Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 12:45   #1281
ZZvrh, dao si odličan link i odličan članak.

Dakle, za sve koji nisu vjerovali (jer eto, nisam oftalmolog po struci, već tek pacijent kojemu su oba oka oštećena LASIK-om), ovaj oftalmolog nabraja sve argumente protiv LASIK-a u odnosu na PRK koje smo Jolac i ja već dugo navodili. U članku nedostaju još floateri, pa podsjećam da je vjerojatnost dobivanja floatera od PRK gotovo nikakva, dok je kod svih zahvata koji režu neke rožnične poklopce, taj rizik značajan, jer zahvat zahtijeva stabilizaciju oka vakuumskim prstenom koji iznutra može podtlakom oštetiti strukturu staklovine, a može izazvati i još puno gore stvari poput odvajanja mrežnice od pozadine oka.

Čak su i razlozi za reklamiranje LASIK-a u klinikama objašnjeni na isti način kako smo ih Jolac i ja navodili:

Why Is LASIK Advertised By The “Chain” Surgery Centers When There Is Little Mention Of PRK?
Most of these centers perform LASIK on both eyes at the same session, saving them some time and money. LASIK is cheaper to perform, requires fewer eye drops and does not need as much follow‐up with the surgeon. The “chains” do not usually have the manpower to personally take care of PRK patients and discourage or do not offer the procedure. The swift return of better vision in LASIK patients (the “wow” factor} helps the laser chains with their marketing.


U slobodnom prijevodu, razlozi su "wow" efekt brzog oporavka i brze preporuke rodbini, prijateljima itd., manji troškovi zbog manje postoperativnih pregleda (klinike su često i ograničene s brojem osoblja) i zato se PRK prešućuje, a LASIK promovira.
Sjetite se, kad ste zadnji puta našli u medijima reklamu za PRK? Uvijek je to samo LASIK, LASIK, LASIK.... (čita se: NOVAC, NOVAC, NOVAC...)

Dakle, ponovit ću i ja link: http://www.drsher.com/pdf/SherNews-Issue-5.pdf

Obavezna literatura za sve zainteresirane za lasersku korekciju vida!

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:05   #1282
Quote:
zzvrh kaže: Pogledaj post
Našao sam tekst jednog od pionira LASIK-a (dr.Sher) koji ipak preporuča advanced PRK metodu u odnosu na LASIK: http://www.drsher.com/pdf/SherNews-Issue-5.pdf

Uvodna rečenica iz tog članka kaže da bi Jolac i Tommy13 trebali nabaviti kakvu diplomu (valjda je akcija INDEX završila) i postati oftamolozi:

If you understand the meaning of a series of
acronyms such as LASIK, PRK, ASA, Epi‐LASIK,
LASEK, you are in the minority and should
consider a career in ophthalmology.


Inače, ovo je moj prvi post na ovom forumu pa pozdravljam sve LASER forumaše. Kad ulovim malo više vremena, budem opisao svoje nedavno iskustvo sa kvalifikacijsko konzultacijskim pregledom u Visumedu nakon kojeg sam na osnovu onog što sam čuo i vidio u Visumed-u te na bazi informacija sa ovog foruma zauvijek odustao od LASIK-a ali ipak razmišljam o advanced PRK opearciji dok još malo istražim što je najbolje napraviti u svezi buduće staračke dalekovidnosti obzirom da imam 40 g.

Zanima me da li je MONOVISION najbolja opcija (ne sviđa mi se to da nemam istu/približnu dioptriju na oba oka) ili bi možda korekcija PRK-om na nekih -0,25D do -0,5D na oba oka također odgodila potrebu za naočalama za čitanje a ne bi prestavljala problem za daljinski vid (za vožnju, tenis,...)? Inače trenutno na oba oka mi je dioptrija oko -4,5 sa malim astigmatizmima (-0,5, -0,75).

Osim toga, obzirom da već sada imam manje starbust-ove, zanima me i da li se advanced PRK sa wavefront tehnologijom može takve aberacije višeg reda smanjiti ili ta tehnologija ipak samo daje neku vjerojatnost da se takve aberacije neće povećati?
Korekcija na -0,5 na oba oka bi znatno odgodila potrebu za naočalama na blizu,ali cijena toga je po meni previsoka,jer vid na daljinu tada stradava za otprilike 30-40posto u lošijim osvjetljenjima,sa takvom vidnom oštrinom se kod nas smije vozit,jer kriterij dobivanja vozačke je oštrina 0,5 u većini zemalja,a kod nas 0,8,ali u zbroju na oba oka,sa time da ako se na sistematskom utvrdi dioptrija koja kvari vid van okvira 1,0 vidne oštrine,tada daju ograničenje makar to bilo samo -0,25,tek ljudi koji sa najboljom mogućom staklenom korekcijom postižu manje od 1,0vidne oštrine ili je njihov maksimum npr. 0,5vidne oštrine,a da pritom nemaju dioptrije nevrijedi to pravilo da moraju vozit sa 1,0vidnom oštrinom(jer to nikako nemogu ostvarit).Čak sam čuo za primjer gdje je neko imao -0,25 na jedno oko i dobio ograničenje uz obavezno nošenje naočala.Vjerujem da je -0,5 dovoljno za igrat tenis,(Ivanišević je se -1,25 bez pomagala na dnevnom svjetlu mogao).

Monovision nije za sve,jer otprilike 20posto ljudi se nemogu na to naviknut,tj. mozak im svejedno vidi sliku "nekorištenog oka" i tako nastaje zamućena i/ili dupla slika,ali sve se to da testirat.Ja sam isprobao tako da sam stavio jednu kontaktnu leću na dominantno oko,a drugo je ostalo kratkovidno za -1,moj vid na daljinu je isti kao i sa dvije kontaktne leće,dok je vid na blizu dobar,ali ipak nešto lošiji(što nestaje kad zatvorim makar jedno oko),možda se radi o tome da moja visoka akomodacijska moć uvodi zbrku koje oko da preuzme sliku kod gledanja blizu pošto mi je blizina u dometu oba oka,a kod ljudi slabije akomodacije u dometu jednog oka.
Neznam za proceduru ispitivanja u klinikama,ali važno je da ako se odlučiš za to varijantu da se upoznaš prije operacije sa monovision vidom.To moš i sam na način da na jedno oko staviš 1-1,5 dioptriju slabiju od potrebne(to je onda oko za blizu),a na drugo oko svoju standardnu dioptriju(to je oko za daleko) onda provjeriš vid na blizu i daleko u malo duljem periodu kroz razna osvjetljenja i udaljenosti.Za neuspjeli monovision uostalom naočale uvijek uspješno rješavaju vizualne probleme.

Aberacije višeg reda nakon operacije u nekim slučajevima sa smanjuju,u nekim porastu,ali starburst prije operacije nastaje isključivo zbog nepravilnosti rubnih djelova na raširenoj noćnoj zjenici,a na tom području laser je najmanje moćan da ispravlja aberacije,pošto tu već djeluje slabija optička ili tranzicijska zona lasera i zato mislim da je nemoguće da će ti se to bitnije smanjit,eventualno se može povećat,što ovisi o širini zjenica mjerenih u mraku,tako da ako se odlučiš za operaciju pitaj za infracrveni pupilometar i mjerenje zjenica koje mora bit vršeno u potpunom mraku sa nefokusiranim okom.O mom iskustvu sa mjerenjem zjenica moš čitat od strane 26.I naravno oko po oko sa vremenskim razmakom.

Zadnje uređivanje Jolac : 07.01.2009. at 14:10.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:20   #1283
da li netko zna broj od dr.Stambuka?
Hvala
__________________
kaj te briga!?
stick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 00:56   #1284
Quote:
stick kaže: Pogledaj post
da li netko zna broj od dr.Stambuka?
Hvala
Evo zanimljivog članka u vezi monovisiona kod jedne naše klinike

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1112/
Izdvajam:

Pacijentima koji se ni nakon tri mjeseca nisu priviknuli na monovision, bit će potreban dodatni zahvat na oku koje je korigirano za vid na blizinu. I to se oko korigira za vid na daljinu i tako se izjednačuje vid.

Znači očito da se pacijentu tu prije operacije niti ne testira monovision vid,tj. kako pacijent podnosi razliku u dioptriji,a moglo bi se to rješit na vrlo jednostavan način probnim naočalama ili lećama,nego se ide na rizičnu metodu dolaseriranja.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 03:38   #1285
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Korekcija na -0,5 na oba oka bi znatno odgodila potrebu za naočalama na blizu,ali cijena toga je po meni previsoka,jer vid na daljinu tada stradava za otprilike 30-40posto u lošijim osvjetljenjima,sa takvom vidnom oštrinom se kod nas smije vozit,jer kriterij dobivanja vozačke je oštrina 0,5 u većini zemalja,a kod nas 0,8,ali u zbroju na oba oka,sa time da ako se na sistematskom utvrdi dioptrija koja kvari vid van okvira 1,0 vidne oštrine,tada daju ograničenje makar to bilo samo -0,25,tek ljudi koji sa najboljom mogućom staklenom korekcijom postižu manje od 1,0vidne oštrine ili je njihov maksimum npr. 0,5vidne oštrine,a da pritom nemaju dioptrije nevrijedi to pravilo da moraju vozit sa 1,0vidnom oštrinom(jer to nikako nemogu ostvarit).Čak sam čuo za primjer gdje je neko imao -0,25 na jedno oko i dobio ograničenje uz obavezno nošenje naočala.Vjerujem da je -0,5 dovoljno za igrat tenis,(Ivanišević je se -1,25 bez pomagala na dnevnom svjetlu mogao).

Monovision nije za sve,jer otprilike 20posto ljudi se nemogu na to naviknut,tj. mozak im svejedno vidi sliku "nekorištenog oka" i tako nastaje zamućena i/ili dupla slika,ali sve se to da testirat.Ja sam isprobao tako da sam stavio jednu kontaktnu leću na dominantno oko,a drugo je ostalo kratkovidno za -1,moj vid na daljinu je isti kao i sa dvije kontaktne leće,dok je vid na blizu dobar,ali ipak nešto lošiji(što nestaje kad zatvorim makar jedno oko),možda se radi o tome da moja visoka akomodacijska moć uvodi zbrku koje oko da preuzme sliku kod gledanja blizu pošto mi je blizina u dometu oba oka,a kod ljudi slabije akomodacije u dometu jednog oka.
Neznam za proceduru ispitivanja u klinikama,ali važno je da ako se odlučiš za to varijantu da se upoznaš prije operacije sa monovision vidom.To moš i sam na način da na jedno oko staviš 1-1,5 dioptriju slabiju od potrebne(to je onda oko za blizu),a na drugo oko svoju standardnu dioptriju(to je oko za daleko) onda provjeriš vid na blizu i daleko u malo duljem periodu kroz razna osvjetljenja i udaljenosti.Za neuspjeli monovision uostalom naočale uvijek uspješno rješavaju vizualne probleme.

Aberacije višeg reda nakon operacije u nekim slučajevima sa smanjuju,u nekim porastu,ali starburst prije operacije nastaje isključivo zbog nepravilnosti rubnih djelova na raširenoj noćnoj zjenici,a na tom području laser je najmanje moćan da ispravlja aberacije,pošto tu već djeluje slabija optička ili tranzicijska zona lasera i zato mislim da je nemoguće da će ti se to bitnije smanjit,eventualno se može povećat,što ovisi o širini zjenica mjerenih u mraku,tako da ako se odlučiš za operaciju pitaj za infracrveni pupilometar i mjerenje zjenica koje mora bit vršeno u potpunom mraku sa nefokusiranim okom.O mom iskustvu sa mjerenjem zjenica moš čitat od strane 26.I naravno oko po oko sa vremenskim razmakom.
Izgleda da postoji neki novi implantanat za korekciju staračke dalekovidnosti: http://www.acufocus.com/others/aci-7000.html
ali je stvarčica još u kliničkom ispitivanju.
To je kao neki ultratanki disk s rupicom u sredini koja propušta samo fokusirani dio slike dok sam disk maskira tj. ne propušta ostatak svjetlosti tj. onaj nefokusirani dio koji nam slova čini zamagljenim. Disk bi se stavljao samo u jedno i to ne-dominantno oko unutar rožnice a mogao bi se i vaditi u slučaju problema. Zgodna ideja, ali vjerojatno će trebati par godina da bude službeno prihvaćena, a ako i bude vjerojatno neće biti primjerena LASIK pacijentima dok za PRK pacijenete ne vidim zapreka. Ova klinika u Njemačkoj traži dragovoljce tj. pokusne kuniće za kliničko ispitivanje: http://www.gutsehen.de/english/fehls...resbyopia.html

Inače na web stranici iste klinike opisuju i nekakav novi solid-state LASER (Pulzar Z1, CustomVis TM, Australia), dakle to nije excimer laser: http://www.gutsehen.de/english/perfe...customvis.html
Piše da ima ablacijsku zonu do 10.0 mm, pa ispada da bi mogao pokriti i oči sa većim zjenicama ili možda rješiti i nepravilnosti rubnih djelova zjenice za koje misliš da uzrokuju moje starburst-e.
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 12:12   #1286
Quote:
zzvrh kaže: Pogledaj post
Izgleda da postoji neki novi implantanat za korekciju staračke dalekovidnosti: http://www.acufocus.com/others/aci-7000.html
ali je stvarčica još u kliničkom ispitivanju.
To je kao neki ultratanki disk s rupicom u sredini koja propušta samo fokusirani dio slike dok sam disk maskira tj. ne propušta ostatak svjetlosti tj. onaj nefokusirani dio koji nam slova čini zamagljenim. Disk bi se stavljao samo u jedno i to ne-dominantno oko unutar rožnice a mogao bi se i vaditi u slučaju problema. Zgodna ideja, ali vjerojatno će trebati par godina da bude službeno prihvaćena, a ako i bude vjerojatno neće biti primjerena LASIK pacijentima dok za PRK pacijenete ne vidim zapreka. Ova klinika u Njemačkoj traži dragovoljce tj. pokusne kuniće za kliničko ispitivanje: http://www.gutsehen.de/english/fehls...resbyopia.html

Inače na web stranici iste klinike opisuju i nekakav novi solid-state LASER (Pulzar Z1, CustomVis TM, Australia), dakle to nije excimer laser: http://www.gutsehen.de/english/perfe...customvis.html
Piše da ima ablacijsku zonu do 10.0 mm, pa ispada da bi mogao pokriti i oči sa većim zjenicama ili možda rješiti i nepravilnosti rubnih djelova zjenice za koje misliš da uzrokuju moje starburst-e.
Disk sa rupicom mora propustit svu svjetlost koja pada na svjetlosno propusni dio,jer nema razlike u kutu i brzini upada svjetlosti koja dolazi iz veće i manje odaljenosti i siguran sam da se radi o reklamnom triku kad spominju nepropuštanje ostatka svjetlosti(to je ustvari igra riječi,jer disk nepropušta samo onu svjetlost koja je upala na optički nepropusan dio diska),ali svejedno rupica ima efekt oštrijeg vida,postoje i rupičaste naočale koje se reklamiraju da produbljuju fokus,ali tu se radi o nečem drugom.Rupica ustvari omogućuje manje nepravilno raspršivanje svjetlosti na mrežnicu i daje oštriji vid kod bilo koje refraktivne pogreške oka i to po principu da je maksimalno moguće odstupanje udaljenosti zraka koje upadaju na zjenicu manje,pa zrake putuju prema mrežnici pod manjim kutem i završavaju na mrežnici bliže jedna drugoj nego da je taj otvor ulaska veći,kod normalnog oka trebale bi završit u istoj točki na mrežnici, http://www.acufocus.com/others/pdf/A...blue_11-28.pdf ) ovdje se vidi da niti nisu nacrtali da se zrake sijeku u istoj točki na mrežnicu,već kako sam rekao samo bliže jedna drugoj nego da rupice nema,dodatnim sužavanjem ulaska svjetlosti odstupanje se sve više smanjuje,ali time stradava vid u lošijim osvjetljenjima(jer rupica propušta manje svjetlosti,nego da nje nema),tako da je rupica vjerojatno prilagođena nekoj optimalnoj širini da vid u lošijim osvjetljenjima zadovoljavajuć,a da se opet odstupanje zbog refraktivne pogreške dovoljno smanjuje.
Ipak zbog dominacije drugog oka(za daljinu) koje nema disk,vid u lošijim osvjetljenjima se odnosi samo na gledanje bliskih predmeta,nije navedeno ,ali vjerojatno uz disk koriste i metodu monovision,tj. oko sa diskom nema fokus u beskonačnosti,već na nekoj fiksnoj udaljenosti.
Sad ova metoda može bit učinkovita,ali po meni treba pričekat koju godinu da se vide iskustva pacijenata.

Što se tiče ablacijske zone,ablacijsku zonu čine optička i tranzicijska zona,tranzicijska zona već ima svoje gubitke,ona ustvari radi prijelaz,da nedođe do nagle promijene u dioptriji na rubnim djelovima zjenica(drugim rječima ublažuje štetu),a optička zona pokriva 6,5 do najviše 7mm kod manjih dioptrija i efektivno opada sa dubinom korekcije,tako je ona manja za 10posto kod dioptrije -5,dok je kod dioptrije -10 manja za čak 23posto.Kako je točno i precizno definirano gdje završava optička zona i počinje tranzicijska neznam,ali po nekim karakteristikama opisa lasera mislim da proizvođači tu često koriste neke proizvoljne kriterije.Veća optička zona znači dublju korekciju,a kod lasika se zbog flapa nesmije otić preduboko,od tuda
informacija da su površinske metode bolje za ljude sa širim zjenicama.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 12:39   #1287
Pitanje za stručnjake: može li na lasersku korekciju vida netko tko ima neovaskularizaciju rožnice?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 15:04   #1288
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Pitanje za stručnjake: može li na lasersku korekciju vida netko tko ima neovaskularizaciju rožnice?
A koji je uzrok neovaskularizaciji?

Ako je od nošenja kontaktnih leća, onda bi prvo trebalo prestati s nošenjem dok se neovaskularizacija ne povuče, a poslije toga se može razmišljati o odlasku na operaciju. No ne bi bilo loše prvo provjeriti je li problem u zastarjelim (loš materijal s malim Dk tj. slabe propusnosti za kisik) ili nedovoljno čistim kontaktnim lećama, pa promijeniti leće i/ili otopinu za čišćenje.

Ako je pak uzrok neovaskularizaciji neka bolest, moje mišljenje je da bolesna rožnica nije pogodna za bilo kakve dodatne traume u smislu operativnih korekcija vida.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 17:21   #1289
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
A koji je uzrok neovaskularizaciji?

Ako je od nošenja kontaktnih leća, onda bi prvo trebalo prestati s nošenjem dok se neovaskularizacija ne povuče, a poslije toga se može razmišljati o odlasku na operaciju. No ne bi bilo loše prvo provjeriti je li problem u zastarjelim (loš materijal s malim Dk tj. slabe propusnosti za kisik) ili nedovoljno čistim kontaktnim lećama, pa promijeniti leće i/ili otopinu za čišćenje.

Ako je pak uzrok neovaskularizaciji neka bolest, moje mišljenje je da bolesna rožnica nije pogodna za bilo kakve dodatne traume u smislu operativnih korekcija vida.
Uzrok je nošenje leća. Nosila sam tada mekane godišnje leće, a nakon dijagnoze mi je doktor propisao mjesećne leće i kraće nošenje. Toga se za sada držim, pa ih nosim između 6 i 8 sati. Ali, još nisam bila na kontroli, pa ne znam je li to pomaže išta.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 18:43   #1290
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Uzrok je nošenje leća. Nosila sam tada mekane godišnje leće, a nakon dijagnoze mi je doktor propisao mjesećne leće i kraće nošenje. Toga se za sada držim, pa ih nosim između 6 i 8 sati. Ali, još nisam bila na kontroli, pa ne znam je li to pomaže išta.
Koju vrstu leća trenutno nosiš,koja marka?
Neovaskularizacija rožnice javlja se zato jer rožnica ne dobiva dovoljno kisika preko kontaktne leće i nakon prestanka nošenja leća bolest se povlači bez nekih trajnih posljedica.Ipak novije vrste leća od silikon-hidrogel matrijala propuštaju 4-5puta više kisika od ranijih generacija leća.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 20:41   #1291
Evo samo za informaciju..jučer sam napravila lasik korekciju vida kod Dr. Bilić. Same pohvale za nju. Nikad nisam I zasad je sve super. Operacija ne boli,malo je neugodno,ali ništa nepodnošljivo. Nakon operacije me boljelo,ali već nakon 3-4 sata poslje nisam ništa osjećala.Sada samo slijedi kapanje kapi i to je to. Ako netko ima pitanja,slobodno pitajte... ovo je bila najbolja odluka u mom životu.
ana1934 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:33   #1292
Quote:
Jolac kaže: Pogledaj post
Koju vrstu leća trenutno nosiš,koja marka?
Neovaskularizacija rožnice javlja se zato jer rožnica ne dobiva dovoljno kisika preko kontaktne leće i nakon prestanka nošenja leća bolest se povlači bez nekih trajnih posljedica.Ipak novije vrste leća od silikon-hidrogel matrijala propuštaju 4-5puta više kisika od ranijih generacija leća.
Sad trenutno imam Purevision mjesečne leće.
Znači li "povlačenje bolesti" i potpuno nestajanje žilica koje su bile vidljive na tom dijelu gdje su ulazile u rožnicu ili je to ipak normalno da one ostaju vidljive?

ana1934, koju dioptriju si imala kad si se odlućila na laserksu korekciju?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 23:33   #1293
Quote:
ana1934 kaže: Pogledaj post
Evo samo za informaciju..jučer sam napravila lasik korekciju vida kod Dr. Bilić. Same pohvale za nju. Nikad nisam I zasad je sve super. Operacija ne boli,malo je neugodno,ali ništa nepodnošljivo. Nakon operacije me boljelo,ali već nakon 3-4 sata poslje nisam ništa osjećala.Sada samo slijedi kapanje kapi i to je to. Ako netko ima pitanja,slobodno pitajte... ovo je bila najbolja odluka u mom životu.
Nisam još uopće pročitala niti jedan tekst sa ove teme, nego me na samom početku zgrozio ovaj tekst!!!!
Draga ana!
Pa ne smiješ dan nakon operacije gledati u ekrane?! Zar ti to tamo nisu rekli! Ako želiš bez komplikacija biti kasnije moraš izbjegavati najmanje tjedan dana tv, komp, ekran moba, sve što titra, noćna vožnja zbog svjetla na autima!
Ja sam bila na operaciji u 6 mj 2008. kod Gabrića, imala sam gadnu dioptriju - lijevo oko skoro normalno, na desnom -7, astigmatizam.. čuvala sam se po uputama - tjedan dana nema umivanja i pranja kose, ekrana, mjesec dana bez ikakvog fizičkog napora zbog očnog tlaka, i 3 mjeseca bez fizičkih aktivnosti tipa sport i sl..
ljudi, operacija je super ali morate se pridržavati uputa nakon tog i sve će biti super..
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 00:25   #1294
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Sad trenutno imam Purevision mjesečne leće.
Znači li "povlačenje bolesti" i potpuno nestajanje žilica koje su bile vidljive na tom dijelu gdje su ulazile u rožnicu ili je to ipak normalno da one ostaju vidljive?

ana1934, koju dioptriju si imala kad si se odlućila na laserksu korekciju?
bio je već odgovor na to pitanje na topicu o kontaktnim lećama pa citiram jednog doktora:
"neovaskularizacija rožnice u početnim stadijima je reverzibilan proces. Na mikroskopskoj razini krvne žile obliteriraju (srastu). Katkad ih je možda moguće vidjeti kao tzv "ghost vessels" znači ostaci krvnih žila u kojima nema krvi.

Za povlačenje neovaskularizacija katkad je dovoljno promijeniti vrstu leće i navike (kraće nošenje i sl..), u uznapredovalim stadijima je potrebno potpuno prestati nositi leće nekoliko mjeseci ili duže."

Znači vjerojatno ako nije traženo da potpuno prestaneš na neko vrijeme sa nošenjem trebalo bi se radit o početnom stadiju,ove leće koje koristiš jesu od silikon-hidrogel matrijala.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 00:43   #1295
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
Nisam još uopće pročitala niti jedan tekst sa ove teme, nego me na samom početku zgrozio ovaj tekst!!!!
Draga ana!
Pa ne smiješ dan nakon operacije gledati u ekrane?! Zar ti to tamo nisu rekli! Ako želiš bez komplikacija biti kasnije moraš izbjegavati najmanje tjedan dana tv, komp, ekran moba, sve što titra, noćna vožnja zbog svjetla na autima!
Ja sam bila na operaciji u 6 mj 2008. kod Gabrića, imala sam gadnu dioptriju - lijevo oko skoro normalno, na desnom -7, astigmatizam.. čuvala sam se po uputama - tjedan dana nema umivanja i pranja kose, ekrana, mjesec dana bez ikakvog fizičkog napora zbog očnog tlaka, i 3 mjeseca bez fizičkih aktivnosti tipa sport i sl..
ljudi, operacija je super ali morate se pridržavati uputa nakon tog i sve će biti super..
Kod određenog postotka kandidata neće bit super makar se pridržavali svih uputa,postoje induvidualni faktori koji nemaju veze sa pridržavanjem uputa nakon operacije opisani u prvom postu na ovoj stranici.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 14:01   #1296
Naravno, ali tome i služi 2 satni pregled prije operacijeda se vidi jeli netko ok kandidat ili nije (sve ono što piše, debljina rožnice, suhoća i sl..)
Meni na tome preliminarnom pregledu jedan nalaz nije bio najbolji-rezultat je bio nejasan i nisu željeli ići dalje dok se taj nalaz nije ponovio tj ustanovilo se da sam ipak ok kandidat i da mogu na operaciju..
Cedevitka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 14:38   #1297
Quote:
Cedevitka kaže: Pogledaj post
Naravno, ali tome i služi 2 satni pregled prije operacijeda se vidi jeli netko ok kandidat ili nije (sve ono što piše, debljina rožnice, suhoća i sl..)
Meni na tome preliminarnom pregledu jedan nalaz nije bio najbolji-rezultat je bio nejasan i nisu željeli ići dalje dok se taj nalaz nije ponovio tj ustanovilo se da sam ipak ok kandidat i da mogu na operaciju..
@ Cedevitka

Ako imaš volje, imam nekoliko pitanja za tebe.
Mjerili su ti suhoću tj. vlažnost očiju? Možeš li opisati metodu?
Također, kolike su ti zjenice izmjerene u mraku?
Znaš li možda koji ti je pregled dao isprva nejasne rezultate (mjerenje dioptrije, debljine rožnice, nešto treće?)
Kakav ti je sada vid na oku koje je bilo -7 s astigmatizmom u uvjetima slabijeg svjetla (npr. gledanje TV-a i čitanje titlova u zamračenoj prostoriji), imaš li kakve GASH simptome i u kojoj mjeri? Npr. da li bi se ugodno osjećala u noćnoj vožnji da gledaš samo na to oko tj. bolje rečeno kad bi i na drugo oko imala jednaku kvalitetu vida?

Hvala na odgovorima i pozdrav!

P.S. Još nešto, znaš li možda kolike debljine ti je napravljen LASIK poklopac (flap) u mikrometrima (100, 120, 160?) I možda kolika ti je ukupna centralna debljina rožnice nakon operacije (ako imaš post-operativne topografske scanove negdje ti piše pod rezultatima pahimetrije), tek da se izračuna koliko ti je rožnice ostalo ispod poklopca (ukupna debljina minus debljina poklopca).
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 14:59   #1298
@ ana1934

Ponavljam da u ovo neposredno postoperativno razdoblje ne naprežeš oči, da redovito kapaš propisane antibiotske i steroidne kapi kao i umjetne suze, da ne izlaziš previše vani, te da ideš redovito na kontrole, a ako primijetiš bilo kakve neobične promjene s vidom ili zdravljem očiju (crvenilo i sl.) čim prije obaviš i vanrednu kontrolu. Čuvaj svoje poklopce, nosi zaštitne naočale i ni slučajno ne trljaj oči.

Tek nakon 3 mjeseca oporavka možeš argumentirano komentirati kvalitetu svog vida na jakom danjem svjetlu, a nakon 6 mjeseci možeš dati i komentar o svom vidu u slabije osvijetljenim situacijama (polumračne prostorije, noćna vožnja, gledanje TV-a). Također, onda možeš komentirati i ostale pojave, npr. preostalu suhoću očiju i eventualnu pojavu floatera.

Sretno s oporavkom!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 18:11   #1299
Konzultacijski pregled u Visumedu

Kao što sam u predhodnom postu spomenuo, nedavno sam bio na konzultacijama za lasersku korekciju vida u Visumedu na koji sam se naručio preko njihovih web stranica. Napominjem da u to vrijeme još nisam bio naišao na ovaj forum pa baš nisam imao puno znanja vezano za tu temu osim što sam malo prosurfao američke site-ove.
Uglavnom, došao sam u Visumed u dogovoreno vrijeme, i prema dogovoru to jutro nisam stavio mekane leće koje sam nosio tih dana jer sam slomio zadnje naočale. U čekaonici nas je bilo 6-7 od kojih su neki bili na besplatnim konzultacijskim pregledima kao i ja, a neki su imali zadnje (plaćene) preglede prije operacije. Meni je neka asistentica napravila slijedeće preglede:
- mjerenje dioptrije na nekom aparatu (bez širenja zjenica)
- mjerenje nekakvim aparatom u kojem gledam na crno-bijele krivulje koje se kreću (ne znam čemu je ovo služilo, ali izgledalo je kao one psihodelične animacije, možda se time mjeri debljina rožnice ili je možda to aberometar???)
- nekakvo mjerenje nakon što mi je par minuta bio stavljen crna tj. neprozirna maska na očima nakon čega mi je asistentica odmah nakon skidanja maske pokrivajući rukom jedno pa drugo oko nešto mjerila nekim ručnim uređajem ali ne znam što (moguće da se radi o pupilometru tj. mjerenju promjera zjenica u mraku obzirom na spomenututu neprozirnu masku, poslije u telefenskom razgovoru sam je pitao za širinu zjenica pa je po sjećanju bila rekla da su oko 6,5mm)
Nakon toga sam imao pauzu u kojoj je dr. Bilić u čekaonici svima nama malo pričala o LASIK operaciji te postupcima prije i poslije operacije. Imali smo mogućnost postavljati pitanja pa sam ja pitao slijedeće:
- Koja je mogućnost gubljenja flapa uslijed neke traume (prometni udes, udarac u sportu,...)? Odgovor: "Skoro nikakva, čula je samo za jedan slučaj u svijetu i to kad je neki njemački nogometaš u nekom duelu dobio udarac u oko nakon čega je flap izletio i na tom oku je ostao na oko 50-60% vida. "
Vezano za flap, dr. Bilić je rekla da se u slučaju komplikacija može modići nekoliko mjesece nakon operacije, ali da nakon 6 mjeseci potpuno zarasta te da se više ne može podizati.
- Da li imaju wave-front tehnologiju? Odgovor je bio vrlo štur kao da nije htjela pred svima da se o tome razgovara: "Ne ali to vam nije nešto jako bitno."
Poslije mi je dok smo bili na samo rekla da ne brinem previše o tim tehnologijama koje pročitam na internetu, da sve to nema previše veze?
Iako te tamo nitko u stvari i ne pita koju metodu želiš tj. kao podrazumjeva se LASIK, ipak moram spomenuti da je dr. Bilić spomenula i PRK metodu u kojoj nema famoznog flapa. Čak je i rekla kako osobno obožava tu metodu zbog jednostavnosti ali je spomenula i bol i dulji postoperativni oporavak te na kraju opisala primjer pacijenta koji je bio malo psihički labilan tj. nije mogao nikako dočekati da mu se vid oporavi. Zbog straha da je ostao bez dobrog vida svakodnevno je panično zvao dr. Bilić sve dok mu se nakon mjesec dva vid nije stabilizirao. Naravno da nakon ovakvog primjera više nitko nije bio zainteresiran da iša više čuje o PRK metodi.

Nakon ove grupne seanse, dr. Bilić mi je osobno izmjerila dioptriju klasičnom metodom tj. korekcijskim lećama te pregledala oko s nekom lampom. Nakon što sam joj spomenuo da imam umjerene floatere tj. mušice koje mi ne samo odvraćaju pažnju nego i kretanjem preko izvora svjetlosti pomalo izobličuju sliku, predložila mi je pregled očne periferije u njenoj privatnoj oftamološkoj ordinaciji kako bi se provjerilo da li mi je prije LASIK operacije potrebno lasersko učvršćenje mrežnice te da mi se provjere neke promjene koje upućuju na visoki tlak (krvni a ne očni).

Iako mi u tom trenutku nije baš bilo jasno o kakvom se to pregledu radi, ipak sam se naručio i za taj pregled jer sam se malo preplašio na spomen odvajanja mrežnice. Otišao u Očnnu kliniku Bilić i neki doktor mi je nakon ukapavanja kapi za proširenje zjenica na nekom aparatu i uz pomoć nekih specijalnih leća pogledao pozadinu oka. Srećom nalaz je bio uredan tj. osim spomenutih floatera nije bilo nikakvih degenerativnih promjena. Na kraju sam ovaj pregled platio 450KN.

Kako se slučajno u ordinaciji zatekla i dr. Bilić, pitala me je što smo od pregleda već obavili prilikom konzultacija u Visumedu. Ja sam opisao preglede i rekao da mi nisu u Visumedu nisu ništa kapali u oči pa je rekla svom doktoru da mi još izmjeri dioptriju nakon primjene kapi za anasteziju očnog mišića.

Na kraju mi je rekla da se sa ovim nalazima javim u Visumed onoj asistentici te da joj kažem da provjeri da li sam za "XP". Tada nisam znao o čemu se radi tj. što je XP. U svakom slučaju, javio sam se asistentici, faksirao joj nalaze i uskoro mi se javila da je sve OK tj. da se mogu naručiti za LASIK operaciju kad se odlučim ali da prije toga leće ne nosim 3 tjedna. Pitao sam je za debljinu rožnice, rekla je 5,30. Pitao za širinu zjenica, rekla je po sjećanju da je 6,5mm. Pitao sam je za onaj XP, rekla mi je da nisam za to ali nije ništa objašnjavala o čemu se radi. Tek kasnije sam surfajući naišao da se radi o novom preciznijem Bausch&Lomb mikrokeratomu koji se koristi za tanje flap-ove (tj. kod SBK Lasika) kad je preciznost mikrokeratoma jako važna. Očito je ovaj nožić nešto skuplja stvarčica od običnog mikrokertoma pa žele uštediti koristeći ga samo za one koji zbog tanje rožnice moraju imati tanji flap.

U svakom slučaju moji utisci vezano za Visumed kliniku su:
- kao i većina klinika tog tipa uglavnom marketiraju LASIK zbog veće zarade jer zašto bi manje zarađivali zbog eto nešto većeg rizika komplikacija kad taj rizik i tako pacijenti preuzimaju na sebe potpisujući "informirajući pristanak". A PRK je eto samo za slučajeve kad je rožnice stvarno pretanka i ne usude se ići sa LASIK-om.
- čini mi se da dosta detaljno provjereravaju stanje oka prije operacije, jer meni su ,iako se radilo o besplatnim konzultacijama, obavili dosta pregleda, ali minus im je da su me pregledali nakon samo pola dana bez leća, te da skoro ništa ne govore o tim pregledima pa ako baš nisi dosadan i ne pitaš ih nećeš ništa niti saznati šta su ti u stvari mjerili
- diagnostička oprema im je OK , ali LASER im nije baš najnapredniji jer nemaju wavefront tehnologiju te još uvijek operiraju mehaničkim keratomom a nešto precizniji (skuplji ali još uvijek mehanički) XP keratom koriste u iznimnim slučajevima. Pretopstavljam da je njihova poslovna logika u tome što bi za najmoderniju opremu morali uložiti jako velike novce a sve radi samo par postotaka uspješnijih ishoda operacija. A tih par postotaka nesretnika i tako potpiše da preuzimaju rizik operacije.
- definitivno su preskupi uzimajući u obzir LASERsku tehnologiju koju koriste jer npr. slične klinike u Madžarskoj, Sloveniji i Slovačkoj imaju upola manje cijene, a čak i u Njemačkoj su cijene iste kao u Visumedu kad se ne koristi custom wavefront tehnologija.
- imaju dobre stručnjake (dr. Šarić, dr. Bilić, ...) i osoban pristup pacijentima čime možda nadoknađuju tehnološki zaostatak njihovog LASER-a.

Uskoro se spremam na sličan pregled u Svjetlosti pa ću moći uporediti ove dvije klinike. Možda pričekam dok otvore "Novu Svjetlost" tj. presele u novu zgradu u Heinzelovoj jer će možda tamo imati i nešto nove opreme. Nakon toga ću se odlučiti gdje ću napraviti PRK.

Možda malo predugačak post, nadam se ne i dosadan. Možda pomogne nekom tko se sprema na pregled, da se bolje pripremi te obavezno pita kod svakog pregleda što se radi i koji su rezultati pregleda a Tommy13 ili Jolac će sigurno znati protumačiti rezultate i dati savjet.
zzvrh is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 23:53   #1300
@ zzvrh

Zahvaljujem na iscrpnom postu. Iz njega se može iščitati pregršt korisnih informacija, pa ću i ja napisati malo duži komentar.

Prvo, one "psihodelične" slike se vjerojatno odnose na Orbscan topografsko mjerenje rožnice (koje ujedno određuje i pahimetriju tj. njenu debljinu). Evo slike: http://www.stronghealth.com/services...ightsonweb.JPG Je li to taj uređaj?

Za istu svrhu postoji i Pentacam koji je još bolja i skuplja dijagnostička naprava. (Jolac ima iskustva s njim u Svjetlosti, preporučam čitanje da se vidi kako se odlična naprava ponekad može koristiti i u krive svrhe)

Hajde da sad napravimo jedan kritički prikaz predoperativnog pregleda u Visumedu, na temelju tvoje priče:

1. "Točnost" mjerenja širine zjenica:
Asistentica pokriva oči kandidata maskom, nato miče masku s lica i NA SVJETLU očitava širinu zjenica!!! Jesam li to dobro shvatio??? Ako oko u trenutku očitanju promjera zjenice nije bilo u mraku, što se tu mjeri? Zdrave oči se brzo akomodiraju na svjetlo, dakle čim se maska makne, zjenica će se stisnuti, pa nema valjda asistentica toliko brze reflekse pa će izmjeriti zjenicu prije nego što oko shvati da je opet na svjetlu? Možda se tu radi o NINJA asistenticama, posebno treniranima na Dalekom Istoku za ovakva mjerenja???
Ta naprava za mjerenje, je li to bilo nešto mehaničko ili elektroničko? Da nije samo neka vrsta pomične mjerke?
Ako nije bila riječ o infracrvenom pupilometru i mjerenju u mraku, rezultati tog mjerenja spadaju u rubriku "Vjerovali ili ne".

Pa pogledajte kakvu pažnju tom mjerenju pridaje jedan od najjačih američkih očnih kirurga, dr Mackool iz New Yorka:
http://www.mackooleye.com/index.cfm/PageID/1449

It is obviously important to precisely determine the patient’s pupil size in the dark before LASIK treatment. However, this is not the simplest measurement to make because, if the room is darkened, the examiner cannot see the pupil! In order to overcome these obstacles, infrared cameras that can photograph the pupil in the dark have been developed. However, these cameras must be placed very close to the eye and this can result in an involuntary reflex by the eye to focus on the camera. This can cause an incorrect pupil measurement, because the pupil automatically becomes smaller whenever the eye tries to focus on a close object. An alternative method that I have found to be extremely accurate uses a telescopic lens system, requires almost no light and does not have to be placed near the eye. A greatly enlarged image of the eye is displayed on a monitor, and the diameter of the pupil can be accurately measured to within 0.25 mm (1/100th of an inch). Armed with this information, we can accurately predict who is most at risk to develop glare after LASIK and thereby make the best decision as to whether or not the procedure should be performed as well as the diameter (width) of the laser treatment that is best suited for the patient.
Taj doktor je dakle išao toliko daleko da čak koristi TELESKOPSKI PUPILOMETAR, kako bi spriječio fokusiranje oka pri pogledu u bliski instrument i posljedično sužavanje zjenica, ali očigledno naši doktori znaju bolje...

2. Dakle, nakon što smo zaključili da samo Bog zna koliko su ti stvarno široke zjenice, idemo pogledati što je sa suhoćom očiju? KOJE MJERENJE SUZNOG FILMA? Ništa nisi spomenuo! NEMA MJERENJA! Možda te smetaju leće? Mogući sindrom suhog oka? Radiš puno za računalom? Zar te nitko ništa ne pita o tome? Ali ti žele na kraju napraviti deblji flap koji dokazano više pogoršava suhe oči od tanjeg...
http://www.lasiksurgerynews.com/news/SBK-or-LASIK.shtml
By making the corneal flap thinner, SBK surgeons should be able to provide a comfortable procedure with fast visual recovery (like LASIK) and also decrease the risk of dry eye and ectasia (like PRK).

3. Dakle, sad zaključujemo da opet samo Bog zna hoćeš li razviti ozbiljan kronični sindrom suhih očiju poslije operacije, no idemo dalje...
Flap potpuno zaraštava nakon 6 mjeseci? I ne može ga se podići? Pa je li se netko najeo ludih gljiva?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...?dopt=Abstract
The clinical series demonstrated the ability to lift LASIK flaps without complications during retreatments up to 8.4 years after initial surgery, correlating well with the laboratory results.
E kad bi barem doktori jedni drugima čitali radove, bio bi ovo ljepši svijet...
Uostalom, hrpa linkova i sažetaka na tu temu se nalazi ovdje:
http://www.lasikcomplications.com/flapdislocation.htm

4. I dakle, samo je neki nogometaš nastradao? Opet pogledajte gornji link...

5. Umjesto da te se pita jesu li ti se floateri pojavili nedavno i iznenada, odmah te se šalje na pregled fundusa, u privatnu kliniku, naravno, na tvoj račun (450 HRK).
OK, sam pregled nije loše obaviti, dapače, trebao bi se kod kratkovidnih osoba raditi svakih par godina, ali mogao si ga obaviti i u bolnici preko zdravstvenog osiguranja na uputnicu od svog liječnika opće prakse. Ako floatere imaš već dugo, a nisi još oslijepio, očigledno se ne radi o odvajanju mrežnice, već - o floaterima. No dobro, da si bio ozbiljan kandidat za LASIK, taj pregled bi ionako trebao napraviti i platiti prije operacije. Ali ako imaš oslabljenu mrežnicu, pa nije rješenje u laserskom "švajsanju" te mrežnice na pozadinu oka kako bi te se pod svaku cijenu uputilo na LASIK (i napravilo još floatera), već u odustajanju od LASIK-a kao metode, a laserska fotokoagulacija tj. "švajsanje" mrežnice se obavlja ako je medicinski indicirana.

6. Wavefront tehnologija je nevažna? To ne stoji - svaki moderan laser mora koristiti barem wavefront-optimizirane nomograme tj. ablacijske profile, ako već ne radi wavefront-customiziranu ablaciju. Tradicionalni nomogrami (prije wavefronta) su unosili bitno veće pogoršanje kvalitete vida tj. povećanje aberacija, a jedina im je prednost bila što uklanjaju manje tkiva, pa je rizik od ectasije manji. Ali pod koju cijenu? Pa bolje je napraviti tanji poklopac i wavefront, nego debeli poklopac bez wavefronta!

7. Osim wavefronta, važna je što šira optička i tranzicijska zona lasera i posebno najmodernija tehnologija praćenja položaja oka, kako bi svaki laserski impuls sjeo na pravo mjesto. Kakvi su podaci za laser koji koriste? Koliko je uopće star laser?

8. Ova priča s PRK kako bi se odvratili potencijalni kandidati od te vrste operacije, mislim zaista... A da za promjenu pričamo o pacijentima s ectasijama, s DLK, s podepitelizacijama, s naboranim DOŽIVOTNIM poklopcima?
Kao što smo naučili, PRK zahtijeva više postoperativnih pregleda, radi se uglavnom oko po oko, a manje se naplaćuje. Što će se onda preporučivati?

9. Što se tiče osobnog pristupa pacijentu, pa tko ne bi za 20.000 kuna "držao za ruku" svakog pacijenta. Ako je laser već izamortiziran, pa to je praktički čisti profit (umanjen za cijenu mikrokeratomskog nožića, no i nožići se mogu reciklirati, ha, ha...)

10. Jesu li ti dali da doma proučiš na miru dokument "informiranog pristanka" koji se mora potpisati pred operaciju? Ili se čeka termin operacije za uvaljivanje tog dokumenta pacijentu u ruke?

Nadam se da sada zainteresirani za lasersku korekciju vida shvaćaju zašto im na kraju postova poručujem:

SRETNO!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.