Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Je li teologija znanost ili religijsko preseravanje?
Znanost 31 26.50%
Preseravanje 86 73.50%
Glasovatelji: 117. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2009., 18:57   #41
Znanost ne moze biti zbog otsustva znanstvenog metoda.

E, sad, jeli preseravanje, jeli nesto trece - ne znam. Ali znanost nije.
Tipi is offline  
Old 16.01.2009., 20:44   #42
Cisto preseravanje...jebe mi se za religiju i sva ta sranja...po meni postoji ono sto se moze vidjeti i opipati(poput zenskih grudi a ne neki starac koji ce mi govoriti sta da radim)
fussbaler is offline  
Old 16.01.2009., 22:11   #43
ovo prvo. iako možda vam zvuči kao glupost, kao što je smeky ljepo objasnio. teologija samo proučava religiju, bez obzira na njene znanstveno neutemeljene korjene
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Old 16.01.2009., 22:53   #44
Quote:
CrniDjuro kaže: Pogledaj post
a) referirao sam se na link u prethodnom postu. pročitaj ga pa se onda javi. do tada tvoji odgovori uopće neće biti relevantni.
Naprotiv. Za teologiju sam relevantniji od mnogih ovde. Drugo-link kojeg je ostavila Tanja nema veze sa samim pojmom teologije. To uopšte nisu nikakve ni definicije ni objašnjenja teologije. To je čist nastavni plan i program i slično. Iz toga razloga ne vidim zašto komentarisati na linkove koji nemaju veze sa temom.
Quote:
b)vjerujem da se u znanost razumijem značajno više nego ti, s obzirom da sam znanstvenik.
Ne kažem da nisi, a i super što je tako. Samo se pitam, imajući u vidu obim znanosti i znanja, što je znanost, koje su njene podele a koja su ograničenja.

Quote:
ovo sad šta si nadrljo nema ni glave ni repa ni ikakvog smisla. ja iz svega toga mogu zaključiti samo jedno: ignore
Ok, tvoje mišljenje. Ako i je ignore, bar moramo odnekud krenuti s pričom. Premda se pitam otkud ova tema ovdi, o ovome se više raspravlja na Filosofiji i sličnim pdf-ima. No možda i nisam u pravu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Old 16.01.2009., 23:10   #45
Gradivo iz gimnazije. Filozofija se djeli na: ZNANOST, ETIKU, ESTETIKU i ČUDOREĐE. Ako produžiš dalje onda je teologija ČUDOREĐE. Čudoređe pak uglavnom je aksiologija. (sve dovde je gimnazija).
Na žalost, u praksi je više ETIKA, a u Hrvatskoj, čini se, jest SAMO etika.

Ono pak što odvaja od ZNANOST od TEOLOGIJE jest metoda spoznaje. Metoda spoznaje znanosti je prvenstveno MATEMATIKA, zatim logika. Metode NAUKA (društvene nauke) je prvenstveno LOGIKA, zatim matematika i tek uzput METAFIZIKA. TEOLOGIJA pak počiva na metafizici - ona naime nema kroz metodu sustav dokazivanja već VJEROVANJA u rečeno. VRIJEDNOST u obečanju besmrtnosti, a ne nikako dokaz da češ i sutra moći jesti.
Čudim se raspravi o znanstvenosti teologije? To je drveno željezo!
goridjan is offline  
Old 16.01.2009., 23:20   #46
Zaboravio sam najbitnije. Znanstvenici su među većim vjernicima. U što vjeruju? U znanstvenu istinu!!!! Usklici su je iako trebaju biti upitnici??????
goridjan is offline  
Old 16.01.2009., 23:29   #47
1) nije "čudoređe", nego "ćudoređe"
2) ta podjela koju ti navodiš i koje ti se možda čini službenom samo je jedna od cijelog mora teorija i sigurno nije jedina ispravna
3) ima teologija i te kakav sustav dokazivanja, no za to nisam relevantan, najbolje da nađete nekog s teologije pa probate diskutirati, lako je malverzirati laicima sa svojom filozofijom
4) pa svećenici su stoljećima bili daleko najobrazovaniji dio društva, oni su se prije par stoljeća još bavili filozofskim pitanjima koja ne bi razumjelo niti 98% današnjeg "modernog" svijeta. i sad se tu nađu ovi i oni, znani i neznani, koji su kao i ja učili filozofiju godinu dana (čast iznimkama), i oni popuju ljudima kojima se cijeli život svodi na filozofske aspekte proučavanja istog?! jedna stvar je teologija, a druga stvar predodžba ljudi o njoj samoj. ak vas zanima, ak ne vjerujete, upišite
5) to je moja vizija svega, ne trebate mi odgovarati, a budući da nisam niti sam neki filozof, sumnjam da ću se upuštati ovdje u dodatne vaše zavrzlame (jer bi proveo dodatne sate ispred ekrana), pa vas sve odmah pozdravljam

p.s. zapamtite nitko nije savršen, pa tako ni teologija
native is offline  
Old 17.01.2009., 11:19   #48
Teologija je znanost.

Naravno, ona nije prirodna znanost kao što je to fizika. Nije ni egzaktna znanost kao što je to matematika.

Sada bi trebalo vidjeti što je to znanost. Anić kaže, citiram:

znanost, ukupnost sređenih i uopćenih znanja koje uključuje promatranja, pokuse, istraživanja i objašnjavanje činjenica i pojava u pojedinim dijelovima čovjekova poznavanja prirode i društva

Dakle, u pojedinim djelovima čovjekova poznavanja prirode i društva. Religija je kroz cijelu povijest čovječanstva neizostavan čimbenik u društvenim pojavama. Niti jedna ispravna interpretacija povijesti ne može proći bez uplitanja religijskog čimbenika.

Što je to što čovjeka stalno okreće religiji? Je li religija mit ili put ka istini? U kojoj je mjeri ona u skladu ili u kontradikciji sa istinama prirodnih znanosti? Kako se razvijala religija, tko su bili nosioci te ideje? ... samo su neka od pitanja kojima se teologija bavi.

Nadalje, tu je i metoda. Metoda koju koristi teologija je znanstvena metoda. Naravno, ne ona koja se koristi u prirodnim znanostima (eksperiment-teorija-eksperiment), ali počiva na spoznajnim metodama koje su vrlo strogo definirane i nipošto nisu proizvoljne.

Ja bih rekao da upravo SPOZNAJNA METODA određuje što je znanost, a što ne. Po tom kirteriju, na primjer, astrologija se nikako ne može smatrati znanošću jer joj je spoznajna metoda na razini dječje igre.

Naravno, ima onih koji tvrde da psihologija, sociologija, povijest, filologija itd. nisu znanosti. To je priča za sebe. Ali teologija u svakom slučaju ulazi u isti koš sa navedenima.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 17.01.2009., 12:30   #49
Ako su psihologija, filozofija i sociologija znanosti, ne vidim razloga da to ne bude i teologija ali onda i SF kao što su zvjezdane staze.
Dakako ja uvijek znanošću smatram samo ono što dolazi iz prirode, a ne od čovjeka, dakle ono što nije izmišljeno. Fizika ima eksperiment u kojem je u kontaktu sa realnošću, matematika slijedi zakone realnosti, logiku, geometriju...
Povijest se zasniva na istinitim događajima, ne na fikciji. Fikcija nije znanost.
Biologija istražuje stvarne, žive organizme, kemija građu tvari koje postoje izvan i bez čovjeka.
Umjetnost nije znanost, nije ni književnost, ...iako, mogu postojati znanosti vezane UZ umjetnost, koje proučavaju metode konzervacije, analize, potvrđivanje...umjetničkih djela.

Teologija je zatvorena u sebe, i zapravo je jedan vid psihologije, sve dok se ne dokaže postojanje Boga, a to se pak ne može dokazati niti opovrgnuti bez onoga o kome se zapravo radi: samog Boga.
DagDugpa is offline  
Old 17.01.2009., 14:58   #50
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Naravno, ima onih koji tvrde da psihologija, sociologija, povijest, filologija itd. nisu znanosti. To je priča za sebe. Ali teologija u svakom slučaju ulazi u isti koš sa navedenima.
Ovisi kako postavimo kriterije. Glavni predmet psihologije je čovjek tj. njegovo ponašanje. Psihologija mjeri različite aspekte čovjeka, pritom se služeći eksperimentom, a čovjek i njegovo ponašanje su dostupni osjetilima. Mjeri li teologija boga?
Cocaine Nights is offline  
Old 17.01.2009., 15:39   #51
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Mjeri li teologija boga?
Ne, ali vjerovanje jest od čovjeka i iz čovjeka. Dakle spada pod psihologiju ako smo ateisti.
DagDugpa is offline  
Old 17.01.2009., 15:39   #52
Teologija je grana filozofije,točnije to je grana metafizike,a cilj joj je spoznaja i analiza boga,tj.ona primarno trazi bit bozjeg bica,tj.svojstva koja bi boga cinila bas bogom.Naravno da bi ostvarila svoj zadatak bavi se i proucavanjem drugih religija,no razlika izmedu teologije i religije je ogromna,jer za razliku od religija teologija je zasnovana na dijalogu i argumentacijama koliko su one moguce u metafizici,dok je gotovo svaka religija uvjerena u svoju tocnost,vjeruje u svoje dogme i zbog njih je formirana kao monolog.

To je ono sto sam ja ucio o teologiji,sad da li je to znanost ovisi gledate li filozofiju,tj metafiziku kao znanost.Ja,a i mnogi filozofi,a i mnoge definicije ne smatraju filozofiju znanoscu,pa tako ni teologija ne bi trebala biti znanost ni nije,ali tko god je otvorio anketu i ponudio da je to preseravanje ima veliko neznanje i ne shvacam kako je to opstalo na forumu bez nekih sankcija,jer je to direktno pljuvanje po filozofiji,a forum nije mjesto za to.

pozz!
X_Ray is offline  
Old 17.01.2009., 15:43   #53
Quote:
X_Ray kaže: Pogledaj post
a i mnoge definicije ne smatraju filozofiju znanoscu,pa tako ni teologija ne bi trebala biti znanost ni nije,ali tko god je otvorio anketu i ponudio da je to preseravanje ima veliko neznanje i ne shvacam kako je to opstalo na forumu bez nekih sankcija,jer je to direktno pljuvanje po filozofiji,a forum nije mjesto za to.

pozz!
Pljuvanje po filozofiji je zabranjeno pravilima foruma?
DagDugpa is offline  
Old 17.01.2009., 15:49   #54
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Pljuvanje po filozofiji je zabranjeno pravilima foruma?
Ocito nije,i nisam mislio na openito iskazivanje misljenja,ali pljuvanje po bilo cemu u anketi mi se cini vrlo neukusno.Samo iskazujem svoje cudenje.
X_Ray is offline  
Old 17.01.2009., 19:25   #55
Quote:
goridjan kaže: Pogledaj post
Gradivo iz gimnazije. Filozofija se djeli na: ZNANOST, ETIKU, ESTETIKU i ČUDOREĐE. Ako produžiš dalje onda je teologija ČUDOREĐE. Čudoređe pak uglavnom je aksiologija. (sve dovde je gimnazija).
Na žalost, u praksi je više ETIKA, a u Hrvatskoj, čini se, jest SAMO etika.

Ono pak što odvaja od ZNANOST od TEOLOGIJE jest metoda spoznaje. Metoda spoznaje znanosti je prvenstveno MATEMATIKA, zatim logika. Metode NAUKA (društvene nauke) je prvenstveno LOGIKA, zatim matematika i tek uzput METAFIZIKA. TEOLOGIJA pak počiva na metafizici - ona naime nema kroz metodu sustav dokazivanja već VJEROVANJA u rečeno. VRIJEDNOST u obečanju besmrtnosti, a ne nikako dokaz da češ i sutra moći jesti.
Čudim se raspravi o znanstvenosti teologije? To je drveno željezo!
Misliš na ĆUDOREĐE? Onako kako si ti napisao (čudoređe) ispalo bi da ima neke veze sa čudima i čudesima, a nema. Ćudoređe je samo hrvatska riječ za moral. A znanost o moralu zove se etika. Ergo, ćudoređe = etika.

I mislim da miješaš pojmove ZNANOST i NAUKA. Znanost (lat. scientia, -ae, f.) se dijeli na prirodne i društvene, dok je NAUKA (lat. doctrina, -ae, f.) stepenicu iznad znanosti, odnosno skup načela koji su opsegom širi od onih koju obuhvaća znanost. Recimo, kažemo "nauka o vjeri" ili "vjeronauk". Nauka može i ne mora obuhvaćati domenu znanstvenog istraživanja. Najčešće nauka obuhvaća znanost jednim dijelom, ali ne u potpunosti.

Istina je da je osnova teologije vjerovanje, ali spoznajne metoda su prvenstveno logika i istraživačka filozofija. Dakle, vjerovanjem se utvrđuju osnovna načela (u matematici bi to bili aksiomi), dok se zaključci izvode logikom i istraživanjem. Dakle, nije istina da je spoznajna metoda teologije vjerovanje.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 17.01.2009., 20:38   #56
Vidim da vise njih brka teologiju i religiologiju. Religiologija je humanisticka disciplina koja se bavi proucavanjem religija opcenito, dok je teologija uvijek vezana uz jednu odredjenu religiju. Iako se pojam teologija od srednjeg vijeka uglavnom veze za krscansku teologiju, ne postoji nesto kao jedna jedinstvena teologija, nego ih ima koliko i religija s tim da se neke ne zovu teologije nego imaju svoje nazive ili se nazivaju filozofijama kao npr. hinduisticka filozofija ili budisticka filozofija, a medjusobno se mogu jako razlikovati. Npr. dok je krscanska teologija usredotocena na razmatranje krscanskog boga i svetog pisma, isalamska se vise bavi tumacenjem islamskog zakonika.

U srednjem vijeku se u zapadnom svijetu krscansku teologiju smatralo za kraljicu znanosti, ali prema modernoj znanosti ona je upravo njena suprornost - antiznanost. Teologija uzima boziju objavu i dogme za apsolutnu istinu koja ni u kom slucaju ne moze biti pogresna i onda ju ide "znanstveno" dokazivati. Ako se dodje do nekog dokaza koji je u suprotnosti s dogmom, odbacuje se dokaz, a ne dogma jer dokaz mora biti pogresan ako se ne slaze s dogmom tj. apsolutnom istinom. Dakle metoda tocno suprotna od moderne znanstvene.
*Q* is offline  
Old 17.01.2009., 21:36   #57
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Teologija uzima boziju objavu i dogme za apsolutnu istinu koja ni u kom slucaju ne moze biti pogresna i onda ju ide "znanstveno" dokazivati. Ako se dodje do nekog dokaza koji je u suprotnosti s dogmom, odbacuje se dokaz, a ne dogma jer dokaz mora biti pogresan ako se ne slaze s dogmom tj. apsolutnom istinom. Dakle metoda tocno suprotna od moderne znanstvene.
Točno, uz mali dodatak.
U današnje vrijeme i znanost postaje religijom i sve više se dogmatizira, pa se i u znanosti pojavljuju elementi koji su zapravo neznanstveni: da se namještaju eksperimenti kako bi se očuvala dogma znanstvenog establishmenta. Egiptologija je puna takvih primjera.
DagDugpa is offline  
Old 18.01.2009., 01:34   #58
Quote:
*Q* kaže: Pogledaj post
Teologija uzima boziju objavu i dogme za apsolutnu istinu koja ni u kom slucaju ne moze biti pogresna i onda ju ide "znanstveno" dokazivati. Ako se dodje do nekog dokaza koji je u suprotnosti s dogmom, odbacuje se dokaz, a ne dogma jer dokaz mora biti pogresan ako se ne slaze s dogmom tj. apsolutnom istinom. Dakle metoda tocno suprotna od moderne znanstvene.
Da, bozju objavu uzima za temelj, matematički rečeno za AKSIOME. Nakon što jednom definira aksiome, daljnja spoznaja ide znanstvenom metodom. Ne metodom prirodne znanosti (eksperiment+matematika), već znanstvenim metodama koje se koriste u humanističkim znanostima (npr. logika ili općenito Descartesove metode).

A to je slučaj i u svakoj drugoj znanosti. Uvijek moraš krenuti od nekih aksioma. Npr. u fizici je to načelo kauzalnosti, zakon očuvanja energije-impulsa, itd. Te stvari nisu egzaktno dokazive, ali ih uzimamo kao temelj i polazište na kojima kasnije gradimo svaku novu spoznaju.

Dakle, teologija je znanost. Ne prirodna znanost, ali svejedno znanost.
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 18.01.2009., 09:49   #59
Nije li znanstvenu metodu jako lako primijeniti i na Annunakkije?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Old 18.01.2009., 10:11   #60
Quote:
Rob-Roy kaže: Pogledaj post
Dakle, teologija je znanost. Ne prirodna znanost, ali svejedno znanost.
U redu. Teologija uzima Boga kao aksiom i na njemu gradi sve drugo. No ona NIJE znanost jer eksperiment sam (koji ona ne priznaje) dokazuje da taj Bog kojega uzima za aksiom ne postoji: naime, svaka kultura ima svoga Boga, i ni jedan od tih drugih bogova ne slijedi doktrinu i nauk.
Otprilike, kao da imaš 250 fizika...dđabe aksiom, kad su zakoni rasprešeni, a ti ti recimo tvrdiš da postoji samo jedan set zakona.
DagDugpa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.