Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2017., 16:49   #21
Kao što je i konstatirano da je prethodne 3 godine BiH napustilo 90 000 ljudi s pasošom BiH.
Isto tako valjda konstatirano da Hrvati vole BiH i iz patrijotizma nosaju bosanske pasoše i čekaju u ogromnim redovima vize.

Kakve to ima veze, to oni bošnjački šovinistički bakrači da je konstitutivnost vezana za brojnost?
Jel vam opet treba Ustavni sud objašnjavati?

Vjerovatno kad šovinisti i uhljebi iz SDP, DF, GS dođu na vlast broj Hrvata će rasti.
zrimo is offline  
Old 08.07.2017., 16:59   #22
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Kao što je i konstatirano da je prethodne 3 godine BiH napustilo 90 000 ljudi s pasošom BiH.
Isto tako valjda konstatirano da Hrvati vole BiH i iz patrijotizma nosaju bosanske pasoše i čekaju u ogromnim redovima vize.

Kakve to ima veze, to oni bošnjački šovinistički bakrači da je konstitutivnost vezana za brojnost?
Jel vam opet treba Ustavni sud objašnjavati?

Vjerovatno kad šovinisti i uhljebi iz SDP, DF, GS dođu na vlast broj Hrvata će rasti.
Ne vjerujem da se može bilo šta značajno promijeniti da bilo ko dođe na vlast, ali čini se da t vjeruješ da, ako u domu naroda sjedi Hrvat iz baš određenog kraja ili HDZa, neto značajno mijenja na stvari. Ja sam u te bajke davno prestao vjerovati.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 08.07.2017., 21:09   #23
a do neuma ti ide koridor mostar, počitelj i stolac sa svojom osmanlijskom ostavštinom

znam da su muslimani tj nekakvo njihovo pomorsko društvo u sarajevu, kod nas vamo kolkvijalno nazvano pomorsko društvo "noge u lavor" tražilo da most bude visok 60 metara i ne znam koliko u širinu kako bi turski ratni brodovi mogli dolazit do neuma.

evo mogli smo i mi iz hercegovine tražit da na mostu bude neka dekoracija mercedesova znaka i da se most zove most gojka šuška... mislim valjda i mi imamo neko pravo. pa i mi smo bosna. i hercegovina

ili zašto da budemo skromni, ajmo tražit koridor do gradišćanskih hrvata, glupo je da nas se izoluje i radi gazu od nas. a realno gledano imamo veća prava na to jer u gradišću žive hrvati dok u neumu muslimana nema.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 08.07.2017., 21:35   #24
Dakle nema komentara na zloupotrebu djece u Širokom za promociju fašizma? I onda se neko pozivs na Rezolucije EU...hm...hiljadu mu retorti i trista dabrova....kako se to onda zove?
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 08.07.2017., 21:54   #25
ima, čito sam negdje da se netko ograđivo. organizator, ili crkva, ne sjećam se. i slažem se s tobom što se tiče ovog 100 posto samo mi se u ovom trenutku kada nam je zajednička država na klimavim nogama i pred krizom nije dalo vraćat na te sporedne incidente.

bolje da se držimo odluka ustavnog suda, ulazimo u zanimljiv period.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 08.07.2017., 22:34   #26
Quote:
Samo jako! 1994 kaže: Pogledaj post
ima, čito sam negdje da se netko ograđivo. organizator, ili crkva, ne sjećam se. i slažem se s tobom što se tiče ovog 100 posto samo mi se u ovom trenutku kada nam je zajednička država na klimavim nogama i pred krizom nije dalo vraćat na te sporedne incidente.

bolje da se držimo odluka ustavnog suda, ulazimo u zanimljiv period.
Eto da popustim pa da se vratimo na Ustavni sud... Ta odluka, uopće nije tako bitna koliko je vas nekolicina ovdje doživljava. Kao što sam objasnio u prvom postu, radi se o tome da prijedlog, ponavljam, prijedlog HDZ-a nije suprotan Ustavu i to je sve. To uopće ne znači da će taj prijedlog biti prihvaćen i da će ikad biti izglasan u formi zakona. Šta više, to se gotovo sigurno neće desiti jer se može uraditi i 50 drugih prijedloga koji su u skladu sa Ustavom.
To što HDZ može izvršiti kao nekakvu blokadu izbornog procesa je neka vrsta političke ucjene i dovođenja pred svršen čin i jednostavno neće proći. Takvo djelovanje će osuditi svi relevantni igrači iz MZ jer je potpuno neprihvatljivo raditi blokade pomoću ucjena pogotovo što sadašnja izborna rješenja nisu nešto što je strana od koje se traže ustupci uspostavila ili izglasala samostalno.
Za sve asimetrije i izmjene koje su vršene, HDZ treba ispostaviti račun, onome koje te izmjene vršio. A zna se da se ove krucijalne stvari izglasavaju konsenzusom. Ako oko toga konsenzusa nema, a nema ga, i isti se ne može graditi na ucjenama, onda slobodno pišite - PROPALO.

Na koncu, ova tematika će biti lajtmotiv da Hrvatima Čović i u narednom periodu bude prvi i neprikosnoveni baja. Sad koliko je to sreća ili nesreća vrijeme će pokazati, ali ovo do sad što se zbiva i kakvi procesi se odvijaju, uopće nije ohrabrujuće po Hrvate. Ovo je moje mišljenja, a opet kažem... vrijeme će pokazati.

P.S.
Ja ovdje već više od 10 godina slušam (čitam) jednu te istu priču od strane forumaša hrvata i ono što mogu reći je da to nekako jenjava i da su resursi prilično otanjili.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 08.07.2017., 23:34   #27


ajmo ponovo. HDZ ne blokira ništa niti je u mogućnosti blokirat, loptica je prebačena vama. ustavni sud je iz izbornog zakona izbacio dio koji kaže da se u dom naroda bira po kantonima i odlučio da dom naroda predstavlja narode a ne kantone.

e sad, ustavni sud nije zamijenio ničim taj izbačeni dio nego je taj dio ostao prazan i dao rok strankama da to riješe između sebe.

trenutni zakon znači uopće ne predviđa izbor u dom naroda a bez njega nema ni federalne vlade i premijera jer ih onda nema ko imenovat.

hrvati su dali prijedlog riješenja izbornog zakona, muslimani su stavili prst u uho i rekli nas to ne zanima...hrvati su dali svoj prijedlog kojeg su muslimani dali na ustavni sud pod izlikom kršenja vitalnog bošnjačkog interesa i tu ispušili...svoj prijedlog nisu ponudili.

Bošnjaci ignoriranjem ustavnog suda prave blokadu, hrvati su pokazali dobru volju da riješe problem, sad imaju i napismeno od ustavnog suda. hrvatski prijedlog je u skladu s ustavom i ne diskriminra bošnjake.
Znači davanjem hrvatskog prijedloga na sud ste si zabili još jedan autogol, jer više nije 2 strane se nemogu dogovorit, nego je sad muslimanska strana neće da se dogovori.

Iz HDZ-a su jasno poručili da će prihvatit svaki muslimanski prijedlog koji je u skladu s ustavom i omogućava samo hrvatima i nikom drugom da bira hrvate u dom naroda.

to da hdz blokira nešto je spin sarajevskih medija. mazlumaju vas

Zadnje uređivanje Samo jako! 1994 : 08.07.2017. at 23:45.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 09.07.2017., 04:45   #28
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Eto da popustim pa da se vratimo na Ustavni sud... Ta odluka, uopće nije tako bitna koliko je vas nekolicina ovdje doživljava. Kao što sam objasnio u prvom postu, radi se o tome da prijedlog, ponavljam, prijedlog HDZ-a nije suprotan Ustavu i to je sve. To uopće ne znači da će taj prijedlog biti prihvaćen i da će ikad biti izglasan u formi zakona. Šta više, to se gotovo sigurno neće desiti jer se može uraditi i 50 drugih prijedloga koji su u skladu sa Ustavom.
To što HDZ može izvršiti kao nekakvu blokadu izbornog procesa je neka vrsta političke ucjene i dovođenja pred svršen čin i jednostavno neće proći. Takvo djelovanje će osuditi svi relevantni igrači iz MZ jer je potpuno neprihvatljivo raditi blokade pomoću ucjena pogotovo što sadašnja izborna rješenja nisu nešto što je strana od koje se traže ustupci uspostavila ili izglasala samostalno.
Za sve asimetrije i izmjene koje su vršene, HDZ treba ispostaviti račun, onome koje te izmjene vršio. A zna se da se ove krucijalne stvari izglasavaju konsenzusom. Ako oko toga konsenzusa nema, a nema ga, i isti se ne može graditi na ucjenama, onda slobodno pišite - PROPALO.

Na koncu, ova tematika će biti lajtmotiv da Hrvatima Čović i u narednom periodu bude prvi i neprikosnoveni baja. Sad koliko je to sreća ili nesreća vrijeme će pokazati, ali ovo do sad što se zbiva i kakvi procesi se odvijaju, uopće nije ohrabrujuće po Hrvate. Ovo je moje mišljenja, a opet kažem... vrijeme će pokazati.

P.S.
Ja ovdje već više od 10 godina slušam (čitam) jednu te istu priču od strane forumaša hrvata i ono što mogu reći je da to nekako jenjava i da su resursi prilično otanjili.
U pravu si glede da je HDZ - ustvari HNS a HDZ u parlamentu -
dao prijedlog i samo to, i to ne će proći.
Točka.
Rekao si ima još najmanje 50 prijedloga koji ispunjavaju presudu ustavnog suda.
Gdje su ti prijedlozi? Navedi ijedan koji se prezentirao janvosti. Ijedan.

HNS je rekao dvije stvari.
1. Bilo koji prijeclogu se daje bianco potpis samo i jedino da osiguracda u Domu Naroda i u predsjedništvo Hrvati bitaju Hrvata. Što i je suština presude. Predstavnička demokracija i narodi biraju svoje predstavnike u tom domu.

2. Za promjenu izbornog zakona je potrebna nadoolovočna većina a za ustav dvotrećinska, zbog toga izborni zakon sada a ustav posilje izbora.

Točno da MZ najvjerojatnije ne će dozvoliti obstrukcije. Ali zar smatraš da će ih dozvoliti, tj opstrukciju ove 2 točke iznad?
To muslimanske stranke smatraju da mogu, obstruirati. Nema te njihove stranke zvog ozračja i indoktrinacije vlastitog naroda vječite žrtve pa su "posebni".

U istom danu 2 presude, simbolično, "slučajno" i (možda) točka razdvajanja: presuda glede dana državnosti da će države (još) biti pod uvjetom da Hrvati biraju Hrvate u domu naroda.

Što će se desiti glede muslimanske opstrukcije provedbe odluke suda, bumo vidili. "Smrdi na još" kako mi jedna tetka zna reći.

To je to!

CALL!

PS! "Kao da je autor htio poručiti da se Herceg Bosna može reaktualizirati uz pomoć Međugorja. Što mi ne isključujemo, a vama na volju kako ćete shvatiti."
http://www.dnevnik.ba/dogadaji/herce...lama-u-sirokom

CALL!
__________________
"Ne funkcionira BiH zato sto je podjeljena, vec je podjeljeljena zato sto ne funkcionira"
Tomba17 is offline  
Old 09.07.2017., 10:07   #29
Moram priznat da su moderatori u pravu. Nastavlja se ovdje prepucavanje na nacionalnoj osnovi i tko će kome podmetnuti nogu, ništa konstruktivno. Pomalo je jadno da se time bave odrasli ljudi umjesto da se prime pametnijih stvari. I ja sam se uhvatio da budem uvučen u takve budalaštine ali neću više. Ako se popravi sastav komentatora ovdje možda ću se vratiti inače nema smisla gubiti vrijeme
rolandus is offline  
Old 09.07.2017., 10:28   #30
nemojte zamjerit CODU, muslimanski mediji non stop spinaju kako hdz hoće od federacije napravit mostar i ucjenjuje blokadom države ako se igra po čovićevim pravilima.

samo što svojim konzumentima izbjegavaju reć to nisu "čovićeva" pravila nego ustav bih a koji daje hrvatima pravo da sami sebi biraju predstavnke, a koje muslimani odbijaju implementirat.

Quote:
”SDP: HDZ BiH je od cijele države htio napraviti novi Mostar

HDZ je očito zamislio blokadama čuvati svoju nesposobnu i štetnu vlast, te od cijele BiH napraviti novi Mostar, što bi bio uvod u kaos, ne samo u BiH, već i u regiji”, zaključeno je.
napadaju i ovlasti doma naroda tj ono što sam govorio, dali bi hrvatima dom naroda ali pod uvjetom da se taj dom naroda razvlasti i ne bude više nezaobilazno tijelo...da još jednom podsjetim, dom naroda je jedino tijelo u kojem hrvati nisu donji i gdje ih se može ignorirarat na federalnoj razini.

npr, ako muslimani zajebu negdje hrvate to hrvati mogu stopirat u domu naroda ili barem udarit neku kontra mjeru i tako nadoknadit manjak političke moći na ostalim razinama...zato i žele razvlastit dom naroda ako ga već ne mogu preuzet.

čista velikomuslimanska politika bošnjakčke anacionalne ljevice

Quote:
Članovi Glavnog odbora smatraju da manipulacije HDZBiH u vezi s Izbornim zakonom BiH moraju prestati, jer Dom naroda Parlamenta FBiH mora postati mjesto zaštite vitalnog interesa svakog naroda, a ne mjesto blokade u rukama HDZ-a i SDA, “kojom se te stranke žele vječno zadržati na vlasti”.
boldano nema veze s mozgom, iako trenutno ide na ruku hdz-u u osnovi se radi da kantoni s najvećim brojem hrvatskih glasova drže većinu moći u hrvatskom klubu doma naroda.

ovdje zapravo pizde što hrvati vječno žele ostat u vlasti, jer ustav ne spominje hdz nego hrvatsku političku volju koju su komšić i komšićevci uvijek ignorirali i nastojali obezvrijedit.

Quote:
Tvrde da rješenje za provedbu izbornih rezultata postoji i bez izmjena Izbornog zakona i da ono mora biti u skladu s Ustavom FBiH.

Članovi Glavnog odbora su pozvali Središnje izborno povjerenstvo BiH da javno kaže da je moguće osigurati uspostavu Doma naroda Parlamenta FBiH i tako prekine sve špekulacije oko kompromitacije izbornog procesa, jer volju građana iskazanu na izborima niko nema pravo pokušati poništiti bilo kakvim blokadama.

”Građani u BiH su jedini nositelji državnog suvereniteta i svi moraju biti jednaki i imati ista prava na cijeloj teritoriji države. To su europske vrijednosti i cijela Europska unija je ustanovljena na tom principu, te ništa manje ne zaslužuju ni građani BiH. HDZ je očito zamislio blokadama čuvati svoju nesposobnu i štetnu vlast, te od cijele BiH napraviti novi Mostar, što bi bio uvod u kaos, ne samo u BiH, već i u regiji”, zaključeno je.
ovo sam napisao na prošloj stranici. cik (centralna izborna komisija) odnosno sip (središnje izborno povjerenstvo) je jedno te isto, dvojezični je naslov.

Oni koliko sam shvatio mogu ali i ne moraju preuzet izbor zastupnika na sebe i spriječit blokadu federacije, ali i ako preuzmu moraju birat zastupnike po zadnjem popisu stavnovništva jer tako piše u zakonu iako muslimani lobiraju da bira po popisu iz 91 (kada je u muslimanskim kantonima bilo skoro 200 000 hrvata više).

muslimani ovdje rade koordinirano...trenutno ljevica prebacuje loptu na sip, a desnica lobira da se krši zakon i bira po njihovim željama.

Zadnje uređivanje Samo jako! 1994 : 09.07.2017. at 10:40.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 09.07.2017., 11:05   #31
Ali koga briga za bolkadom? Čega blokadom? Pa već je sve blokirano godinama?
I ko j tu profitirao? Hrvati? Bošnjaci? Srbi?
Ako ćemo vjerovati onome što mediji bliski strankama na vlasti govore svi su profitirali.

U BiH ima određen broj ljudi sa nekim kapacitetima da nešto urade da se situacija poboljša u sva tri naroda. Ti ljudi neće nikad doći na vlast bez obzira kako bili organizirani izbori.
Ko razumije shvatiće šta govorim.
Na koncu se svodi sve na to: Koga boli kuki i za blokade i za način izbora. Kako god bude nit će nekom Hrvatu biti bolje, niti Bošnjaku gore i obrnuto.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 09.07.2017., 11:13   #32
Tipicno sibicarsko okretanje teza, nije problem sto bosnjacka politika ne pristaje na odluke najvise instance u drzavi, Ustavnog suda (u koji su se inace kleli na temi 9. sijecnja, licemjeri) vec je problem sto hrvatske stranke inzistiraju na provedbi odluka Ustavnog suda.

A sve je to posljedica niihove politike "nece nama Hrvati odredjivati", ne nego ce oni Hrvatima, to su oni tako zamislili.

Za njih je ravnopravnost Hrvata "nefer ba, ima hin puno manje bolan".

Zamislili su vladati drzavom onako kako se njima dopada, pa ih sad realnost samara u ove vruce dane.
dimnjacar is offline  
Old 09.07.2017., 11:48   #33
Quote:
dimnjacar kaže: Pogledaj post
Tipicno sibicarsko okretanje teza, nije problem sto bosnjacka politika ne pristaje na odluke najvise instance u drzavi, Ustavnog suda (u koji su se inace kleli na temi 9. sijecnja, licemjeri) vec je problem sto hrvatske stranke inzistiraju na provedbi odluka Ustavnog suda.
zapravo je stanje u kotlini još i gore, hrvatske stranke ne inzistiraju ništa, samo upozoravaju da se po trenutnom zakone ne može formirat vlast i da se mora donit zakon prije izbora, što je ekšuli i činjenica

- nemamo izbornog zakona i ne možemo formirat vlast

hdz - kaže "ljudi, nemamo izbornog zakona i ne možemo formirat vlast", dadnu svoj prijedlog kojeg muslimanske stranke dadnu na ustavni sud iz razloga za kojeg ustavni sud odluči da nema veze s mozgom.

-ne ponude svoj prijedlog zakona, nego govore da se može na izbore i bez izbornog zakona koji definira izborna pravila

i optuže hrvate da prijete blokadom države, ne samo stranke, nego i mediji i intelektualci a raja masovno popuši i ponavlja tu spiku

Zadnje uređivanje Samo jako! 1994 : 09.07.2017. at 12:11.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 09.07.2017., 12:08   #34
Kontra logike, kontra prava, kontra zakona.

Da Hrvati sami biraju svoje zastupnike, logicno, zakonski, pravedno.

A to njihovo pozivanje na popis iz `91, smijesno je, pozivaju se na njega kad im odgovara, kad treba nametnuti Amira i Sulejmana kao Hrvate u Domu naroda.
Ali isti taj popis ne priznaju kad se dijele fotelje jer "sada je stanje drugacije, cinjenica je da u Federaciji ima puno vise Bosnjaka nego Hrvata i nije fer da Bosnjaci nemaju isto toliko fotelja i vlasti vise", tu im se vec ne svidja popis `91.

U Travniku im je ok da ide jedan covjek jedan glas, ali u Mostaru ne moze, jer u Travniku su vecina a u Mostaru manjina. Zapravo su Travnik potpuno gurnuli van dejtonske price o ekvivalentu statusa Mostara i Travnika.
dimnjacar is offline  
Old 09.07.2017., 13:03   #35
U Fojnici Hrvata nije bilo u općinskim službama po popisu (bilo ih je puno manje), to je ok, tamo su muslimani na vlasti.
U Kiseljaku muslimana nije bilo u općinskim službama po popisu (bilo ih je par posto manje), to nije ok, tamo muslimani nisu na vlasti.
Tipična taqqija i šibičaranje.
Ako netko želi biti principijalan onda počinje od sebe.
A ne kao "pravnik" Rio pričanjem o begovatu
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 09.07.2017., 18:50   #36
Quote:
Tomba17 kaže: Pogledaj post


HNS je rekao dvije stvari.
1. Bilo koji prijeclogu se daje bianco potpis samo i jedino da osiguracda u Domu Naroda i u predsjedništvo Hrvati bitaju Hrvata. Što i je suština presude. Predstavnička demokracija i narodi biraju svoje predstavnike u tom domu.
]

CALL!
ma da....i bosnjaci da glasaju javno da ne bi slucajno koji glasao za hrvata
mr nice is offline  
Old 09.07.2017., 19:00   #37
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U Fojnici Hrvata nije bilo u općinskim službama po popisu (bilo ih je puno manje), to je ok, tamo su muslimani na vlasti.
U Kiseljaku muslimana nije bilo u općinskim službama po popisu (bilo ih je par posto manje), to nije ok, tamo muslimani nisu na vlasti.
Tipična taqqija i šibičaranje.
Ako netko želi biti principijalan onda počinje od sebe.
A ne kao "pravnik" Rio pričanjem o begovatu
X to su te takijaške priče, isto se odnosi evo i na Ustavni Sud i njihove prijetnje.
Zanimljiva je bila Tema Dana prije par dana, nadam se da će netko zalijepiti link prijetnji "Olujom Hrvatima u BiH" a prije toga sa klasičnom građanskom pričom.

Prijetii su mnogi Miloradu Dodiku smrću, nazivali su ga rušiteljem i pozivali na uhićenje istoga od strane SIP-e zbog nepoštivanja države
Danas isti pozivaju na odbijanju provedbi Ustavnog Suda od strane Bože Ljubića i ovo im je oduzimanje prava
Njihova prava su da Hrvatima izaberu predstavnika
MikeJarm is offline  
Old 09.07.2017., 19:01   #38
već odavno pišem da su bosanski muslimani najradikalniji narod trenutno na kontinentu...možda i u svijetu zbog čega su me prijavljivali i optuživali za govor mržnje...iako sam više puta naglasio da sve muslimanske stranke u bosni i hercegovini rade na izbacivanju hrvata iz federacije i da nemaju ni jedne stranke, intelektualca, medija ili javne udruge da se tome protivi ili upućuje bilo kakvu kritiku velikomuslimanskom nacionalizmu te da su jako česti oni koji to, uvijeno u nekakav "građanizam" podržavaju.

sarajvski kluba intelektualaca krug99 pozivaju Inzka i europu da krši odluku ustavnog suda

Quote:

09/07/2017
Adil Kulenović
Saopštenja

SAOPŠTENJE

Naizgled, samo jedna „tehnička“ greška u prijevodu Anexa IV Dejtonskog sporazuma- Ustav BiH, kojom je riječ „pravo“ prevedena od nepoznate institucije kao „zakon“, jeste jedan ključni generator teških neslaganja, sukoba i konfuzije u uzavrelom BH političkom ambijentu i potaknute posljednjim odlukama Ustavnog suda BiH – Izborni zakon. Naime, da li će BiH dalje ići u pravcu unutrašnje destrukcije primjenjujući načelo poštovanja zakona koje su donosile strukture „ostvarivanja ratnih ciljeva“, ili pak na osnovu evropske pravne stečevine, odnosna Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i koja mora da ima supremaciju u odnosu na svakim drugim pravom, pa i Ustavom, jeste ključni korijen generiranja kontinuirane krize. Da je Ustavni sud imao u svom vlastitom pristupu prilikom donošenja Odluke imao princip evropske pravne stečevine, a ne zakona uslovljenih etnoteritorijalnim interesima i podjelama, presuda bi imala drugačije konsenkvence na obnovu države i društva BiH.

Zbog toga, očekivati je da krajnji tumač Okvirnog sporazuma za mir u BiH – Visoki predstavnik konačno da ispravan prijevod i tumačenje pomenute Ustavne odredbe, kao što je i očekivati da sudije iz inostranstva ne podliježu lokalnim propagandnopolitičkim pritiscima, već da ostvaruju ulogu na osnovu koje su delegirani u ustavni poredak zemlje, a prijje svega pomenute Konvencije.

Da je to tako izmjene i dopuna Izbornog zakona BiH bi primarno polazile od provođenja odluka Evropskog suda za ljudska prava iz Strassbourga u predmetima Sejdić-Finci, Pilav, Zornić i Šlaku, koje zahtijevle izmjene Ustava BiH i izbornog zakonodavstva i koje bi time bile usklađene sa najvišim evropskom izbornim standardima i koje bi omogućile ubrzani put prema euro-atlantskim integracijama, a nikako prema civilizacijski napuštenim političkim modelima. Ovako, ukidanje odredbi Izbornog zakona i prebacivanje odgovornosti na Centralnu izbornu komisiju sa formalno-pravnom obavezom da provede izbor za Dom naroda FBiH, znači skrivanje činjenice da se odstupilo od temeljne odluke o konstitutivnosti svih naroda na svim područjima Bosne i Hercegovine, koje su bile osnov za izmjene Ustava FBiH i Ustava RS u tom smislu. Indikativno je da je Ustavni sud BiH i ranije ocjenjivao određene zakone neustavnim, ali da nije posezao za poništavanjem tih odredbi, kao što je recimo slučaj Grada Mostara, što stvara nepotrebna podozrenja i sumnje.

Na žalost, sve to je razlog nerazumijevanja prijedloga Krug 99 da ostane odredba da iz svakog kantona u Dom naroda FBiH ulazi po jedan pripadnik iz svakog konstitutivnog naroda, a kada dođe do situacije da nekog od konstitutivnih naroda nema dovoljno u kantonalnim skupštinama, tada treba da se primijeni princip na način da se imenuje naredni kandidat sa lista političkih stranaka po kantonima koji iz tog nedostajućeg konstitutivnoga naroda ima najveći broj glasova. To bi bilo demokratski i u skladu sa evropskim izbornim standardima. Apeliramo na članove Doma naroda BiH, da ne prihvate bilo koji vid diskriminacije ili zanemarivanja osnovnih ljudskih prava, te da time i ne htijući proglase Anex 7 – povratak raseljenih završenim.

Na žalost, vrijeme koje je pred nama ipak će tražiti zaštitu ovih prava na Evropskom sudu za ljudska prava.

Samo jako! 1994 is offline  
Old 09.07.2017., 19:03   #39
ima još...

Quote:
SARAJEVO Kako sarajevske nevladine udruge truju bh društvo: Primjer – Izborni zakon


Portal “Istinomjer.ba” u svojem poprilično lošem panfletu i potpuno bez ikakvog stila na najgori mogući način “trola” javnost podatkom o tome kako bi u slučaju da se prihvate amandmani na izmjene Izbornog zakona Hrvati u Sarajevskoj županiji izgubili svog predstavnika u Domu naroda Federacije jer model koji predlaže HNS ne bi predviđao Sarajevski kanton kao jedan od onih koji delegiraju zastupnika u Dom naroda Federacije iz reda Hrvatskog naroda jednako kao što ni primjerice, Zapadno-hercegovačka županija ne bi delegirala Bošnjaka.

Unatoč činjenici i presudi Ustavnog suda koja kaže da ovaj prijedlog ne krši vitalni nacionalni interes Bošnjaka ekipi s istinomjera i nije previše stalo do istine. “Istinomjer” uređuje udruženje građana “Zašto ne”

Prema podacima dostupnim na internetu Udruženje građana “Zašto ne” je registriran pravni subjekt upisan u registar građanskih udruženja kod Ministarstva pravde FBiH od 09. 01. 2001. godine, pod brojem 56, knjiga 1 registra, sa registracijskim brojem 03-054-992/97-2.

Prema podacima koji su također dostupni na internetu; partneri ove organizacije su: “Dosta”, “Revolt”, “Acips”, “Oštra nula”, “Forum mladih Stolac”, “Fondacija Ekipa”, “Centar za politike i upravljanje”, “Transparency international BiH” i tome slično.

Radi se uglavnom o pseudolijevim NGO organizacijama koje tobož brinu o bh građanstvu, a manjom analizom i uvidom u rad ovih udruga jednostavno je za zaključiti da one rade samo i isključivo u službi velikograđanskog bošnjačkog unitarizma, ili velikobošnjačkog unitarnog građanstva, ili velikobošnjačkog građanskog unitarizma – princip je isti, kako god ga nazvali.

Njihovi kadrovi danas su raspoređeni po SDP-u, DF-u i GS-u.

Jedan od projekata udruženja “Zašto ne” je i gore spomenuti portal kojem smeta sljedeći prijedlog za izbor izaslanika u Dom naroda FBiH:

a) 17 izaslanika iz reda bošnjačkog naroda se bira iz zakonodavnih tijela županija na način da Tuzlanska županija bira pet (5) izaslanika, Sarajevska četiri (4) izaslanika, Zeničko-dobojska tri (3) izaslanika, Unsko-sanska tri (3) izaslanika, Hercegovačko-neretvanska jednog (1) izaslanika i Srednjobosanska jednog (1) izaslanika iz reda bošnjačkog naroda.

b) 17 izaslanika iz reda hrvatskog naroda se bira iz zakonodavnih tijela županija na način da Hercegovačko-neretvanska županija bira pet (5) izaslanika, Srednjobosanska četiri (4) izaslanika, Zapadnohercegovačka tri (3) izaslanika, Herceg-bosanska dva (2) izaslanika, Zeničko-dobojska jednog (1) izaslanika, Posavska jednog (1) izaslanika i Tuzlanska jednog (1) izaslanika iz reda hrvatskog naroda.

U dijelu svog panfleta “Istinomjer” ističe sljedeće:

“Dakle, prema ovom prijedlogu, 17 tisuća i 520 Hrvata (Rezultati popisa stanovništva iz 2013. godine) koji žive u Kantonu Sarajevo ne bi imali svog predstavnika u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Gore predloženi model izbora Doma naroda FBiH suprotan je tvrdnjama i obećanjima koje je Dragan Čović, predsjednik HDZ-a i HNS-a BiH, i nekadašnji kandidat za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, iznjeo na predizbornom skupu u oktobru 2014.

‘Nismo digli ruke od Sarajeva kako bi neki voljeli. Ono što radimo i način na koji to radimo iza sebe krije vjerodostojnost politike koju zagovaramo’.”

Sad bi mi, naivni kakvi jesmo, trebali nasjesti na ove teze. 17 tisuća Hrvata nije malo. No, i dalje je puno manje od 497 tisuća i 105 Hrvata koliko ih živi na teritoriju cijele FBiH prema istom popisu iz 2013 na koji se istinomjeritelji pozivaju.

Da se malo zaigramo zaokruženim brojkama: 497 000 – 17 000 = 480 000

Vrlo precizno; građanskim aktivistima iz “Zašto ne” odnosno “Istinomjeru” odnosno SDP-u, DF-u i GS-u nije problem što postoji teoretska mogućnost da 480 000 ljudi neće imati svoje autentične predstavnike, problem je što ih 17 tisuća iz Sarajevske županije neće imati?

Hrvati iz Sarajevske županije svakako su izmanipulirani i ni po trenutnom Izbornom zakonu nisu sigurni u autentičnost svojih zastupnika u federalnom Domu naroda. Ana Babić iz SBB-a, primjerice, ako je ona autentičan predstavnik Hrvata u Sarajevu onda istinomjeritelji imaju pravu. No, nije.

Oni dakle, gube svakako. A autentičnost istinomjera i svih NGO udruga koje se patriotski bore za našu zemlju ponovno se pokazala onakom kakva su i njena iskonska počela.

Ako treba, i odluke Ustavnog suda se mogu nepoštivati, jer Hrvati ne smiju gubiti u jednom kantonu/županiji, ali nije problem ako gube u njih devet!

Na kraju svog panfleta autorica teksta i veliki borac za prava obespravljenih sarajevskih Hrvata Čoviću daje ocjenu i proglašava ga nedosljednim ne dovodeći uopće dosljednost svog panfletića.

A jedno se ipak mora priznati cijelom sarajevskom NGO sektoru. Oni su naime, cijelo vrijeme dosljedni u svojoj nedosljednosti i uvjereno su najružnija fasada krhke građevine koju neki zovu držvom BiH.

Ivan Crnjac l Dnevnik.ba
a nisu im problem ana babić iz bošnjačke strane u domu naroda..i oni silni hrvati muameri i avde...ili željko komšić

zanimljivo je da svi lijevi anacionalni mediji, udruge i intelektualci iz muslimanskog dijela federacije uvijek likuju kad nešto velikomuslimanskoj politici krene za rukom, a pišu prosvjedna priopćenja i negoduju kad velikomuslimanska politika ostane kratkih rukava

Zadnje uređivanje Samo jako! 1994 : 09.07.2017. at 19:16.
Samo jako! 1994 is offline  
Old 09.07.2017., 19:06   #40
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
ma da....i bosnjaci da glasaju javno da ne bi slucajno koji glasao za hrvata
Da, kao i kada je Komšić dobio 3 puta više glasova od Bakira

Tako izgleda vaša demokracija, inače Ustavni Sud je presudio kako Hrvati mogu izabrati i Marsovca za predstavnika ali ga moraju izabrati Hrvati.
Ne mora Hrvat biti izabran za člana predsjedništva ili hrvatska stranka neka, bitno je da budu izabrani Hrvata jer je tako po Daytonu i upravo na tome je nastala ta frankeštajnt država.
To je ono što vi Bošnjaci izokrećete uporno i upravo zbog toga ide izmjena izbornog zakona.
Nebine su vaše prijetnje Hrvatima nestankom ili nepoštivanjem Suda itd, to će biti provedeno ili BiH više biti neće pa birajte.

Zadnje uređivanje MikeJarm : 09.07.2017. at 19:21.
MikeJarm is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.