Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2007., 00:32   #1
Prirodnjaci vs društvenjaci

Evo... ovo pišem kao prirodnjak ( za 2 dana postajem dr. med ), a na ICQ me davi jedan frend prirodnjak-wannabe koji inzistira na tome da su prirodnjaci puno inteligentniji od društvenjaka.

Jedino što sam mu trebao reći - "Jesi li vidio Roberta Pauletića?"

Taj čovjek je bog i batina znanja i na kviskoteci je uništio konkurenciju.
Općenito - kad god pogledam neki kviz, steknem dojam da su ljudi koji se bave društvenim znanostima tu bolji od nas prirodnjaka ( iako sam i ja prije 3 godine na Vetu dignuo ok svoticu ),

Koje je vaše mišljenje?
__________________
I said no to drugs, but they didn't listen
Gerontius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 01:07   #2
Znanje opće kulture (jer to je ono što se pita na kvizovima) nije proizvod visoke edukacije, bila ona prirodna ili društvena. Općenito znanje proizlazi iz čovjekovih interesa i onaj kojeg puno stvari zanima, puno će znati. Fah idioti u pravilu neće dobro proći na kvizovima, koji god njihov fah bio.

I pobogu, kakve veze ima znanje s inteligencijom?! Čovjek može imati stotinu enciklopedija u glavi, a svejedno biti glup ko... vlada.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 02:06   #3
da, ali sa inteligencijom dolazi i znatiželja, a sa znatiželjom ( najčešće ) dolazi i znanje... sve je povezano
__________________
I said no to drugs, but they didn't listen
Gerontius is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 02:13   #4
Quote:
Gerontius kaže: Pogledaj post
da, ali sa inteligencijom dolazi i znatiželja, a sa znatiželjom ( najčešće ) dolazi i znanje... sve je povezano
Jesi siguran? Ili je to samo slučaj "kako bi svijet bio super da je tako..."?

Visoko inteligentni ljudi najčešće su emocionalno i socijalno sjebani, i nema pravila o obrazovanju, a pogotovo ne o znatiželji za znanjem.

Ne znam, upoznao sam dosta profesora na fakultetima (s kojima surađujem poslovno, ne kao student!), i mnogi (većina) su manijaci kojima je najveći izazov složiti suvislu rečenicu ili izvesti logičan zaključak.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 09:02   #5
mislim da je greska limitirati se kategorijom;
ja to sebi nikako nebi napravio.
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 09:14   #6
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Jesi siguran? Ili je to samo slučaj "kako bi svijet bio super da je tako..."?

Visoko inteligentni ljudi najčešće su emocionalno i socijalno sjebani, i nema pravila o obrazovanju, a pogotovo ne o znatiželji za znanjem.

Ne znam, upoznao sam dosta profesora na fakultetima (s kojima surađujem poslovno, ne kao student!), i mnogi (većina) su manijaci kojima je najveći izazov složiti suvislu rečenicu ili izvesti logičan zaključak.
Mislim da je to zato što fakulteti preferiraju fah idiote. Ako je netko prosječan a želi se uspeti na vrh, mora svu svoju energiju usmjeriti samo u jednom smjeru što ga čini idiotom u svim drugim područjima, uključujući socijalni život.

Drugi razlog tome je što je ponekad znanje droga. Kad jednom krene istraživanje i počnu se redati uspjesi, čovjeka jednostavno vuče da odbaci sve vanjske smetnje (prijatelje, interese u nevezane stvari, svakodnevno tuširanje) i potpuno se posveti istraživanju svog vlastitog mikrosvijeta. U takvim slučajevima znanstveni rad postaje opsesija. U pravilu takvo stanje rađa bolesnu jedinku i nove znanstvene proboje.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 09:18   #7
Društvenjaci imaju možda veću opću kulturu i opće znanje,ali zato prirodnjaci imaju,barem po mom mišljenju,dosta veću sposobnust logičkog razmišljanja,zamjećivanja detalja i rasturaju matematiku što se ne može reći za puno društvenjaka.
Mislim da su prirodnjaci puno inteligentniji (Inteligencija= sposobnost snalaženja u novim situacijama) i puno bolje bi shvatili neke stvari umjesto društvenjaka.
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 09:58   #8
Quote:
Gerontius kaže: Pogledaj post
"Jesi li vidio Roberta Pauletića?"

Općenito - kad god pogledam neki kviz, steknem dojam da su ljudi koji se bave društvenim znanostima tu bolji od nas prirodnjaka ( iako sam i ja prije 3 godine na Vetu dignuo ok svoticu ),
Ma daj, otkad se to Pauletić bavi društvenim znanostima!
Ah, zaboravih, predaje na fakultetu "Marinko Božić".
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 11:20   #9
Quote:
Jango Fett kaže: Pogledaj post
Ne znam, upoznao sam dosta profesora na fakultetima (s kojima surađujem poslovno, ne kao student!), i mnogi (većina) su manijaci kojima je najveći izazov složiti suvislu rečenicu ili izvesti logičan zaključak.
O kojim fakultetima je rijec? (Ne znam zasto, ali imam snazan osjecaj da ce se Ekonomski faks naci na toj listi. )
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:14   #10
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
O kojim fakultetima je rijec? (Ne znam zasto, ali imam snazan osjecaj da ce se Ekonomski faks naci na toj listi. )
Za one koje ja dobro znam: Filozofski fakultet, Učiteljski fakultet (najbolesniji), Strojarstvo i brodogradnja (ima i OK profača), Geodetski fakultet.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 18:23   #11
Naravno da su društvenjaci niža bića To je jasno kao da je bog rekao.

Anyway zbilja me fascinira logički skok sa kvizova na TV na inteligenciju Fascinirajuće neš

PS: Jel se dr. medicine zbilja svrstavaju por prirodne znanosti? U švedskoj je medicina poseban par opanaka bio (ekipa se toliko opijala da bi čak i pijandure ovdje bile impresionirane )
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 18:29   #12
Quote:
Gerontius kaže: Pogledaj post
Evo... ovo pišem kao prirodnjak ( za 2 dana postajem dr. med ), a na ICQ me davi jedan frend prirodnjak-wannabe koji inzistira na tome da su prirodnjaci puno inteligentniji od društvenjaka.

Jedino što sam mu trebao reći - "Jesi li vidio Roberta Pauletića?"

Taj čovjek je bog i batina znanja i na kviskoteci je uništio konkurenciju.
Općenito - kad god pogledam neki kviz, steknem dojam da su ljudi koji se bave društvenim znanostima tu bolji od nas prirodnjaka ( iako sam i ja prije 3 godine na Vetu dignuo ok svoticu ),Koje je vaše mišljenje?
Meni je to ko razlicit pristup istoj stvari...i svaki pristup je nuzan...i ne moze civilizacija opstat sa samo jednim pristupom...
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 19:40   #13
AxMi, svrstavaju se, samo je situacija malo kompliciranija. ali da.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 19:50   #14
Općenito u znanostima postoji teoretska i primjenjena domena, dakle tu se znanstvenici dijele na "pružatelje informacija" (provideri) i "korisnike informacija" (useri).

Medicina (i srodne znanosti) je posebna jer su i jedna i druga domena jedno te isto.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:19   #15
Quote:
Gerontius kaže: Pogledaj post
Evo... ovo pišem kao prirodnjak ( za 2 dana postajem dr. med ), a na ICQ me davi jedan frend prirodnjak-wannabe koji inzistira na tome da su prirodnjaci puno inteligentniji od društvenjaka.

...

Koje je vaše mišljenje?
Imam dva mišljenja.

Prvo je da prirodnjaci nisu bogom dano "inteligentniji" u smislu da "inteligentniji ljudi postaju prirodnjaci", već su prirodne znanosti zbog jednostavnijeg područja rada više i bolje razrađene znanosti i to dovodi do eliminacije manje inteligentnih/sposobnih iz istih. Kraće rečeno: trenutno je teže savladati prirodne znanosti jer su detaljnije razrađene. Također ne škodi što strojar ili kemičar imaju enormno veću plaću od sociologa.

Moje drugo mišljenje je da ti je prijatelj neinetligentni šovinista..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 20:23   #16
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
PS: Jel se dr. medicine zbilja svrstavaju por prirodne znanosti? U švedskoj je medicina poseban par opanaka bio (ekipa se toliko opijala da bi čak i pijandure ovdje bile impresionirane )
Doktori medicine sasvim sigurno nisu prirodna znanost, ali njihovo područje je.
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 21:13   #17
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Naravno da su društvenjaci niža bića To je jasno kao da je bog rekao.

Anyway zbilja me fascinira logički skok sa kvizova na TV na inteligenciju Fascinirajuće neš

ima jedan pametni kojeg znam, rastura matematiku, bio prvi na upisu jednog prirodnog fakulteta...

taj "prirodnjak" nezna slozit dvije suvisle, nikad nije imao curu, vrhunac mu je ubaciti virus u neki komp, a naivan je da bi za mene otisao kopat u smece nakon kraceg nagovora, bez obzira kakav mu iq bio visi od mojeg...

tako da je sve relativno.., prirodnjaci jesu inteligentniji, ali drustvenjaci puno bolje znaju praksu...
Mylo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 21:52   #18
Stvar u prirodnim znanostima je da, osim u biologiji, nije moguće bubati podatke. Takvi mogu proći samo u društvenjaštvu pa je zato tamo veća koncentracija idiota. Prirodnjaci jednostavno moraju kužiti ono s čime se bave (većina odraslih jedniki s PMF-a koje poznajem su genijalci ili blizu) dok društvenjaci mogu i bez da razumiju ono ošto znaju.
Kad smo već toliko umni, ajde još proanalizirajte jesu li ljevičari u principu inteligentniji od desničara.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:02   #19
Zasto 'budite' teme koje su vec bile??? To se kao ne smije...

Ajde neka autor teme pronade istu takvu temu, pa neka se tamo rasprava nastavi.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 06:41   #20
Ne bi se baš složio da su prirodnjaci pametniji i da znaju logičnije razmišljati. Onaj društvenjak koji ne zna logički misliti će biti jednako loš u svojoj znanosti kao i prirodnjak.
Druga stvar, prirodnjaci znaju biti vrlo logični u svojoj domeni, međutim kad izađu iz tih okvira, vrlo često pokažu totalno nerazumijevanje i neshvaćanje problema. U društvenim temama ne vrijede matematički zakoni i formule koji se oni, po mom iskustvu, slijepo drže.
Mali je broj društvenjaka koji ulazi na područje prirodnih znanosti, nećete naći puno primjera kako neki sociolog piše knjigu o fizici, jer znaju svoje domete, međutim obrnutih primjera ima dosta. Društvene teme su na prvi pogled pristupnije. A prirodnjaci imaju osjećaj intelektualne superiornosti i lažnu sliku o vlastitim sposobnostima, tako da to često neslavno završi. Bio je prije 10 i više godina organizirano znanstveno istraživanje o porijeklu Hrvata u Iranu, prvenstveno lingvističke prirode , a na tom su istraživanju radila 3 fizičara. Možete misliti na što je to ličilo. Sličan je primjer onog matematičara iz Boke( što ga svako malo Paar hvali, a i Paar je dobar primjer koji nezna svoja ograničenja) , koji se bavio povijesnim temama što je bila smijurija od knjige.
Joe Tortura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.