Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 01:07   #501
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
zbog?
ono što zovemo vremenom je osa po kojoj su poređani događaji. vreme je indeks/sled događaja.

nije moguće vratiti svet u prethodno stanje jer nije moguće vratiti nijedan događaj unatrag. kada bi to bilo moguće to značilo da se nije desio.
vremeplov unatrag nije moguć.

ali je zato teorijski moguće videti što je bilo u prošlosti. naprimer postavi se veliki teleskop na 1 svetlosnu godinu od zemlje. koji snima sve šta se dešava na površini zemlje. pa se njegov radio signal šalje na zemlju. oni koji budu gledali taj snimak videće prošlost od pre 2 godine.

e, za taj vremeplov ima crvotočina. zavučeš se pod zemlju pa nek špjuniraju kolko hoće.
Bil.Ladni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 01:28   #502
Quote:
Doctor Sammy kaže: Pogledaj post
Krivo si postavio tezu.
Ne, nisam.
Quote:
Doctor Sammy kaže: Pogledaj post
Grandfather paradox ima veze s osobama, a ne sa strojevima. Jedino da ubiješ tvorca vremenskog stroja ili njegovog pretka prije nego je vremenski stroj napravljen, dogodio bi se paradox. No da postoji vremenski stroj nitko ti ne bi branio ići u prošlost, pa i u prošlost prije njegovog nastanka. Uostalom, Marty Mcfly je najnormalnnije putovao u 1955.
Ajde pročitaj još jednom. U hipotetskom primjeru, glavni uzrok nastanka vremenskog stroja je to što me poster "naljutio". Bez njegovog posta, ni ja nemam motivaciju da napravim vremenski stroj, dakle ne mogu putovati kroz vrijeme. Naravno ovaj primjer je karikiran. To je trebalo biti očito.
M. Mersault is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 02:12   #503
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

A da ne govorimo o posve jednostavnim dokazima: dođeš mi jučer sa snimkom mojeg glasa od sutra (ili još bolje videom) kako čitam naslove u novinama. U roku od dva dana imamo potvrdu.[/COLOR]
sumnjam da bi danas itko takav uradak smatrao vjerodostojnim (CGI radi čuda)

Odnosno, sama nevjerojatnost putovanja kroz vrijeme bi izazvala prevelike sumnje. Već vidim forumske rasprave od pedesetak stranica sa bezbrojim moderatorskim intervencijama.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 02:55   #504
Quote:
M. Mersault kaže: Pogledaj post
E sad si me baš naljutio. Idem napraviti vremenski stroj s kojim ću se vratiti u prošlost i ubiti tvog oca prije nego što je upoznao tvoju majku. Naravno nakon što to učinim, ti me nećeš moći dan danas naljutiti, stoga ja neću imati motiv da se vratim u prošlost, što znaći da ćeš se ti ipak roditi i naljutiti me, te ću se ja vratiti u prošlost i ubiti tvog oca zbog čega ti mene nećeš naljutiti i ja se neću vratiti u prošlost...

jasnije sada? Previše paradoksa. Naravno to bi ti bilo jasno da si bar pročitao članak u prvom postu.
zar sam ja spomenuo putovanje kroz vrijeme u tom smislu? iskreno, mislio sam na nešto tipa putovanje raketom v -> c ali tako da se kreće raketa po vremenskoj osi suprotno orijentirana... dakle, meni bi tekle sekunde, ali bi se sve unazad odvijalo(tipa ljudi hodaju u rikverc, kad jedu ko da povraćaju hranu i to). ne vidim kako to izaziva paradoks. sad se samo još treba kretat po vremenskoj osi unazad i problem riješen naravno ako je ta os os, a ne neka ploha na kojoj su ostale osi, a i tad bi se možda moglo. kako bi to teorijski bilo neizvedivo? ako vrijedi formula t' = (t- (v*x/c^2))/sqrt(1-v^2/c^2) jel nije moguće dobit negativan broj? kolko ja znam korijen iz 4 je +2 ili -2... tako i ovdje vrijedi, zbog korijena su moguća 2 rezultata, jednaka po iznosu, ali suprotno orijentirani vektori. greška negdje(znam da je ima, al nije mi jasna)?

Zadnje uređivanje Arnold Strong : 22.11.2010. at 03:01.
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 03:13   #505
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
zar sam ja spomenuo putovanje kroz vrijeme u tom smislu? iskreno, mislio sam na nešto tipa putovanje raketom v -> c ali tako da se kreće raketa po vremenskoj osi suprotno orijentirana... dakle, meni bi tekle sekunde, ali bi se sve unazad odvijalo(tipa ljudi hodaju u rikverc, kad jedu ko da povraćaju hranu i to). ne vidim kako to izaziva paradoks. sad se samo još treba kretat po vremenskoj osi unazad i problem riješen naravno ako je ta os os, a ne neka ploha na kojoj su ostale osi, a i tad bi se možda moglo. kako bi to teorijski bilo neizvedivo? ako vrijedi formula t' = (t- (v*x/c^2))/sqrt(1-v^2/c^2) jel nije moguće dobit negativan broj? kolko ja znam korijen iz 4 je +2 ili -2... tako i ovdje vrijedi, zbog korijena su moguća 2 rezultata, jednaka po iznosu, ali suprotno orijentirani vektori. greška negdje(znam da je ima, al nije mi jasna)?
Paradoks ne nestaje. Jer putovanjem kroz vrijeme unazad, ti i dalje možeš ubiti svog oca prije nego je upoznao tvoju majku. Uslijed čega ti ne bi mogao putovati unazada kroz vrijeme itd. Nije važna metoda putovanja u prošlost, jer potencijalni paradoksi se ne mogu izbjeći. Također za kretanje unazad kroz vrijeme trebalo bi (u teoriji, pretpostavljam) postići brzinu veću od brzine svjetlosti. Što je nemoguće.
M. Mersault is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 13:00   #506
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
sumnjam da bi danas itko takav uradak smatrao vjerodostojnim (CGI radi čuda)
CGI će napraviti čudo i predvidjeti naslove novina dva dana unaprijed? Dobar neki CGI…
A fora je u tome da ih ja dva dana kasnije moram pročitati i time zatvoriti krivulju – moram provjeriti je li predviđanje bilo točno.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 16:52   #507
Quote:
M. Mersault kaže: Pogledaj post
Paradoks ne nestaje. Jer putovanjem kroz vrijeme unazad, ti i dalje možeš ubiti svog oca prije nego je upoznao tvoju majku. Uslijed čega ti ne bi mogao putovati unazada kroz vrijeme itd. Nije važna metoda putovanja u prošlost, jer potencijalni paradoksi se ne mogu izbjeći. Također za kretanje unazad kroz vrijeme trebalo bi (u teoriji, pretpostavljam) postići brzinu veću od brzine svjetlosti. Što je nemoguće.
zašto bi bilo potrebno postići brzinu veću od c? isto kao što je za putovanje u budućnost nepotrebno postići brzinu veću od c... ali, uzmeš li da se osoba ne kreće prostorom, nego samo vremenom te pri brzini koja teži c, uzmeš li u obzir da se zemlja kreće brzinom 30000 m/s tada vrijedi da bi se za godinu dana onom u raketi, vrijeme vratilo za nešto više od 1 godinu... (1 godinu i 0.3 sekunde ak sam dobro računo), a uzmeš li u obzir da je prošla godina dana na zemlji, ti si se vratio u prošlost 0.3 sekunde ali u prošlost budućnosti, tj. dok bi ti na zemlji prošla godina dana u raketi će ti proć godina - 0.3 sekunde. jel to nije putovanje u prošlost? a paradoksi s ocem i klanjem više nisu tema. greška?
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2010., 01:41   #508
Mislim da se ide u krivom smjeru......sad mi se neda objašnjavati no poprilično sam siguran da to putovanje nema baš puno veze s brzinom svjetlosti. Einsteinova teorija relativnosti je prije svega samo teorija!
BIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 16:15   #509
Dakle, par činjenica:
1. Putovanje prostorom nije moguće brzinom većom od c
2. Moguće je postići (barem teorijski) da se prostor kreće brzinama većim od c (famozni warp). U tom slučaju 1. pravilo se ne krši. Putnik/brod/štogodveć se kreće brzinom od 0 (ili nekom ispod c) prema prostoru.
3. Bilo koje putovanje u prostoru je i putovanje u vremenu (potrebna je određena vremenska udaljenost da se iz točke A dođe u toču B).
4. Teoretski je moguće vratiti se u prošlost (prostor minkowskog i slično, prostor-vrijeme se bilježi sa 4 vektora od kojih je jedan imaginaran, a tri realna, kompleksni brojevi) međutim za to je potrebna ogromna energija i održavanje zakona kauzalnosti (dakle križaj paradoks o djedu).
5. Trenutna ispitivanja (teorije superstruna, prostora iza obzora događaja u crnim rupama, singularnostima, mogućim crvotočinama) i jedan način interpretacije osnovnih svojstava stvari (subatomske čestice koja imaju i čestična i valna svojstva, a nekada ih se može zamjeniti i sa poljima) upućuju na teorije multiverzuma u kojem ne bi postojala samo jedna prošlost niti samo jedna budućnost.
Nešto kao beskonačan broj usporednih filmova (sličica po sličica) po kojima bi svatko birao (kvantni a ne svjesni odabir, je li mačka živa ili mrtva) sljedeću sličicu koja će se dogoditi.

Po zadnjoj točci ti se nikad ne bi mogao vratiti u svoju prošlost, nego bi se samo prebacio u to vrijeme drugog svemira.
Inače povratak u prošlost je loš termin. Ne možeš se vratiti. Ako si u jednom trenutku u 1960 (bez obzira kako si tamo došao), vječno si tamo. U toj jednoj sličici. Ona se ne mijenja. Kazualnost je očuvana.
Ako je samo jedan svemir ne možeš izmjeniti budućnost/prošlost.
Postoji vanjski opažač koji sve uvjetuje, a slobodna volja je iluzija.
Ako ih postoji više onda ne postoji samo jedna prošlost ili samo jedna budućnost.
Fizički gledano budućnost, sadašnjost i prošlost su potpuno jednake.
Jedino što (u ovom svemiru) postoji povećanje entropije paralelno protoku vremena.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 16:18   #510
Quote:
BIT kaže: Pogledaj post
Mislim da se ide u krivom smjeru......sad mi se neda objašnjavati no poprilično sam siguran da to putovanje nema baš puno veze s brzinom svjetlosti. Einsteinova teorija relativnosti je prije svega samo teorija!
Einsteinova teorija je opis činjenica i ponašanja našeg svijeta.
Ona je dokazano točna. Tako da
Inače po einsteinu je moguće putovanje kroz vrijeme.
U prostoru minkovskog (to ti je matematička formulacija u kojoj su se dokazivale te formule) mogu postojati zatvorene povratne petlje.
Najčešća interpretacija istih je poznati "povratak" u prošlost.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2011., 17:26   #511
"Putovanje u prošlost" - ehem, već bismo vidjeli te putnike iz budućnosti, I guess...


slažem se
Iron25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 09:19   #512
Quote:
Iron25 kaže: Pogledaj post
"Putovanje u prošlost" - ehem, već bismo vidjeli te putnike iz budućnosti, I guess...
Da se ti vratiš u recimo XIII. stoljeće, ti bi se predstavil i rekel da si iz XXI.?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 00:41   #513
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Da se ti vratiš u recimo XIII. stoljeće, ti bi se predstavil i rekel da si iz XXI.?
vjerovatno se nebi predstavija...ali kad bi vec posa u 13. stoljece proba bi izbjegavati ljude...ali poša bi u neko malo modernije vrijeme di bi me neko i uspija razumiti što govorin.
Iron25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 09:21   #514
Quote:
Iron25 kaže: Pogledaj post
ali poša bi u neko malo modernije vrijeme di bi me neko i uspija razumiti što govorin.
Po kaj? Povijest dvadesetog stoljeća je dobro dokumentirana. Dvadeset prvog bude još bolje (Google sve pamti). Povijest srednjeg vijeka nije ni blizu tolko. Da sam ja temporalni historiograf, današnje vrijeme bi mi bilo zadnje na popisu.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2011., 15:00   #515
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Po kaj? Povijest dvadesetog stoljeća je dobro dokumentirana. Dvadeset prvog bude još bolje (Google sve pamti). Povijest srednjeg vijeka nije ni blizu tolko. Da sam ja temporalni historiograf, današnje vrijeme bi mi bilo zadnje na popisu.
Istia...ali kako bi uspija sakriti to da si iz 21. stoljeca....ali zasto neko iz recimo 30 st. ili jos kasnije nebi dosa u 20. ili 21. njima bi to vjerovatno bilo zanimljivo isto ka i nama srednji vijek
Iron25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:38.