Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2007., 04:14   #41
Da moja majka je drzala tu dijetu

Quote:
smjeska kaže: Pogledaj post
Da li itko ima iskustva s tom dijetom? Jel pruza kakve rezultate? Negdje sam procitala da bas i nije zdrava a neki ju preporucuju.
Moja majka je dobila recept od te dijete od svog sefa i skinula je sa njom 20kg ali za 3 mjeseca i izgledala je strasno iscrpljeno kao da u njoj j\nema ni kap krvi i kada je htjela da isproba jos jedan mjesec pozeli su da je bole bubrezi i ja sam joj rekla da sam citala na internetu da je jedna 45 gospodja dobila ne izlecivu bolest od te atkinsonove dijete i najvise stradaju bibrezi.Stoga ti preporucujem da ni za zivu glavu neides na tu dijetu jer je jako opasna za zdravlje jer kad izgubis zdravlje onda si izguila sve.Zasto neides na dijetu sa kojom sam ja za3 nedelje skinula 5kg jedes samo kuvano meso povrce i sve kuhano nista przeno i dosta voca i dosta tecnoti i dosta jogurta moja drugarica je za 2 mjeseca skinula 20kg zasto ne probas.SRETNO
 
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 09:48   #42
takve price su zapravo suvisne jer nazalost mnogi nikada nece shvatiti, ali u biti ne postoji niti zdrava, a niti ucinkovita brza dijeta. postoji hrpa nezdravih dijeta od kojih covjek privremeno smrsavi i onda ubrzo sve vrati.
jedino rjesenje je postepena i trajna promjena prehrambenih navika. jedino.

oni koji u to sumnjaju mogli bi razmislit o tome zasto na topicima o raznim dijetama dominiraju ljudi iz cijih se postova vidi da su neprekidno na nekakvim dijetama. zasto kad djeluju?
svaka dijeta koja se temelji na izbacivanju neceg sto je potrebno organizmu nije i nikada nece biti ucinkovita. jer ce cim vratis to u prehranu svi kilogrami doci natrag.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 11:03   #43
Atkins je prije nekoliko mjeseci umro.. od infarkta mislim... (definitivno je imao visak kg)
i sluzbeno je njegova dijeta proglasena kao losom...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 16:28   #44
Atkinsova prehrana se bazira na visokom unosu proteina, a niskom unosu ugljikohidrata, i ubraja se u tzv. dijete za mršavljenje.

Prehrana je podijeljena u tri faze: uvod, provođenje dijete i gubitak tjelesne mase, faza održavanje tjelesne mase. Tijekom uvodne faze (prvih 14 dana dijete), unos ugljikohidrata je limitiran na ne više od 20 g dnevno. Nije dozvoljeno voće, kruh, žitarice, povrće bogato škrobom, mliječni proizvodi (izuzev sira, vrhnja i maslaca). Tijekom faze u kojoj masa počinje opadati, vrši se eksperimentiranje različitim vrstama ugljikohidrata dok se ne ustanovi koje su «najliberalnije» doze koje se mogu unositi, a da se i dalje gubi na tjelesnoj masi. Tijekom posljednje faze utvrđuje se količina ugljikohidrata koju osoba može konzumirati, a da pri tome uspije zadržati svoju tjelesnu masu. Kada se nakon završnih faza odredi optimalna količina ugljikohidrata, nerijetko se osobama koje su provodile ovu dijetu sugerira da ostatak života unose tu, optimalnu, količinu ugljikohidrata, nikako veću.

Prema dr. Atkinsu, većina osoba mora limitirati unos ugljikohidrata na ne više od 60 g dnevno kako bi uspijeli održati tjelesnu masu.

S obzirom na restrikcije koje ova prehrana zahtijeva, dr. Atkins preporuča redovitu tjelovježbu i unos suplemenata u prehrani (multivitaminsko mineralne pripravke)

Napomena: Preporuke o adekvatnom unosu ugljikohidrata formirane i prihvaćene od strane različitih renomiranih organizacija potiču dnevni unos otprilike 300 g ugljikohidrata.

Tko provodi ovu dijetu?

Atkinsova dijeta privlačna je osobama koje su bezuspiješno pokušavale izgubiti tjelesnu masu uz pomoć niskokaloričnih bezmasnih dijeta. Osobe koje provode ovaj tip dijete mogu unositi koliko žele kilikalorija, samo je bitno da te kilokalorije ne potječu iz ugljikohidrata.

Što kažu pristalice?

Osnovna premisa ove dijete je da povišen unos ugljikohidrata uzrokuje porast tjelesne mase, koji vodi ka pretilosti. Prehrana bogata ugljikohidratima povećava proizvodnju inzulina. Kada je razina inzulina povećana, hrana koju jedemo brzo i lako se konvertira u masti, i skladišti u našim stanicama. S druge strane, u nedostatku ugljikohidrata, tijelo je, da bi dobilo potrebnu energiju, prisiljeno sagorijevati masti.

Dr. Atkins sa svojim kolegama ovom vrstom prehrane tretira pretile osobe, osobe oboljele od dijabetesa tipa 2, osobe sa visokim kolesterolom i trigliceridimau krvi te osobe sa povišenim krvnim tlakom.

Što kažu kritičari?

Mnogi nutricionisti ne slažu se niti preporučaju Atkinsovu dijetu jer smatraju da je povišen unos kilokalorija, bez obzira otkud one potječu, te nedostatak tjelovježbe glavni unos pretilosti.
Kritičare zabrinjava utjeca Atkinsove dijete na zdravlje osobe koje je prakticiraju. Naime prehrana koja može sadržavati velike količine zasićenih masnoća i kolesterola izlaže osobe riziku od srčanih bolesti. Nedavno objavljena istraživanja pokazuju da prehrana bogata proteinima može ubrzati razvoj ateroskleroze, glavnog uzroka srčanog udara, povećati rizik od osteoporoze te poremetiti rad bubrega.


S druge strane, namirnice koje dr. Atkins u svojoj prehrani izbacuje, voće, povrće, sjemenke..., dokazano štite od srčanih oboljenja.
diana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:23   #45
Quote:
smjeska kaže:
Da li itko ima iskustva s tom dijetom? Jel pruza kakve rezultate? Negdje sam procitala da bas i nije zdrava a neki ju preporucuju.
ja sam smrsavila 10 kg s atkinsovom pretproslo lito (par ih se vratilo ,al tel zadnjih mjeseci)! meni je bila ok, mada znam da nije bas zdrava - no ugljikohidrati se ne iskljucuju u potpunosti! falilo mi je jedino voce, kruh ionako bas ne jedem ni inace (zaboravim )! jela sam najvise bilo meso od kokosi - u tavi ili sa gradela, mljac.
amber is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 19:25   #46
e da - bila sam iscrpljena malo, al samo na pocetku! vozila sam puuuno biciklu i dalo je rezultate!
amber is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 23:16   #47
Nikako na ovu dijetu!

Molim Vas nemojte na ovu dijetu!
Evo mog iskustva...Drzala sam ovu dijetu 3 sedmice i smrsala 3 kg. Nemam puno viska ince ,pa ide sporije. Grozno mi je bilo! Sanjala sam tijesto bilo koje...Prije dijete sam mislila da je ona idealna za mene. Nema satnice, jedes ono sto se smije neograniceno, maltene...Super za zaposlenu zenu...Jela sam meso, kupus, pecurke, nekad malo karfiola, jaja itd. Poslije sedmicu dana pocele su da mi se tresu ruke za doruckom, i osjecala sam se strasno uznemireno...Plakala sam citav dan i umalo ne raskinuh sa momkom! Ne pretjerujem ,stvarno...Pa naravno da mi se to desilo, pa ljudi, ne unosite secer uopste! ni skrob...O cega da se luci serotonin, hormon raspolozenja...Osim toga to je veliko opterecenje i za jetru i citav organizam...Ma mora se jesti sve po malo...Evo, ja sam sad krenula sa UN dijetom, bar ima svega, mada tek mi je 4ti dan, ima i ona sigurno mana ali ne kao Atkinsonova. Inace, kazu da je on umro na kraju od sopstvene dijete!
Jos nesto....Toliko mi se osjetilo iz usta da sam morala nonstop da zvacem zvake...
Nadam se da vam je ovo bilo dovoljno...Samo logicno razmislite...
Alexia33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 01:44   #48
mozete mi molim vas vi koji ste bili na atkinsu reci tocno u DETALJE sve o rezimu, koje dane jesti sto, kolko dugo, koja hrana i sve to, ili bar neki link na hrvatskom (ja nadoh samo na engleskom) jer sve do sada sto sam procitala ovdje/nasla na netu je neprecizno i okvirno..

hvala
__________________
..fifteen stitches and a soft parody..
Ona Koja Zna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2007., 17:52   #49
Na Atkinsovoj dijeti mozes jesti koliko hoces i kad hoces, poenta je da ti se ishrana svodi na meso, ribu, jaja i povrce ( ne sve povrce) . Nemoj je drzat vise od 3, 4 tjedna.

Bila sam na ovoj dijeti 6 tjedana. Nije istina da se gube brzo kile, barem ne toliko brzo kolko pise ( kg za dan, dva). Ja sam za tih 6 tjedana izgubila 9 kg, isto bih toliko izgubila i na zdravijoj dijeti. Sad sam procitala na sajtu da bubrezi sradaju, i sad mi je jasno sto su me bubrezi boleli a mislila sam da sam se prehladila, sad vidim da je radi dijete. Nitko me nije upozorio na posljedice.
Nakon zavrsene dijete sam vratila sve kile plus jos 5 kg viska. Nisam se prejedala, normalno sam jela.
Dijeta nije lagana, mislim, meni nije bila. Meso i sve ostalo mi se smucilo, zadnja 2 tjedna nisam vise mogla ni jesti, zgadilo mi se meso i povrce za citav zivot.
Ann8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 10:48   #50
Atkinsova dijeta - 2. dio

prvi dio topica je ovdje

ugodan nastavak druženja i neka vam kilice lagano i veselo klize dolje
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 20:44   #51
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
prvi dio topica je ovdje

ugodan nastavak druženja i neka vam kilice lagano i veselo klize dolje
O.K,znaci ovdje nastavljamo dalje.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 08:34   #52
negdje sam na ovom forumu ćitala da kada se ide vaditi krv da treba uzeti par dana stanke...a neznam na kojoj je strani da sada ne čitam ponovno...a stolica? pa ako je dam reči će da ima puno masnoća... molim vas pomozite neznam šta mi je ćiniti... dali se u krvi mogu naći i ketoni jer ako je tijelo u ketozi onda se to vidi i u krvi i onda će biti belaj...katarina skinula sam 16 kg za 2 mjeseca i nešto dana...to je super...ali me i dalje kopka kako bih izgledala sa još 5 skinutih kilica...molim vas da date svoje mišljenje u vezi vađenja krvi...jer mi je to za sistematski pregled na poslu....
bumbica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 10:13   #53
Quote:
bumbica23 kaže: Pogledaj post
negdje sam na ovom forumu ćitala da kada se ide vaditi krv da treba uzeti par dana stanke...a neznam na kojoj je strani da sada ne čitam ponovno...a stolica? pa ako je dam reči će da ima puno masnoća... molim vas pomozite neznam šta mi je ćiniti... dali se u krvi mogu naći i ketoni jer ako je tijelo u ketozi onda se to vidi i u krvi i onda će biti belaj...katarina skinula sam 16 kg za 2 mjeseca i nešto dana...to je super...ali me i dalje kopka kako bih izgledala sa još 5 skinutih kilica...molim vas da date svoje mišljenje u vezi vađenja krvi...jer mi je to za sistematski pregled na poslu....
Ja sam isto kao i Barbara par puta bio kod lijecnika i zakljucak je da mi krvna slika nikad nije bila bolja.I kolesterol i secer su bili kao u mladica.Nemas se sto brinuti.Ako slucajno i dodje do nekog razgovora ti samo spomeni tih 16 izgubljenih Kg(svaka cast,pohvala) i svi njihovi kontra argumenti ce pasti u vodu.
Budi sretna da ces biti u prilici da provjeris svoje zdravlje.I vjerujem da nece biti nikakvih problema,dapace bit ce samo lob.Zar ti tvoj uspjeh ne uljeva povjerenje i samopouzdanje.Ako se osjecas dobro i ako ti nalazi budu dobri nemas se cega bojati.Vjerujem da i sada vec izgledas dobro i da si ponosna na samu sebe i neka ti to bude podstrek da nastavis dalje a za vadjenje krvi ne brini,bit ce sve u redu.Panika te treba uhvatiti ako nalazi budu losi a to se po nasim iskustvima nece desiti.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 14:40   #54
ne mogu baš svih 500 str pretražiti, a nikako da nađem. jel se smije piti čaj od šipka? znam da kamilica smije. a budući da ja ne pijem kavu uopce htjela bi popiti nesto sto nije voda.
kaatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 15:12   #55
Quote:
kaatarina kaže: Pogledaj post
ne mogu baš svih 500 str pretražiti, a nikako da nađem. jel se smije piti čaj od šipka? znam da kamilica smije. a budući da ja ne pijem kavu uopce htjela bi popiti nesto sto nije voda.
Caj od sipka ima 0,3-0,6 gr UH na 100 ml,zavisi od proizvodjaca.Na jednu ili dvije salice i nije puno ali ako ga pijes litru i vise,znacilo bi da uzimas preko 4 gr UH samo sa cajem a to bi ti mozda moglo biti i previse.Ima cajeva(menta,kamilica,rooibos,lavanda i razni biljni cajevi)koji imaju jako malo UH,svega 1 gr po litri.Mozes piti Colu light.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 15:24   #56
ajme hvala vam puno...strah me da mi nebi bili ketoni ili šta ja znam u krvi pa da nebi rekli da nisam zdravstvenoi sposobna pa kud bi onda...hvala vam..
bumbica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 15:28   #57
još da pitam... a pretrage stolice? zar neče biti malo puno masnoća? jeli to onda bilo da se trebga prekidati zbog pretrage stolice...joj znam da sam negdje proćitala ali ne zanm na kojoj strani...
bumbica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 16:13   #58
Quote:
lajko kaže: Pogledaj post
Caj od sipka ima 0,3-0,6 gr UH na 100 ml,zavisi od proizvodjaca.Na jednu ili dvije salice i nije puno ali ako ga pijes litru i vise,znacilo bi da uzimas preko 4 gr UH samo sa cajem a to bi ti mozda moglo biti i previse.Ima cajeva(menta,kamilica,rooibos,lavanda i razni biljni cajevi)koji imaju jako malo UH,svega 1 gr po litri.Mozes piti Colu light.
joj hvala ti. ma ne mislila sam na jednu šalicu dnevno. a ionako nikada ne unesem baš svih 20 UH dnevno pa je ok. ja sam tražila i po netu i pakiranju ali nigdje ne piše. tek sada vidim kako kod nas u HRV skoro većina proizvoda nema na pakiranju otisnute te vrijednosti.
hvala ti!
kaatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 17:06   #59
Quote:
bumbica23 kaže: Pogledaj post
još da pitam... a pretrage stolice? zar neče biti malo puno masnoća? jeli to onda bilo da se trebga prekidati zbog pretrage stolice...joj znam da sam negdje proćitala ali ne zanm na kojoj strani...
Nitko ti nece dati otkaz jer u govnu imas masnoce,ne boj se.Reci da si se dan prije najela slanine i cvaraka.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 17:07   #60
Quote:
kaatarina kaže: Pogledaj post
joj hvala ti. ma ne mislila sam na jednu šalicu dnevno. a ionako nikada ne unesem baš svih 20 UH dnevno pa je ok. ja sam tražila i po netu i pakiranju ali nigdje ne piše. tek sada vidim kako kod nas u HRV skoro većina proizvoda nema na pakiranju otisnute te vrijednosti.
hvala ti!
Nema na cemu.Tu smo da pomognemo ako mozemo.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.