca 0.5 hektara trogodišnjeg nasada i zanima me gdje se može dobro prodat male količine očišćenog lješnjaka?

Zadnje uređivanje crnivuk79 : 17.02.2010. at 01:56. Reason: nadopuna
crnivuk79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 18:22   #313
sadnice lješnjaka

imam još malo sadnica lijeske koje bi trebao prodati tako da počnem saditi nove na njihovo mjesto, pa tko treba neka se slobodno javi.Cijena je ista 8 kn/kom. Sadite slobodno u proljeće zemlja je dobro natopljena neće se posušiti.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 20:00   #314
Veliki pozdrav svim ljubiteljima lješnjaka Moliv Vas za pomoć.
Ovako, bratić zasadio oko hektar lješnjaka prošle godine u proljeće, međutim pošto je hrvatski vojnik dobrovoljno se prijavio za odlazak u misiju i otišao za Afganistan prije nekoliko tjedana. Zamolio mene da mu pazim i mazim lješnjake, inaće sam apsolventica poljoprivrede i znam ponešto o tome, ali na žalost ne sve. Točnije zanima me rezidba tih mladih lješnjaka koju evo ovaj vikend ako bude lijepo vrijeme idemo napravit. Čitala sam dosta o tome u knjigama i na internetu ali na internetu pronalazim samo rezidbu starijih lješnjaka (2. i 3.godina), i ne znam što da činim. Nedavno sam se čula s jednim čovjekom koji se također bavi lješnjacima i ništa mi nije znao objasnit preko telefona i rekoh ajde da se nađemo i odemo vidjet lješnjake pa ću donekle znati kako ih orezati, međutim ništa od našeg sastanka zbog njegove prezaposlenosti i sličnoga...da ne duljim, lješnjaci su već veličine u prosjeku oko 120 cm, nisu svi isti i nisu svi razvili postrane grane prema kojima mogu vidjet kako ih pravilno orezati, pa Vas očajnički molim za pomoć, kako da ih orežem, postoji li neka šema na internetu ili mi Vi dragi lješnjakoljupci objasnite i što da radim sa onima koji nemaju niti jednu granu osim osnovne, da li da ih uopće diram ili ne?
Hvala Vam unaprijed na pomoći, veliki pozdrav iz slavonije
ivana_sativa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 16:50   #315
One koji nisu dovoljno razvijeni odnosno koji imaju samo centralno deblo ne moraš ni rezati.Oni će kad se dobro prime sami pustiti skeletne grane iz kojih će nastati grm.One koji imaju grane koje tjeraju iz zemlje režeš tako da im čistiš samo sredinu,jer ona će se i tako osušiti-primarno deblo odnosno sadnica postaje sekundarno, a ostavljaš tri do četiri grane koje će postati primarne noseće grane grma. Ja sam tako rezao i uspjelo mi je, ako netko ima drugačiji pristup molim da podjeli saostalima.

Quote:
ivana_sativa kaže: Pogledaj post
Veliki pozdrav svim ljubiteljima lješnjaka Moliv Vas za pomoć.
Ovako, bratić zasadio oko hektar lješnjaka prošle godine u proljeće, međutim pošto je hrvatski vojnik dobrovoljno se prijavio za odlazak u misiju i otišao za Afganistan prije nekoliko tjedana. Zamolio mene da mu pazim i mazim lješnjake, inaće sam apsolventica poljoprivrede i znam ponešto o tome, ali na žalost ne sve. Točnije zanima me rezidba tih mladih lješnjaka koju evo ovaj vikend ako bude lijepo vrijeme idemo napravit. Čitala sam dosta o tome u knjigama i na internetu ali na internetu pronalazim samo rezidbu starijih lješnjaka (2. i 3.godina), i ne znam što da činim. Nedavno sam se čula s jednim čovjekom koji se također bavi lješnjacima i ništa mi nije znao objasnit preko telefona i rekoh ajde da se nađemo i odemo vidjet lješnjake pa ću donekle znati kako ih orezati, međutim ništa od našeg sastanka zbog njegove prezaposlenosti i sličnoga...da ne duljim, lješnjaci su već veličine u prosjeku oko 120 cm, nisu svi isti i nisu svi razvili postrane grane prema kojima mogu vidjet kako ih pravilno orezati, pa Vas očajnički molim za pomoć, kako da ih orežem, postoji li neka šema na internetu ili mi Vi dragi lješnjakoljupci objasnite i što da radim sa onima koji nemaju niti jednu granu osim osnovne, da li da ih uopće diram ili ne?
Hvala Vam unaprijed na pomoći, veliki pozdrav iz slavonije
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 15:19   #316
Pozdrav svima. I ja sam zainteresiran za sadnju lješnjaka ali me puno toga zanima kao početnika.Imao sam priliku svašta pročitati o toj temi no mišljenja se razilaze.Mene zanima kao početnika koji bi zelio ozbiljno se baviti sa lješnjacima nekoliko stvari:1nabava sadnica 2 postoji li doista državni poticaj u iznosu 16 700 kn po hektaru ili ne.molio bi kao početnik za pomoč jer imam želju za tim, imam zemlju i uvjete. Hvala svima koji pomognu.
DADIČ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 21:47   #317
Sada imamo cca 0.5 hektara trogodišnjeg nasada i zanima me gdje se može dobro prodat male količine očišćenog lješnjaka?[/QUOTE]

Pozdrav javi mi se na PM sa detaljima...
T&M2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 00:06   #318
veliki pozdrav molio bih da mi pomognete,dali netko zna jel ima poticaj od 16 700 kn
marko-dj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 09:28   #319
Malo čudno formulirano pitanje

Što te muči? Pojasni malo.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 18:11   #320
Lijepi pozdrav svima!

Nešto mi se eto nudi, pa da se raspitam najprije:

Kolika bi bila cijena očišćenog lješnjaka prve klase, organski uzgojenog, sa udjelom loma do 3%, ako se radi o količini od 1 tone pa na više ?

Orijentabilno..
LudaPtica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:26.