Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2014., 17:19   #441
Neznam šta ti nije jasno?!

Proljetnji češnjak se može saditi i na jesen i na proljeće, ti si opisao svoje dvije proljetne vrste koje sadiš. Ja svog proljetnog također sadim na jesen.
Jesenski nemože, tj, može ali onda glavica neće imati češnjeve nego će ostati kao kapula, sve u jednom češnju.

Što je za tvoj pojam "kao i sav iz trgovina" u to neću ulaziti, ali sada se gotovo isključivo u otkupima trg. lanaca može naći španjolski jesenski češnjak (ito rani) koji je bio u hladnjačama, vrlo vjerovatno tretiran meleinskim hidrazidom i ne valja saditi...

Može se reći da ja živim od češnjaka, isprobao i dokumetirao preko 40 vrsta, u podneblju koje se oduvijek bavi češnjakom i ne pada mi napamet saditi jesenski na proljeće. Ali ako netko želi, samo naprijed...

Da ponovim, da mi ne budeš opet zbunjen: proljetni se može saditi i na jesen i na proljeće, jesenski ne. Tvoje dvije vrste su proljetne.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 06:53   #442
Quote:
goran1985 kaže: Pogledaj post
Neznam šta ti nije jasno?!

Proljetnji češnjak se može saditi i na jesen i na proljeće, ti si opisao svoje dvije proljetne vrste koje sadiš. Ja svog proljetnog također sadim na jesen.
Jesenski nemože, tj, može ali onda glavica neće imati češnjeve nego će ostati kao kapula, sve u jednom češnju.

Što je za tvoj pojam "kao i sav iz trgovina" u to neću ulaziti, ali sada se gotovo isključivo u otkupima trg. lanaca može naći španjolski jesenski češnjak (ito rani) koji je bio u hladnjačama, vrlo vjerovatno tretiran meleinskim hidrazidom i ne valja saditi...

Može se reći da ja živim od češnjaka, isprobao i dokumetirao preko 40 vrsta, u podneblju koje se oduvijek bavi češnjakom i ne pada mi napamet saditi jesenski na proljeće. Ali ako netko želi, samo naprijed...

Da ponovim, da mi ne budeš opet zbunjen: proljetni se može saditi i na jesen i na proljeće, jesenski ne. Tvoje dvije vrste su proljetne.
Ništa od linkova i literature...ili bar smjernice gdje kupiti "proljetni" a gdje "jesenski" češnjak, je li to deklarirano na etiketi koja ide uz svako pakovanje sjemenskog češnjaka?
Kako ih razlikovati ako želim kupiti na tržnici ?
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 21:38   #443
Da nap....i panoramski djed mraz, dobro pitanje.
Inače ne postoji proljetni ili jesenski češnjak, ali eto svašta saznamo na netu od provjerenih uzgajivača.
Al eto, zato smo tu di jesmo.
Moja stara od 75 godina, je tek prošle godine slučajno otkrila da joj češnjak uspijeva na visokoj gredici, jer je najamni radnik, takvu gredicu napravio , jer je on tak naučio. Stara je popiz..la, ali je ostavila gredicu kakva je, i prvi puta u životu je uzgojila domaći češnjak u normalnim gabaritima za češnjak. Sad mu se klanja do groba, i da mu čak dve rakije ujutro, a inače je dobio samo jednu prije šljake....;O)....

Jedino mu daje ipak jednu rakijicu, jutarnju mislim, prije nego ide rezat voćke, jer se pokazalo da više rode, ak ne popije preveć.
Jebiga tak je to na staračkim domaćinstvima....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 21:46   #444
Why Fall Planting? One nice thing about garlic is that it’s out-of-synch with most other crops. Instead of contributing to the heavy planting workload of early-season, garlic cloves get planted in the fall. That’s because garlic requires a cold treatment of 40 degrees F for about 2 months to induce bulbing. Garlic can be planted in the spring, but it should be refrigerated first or planted early enough to get a natural cold treatment. It’s my observation that spring plantings don’t tend to size-up as well as fall plantings. Just for kicks, I once planted garlic in the spring without a cold treatment. The result was rather small ‘bulbs’ that contained a single, round clove. They were great for cooking but not so good for yield and useless for ‘seed’ saving.

Ukratko:
Najbolje u jesen, jer treba proći "smrzavanje", onda su glavice veće i kvalitetnije, dok sadnja u proljeće daje manje glavice, koje su dobre za kuhanje, ali na moru ne prolaze po 100 kuna za režanj od 400 grama.
Kako je ovo forum za vrtlare, a ne profesionalce, a koji već znaju kako je najbolje saditi češnjak, jedina mana je ta da pored svih naših profesionalaca, koji naravno znaju sve, ipak uvozimo češnjak.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 21:48   #445
Panorama, tek sam sad uočio da si ranoranilac......;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 10:20   #446
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Inače ne postoji proljetni ili jesenski češnjak,

Ne znam zašto si ovo napisao, ne mogu vjerovat da se oko ovoliko opće poznate stvari treba raspravljati. Šta bi bilo da sam spomenuo alternativni biotip? Jedino što mi pada napamet da me želiš isprovocirat, jer poprilično sam siguran i da si kad si u ovu temu ubacivao tekstove ubacio i tekst o biotipovima. Iz tvoga pisanja isčitavam dozu ljubomore i to mi laska, tako da te neću napadat zbog napisanog...

Postoji podjela po vrsti stabljike a postoji i podjela biotipova na jesenski, alternativni i proljetni češnjak. Podjela s obzirom na tvrdu ili meku stabljiku je manje bitna, meni tek toliko da vrste s tvrdom stabljikom izbjegavam jer me ograničavaju u nekim stvarima. Obe te vrste se nalaze i u jesenskom, alternativnom i proljetnom...
Par linkova savjetodavne gdje se spominje jesenski i proljetni: prvi, drugi

Nije to neki tekst kojega treba previše uvažavat, sa jednim dijelom napisanog se ne slažem. Posebno što se generalizira, istina je da različite vrste traže i različitu tehnologiju uzgoja. Velike su razlike od samog početka, sklopa sadnje, dubine sadnje, pogotovo vrste gnojenja, vremena sadnje, vremena vađenja, trajnosti... i to je stvar koja se naglašava kod proizvođača sjemenskog češnjaka. Ne znam odkuda vam to da to nije istaknuto. Nisam odavno kupio baš deklariranog sjemena ali koliko se sjećam uvijek je pisalo ili "domaći jari", "domaći ozimi" ili "domaći proljetni", "domaći jesenski", zemlja porijekla - Mađarska, Italija, Španjolska...

Nemam ja sad baš previše vremena za traženje linkova i literature ali ima sad već puno stranica proizvođača iz EU koji prodaju (čak i dostavljaju) deklarirani sjemenski češnjak, i tu dakako piše jel riječ o jesenskom ili proljetnom. Ne znam odakle ste točno, sada se u istočnim županijama održavaju predavanja o proizvodnji, pa ako želite javite se na pp da vam dam kontakt. Ne netu nema previše kvalitetne literature, na engleskom jeziku pogotovo, ali sa nekim prevođenjem španjolskih, talijanskih, francuskih stranica bi se vjerovatno moglo nać štogod...


S ovim tvojim drugim se slažem, nemam nikakvog prigovora. To da ti je stara tek sad vidila da povrtne kulture vole izdignutu humku i nije neka novost. Dakako da bi i moj češnjak bio bolji da je tako ali nemam uvjete za to, poprilično mi je komplicirano, i ovako je dovoljno dobro. Zapravo je češnjak poprilično jednostavna biljka za uzgojiti i ne treba tu previše mudrovati.

Zašto RH uvozi češnjak, tj. zašto ga nemamo dovoljno je drugi par opanaka. Ja za time baš i ne žalim jer dok je tako i prodaja je jednostavna, nije tržište zasićeno.

lp
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2014., 12:05   #447
Da sjećam se, bilo je to davno, stalno su mi govorili da smo mi najpametniji na svijetu. Slavonija riznica koja bi mogla prehraniti pola evrope.
Jedino neznam zašto stalno kaskamo za tim svijetom, kad smo tako pametni.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 21:48   #448
Evo kako kod mene izgleda:
Jesenski
Alternativni
Proljetni
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 13:48   #449
bok ljudi!
prvi put sadim svoj vrt, pa sam posadila i cesnjak. kako radim sve prema mjesecevom sjetvenom kalendaru, pola am posadila kad je bilo vrijeme za biljke lista (hocu imati mladi cesnjak), a drugu cu polovicu posaditi kad ce biti sadnja korjena. na jesen cu takodjer saditi.
bas me zanima razlika...
ugl, htjedoh reci preporuke koje sam dobila u selu: cesnjak se ne zalijeva, a treba ga posipavati lugom.
pa cemo vidjeti...

gorane, pogledala sam slike tvog cesnjaka: jeote, kolko ga je!
sugeriram da bar na dio onog alternativnog stavis slamu: nema okopavanja ni draca. (iz teorije, ne iz iskustva. ja cu staviti slamu na sve strane...)

Zadnje uređivanje kopam i sadim : 01.04.2014. at 13:54.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 23:49   #450
Quote:
kopam i sadim kaže: Pogledaj post
bok ljudi!
prvi put sadim svoj vrt, pa sam posadila i cesnjak. kako radim sve prema mjesecevom sjetvenom kalendaru, pola am posadila kad je bilo vrijeme za biljke lista (hocu imati mladi cesnjak), a drugu cu polovicu posaditi kad ce biti sadnja korjena. na jesen cu takodjer saditi.
bas me zanima razlika...
ugl, htjedoh reci preporuke koje sam dobila u selu: cesnjak se ne zalijeva, a treba ga posipavati lugom.
pa cemo vidjeti...

gorane, pogledala sam slike tvog cesnjaka: jeote, kolko ga je!
sugeriram da bar na dio onog alternativnog stavis slamu: nema okopavanja ni draca. (iz teorije, ne iz iskustva. ja cu staviti slamu na sve strane...)
Tak bi se svi bavili poljoprivredom
Širi redovi prerađena sadilica za krumpir i traktorska međuredna freza svaki tjedan protrčiš i nema korova a češnjak voli rahlu zemlju a i brže vadilica dže češnjak iz zemlje koja je rahla
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 16:05   #451
Ima li u hr organizirani otkup? Na veliko?
kikiriki23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 20:56   #452
Quote:
kikiriki23 kaže: Pogledaj post
Ima li u hr organizirani otkup? Na veliko?
Ne koliko ja znam sve su to privatne avanture ako imaš eko certifikat i kakav ugovor onda bi to moglo ići na veliko
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 12:01   #453
Quote:
AKAjet kaže: Pogledaj post
Nadam se da ću ovih dana naći komadić tankog lima od kojeg bi napravio ovu "motiku s kolom". Hoćemo li smislit neki domaći naziv
Ako nađem vremena i napravim je postat ću slike i postupak. Svakako bi trebalo biti jeftinije nego u dućanu i sasvim dovoljno za gredicu - dvije. Bez obzira koliko bila loša s njom ne bih izgubio vremena za guljenje trave koliko sam izgubio ovu sezonu. Mislim da bi bila dobra i za nasade krumpira.
Trebalo mi je skoro dvije godine od ideje do konačne realizacije. Wheel hoe je alat bez kojeg više ne mogu zamisliti da idem na zemlju. Na prvoj slici je na brzinu sklepan prototip da provjerim da li to uopće funkcionira.

Prva verzija

Da funkcionira - posjeće travu u nasadu od 25kg sjemena krumpira za tričavih pola sata. U fažolu (zelene mahune) i bižima nezamjenjivo-travu se između redova počisti na tjednoj bazi za desetak minuta. Što se tiče češnjaka a i kapule rezultati su isto dobri ali treba mi još manje kolo za lakšu manipulaciju kao i promjena noža - sada je nož od 20cm a za češnjak/kapulu stavim od 10cm.


Nakon prvoga sam napravio ovog sa idućih slika.

Stari vs Novi

Mana je ovaj nož od "svakodnevnog" čelika koji se iskrivi ako je trava nešto deblja.

Nakon što sam našao dobar čelik - od lisnate opruge napravio sam noževe od 10, 20 i 50 cm. Ovog zadnjeg nisam probao a nadam se koristiti ga oko maslina.
Završni izgled i alati

Wheel hoe

Wheel hoe i alati s lijeva na desno 10cm, 50cm i plug
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 14:17   #454
AKAjet, to izgleda savršeno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 17:29   #455
poštovanje,
čime ćete ove godine umakati lučice prije sadnje? pošto je Dursban povučen sa tržišta.. ?

imate neku preporuku za selektivni herbicid? nešto tipa Treflan? kojeg također nema već nekog vremena no u našem iskustvu je bio najbolji herbicid! prije sadnje prekanje citavom površinom nokon toga frezanje, unos istog, pa sadnja, i nema trave
mkultra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 05:14   #456
kako zastititi cesnjak od korova

stovani kolege

posadio sam na nekih 500m kvadratnih cesnjak,jesenji,u 12 mjesecu dio je niknuo i eksperimentalno san na jednom dijelu poprskao sa Goalom u omjeru jedan ml goala na litar vode sto je ipak ostetilo biljku bez obzira sto je doza znacajno manja od preporucene,molim vasa iskustva u zastiti cesnjaka od korova
nemirac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 17:43   #457
Quote:
nemirac kaže: Pogledaj post
stovani kolege

posadio sam na nekih 500m kvadratnih cesnjak,jesenji,u 12 mjesecu dio je niknuo i eksperimentalno san na jednom dijelu poprskao sa Goalom u omjeru jedan ml goala na litar vode sto je ipak ostetilo biljku bez obzira sto je doza znacajno manja od preporucene,molim vasa iskustva u zastiti cesnjaka od korova
motika
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 20:02   #458
ralica
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2015., 21:32   #459
Quote:
nemirac kaže: Pogledaj post
stovani kolege

posadio sam na nekih 500m kvadratnih cesnjak,jesenji,u 12 mjesecu dio je niknuo i eksperimentalno san na jednom dijelu poprskao sa Goalom u omjeru jedan ml goala na litar vode sto je ipak ostetilo biljku bez obzira sto je doza znacajno manja od preporucene,molim vasa iskustva u zastiti cesnjaka od korova
To je, koliko me sjećanje služi, prevelika doza. Mislim da ide 2ml na 5l, a da sam ja stavljao pola - dakle 1ml na 5 litara i bilo je OK. Trebao bih do polja za to provjeriti ili još bolje ujutro pitaj u poljoapoteci agronoma.
__________________
Bez potpisa
AKAjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 09:28   #460
Quote:
nemirac kaže: Pogledaj post
stovani kolege

posadio sam na nekih 500m kvadratnih cesnjak,jesenji,u 12 mjesecu dio je niknuo i eksperimentalno san na jednom dijelu poprskao sa Goalom u omjeru jedan ml goala na litar vode sto je ipak ostetilo biljku bez obzira sto je doza znacajno manja od preporucene,molim vasa iskustva u zastiti cesnjaka od korova
zašto uopće eksperimentirati?

ml sredstva na litru vode je puno. problem je što se u uputama navodi količina sredstva po jedinici površine pa točnu količinu treba izračunavati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.