Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2007., 18:51   #1
Ugovor o djelu

Koliko dugo poslodavac može držati djelatnika na ugovoru o djelu? Tj. ima li ga obevezu zaposliti nakon nekog vremena koje je djelatnik proveo radeći za poslodavca na ugovoru o djelu?
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 19:05   #2
ugovor o djelu se odnosi na odredjenu cinidbu koju izvodjac ucini, a narucitelj mu za to plati.
narucitelj je duzan je primiti rad i platiti izvodjacu ugovorenu naknadu, nema obveze zaposljavanja.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 22:27   #3
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ili na nekakav ugovor o umjetničko-izvođačkom radu kojim se poslodavac obavezuje isplatiti djelatniku honorar po terminima, a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
__________________
Kako oblikovati potpise

Zadnje uređivanje wheel : 17.02.2007. at 23:04.
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 20:04   #4
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ili na nekakav ugovor o umjetničko-izvođačkom radu kojim se poslodavac obavezuje isplatiti djelatniku honorar po terminima, a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
prvo trebaju znati kakav je to uopce ugovor

za sporove ili eventualne stete postoji nadlezan sud, pa nek to tamo rijese.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 20:23   #5
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Što napraviti ako poslodavac zaposli djelatnika na ugovor o djelu ... a ovaj odrađuje isti posao kao i djelatnici koji su u istoj tvrtci zaposleni temeljem ugovora o radu?
Tada to više nije ugovor o djelu već ugovor o radu:

Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.

Poreč i otok Silba
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 22:10   #6
Putnik, svaka čast, zahvaljujem. I tebi katrin.
__________________
Kako oblikovati potpise
wheel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:53   #7
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
hipolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 11:36   #8
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Nije mi uopće jasno...
nije ni meni, al' probaj odavdje izvući neke informacije, negdje pri kraju imaš konkretnije
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:20   #9
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora...
"Mirovinskog" ima, ali nema radnog staža!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 21:56   #10
žena na ovoj temi je govorila nešto drugačije
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 00:18   #11
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
"Mirovinskog" ima, ali nema radnog staža!
Ne kužim šta je po tebi mirovinsko a šta staž. Usput, dobiješ radni staž na ugovor o djelu
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 22:48   #12
Quote:
Aurora60 kaže: Pogledaj post
Ne kužim šta je po tebi mirovinsko a šta staž. Usput, dobiješ radni staž na ugovor o djelu
Pod mirovinskim mislim na uplaćivanje u II stup što će imat utjecaj na buduću mirovinu, a za radni staž je (valjda?) potrebno biti zaposlen, a ugovor o djelu nije zaposlenje!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 00:16   #13
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
Radim već sedam godina preko ugovora o djelu.
Firma ti mora platiti staž (koji možeš prekontrolirati u Trpimirovoj sa osobnom iskaznicom). Zdrastveno ti u tom slučaju plaća država (raspitaj se u Klovićevoj). Na kraju godine firma ti mora dati (poslati) izvještaj o tvojoj godišnjoj zaradi, što moraš prijaviti poreznoj upravi.
Ako nisi basnoslovno zaradio/la moraš dobiti i povrat poreza.
__________________
Ako novac ne donosi sreću, vrati ga!
Aurora60 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 16:35   #14
Quote:
hipolita kaže: Pogledaj post
Može mi netko objasniti kako se regulira zdravstveno i mirovinsko preko tog
ugovora o djelu.
Nije mi uopće jasno dal se dobije zdravstvena iskaznica, preko koga je onda to zdravstveno, dal se upisuje mirovinski stažmu radnu knjižicu??
Ako ima netko tko radi preko takvog ugovora ili slučajno zna??
Neki ovdje na forumu kažu da nema zdravstvenog i mirovinskog preko toga ugovora, ali mi nije jasno čemu onda tako velika davanja za njih??

Hvala!
Za ugovor o djelu izvođač ne prima plaću od naručitelja, već nakandu, tu nema radnog odnosa, pa onda nema niti obveznih doprinosa. Ali, ti sam sebi možeš plaćati doprinose kao dohotke od samostalnog rada (jer formalno nisi zaposlen). Ugovor o djelu postoji kada odeš kod friezera i on te pošiša za 50 kuna. Ili kod krojača.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:57   #15
ugovor o djelu i doprinosi

Imam pitanje: trebao bih potpisati ugovor o djelu s jednom firmom i sad oni meni tvrde da je plaćanje zdravstvenog osiguranja u tom slučaju moja obveza??? Otkad to? I još pitanje je ako moram svaki dan na posao u firmu kak mogu sklopit samnom ugovor o djelu? Ne ide li u tom slučaju isključivo ugovor o radu? Napominjem da nisam nigdje drugdje zaposlen dakle to bi mi bio prvi i zasad jedini posao?

hvala
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:03   #16
e da zaboravio sam ... dal se mogu prijavit na burzu i prek njih da imam zdravstveno a da radim za ovu firmu na ugovor o djelu?
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 22:45   #17
hvala na "iscrpnim" odgovorima 27 čitanja a nitko da bi riječ reko
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:48   #18
pa neznam kaj te tu muči....

plaćanje doprinosa i poreza je tvoja obaveza, međutim to za tebe radi firma di radiš na ugovor o djelu...
Postavili su ti ajmo reči trik...
naime tu se radi o brutto i netto iznosu na ugovoru o djeelu...
sve što sa njima dogovaraš govori se o brutto iznosu a ne o netto iznosu kak ti misliš....
dakle pazi na te stvari...
možeš biti na burzi nerada i raditi na ugovor o djelu, zakaj ne...
međutim vidim da nisi prijavljen na burzi, pa tvoje prijavljivanje sada na burzu ti ne znači da buš dobio i zdravstveno... jer zdravstveno nekoliko godina ne ostvaruješ od burze, nego od lokalne samouprave, ili ministarstva.
naime zdravstveno osiguranje je ustavna kategorija, ali ti neznam reči kak do njega dolaziš....
poduzeće pak ima pravo zaposliti kako koga hoće, podpuno je nebitno dal si svaki dan na poslu, ugovor se obnavlja po zamišljenom poslu.
No zašto firme uzimaju na ugovor o djelu a ne na ugovor o radu.
Ak nešt zabrljaš na poslu, onda ti nisu dužni isplatiti naknadu to jest plaću....
dakle pristani, provjeri jel riječ o brutto ili netto iznosu, odnosno dal doprinosi i porez ide NA iznos naznačen u ugovoru ili IZ iznosa naznačenog u ugovoru....
ak sam nešt fulao nek me čitači slobodno isprave....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 09:55   #19
Rad koji se plača ugovorom o djelu oporezuje se i sa brutto iznosa se skidaju doprinosi kao i kod stalnog zaposlenja cca 50%. A u ovom tvom slučaju se radi o tome što poslodavac želi tebi ugurat te doprinose , znači umjesto da na tvoju zaradu od rada doda iznos potreban za doprinose on to želi tebi prepustit, zato ti je najbolje dogovorit netto plaču.
__________________
sve je moguće osim drvene peći
delmariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:26   #20
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
e da zaboravio sam ... dal se mogu prijavit na burzu i prek njih da imam zdravstveno a da radim za ovu firmu na ugovor o djelu?
ja sam radila na ugovor o djelu i doprinosi za mirovinski su plaćali poslodavci, a zdravstveno osiguranje sam ostvarila preko HZZ.-a
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.