Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2014., 15:09   #281
bok svima, trebam pomoc

upoznala sam 2 spanjolke koje su u hrvatskoj na razmjeni studenata,
jako lose pricaju engleski a ja sam davno govorila spanjolski a sad ga samo razumijem ali ga ne mogu "progovoriti"
zeljele bi se organizirati tako da pomognem i ja njima i one meni pa trazimo nacin na koji bi to bilo najefikasnije imate li kakav prijedlog?
medisecer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 19:13   #282
Quote:
medisecer kaže: Pogledaj post
bok svima, trebam pomoc

upoznala sam 2 spanjolke koje su u hrvatskoj na razmjeni studenata,
jako lose pricaju engleski a ja sam davno govorila spanjolski a sad ga samo razumijem ali ga ne mogu "progovoriti"
zeljele bi se organizirati tako da pomognem i ja njima i one meni pa trazimo nacin na koji bi to bilo najefikasnije imate li kakav prijedlog?
Hej, evo ja bas trazim da malo pricam spanjolski sa nekim u Zagrebu, zivio sam u SAD i Costa Rici, pricam engleski isto, pa eto ako hoces mozemo se svi naci pa vidjet malo, da pricamo malo....
domingo26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 21:28   #283
Španjolski u baru

Svakog utorka u 21 se nas desetak nađe u Swanky baru (Ilica 50) pa se malo družimo na španjolskom jeziku. Ako netko želi vježbat svoj španjolski neka nam se slobodno pridruži. Svaki tjedan također stavimo i na couchsurfing naše druženje tako da nam se često pridruže i neki izvorni govornici koji prolaze Zagrebom :klap::klap: Lako nas skužite pošto vjerojatno jedini pričamo na španjolskom. Također možete i provjerit na couchsurfing eventu ako netko klikne attend pa i po slikama nas prepoznate (bude nas uvijek više pošto se ne sjetimo svi uvijek kliknit attend)
https://postimg.org/image/wnsny9hu5/
josetambien is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 23:15   #284
Pa sad, španjolski su mi temeljito ogadile razne sapunice - ali ne bih ga nikada u baru...
Zaboga, pa ako je i naporan - nije krastača.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 02:01   #285
Nadam se da smislenije pričaš na španjolskom, ovo te nisam ništa skužio.


Uglavnom, i ovog (kao i svakog) utorka u 21h
josetambien is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2016., 22:44   #286
Telenovele i španjolski jezik

Da li je netko naučio španjolski na osnovu telenovela? Ja se uvijek iznenadim koliko španjolskog razumijem kada naiđen na TVu na neku seriju ili kao maloprije dok slušam ovu pjesmu :



Doslovno sam razumio svaku riječ u ovom pjesmi, što me poprilično iznenadilo.

Volio bi sa nekim o ovom popričat al me stid, mada znam da je i dosta muških gledalo te megapopularne telenovele Pa se evo vama obraćam

Ako ste naučili nešto na osnovu sapunica, u kolikoj mjeri? Da li ste na osnovu toga izrazili želju da učite španjolski?
__________________
2007 - 2017
Halloween is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 15:45   #287
Quote:
Halloween kaže: Pogledaj post
Da li je netko naučio španjolski na osnovu telenovela?
Ako ste naučili nešto na osnovu sapunica, u kolikoj mjeri? Da li ste na osnovu toga izrazili želju da učite španjolski?
Ništa neobično. Sve je moje razumijevanje španjolskoga od Divlje ruže pa još koju godinu dalje. Hvala Televisi samo na tom.
To mi je znanje zasad dovoljno, imam krasna posla s drugim romanskim jezicima.
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 18:20   #288
Ja počeo učiti španjolski samostalno

Imam mogućnost da si stavim tipkovnicu na španjolski tako da mogu pisati njihov nj, i one neke naglaske, ali ono ne mogu naći je obrnuti upitnik i uskličnik, ne znam koju tipku sa sitisnem na tastaturi da mi ispadne obrnuti upitnik i obrnuti usličnik????
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 18:53   #289
Quote:
gareton kaže: Pogledaj post
Ja počeo učiti španjolski samostalno

Imam mogućnost da si stavim tipkovnicu na španjolski tako da mogu pisati njihov nj, i one neke naglaske, ali ono ne mogu naći je obrnuti upitnik i uskličnik, ne znam koju tipku sa sitisnem na tastaturi da mi ispadne obrnuti upitnik i obrnuti usličnik????
Shift + tipka+ pored ? = ¡
Samo tipka plus pored ? je ¿

si q necesito mas ayuda, solo dime... Por q y yo aprendido español lenguaje sin algun ayuda...
Thumbelina1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 21:38   #290
Quote:
Thumbelina1994 kaže: Pogledaj post
Shift + tipka+ pored ? = ¡
Samo tipka plus pored ? je ¿

si q necesito mas ayuda, solo dime... Por q y yo aprendido español lenguaje sin algun ayuda...
Gratias

Shift i plus mi je ispalo obrnuti upitnik, ali obrnuti uskličnik i dalje ne mogu naći? Nije mi jasno to sa proredom ( mada bi to trebao znati)

Ja u biti sada kao učim španjolski i engleski (kojeg više znam) nisam baš sustavan u učenju. Kod mene je stvar što nemam baš kontakte sa ljudima, i čini se da mi jezici nikada nisu išli, ali ja baš želim naučiti bar 5 jezika, a sada ću se usredotočiti na ova dva.

Na koji način si učila? Je si li kupila rječnik, gramatiku. Ja sam vidio na engleskom video koji objašnjava gramatiku nešto tipa kako naučiti španjolski u 5 dana. Prije sam išao u po onome 50 languages, ali to je samo za nekakvo učenje napamet, ali ne vidi se po kojem ključu je to. Bitno je znati ključ jezika.

Zatim sam uzeo engleski rječnik, i to njegov hrvatsko-engleski dio, i onda pisao imenice na hrvatskom (pokušavam da budu ono što svakodnevnije ili iz onih područja koja mi trebaju) i tražio značenje na glosbe rječniku. I to svaki put kada to radim nađem novih 25. Prvo sam tražio novih 25 imenica, ali onda sam prešao na izraze. Tako da nekada za jednu imenicu upišem više izraza i tražim značenja tih izraza. (zato jer mi za nešto glosbe dade više riječi).

Nekako sami si mislio da prvo imam solidan vokabular, pa da dalje onda idem u razradu gramatike.

Dobro mi je kod španjolskog što nije težak za pisanje, iako ne kužim po kojim pravilima dolaze one kose crtice iznad samoglasnika u pojedinim riječnima.

Vidio sam da ima za kupiti neki rječnik i gramatika, ali budući da nemam baš dinero, jako sam oprezan.

Slušajući sam zapazio da ima dosta prijedloga tako mi ja to rekao. Kao da su deklinacije u nekim prijedlozima???? de ,de la,

Malo sam se ulijenio onih dana, ali nastavit ću.

Kada bi dobio na lotu ( kojeg ne igram) išao bih studirati španjolski

+ znam ono da postoje dva glagola biti, ( valjda i dva imati?)
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 23:13   #291
Quote:
gareton kaže: Pogledaj post
Gratias
Moram te odmah popraviti... Ne kaže se Gratias... nego Gracias...

Quote:
Shift i plus mi je ispalo obrnuti upitnik, ali obrnuti uskličnik i dalje ne mogu naći? Nije mi jasno to sa proredom ( mada bi to trebao znati)
Nađi kako da kažem digitalnu tipkovnicu, prebaci na španjolski, stisni Shift(ili će ti ga odmah prikazati) i pogledaj si gdje ti je ¡...

Quote:
Ja u biti sada kao učim španjolski i engleski (kojeg više znam) nisam baš sustavan u učenju. Kod mene je stvar što nemam baš kontakte sa ljudima, i čini se da mi jezici nikada nisu išli, ali ja baš želim naučiti bar 5 jezika, a sada ću se usredotočiti na ova dva.
Ni ja nisam baš ono striktna u učenju, ali meni je engleski išao od ruke, sada ga i ja ponavljam sa prijateljima na Instagramu. Meni je dovoljno ova dva jezika...

Quote:
Na koji način si učila? Je si li kupila rječnik, gramatiku. Ja sam vidio na engleskom video koji objašnjava gramatiku nešto tipa kako naučiti španjolski u 5 dana. Prije sam išao u po onome 50 languages, ali to je samo za nekakvo učenje napamet, ali ne vidi se po kojem ključu je to. Bitno je znati ključ jezika.
Smijat će mi se.. Ali nikakav rječnik ili takvo što nisam koristila... nego mi je jednostavno počeo ulaziti u uho jer gledam meksičke telenovele, a onda sam upoznala svoju prijateljicu koja je baš tako naučila savršeno španjolski i ona me je učila tj. ispravljala stalno... Ne mogu reći da i sada ne govorim i pišem savršeno, ali razumiju me ljudi i trudim se biti što bolja i bolja... I već godinama unazad gledam meksičke telenovele bez prijevoda i super je osjećaj...

Quote:
Zatim sam uzeo engleski rječnik, i to njegov hrvatsko-engleski dio, i onda pisao imenice na hrvatskom (pokušavam da budu ono što svakodnevnije ili iz onih područja koja mi trebaju) i tražio značenje na glosbe rječniku. I to svaki put kada to radim nađem novih 25. Prvo sam tražio novih 25 imenica, ali onda sam prešao na izraze. Tako da nekada za jednu imenicu upišem više izraza i tražim značenja tih izraza. (zato jer mi za nešto glosbe dade više riječi).
Nekako sami si mislio da prvo imam solidan vokabular, pa da dalje onda idem u razradu gramatike.
Gle, ja sam iskreno pozaboravljala engleski, ali kako sam rekla, ponovljam ga uz frendove sa IG.

Quote:
Dobro mi je kod španjolskog što nije težak za pisanje, iako ne kužim po kojim pravilima dolaze one kose crtice iznad samoglasnika u pojedinim riječnima.
Quote:
Vidio sam da ima za kupiti neki rječnik i gramatika, ali budući da nemam baš dinero, jako sam oprezan.
Možeš to i besplatno učiti...
Praksa je najbolja za učiti

Quote:
Slušajući sam zapazio da ima dosta prijedloga tako mi ja to rekao. Kao da su deklinacije u nekim prijedlozima???? de ,de la,
Da, ima... na tome i ja moram poraditi, ali mislim najvažnije da me razumiju...

Quote:
Malo sam se ulijenio onih dana, ali nastavit ću.
... ja si i danas lijepo pogledala telenovelicu bez prijevoda i meni super... i porazgovarala si malo sa prijateljima na IG..

Quote:
Kada bi dobio na lotu ( kojeg ne igram) išao bih studirati španjolski
Ta moja prijateljica je upala odmah na 5 stupanj kada se išla upisati na tečaj u ZG...

Quote:
+ znam ono da postoje dva glagola biti, ( valjda i dva imati?)


i sada moram samu sebe ispraviti... Ne piše se algun, nego alguien...
Thumbelina1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 08:24   #292
Quote:
Thumbelina1994 kaže: Pogledaj post
Shift + tipka+ pored ? = ¡
Samo tipka plus pored ? je ¿

si q necesito mas ayuda, solo dime... Por q y yo aprendido español lenguaje sin algun ayuda...
ufff, koja je to varijanta španjolskog ?


@gareton
ne može se učit jezik bez da se uz vokabular paralelno uči gramatika.
u suprotnom, rezultat je kupus poput gornjeg boldanog.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 15:25   #293
Quote:
Thumbelina1994 kaže: Pogledaj post



i sada moram samu sebe ispraviti... Ne piše se algun, nego alguien...

Kada kažeš Ja sam ovdje ili kada kažeš Ja sam iz Zagreba ne koristiš isti glagola, a oba dva glagola znače glagol biti.

Ako se ne varam mislim da se kaže

Yo estoy aquí. Yo soy de Zagreb.
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 16:04   #294
malo gramatike.
ukratko.

ser:
za opis trajnih karakteristika osobe i/li predmeta. + za nacionalnost, sat, etc.
soy croata.
son las 4 de la tarde.
ella es mi hermana.
el cielo es azul.


estar:
1. za kratkotrajne karakteristike osobe/predmeta
estoy muy cansada.
el cine está lleno.
la casa está sucia.

2. za smjestiti osobu/predmet u prostor i/li vrijeme:
el está sentado cerca de la ventana.
estamos en otoño.
estoy de vacaciones.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 18:32   #295
Quote:
gareton kaže: Pogledaj post
Kada kažeš Ja sam ovdje ili kada kažeš Ja sam iz Zagreba ne koristiš isti glagola, a oba dva glagola znače glagol biti.

Ako se ne varam mislim da se kaže

Yo estoy aquí. Yo soy de Zagreb.
Pa dobro je ali ipak netočno.
To bih tek ja mogla razumijeti jer sam tako i ja pisala na početku...

Ovako se piše točno:

Estoy aquí. Soy de Zagreb..

Yo ti ne treba...
Thumbelina1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 18:39   #296
Quote:
Thumbelina1994 kaže: Pogledaj post
Pa dobro je ali ipak netočno.
To bih tek ja mogla razumijeti jer sam tako i ja pisala na početku...

Ovako se piše točno:

Estoy aquí. Soy de Zagreb..

Yo ti ne treba...
Mislim ipak ta nije netočno, barem za početak da se zna koji glagolski oblik ide sa kojom zamjenicom. Naravno u govorom jeziku se gubi ta yo, možda slično kao I am i I'm

Ajde barem nešto izfilozofiraj u mojoj temi o dešifriranju jezika, por favor.
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 19:31   #297
Nema to veze s točno-netočno ni s govornim jezikom, nego - kao u hrvatskom - s potrebom da se u nekim situacijama naglasi tko obavlja radnju. Dakle, reći ćemo stojim (bez potrebe za osobnom zamjenicom), ali ona sjedi a ja stojim.

Drugo su jezici u kojima je uporaba osobne zamjenice obavezna, npr. engleski, njemački i francuski.
Al dente is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 22:14   #298
@Gareton

https://app.grammarly.com/

p.s. spomenuo si da ucis engleski...
__________________
Da, i...???
Burningspear is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2019., 21:18   #299
Evo mene opet. Ja pronašao neku jako zanimljivu španjolsku gramatiku na engleskom jeziku. Napravljena po lekcijama sva lekcija ima riječnik, neke stvari iz gramatike i onda vježbe.

Obratio sam već negdje oko 12 lekcija sa time da onda se kasnije vraćam na one prijašnje lekcije. porque tengo que repetirlas ()

Konjugacije su živa ludnica
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2019., 19:24   #300
https://www.youtube.com/watch?v=2145anAvmY4



Jel ovo ima nekako značenje ili su riječi samo nabacane da bi zvučilo latino??

EDIT: Izmišljeno. Ovo je više za trash rubriku. Ja sam stvarno mislio da je to španjolski, samo malo ubačeni hrvatski riječima. Kada sam vidio pisani tekst pjesme, shvatio sam to da baš nema nekoga smisla.
gareton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.