Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: dozvoliti GMO?
da, u potpunosti 15 29.41%
ne, u nijednom slucaju 10 19.61%
da, samo u svrhu znanosti (istrazivanja) 17 33.33%
nisam siguran/sigurna 9 17.65%
Glasovatelji: 51. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2008., 11:52   #21
A i priče o očuvanju okoline kakva jest jesu u neku ruku grčevito držanje pijeska u šaci.
Nego, da postavim i neko korisno pitanje. Ono nipošto nije upućeno demonizatorima svega o čemu pojma nemaju.
Vidno je da se većina bijesa svodi na strah od nepoznatog. Tako da je jedini problem edukacija. Zašto se braća biolozi ne potrude malo educirati javnost o tome što se, kako i zašto radi s genima živih bića i što bi se i bez nas zbivalo? Ne mislim tu na teveemisije koje ionako gledaju oni koji već znaju ili oni koji znati ne žele te nekolicina srednjoškolaca, već na javna predavanja, tribine i štoliveć. Pseudalci ih drže. Na forumuma ste im nikakva konkurencija.
Old 11.05.2008., 11:55   #22
Quote:
exAzriel kaže: Pogledaj post
Spomenuli ste rajčicu, neznam jeste li znali da se rajčica genetski tretira sa ribom, iz razloga da bolje podnosi smrzavanje u ledenjačama.
Želimo li jesti takvu rajčicu?
Ja ziher ne...
E koliko seže ljudska glupost...

Autogol dostojan Milanovićevih.
Old 11.05.2008., 12:00   #23
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post

kaj je smješno, da se i ja malo smijem?
exAzriel is offline  
Old 11.05.2008., 12:10   #24
Quote:
kaj je smješno, da se i ja malo smijem?
Bojim se da si si dao dijagnozu koja ti ne dopušta da shvatiš da si si istu dao.
Old 11.05.2008., 12:14   #25
Quote:
Bojim se da si si dao dijagnozu koja ti ne dopušta da shvatiš da si si istu dao.
čitaj
http://ivantic.net/Ostale_knjige/Zdr...ne-JMSmith.pdf
exAzriel is offline  
Old 11.05.2008., 12:24   #26
Quote:
A i priče o očuvanju okoline kakva jest jesu u neku ruku grčevito držanje pijeska u šaci.
Nego, da postavim i neko korisno pitanje. Ono nipošto nije upućeno demonizatorima svega o čemu pojma nemaju.
Vidno je da se većina bijesa svodi na strah od nepoznatog. Tako da je jedini problem edukacija. Zašto se braća biolozi ne potrude malo educirati javnost o tome što se, kako i zašto radi s genima živih bića i što bi se i bez nas zbivalo? Ne mislim tu na teveemisije koje ionako gledaju oni koji već znaju ili oni koji znati ne žele te nekolicina srednjoškolaca, već na javna predavanja, tribine i štoliveć. Pseudalci ih drže. Na forumuma ste im nikakva konkurencija.
Ma nešto ti je prije bilo, ali su ih uspjeli nadvikati. S jedne strane prof. dr. Jelenić, a s druge onaj "genetičar" ridikul iz Križevca, prof. dr. Jošt koji doma uzgaja sjemenske žitarice pa se uplašio da će izgubiti prihode.

Čak je i u saboru bilo rasprava, naravno gotovo su svi bili protiv.

Jednostavno ne možeš. Kao da si u srednjem vijeku pokušao dokazati da Crkva nema temelja. Neće ići. Još nije sazrijelo vrijeme za to.

Hm, u anketi stvarno fali peta opcija...
morbidangel is offline  
Old 11.05.2008., 12:24   #27
Stranica majka. Gospon ide na Quackbusters united kao biser mjeseca.
Nema druge nego da ti otvoreno priznam. Ovo je najmanje upućeno tebi jer postoje tzv. neizlječive boleštine, a vjera odavna stoji ponosito na čelu takvih.
Old 11.05.2008., 13:52   #28
Stavljati link na ivantića je suludo. Tip priča o "besplatnoj energiji" i ostalim glupostima. Argument - FAILED.
Old 11.05.2008., 13:55   #29
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stavljati link na ivantića je suludo. Tip priča o "besplatnoj energiji" i ostalim glupostima. Argument - FAILED.
za tu knjigu znam od prije...
ovo je jedini prijevod koji sam mogao naći na hrvatskom...
bitan je pisac, a ne onaj koji ju se stavio na site.....
exAzriel is offline  
Old 11.05.2008., 13:56   #30
Quote:
Stranica majka. Gospon ide na Quackbusters united kao biser mjeseca.
Nema druge nego da ti otvoreno priznam. Ovo je najmanje upućeno tebi jer postoje tzv. neizlječive boleštine, a vjera odavna stoji ponosito na čelu takvih.
gle, ak se misliš vrijeđati, na pravog si naišao...
ta mi disciplina zaista ide....
pa ti nastavi....
exAzriel is offline  
Old 11.05.2008., 14:58   #31
Quote:
ma ne vrijedi
pseudalci imaju primamljivije pricice
sto nekom prosjecnom covjeku znaci DNK ?
jos kad mu kazes da je rajcica mjesana s ribom
"to je mutant, to ne valja, Bogo ce nas karat, pojest ce nas letece rajcice-pingvini-ribe-cigle"

Quote:

najsssssssssss
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Old 11.05.2008., 15:41   #32
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
nanotehnologijom proizvesti genom
nedavno sam gledao prikaz nano-tvornice veličine frižidera kako u jednom prolazu, kao konačni proizvod izbacuje gotovog lapotopa, na kome samo treba pritisnuti dugme za uključivanje

da li bi tako isto [barem teoretski] nano-tvornica mogla proizvesti i živo biće, barem nešto sitno, kao paramecijuma naprimjer?
sali is offline  
Old 11.05.2008., 16:34   #33
Quote:
gle, ak se misliš vrijeđati, na pravog si naišao...
ta mi disciplina zaista ide....
pa ti nastavi....
Koliko si ti dijagnoza još misliš postaviti?

Gledaj, na ovom podforumu se često spominje riječ edukacija. Čak sam ju i ja spomenuo kao nešto čega opako fali. Ti si krasan primjer edukacijski deficijentne osobe (ako sam se kojim slučajem nejasno izrazio, htjedoh reći da vidno nemaš pojma o genetici) i očigledno si toga potpuno nesvjestan.
Dok se s jedne strane priče o opasnoj deenka uzimlju kao bijedne floskule na koje idioti i mase nasjedaju, ti s jednom takvom izlaziš kao s argumentom. Uočavaš li možda ironiju ili je pametnije da te dalje ignoriram?

Quote:
Jericho159 kaže:
ma ne vrijedi
pseudalci imaju primamljivije pricice
sto nekom prosjecnom covjeku znaci DNK ?
jos kad mu kazes da je rajcica mjesana s ribom
"to je mutant, to ne valja, Bogo ce nas karat, pojest ce nas letece rajcice-pingvini-ribe-cigle"
Širenje znanja je oduvijek efektivno rat protiv neznanja. Čisto zato jer je neznanje energetski povoljnije. Ne moraš razmišljati.
Sad ću počiniti zločin i pretpostaviti da nam se ipak više isplati da ljudi u prosjeku znaju što je što.
S takvom pretpostavkom je lako zaključiti da je nužna trajna borba.
Old 11.05.2008., 16:42   #34
S čime bih zapravo zaključila moja "ranoraniličska" razmišljanja u svezi s razpravom - da ili ne GMO - jest sljedeće. Načelno, ponavljam i podcrtavam načelno, GMO ne bi trjebaĺ biti nješto nepoželjno. Uostalom, kako što njetko jurve reče, ciepljenje biljaka i križanje pasa, mačaka ter inih domaćih životinjâ navieke je bilo prisutno u novijemu čovjekovomu dobu. Ono što se pokazuje stvarnošću - navlastito u Americi i VB-i, a ini će sâmo sliediti - jest posvemnjí izostanak nadzora nad pokusima. Niti se može utvrditi, pokušuju li stanovite američske tvrtke svoje "proizvode" u laboratorijima i na štakorima, ili pače na živima ljudima u zemljama "trećega svieta". Naime, i Hrvatsku se ubraja u zemlje "trećega svieta". "Trećí sviet" ne mora nuđno imati prizvuk nerazvijenosti, ali svakako ukazuje na pomanjkanje određenoga sustava nadzora i visokí stupanj korupcije. Upravo "dementna" pravna država u Hrvatskoj jest najveća opasnost za zdravlje njezinih građanâ/kî. Dakako, i u Americi obstoje zabitna područja na kojima bahato vladaju polupijani šerifi i sudci, to je isto "od Boga dana zemlja" za tovrstne pokuse - na svu srjeću takovih područjâ u Americi je sve manje. Vraćajući se početku razmišljanja opet bih podcrtala najbitnije, a to je nadzor nad GMO-proizvodima. Za genskí nadzor potrjebna su tri uvjeta: a) visokotehnoložška oprjema; b) bezprjekorní pravosudní sustav; c) spoznaja o ljudskima dosezima/granicama. Izvan navedenoga sve je igra russkoga ruleta. Ako vam se pokvari HD, zamienite ga. Ako kupujete kitajske igračske vjerojatno će se razpasti unutar godine ili dviju. Sva tehnologija koja počiva na današnjemu ljudskomu znanju, jest manjkava. Sve se svodi na viek trajanja do prvih problema, koji problemi mogu nastupiti za jednu, dvie, pet, deset ili tridesetak godinâ. Sâmo je pitanje trenutka, a do tada će većina "okuženih" pomrjeti - u većima ili manjima mukama. A i ako vam GMO-hrana/sastojci počinju "modificirati" vašu DNK-sgradbu (strukturu), kako ćete dokazati da vam je upravo određena namirnica uzrokovala istu ?! Proizođači namirnice i GMO-sastojka jurve su davno do tada mogli bankruptirati iz inih razlogâ i nitko živ im već ne će uići u trag. Zar se zavaravamo kakono ini, koji veće koji manje tajni, laboratoriji svega sgora navedenoga nijesu svjestni ?! Zato ja u Hrvatskoj i indje navieke ištem "kumice na placu" i tako zavlačim neizbježno - svoju smrt.
dementiapraecox is offline  
Old 11.05.2008., 16:47   #35
Quote:
Koliko si ti dijagnoza još misliš postaviti?

Gledaj, na ovom podforumu se često spominje riječ edukacija. Čak sam ju i ja spomenuo kao nešto čega opako fali. Ti si krasan primjer edukacijski deficijentne osobe (ako sam se kojim slučajem nejasno izrazio, htjedoh reći da vidno nemaš pojma o genetici) i očigledno si toga potpuno nesvjestan.
Dok se s jedne strane priče o opasnoj deenka uzimlju kao bijedne floskule na koje idioti i mase nasjedaju, ti s jednom takvom izlaziš kao s argumentom. Uočavaš li možda ironiju ili je pametnije da te dalje ignoriram?
.
večina znanstvenika je poprilično ograničena svojim tvrdnjama i svojim znanjem.
Ne možeš tvrditi da je GMO bezopasna, jer naprosto nepostoje relevantna istraživanja na tu temu.
Točno se zna obrazac kako se rade istraživanja o štetnosti.
Naveo sam ti primjer radioaktivne paste za zube.
Navešču ti i primjer tvrdnje ruskih znanstvenika sa kraja pedesetih, koji su suvereno tvrdili da se nuklearne explozije mogu koristiti u civilne svrhe.
Navesti ću ti primjere di je masovno korišten DDT, i 20 godina su ograničeni idijoti tvrdili da DDT nema nikakvih utjecaja na ljudsko zdravlje.
To sve skupa naprosto nema veze sa Bogom, kako ti i tvoj kolega proturate da sam rekao.
Te činjenice imaju veze sa pompoznim biolozima koji sa visokog gledaju običnu "raju" i najveći im je argument drugoga nazivati ograničenim idijotima.
No da si intelektualac kakvim se predstavljaš, onda bi naprosto trebao znati, da nisi niti prvi niti zadnji, koji nastupa sa visokih pozicija, da bi ga praksa nakon desetak, ili dvadesetak godina kasnije tresnula o zemlju.
Samo naravno, onda se nebuš nigdje u javnosti pojavio, i rekao je, ja sam jedan od krivaca, i molim Vas da mi oprostite.
Nego ćeš se zavuči u mišju rupu i čmrljiti kak nisi mogao znati!
exAzriel is offline  
Old 11.05.2008., 17:06   #36
Quote:
Ne možeš tvrditi da je GMO bezopasna, jer naprosto nepostoje relevantna istraživanja na tu temu.
Navešču ti i primjer tvrdnje ruskih znanstvenika sa kraja pedesetih, koji su suvereno tvrdili da se nuklearne explozije mogu koristiti u civilne svrhe.
Navesti ću ti primjere di je masovno korišten DDT, i 20 godina su ograničeni idijoti tvrdili da DDT nema nikakvih utjecaja na ljudsko zdravlje.
To sve skupa naprosto nema veze sa Bogom, kako ti i tvoj kolega proturate da sam rekao.
Te činjenice imaju veze sa pompoznim biolozima koji sa visokog gledaju običnu "raju" i najveći im je argument drugoga nazivati ograničenim idijotima.
No da si intelektualac kakvim se predstavljaš, onda bi naprosto trebao znati, da nisi niti prvi niti zadnji, koji nastupa sa visokih pozicija, da bi ga praksa nakon desetak, ili dvadesetak godina kasnije tresnula o zemlju.
Samo naravno, onda se nebuš nigdje u javnosti pojavio, i rekao je, ja sam jedan od krivaca, i molim Vas da mi oprostite.

sto mislis sto se prvo mislilo o struji(Tesli), telefonu, radiu, ultrazvuku, operacijama, magnetskoj rezonanci, akceleratorima cestica(pa cak i danas LHC), nuklearnim reaktorima (prije nekoliko mjeseci sam cuo od jednog tipa da se u rashladnim tornjevima hladi radioaktivna voda koja rasipa radijaciju okolo...), zrakoplovima, automobilima, lijekovima.....

sve se mora testirat
da nije tako sada bi bili u kamenom dobu -.-
tako da nemas pravo prozivat nikoga

danas se smijemo lijecenju zive sifilisom, trepanaciji, lobotomiji, coca-coli kao lijeku, onim ogromnim biciklima

mozda ce se naredne generacije smijat uzgoju povrca na zemlji ili cak i uzgoju povrca

btw ako mislis na mene s onim o Bogu iduci put citaj bolje jer se to nije odnosilo na tebe
a ako se ti sam svrstavas u tu grupu to je tvoj problem
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Old 11.05.2008., 17:11   #37
Quote:
On ni ne tvrdi da je GM hrana bezopasna. Samo objašnjava korijene paranoje o njoj.
Problem GMO-a je složeniji od ovoga i prvenstveno je ekonomski.

Radioaktivna pasta za zube se koristila onda kada javno zdravstvo nije radilo istraživanja o tome i kada je bilo nemoćno pred tvrtkama. Dobro se znalo da radioizotopi ne čine zube bjeljima i dobro se znalo da ionizirajuće zračenje ima loš utjecaj na tkiva. I dobro se znalo da su teški metali otrovni (radij je teški metal).
Isto kao s duhanom. Znalo se, ali nikoga nije bolio kurac, zato jer je Uncle Sam bio jači od znanosti. Sad kužiš? Laješ na kriva vrata.

Za DDT se pretpostavljalo da je štetan, znalo se da se topi u mastima, ali nisu postojale dovoljno duge statistike. Znalo se za kumulativnu otrovnost, ali je opet, ekonomija bila jača od očalinka s epruvetom koji upozorava. A sada ti i tebi slični optužujete očalinka. Ljutim se? Naravno da se ljutim.
Inače, DDT nije tako otrovan kao što se prezentira. Problem je bio u nerazumno velikoj primjeni. To se prašilo na veliko i svuda.

Podzemne civilne nuklearne eksplozije se mogu koristiti. Njima možeš kopati kanale, inicirati pokuse visokih tlakova. Opet, kriva vrata.
Tvoja retorika može optužiti zrakoplovnu industriju za porast broja oboljenja od raka. Prilikom svakog visokog troposferskog leta, putnici dobivaju malo veću dozu ionizirajućeg zračenja. Ajmo napraviti zavjeru oko toga.
Da, štetno je, ali u ovom slučaju, neizbježno.

U generaliziranju je opasnost.
Old 11.05.2008., 17:18   #38
prico mi je djed sto su radili u vojsci (drugi svjetski rat)
nakon odredenog vremenskog perioda su dolazili "medicinari" i sve redom ih naprasili DDT-jem
od glave do pete
i nikom nije bilo nista

istina je da je DDT stetan, ali ne treba pretjerivat i od muhe radit slona
Jericho159 is offline  
Old 11.05.2008., 17:26   #39
To je točno. DDT nije otrovan na taj način. Otrovan je kumulativno, ako se unese u organizam gdje se otopi u masti i pohrani u tkivo.
Inače je dosta neopasan prašak. Puno manja opasnost od silnih nametnika među vojnicima u WW2.
Zajeb je u tome što su oni prašili svuda, pa se prašak raznosio i ušao u ekosustav.
Old 11.05.2008., 17:36   #40
Quote:
Zašto počinješ šarlatanskom floskulom?

Quote:
Niti sam rekao da je bezopasna (samo jako sumnjam da je apsolutno i uvijek opasna), niti ti imaš argumenata da jest opasna.

Quote:
Nabacuješ se primjerima iz pedesetih i ranije. Tada su ovelike količine radnika umirale od koječega za što se tada nije mislilo da je opasno. Istraživanja opasnosti nečega su stvar modernijih vremena.
Što uopće hoćeš dokazati?
Utjecaj kapitala i politike je pak i bila izvorna tema. No, oni su opasni po nas neovisno o tome što nam prodaju ili nameću. S GM-om su najveći problem spomenuti patenti i ovisnost o kupnji sjemena.

Quote:
Razlikuješ li vjeru od Boga?

Quote:
Kad za nekog kažeš da nekog gleda svisoka, nužno si se ti postavio još više.
Predviđanja su malo zaribana stvar. Ne znam jesi li to u pravedničkom bijesu zamijetio, ali ja nisam ništa proricao. Samo ti spočitnuh izrečenu glupost.
Općenito ljudi od pameti nerado predviđaju baš zbog toga što si opisao. Nije toliko problem u sramu koliko u pamćenju drugih. Naročito danas kad s par klikova dobiješ informacija o kome god hoćeš. Jedna provala i možeš zaboraviti išta više od toga da budeš tehničar.
Da bolje pratiš rasprave, shvatio bi da su na žestokim krajevima uvijek neznalicve dok se oni koji nešto znaju radije drže onoga što znaju pa kude i jedne i druge.
To što obično oni budu protiv alternativaca plod je činjenice da je znanost prirodni neprijatelj religije (ne religioznosti) ma koliko obje to poricale.

(edit): Sad vidim da si dobio tri odgovora. Dva bolja od trećeg. Dobru zabavu.

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.