Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 17:24   #61
Nego Agi, zasto se toliko pjenis zbog protestiranja protiv pape? Zar nisi ti protestant?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:27   #62
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ma on je uvjeren da je Endi klon, kao što je mene optužio za kloniranje i da sam neki moderator scipio.
Axmi-jev klon?

ovo je već za pdf Psihologija. možda tamo netko može pomoći...
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:28   #63
Pozdrava veselom društvu nakon duže pauze.

@Aganor1
Da je crkva na suđenju Galilejcima imala Michelson-Morleyev pokus kao činjenicu, da li bi ga interpretirala da se Zemlja ne giba i da je to dokaz geocentričnog sustava, te da ih bez grižnje savjesti može zatvarati, spaljivati ili primjenjivati druge metode iz svog bogatog asortimana?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:31   #64
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Pozdrava veselom društvu nakon duže pauze.
:yay:

pa dobro jesi ti živ? nemoj previše raditi nije dobro.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 17:44   #65
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
:yay:

pa dobro jesi ti živ? nemoj previše raditi nije dobro.
Samo da znaš koliko si u pravu.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 21:21   #66
Eh..dragi prirodoslovci forumasi..Fizicari vec..buduci..??

Pa vidim da ste se raspalili...

u ne bas znalackoj diskusiji tko ima vise pravo..Crkva ili veliki Galileo.
Zasto kazem ..ne bas znalackoj?Pa obicno ako se raspravlja bez dovoljno poznavanja stanja stvari ,ondasnjega...se izvlace bedasti zakljuci... u ovom slucaju u slucaju Galilea..Instituzione come chiesa contro geniale sapienza estratta in perfetta intuizione di Galileo.
Dakle prijatelji uzmite vi knjigu..Ludovico Geymonat..ju je napisao..naslov joj je Galileo Galilei.Vrlo pametna i dokumentarna knjiga koja je zivotopis velikog genija i svega sto je prosao.Ima prijevod na Hrvatskom..pa onda probajte po povijesnim faktima donositi zakljucke.

Pozdrav,

Mr.Dogon,
Mr.Dogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 02:04   #67
Quote:
Mr.Dogon kaže: Pogledaj post
Dakle prijatelji uzmite vi knjigu..Ludovico Geymonat..ju je napisao..naslov joj je Galileo Galilei.Vrlo pametna i dokumentarna knjiga koja je zivotopis velikog genija i svega sto je prosao.Ima prijevod na Hrvatskom..pa onda probajte po povijesnim faktima donositi zakljucke.

Pozdrav,

Mr.Dogon,
Sve je to u redu, ali mislim da bi ipak trebao nešto reći o knjizi kada ju već spominješ.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 09:18   #68
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Crkva je stvorila znanost.
Ovo nije jako daleko od istine, samo treba zamijeniti nekoliko slova:

Crkva je stvorila zatucanost.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 10:49   #69
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ma on je uvjeren da je Endi klon, kao što je mene optužio za kloniranje i da sam neki moderator scipio.
Daj mi molim te popis moderatora na znanosti od prije tri godine, pa cemo vidjeti, koji si ti klon. Ha,,ha,ha,,
A "scipio" je tvoj Nick na indexu. hr, kao sto sam i napisao, a ti tesko pamtis.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 10:52   #70
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Ovo nije jako daleko od istine, samo treba zamijeniti nekoliko slova:

Crkva je stvorila zatucanost.
Pa i sam Galileo, kojega toliko bezumno branis je bio KATOLIK, par excellence.
Samo sto je bio obicni narcisoidni patuljak, pa ja ne mogu nista za to. Sudbina!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 12:59   #71
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
ne bih se složila uopće. čekaj, smatraš da su kavanski razgovori beskorisni?
mislim isključivo između znanstvenika. jedan prof. rekao je da se i na takvim razgovorima "otvaraju" nove, dobre ideje.
I da i ne. Smatram da su ponekad jako korisni a ponekad jako opasni. Korisni su ako ljudi imaju slicno znanje i bave se koliko toliko srodnim znanostima te ukoliko doista govore o problemima. Kavanski razgovori gdje neki "ekspert" u nekoliko minuta kroz par zgodnih primjera objasni nesto su opasni ukoliko nakon takvog razgovora sama ne sjednes za knjigu ili clanke i ne pokusas skuziti stvar kako treba. Tada samo imas iluziju znanja, i ako toga nisi svjesna - imas problem ...
__________________
Integrate and fire - The first commandment of every neuron
Stribor cumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:01   #72
joj koji užas di je sad onaj Đikić da poduzme nešto
Qualle is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:10   #73
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Daj mi molim te popis moderatora na znanosti od prije tri godine, pa cemo vidjeti, koji si ti klon. Ha,,ha,ha,,
A "scipio" je tvoj Nick na indexu. hr, kao sto sam i napisao, a ti tesko pamtis.
Koje lažne optužbe. Sir, you are a liar. Ja nisam nikad postao na index.hr, preružan im je forum. I odakle ti zaključak da sam baš on, ime baš i nije slično
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:40   #74
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Pa i sam Galileo, kojega toliko bezumno branis je bio KATOLIK
Ja ne branim Galilea nego napadam Crkvu.
Galilea ne poznajem a Crkvu poznajem. To je parazitska organizacija koja svijetu nije donijela ničega dobrog.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 17:06   #75
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Ja ne branim Galilea nego napadam Crkvu.
Galilea ne poznajem a Crkvu poznajem. To je parazitska organizacija koja svijetu nije donijela ničega dobrog.
Ne slažem se. Crkva jest kočila znanost dugi niz godina, to stoji. Ali ju je i utemeljila, samo na Aristotelovskim načelima (koja i jesu baza čak i današnje znanosti). Problem crkve je što je smatrala da je Aristotel sve rekao i da dalje ne treba istraživati. Također je smatrala da je Bog stvorio svijet, i budući da je ne samo stvorio svijet, nego napisao i knjigu kako ga je stvorio, smatralo se da ne može čovjek bolje istražiti svijet od onoga što je sam Tvorac napisao. To jest, da je svako istraživanje mimo onoga što je Tvorac odredio da bi čovjek trebao znati i mimo onoga što kaže Biblija, sotonsko. Da bi se takva dogma prekinula bilo je nužno da se pojave ljudi koji sumnjaju u tako nešto.
Newton je smatrao, a bio je izrazito religiozan, da ako Bog nešto zna, onda to može saznati i on. I tako je krenulo.

Ni današnja znanost ne voli da netko čeprka mimo njezinih ustaljenih obrazaca, koje naziva "znanstvenom metodologijom". Sve što nije sukladno sa tom metodologijom, naziva se, kako reče Endimion, CRACKPOTOM.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 17:12   #76
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ne slažem se. Crkva jest kočila znanost dugi niz godina, to stoji. Ali ju je i utemeljila, samo na Aristotelovskim načelima (koja i jesu baza čak i današnje znanosti). Problem crkve je što je smatrala da je Aristotel sve rekao i da dalje ne treba istraživati. Također je smatrala da je Bog stvorio svijet, i budući da je ne samo stvorio svijet, nego napisao i knjigu kako ga je stvorio, smatralo se da ne može čovjek bolje istražiti svijet od onoga što je sam Tvorac napisao. To jest, da je svako istraživanje mimo onoga što je Tvorac odredio da bi čovjek trebao znati i mimo onoga što kaže Biblija, sotonsko. Da bi se takva dogma prekinula bilo je nužno da se pojave ljudi koji sumnjaju u tako nešto.
Newton je smatrao, a bio je izrazito religiozan, da ako Bog nešto zna, onda to može saznati i on. I tako je krenulo.
a ja ko budala mislo da je Ibn al-Haytham "utemeljio" znanost

Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ni današnja znanost ne voli da netko čeprka mimo njezinih ustaljenih obrazaca, koje naziva "znanstvenom metodologijom". Sve što nije sukladno sa tom metodologijom, naziva se, kako reče Endimion, CRACKPOTOM.
ne sve, samo ono sto nije korisno za objektivno utvrdjivanje novih spoznaja
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 17:41   #77
Mislim da je Sagan odlicno napisao u cemu je zapravo bila stvar kod optuzbi koje je Crkva iznjela protiv Galilea:

''Nije to bio tek znanstveni oprez i ogranicenje, nespremnost da se pomakne zastor sve dok nepobitni dokazi, poput godisnje paralakse, ne budu dostupni.

Bio je to strah od rasprave i polemike.

Cenzuriranje drugacijih gledanja i prijetnje mucenjem njihovih predlagaca izdaju nedostatak vjere u vlastito ucenje i u zupljane koji se, toboze, zasticuju.

Zasto su bile potrebne prijetnje i kucni pritvor Galilea?
Ne moze li se istina braniti suprostavljajuci se pogresci''?




S obzirom na neke izjave ovog naseg Benedikta, ne bi se cudila da se opet vrati na ono receno na Vatikanskom koncilu 1832.:

'' Gradjanska sloboda svakog oblika bogosluzja, i puna snaga dana svakome da otvoreno i javno izlaze svoja misljenja i ideje jos lakse dovodi do ugrozavanja morala i pameti ljudi.
Rimski papa ne moze, i ne smije, uskladivati se ili se slagati, s nepretkom, liberalizmom i modernom civilizacijom.''

Brrrr....nadam se da smo ipak dovoljno odmaknuli od ovakvog dogmatizma
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 21:50   #78
Vise od icega osuda Galilea na kucni pritvor u Arcetriju...


Cini se da je Galileja bolilo to opce duhovno ponizenje koje mu je ucinjeno..te vise od icega gorka spoznaja..da i u njegovome vremenu kao i u svim vremenima prije njega..uglavnom budale kolo vodise.Galileu se je vjerojatno povracalo svaki put kad bi se samo i prisjetio ..da je naj veca neprijateljica Svijeta i razuma...glupost s macem glavosjekom u ruci koja se krije iza dogmi bilo koje vrste,,i koja se zaogrce skupocjenim tkaninama te zlatom i draguljima.
Bilo da je bila rijec o ondasnjim svjetovnim ili religijskim mocnicima.
Vlast i onoga vremena imala je politiku..ne talasaj...a kojoj je bio cilj ili ciljevi..eh da ne laprdam puno..pa svi vi sve to znate.Nitko cini se nije mogao razumijeti Galilea...ostarjela i napacenog mukotrpnim zivotom...uvrijedjenog i ponizenog..onoga kome je biranim rijecima i kucnim pritvorom u biti receno da je..opasni glupan..pun znanstvenog smeca i losih namjera.Da Galileo nije bio toliko poznat medju ondasnjim mocnim i ucenim ljudima veliki inkvizitor bi ga utamnicio u pravu tamnicu gdje bi ga ubili od batina i torture.
Jedina dakle koja ga je naj bolje razumijela bila je jedna...zena po imenu Alessandra Bocchineri..Ona je kako kaze Geymonat...kao posljednja milost milovala napacenu Galileovu dusu postavsi mu dobra prijateljica....I samo zbog nje Galileo je ipak na poslijetku..na kraju zivota znao..da postoji..vatra istine i razuma..u ocima i umovima malih i na izgled ne vaznih ljudi..te da njegov trud i zivot nisu bili uzaludni.
Nije sve sto ima formu ljudskog bica.. humano...i nije sve sto ima formu ljudskog bica..jednako pametno.Dakle..infantilna je ta neka potreba da rusimo prave i velike osobe post humno..a koje su donijele nesto veliko medju nas..otrgnuvsi to od tame neznanja.
Onako kako je Newton bio religiozan...bilo bi dovoljno da ga Inkvizicija spali na naj vecoj lomaci koju je ikad napravila..da ga je mogla dohvatiti.
Toliko o Sir Isaacu Newtonu.
Knjiga o Galileu ima dosta..meni je u mladosti dopala ruku Geymonat-ova knjiga
koju je izdala kuca Naprijed..na ijekavici..1964 godine.
Pa tko voli ..nek izvoli...procitati knjizicu te si malo vizualizirati ono sto knjiga sadrzi.
Ja osobno spajamdjelomice u sebi..i nauk crkve..i nauk znanosti..prvi nacin spoznaje svijeta..nauk Crkve je ne funkcionalan u realnosti poslije jedne sasvim izvijesne tocke kad se razmatra kapacitet jednog ucenja i dometi civilizacije moguci a na tome ucenju zasnovani.Da nije bilo znanosti imali bi smo jedan arhaican i opskuran uvijek isti svijet u kome bi mnogima bilo puno teze nego li je istim tim ljudskim grupama danas.Gledano sa svih aspekata.

Ni teologizacija znanosti..nije bezazlena pojava.Zivjeti u svijetu u kome moc imaju samo znanstvenici bilo bi opskurno..jadno i strasno.Kao i u prvom slucaju.
Potreba ovoga Svijeta je u konacnici sinteza ucenja Crkve i Znanosti...samo to ce vidjeti generacije poslije nas..koje ce i znati znanje i biti moralne i humane same prema sebi.
Papa nije dosao na Sapienzu..otvoriti novu skolsku godinu..inaugurirati je..jer jedna radikalna grupa predvodjena studentima fizike nije mogla oprostiti nekadasnjem kardinalu ratzingeru izjavu kako je u slucaju Galilea crkva bila u pravu.Pa kardinal Ratzinger je pripadnik crkvenog reda koji je uz suglasje Pape u vrijeme Galilea i osudio Galilea..pa kako je onda Kardinal Ratzinger i mogao kazati sto drugo?
Na sapienzi..i lijevo i desno orijentirani studenti znanosti..smatraju sadasnjeg Papu oscuratoreom...zatamnjivacem.Takovim ga vjerojatno smatraju jer ga u svojim svijestima po automatici porede s Papom Vojtilom...Papom..dobricom i mirotvorcem..pa i na intelektualnom svjetskom planu.Papu Ratzingera dozivljavaju drugacije.Osobno mislim da nacionalnost pape ne igra nikakovu ulogu u ovome povijesnom sukobu..povijesnom u smislu vremenskom kada datira slucaj s Galileom koji je sadasnji Papa komentirao prije nego li je postao Papa.
Sadasnji Papa je jak Teolog..koji ima namjeru vratiti stegu svake vrste i na svim stupnjevima crkvene hijerarhije i crkvenog ucenja.
Zbog toga postoje medju znanstvenom elitom i studentima neke bojazni.
Papa Benedikt je vrlo jak u svojemu podrucju..te ne znaju sto sve mogu ocekivati u toj tihoj konfrontaciji izmedju Crkve i Znanosti.

Mr.Dogon,
Mr.Dogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 08:52   #79
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ali ju je i utemeljila, samo na Aristotelovskim načelima
Crkva je svoju "znanost" temeljila na samo jednom načelu. To načelo kaže da je ono što piše u Bibliji istina o kojoj se ne smije raspravljati.


Quote:
Također je smatrala da je Bog stvorio svijet, i budući da je ne samo stvorio svijet, nego napisao i knjigu kako ga je stvorio, smatralo se da ne može čovjek bolje istražiti svijet od onoga što je sam Tvorac napisao.
Dao si dobar primjer crkvene "znanosti".
Nadam se da ti je jasno da ta priča o stvaranju svijeta kojom je Crkva stoljećima zatupljivala ljude ima veze sa znanošću koliko i Snjeguljica i sedam patuljaka. I također se nadam da ti je jasno da Crkva do tih "znanstvenih podataka" o stvaranju svijeta nije došla nikakvim istraživanjem nego na temelju gore spomenutog načela.

---
Crkva jes utemeljila neke stvari, to se mora priznati. Utemeljila je zatucanost, primitivizam i mržnju prema onima koji proturječe njenim dogmama. A glede znanosti, Crkva ne samo da nije stvorila temelje znanosti nego ih je oduvijek samo rušila.
Hepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:04   #80
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Crkva je svoju "znanost" temeljila na samo jednom načelu. To načelo kaže da je ono što piše u Bibliji istina o kojoj se ne smije raspravljati.
I na Aristotelu. Pročitaj npr. Ime Ruže (ne gledati film, to ništa ne valja).


Quote:
Dao si dobar primjer crkvene "znanosti".
Nadam se da ti je jasno da ta priča o stvaranju svijeta kojom je Crkva stoljećima zatupljivala ljude ima veze sa znanošću koliko i Snjeguljica i sedam patuljaka.
I Big Bang također.

Quote:
I također se nadam da ti je jasno da Crkva do tih "znanstvenih podataka" o stvaranju svijeta nije došla nikakvim istraživanjem nego na temelju gore spomenutog načela.
Stvar pogleda na svijet. Oni smatraju da istraživanje nije potrebno. Zašto bi istraživao kada možeš pitati samog Tvorca. Iliti: zašto bi kopao po Windowsima i tražio gdje je što, ako ti na stolu stoje upute za upotrebu. Kužiš? Stvar je u vjeri. Oni vjeruju da su dobili upute. Ti ne vjeruješ.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.