Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Smije li biti filozofije u znanosti?
Nikako, filozofija uništava znanost. 17 14.29%
Ne, osim možda kao početna motivacija. 26 21.85%
Samo u graničnim područjima znanosti 9 7.56%
Da, ali treba paziti da se u tome ne pretjera. 23 19.33%
Da, zašto ne. 10 8.40%
Nema dobre znanosti bez filozofije. 56 47.06%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 119. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2008., 15:36   #61
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Onaj koji te je udario. Jer je ipak on donio odluku udariti te. To sto si napravio glupu odluku o mjestu pijenja kave/cegavec, je nevezano.
Slažem se. Dakako, mi imamo sposobnost predviđanja, i jasno je da od kretena iz neke birtije gdje je tuča normala, nećeš očekivati da ti priča o teoriji relativnosti. Iako, zalomi se i to.
Ja osobno, krivnju stavljam na dušu samo licemjerima, ma gdje bili. Oni koji tvrde da nešto jesu, a onda kada treba i da budu to za što su se izdavali, odjednom pokažu da to nisu, i još gore, napadnu te zbog toga što od njih to očekuješ.
Od budale ne očekujem da ne bude budala, ali ako budala tvrdi da je Einstein, onda ću očekivati da to i bude. Napadne li me zato što je povrijeđen, nakon što se ustanovilo da kod njega nema ni E od Einsteina, vratit ću mu stostruko.
DagDugpa is offline  
Old 29.12.2008., 16:00   #62
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Oprosti. Molio bih te da moju i Dagovu raspravu pročitaš od početka. Biti će ti jasnije. Ako imaš svoje mišljenje o ovome o čemu raspravljamo, slobodno se uključi, biti će mi drago. Neke stvari zahtjevaju više od jedne rečenice.
Vec sam je procitao. Sve mi se nekako cini da ti zapravo ne kuzis neke stvari (geometriju npr.).

Ono sto pricas je otprilike spojivo sa znanoscu koliko i postmodernizam, i ne vidim bitne razlike izmedju onog sto ti pricas i postmodernizma, bar sto se tice kompatibilnosti sa znanoscu.

Skolastika ima jednak osnovni problem kao i postmodernizam. Nemaju efikasan nacin odbacivanja pogresnih ideja, te bi i skolastiku i postmodernizam bilo zgodno odbaciti kao pogresne ideje, jer ne prolaze provjeru u stvarnosti.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 29.12.2008., 16:04   #63
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Mislim da je to Feynman.
Misli na Feynmanovu formulaciju kvantne fizike.

U kontekstu njegovih postova to je samo znanstveni termin izvucen iz konteksta i izrabljen. Vrlo postmodernisticki.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 29.12.2008., 17:07   #64
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
.... Sve mi se nekako cini da ti zapravo ne kuzis neke stvari (geometriju npr.).

Skolastika ima jednak osnovni problem kao i postmodernizam. Nemaju efikasan nacin odbacivanja pogresnih ideja, te bi i skolastiku i postmodernizam bilo zgodno odbaciti kao pogresne ideje, jer ne prolaze provjeru u stvarnosti.
Dobro. Prihvaćam da ne razumijem. Molio bih te da mi objasniš kakvu ulogu ima geometrija u citatu Ničeove misli „Tko visoko leti sve manji izgleda onome tko nije u stanju da leti“.
Napiši, izreci, nacrtaj, pokaži, stavi link, objasni. Ja, osobno, važnost geometrije u ovom gore iskazu nigdje ne vidim.
Drugo, JA nisam skolastičar.
servantes is offline  
Old 29.12.2008., 17:26   #65
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Dobro. Prihvaćam da ne razumijem. Molio bih te da mi objasniš kakvu ulogu ima geometrija u citatu Ničeove misli „Tko visoko leti sve manji izgleda onome tko nije u stanju da leti“.
Napiši, izreci, nacrtaj, pokaži, stavi link, objasni. Ja, osobno, važnost geometrije u ovom gore iskazu nigdje ne vidim.
Drugo, JA nisam skolastičar.
Da ja to odgovorim: što si dalje to si promatraču manji. Jasno je da se radi o perspektivi.
Ako letiš, onda si i dalje. Ako netko ne leti, ne može te stići, osim ako se ne popne na planinu.
Zašto si manji što si dalji? Zbog prostornog kuta. Da bi bio jednako velik što si dalje, morao bi uvijek zatvarati isti prostorni kut. Budući je prostorni kut stožac, jasno je da što si dalje, trebaš biti proporcionalno tome i VEĆI. Kako si ti uvijek jednako velik, onda promatraču izgledaš sve manji i zausimaš sve manji prostorni kut. Geometrija, da geometrijskija ne može biti.
DagDugpa is offline  
Old 29.12.2008., 17:33   #66
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Misli na Feynmanovu formulaciju kvantne fizike.

U kontekstu njegovih postova to je samo znanstveni termin izvucen iz konteksta i izrabljen. Vrlo postmodernisticki.
Ukratko, varijacioni postupak u kvantnoj fizici. Djelovanje (akcija) i lagranžijan, analogno onome u klasičnoj fizici. Sad moram skužiti zašto je to stavio...


Inače tu se ne radi o povijestima, nego o činjenici da se sustav iz nekog stanja A u neko drugo stanje B kreće po putanji koju karakterizira ono što bismo u fizici rekli EKSTREMALNA AKCIJA. Dakle, slijedi jedan jedini, predvidljivi put. Ne kužim kakve to veze ima sa povijestima...
DagDugpa is offline  
Old 29.12.2008., 17:34   #67
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Ne mislim sada o degradaciji informacije. Govorim o tome da se izvor informacija zanemaruje, a koristi se konzervirana informacija. Je li bolje svježe povrće ili konzervirano? Zašto fratri umjesto da troše 3 dana i raspravljaju tko je što i kada rekao i napisao o konjskim zubima, jednostavno ne odu u štalu i prebroje ih?
Ovdje na forumu ja se volim služiti svježim informacijama. Pišem o iskustvima iz realnog svijeta. Onda me napadnu da ogovaram ljude i da sam trol. Znači, trolanje je ako uznemiravaš konja brojeći mu zube, a nije trolanje ako se tučeš sa drugim fratrom oko broja konjskih zubiju, jer se ni jednom ni drugom ne čini doličnim ići ih brojati već u svojoj oholosti je važnije prepucavanje i citiranje autoriteta po pitanju konjskih zubiju.


U skolastici NIŠTA nije točno. Zato i jest postojao srednji vijek, i zato i jest došla renesansa.
Mislim da smo dovoljno odrasli i obrazovani da se klonimo bilo kakve isključivosti. Niti o skolastici možemo govoriti sa stanovišta priče o brojenju konjskih zubi ili dali deva može proći kroz ušicu igle, niti možemo izjaviti da u skolastici ništa nije točno.
Inače, napravio si zadivljujuću hiperbolu i povezao stvari koje su nepovezive. Svoju ogorčenost nerazumjevanjem sredine u kojoj djeluješ, i čuđenje kako ljudi ne vide ono što je očito.
Quote:

Uporište je ili direktni uvid (magija)......
Praktičar sam ja. Praktičar si ti. Reci primjer.
Quote:

Ja se budim isto tako pored žene koju volim, no za razliku od tebe, ne radi se još o 30 godina nego o dvije. Još sam relativno mlad.
Drago mi je. Izgleda da vrag nije crn kako izgleda.
Quote:

.... U zadnje 4 godine družio sam se intenzivno sa ljudskim smećem, i to je rezultiralo takvim pisanjem. ....
Ja takve zaobilazim na kilometar. Ne želim s njima pričati, a moram, po prirodi moga posla, ne želim im ništa objašnjavati, ne želim ih podučavati, niti me zanimaju. Uvijek sam ljubazan kad moram, ali prolazim kraj njih kao da ne postoje, i to im dajem do znanja.
Kad se družiš, onda se druži sa ljudima a ne sa smećem.

Quote:
Ja ne gledam to sa pozicije krivnje. Ja rješavam probleme u letu. Tko pokuša raditi sranja, doživi od mene neviđeno sranje, takvo da se poslije pita godinama što je to bilo. I to me izrazito veseli. Od Harley Queen do Choronzona.
[/QUOTE]

Ja sam zapovjedao u ratu. Ni ja ne trpim sranja, ali to ne objavljujem na velika zvona. I ja imam manu. Kad mi se netko zamjeri, naletit će kad tad. Ja sam izuzetno strpljiv i čekat ću i pedeset godina ako treba.
servantes is offline  
Old 29.12.2008., 17:42   #68
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Da ja to odgovorim: što si dalje to si promatraču manji. Jasno je da se radi o perspektivi.
Ako letiš, onda si i dalje. Ako netko ne leti, ne može te stići, osim ako se ne popne na planinu.
Zašto si manji što si dalji? Zbog prostornog kuta. Da bi bio jednako velik što si dalje, morao bi uvijek zatvarati isti prostorni kut. Budući je prostorni kut stožac, jasno je da što si dalje, trebaš biti proporcionalno tome i VEĆI. Kako si ti uvijek jednako velik, onda promatraču izgledaš sve manji i zausimaš sve manji prostorni kut. Geometrija, da geometrijskija ne može biti.
Vidiš. Gledajući iz tog kuta, sad shvaćam da je Niče bio matematičar.
Može slijedeća:
"Prijatelj čija nadanja nismo u stanju da ispunimo, želimo rađe za neprijatelja"
servantes is offline  
Old 29.12.2008., 19:18   #69
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Na ovom forumu postoji vise tema koje granice s filozofijom (sto je dijelom i moja krivnja), sto se mnogima ne svidja. Stoga mislim da bi bilo zanimljivo postaviti temu koja se bavi odnosom znanosti i filozofije, ne bi li se pokusalo utvrditi je li mijesanje filozofije i znanosti dobro ili lose.
sori društvo - Servantes i DagDugpa - što se opet uključujem.

Razlog je matematika oliti postotni račun ove ankete koji je programski upucao Skeptik. Glasanja je 43 ili cca 2,33% za svaki glas. Pomnoži li se to s brojem glasova u zadnjem pitanju za koje je glasalo 16 forumaša = 36,8% a u anketi je to 48,48%?
Sigurno nisi očekivao da ima i ekonomista koji se bave znanošču.
goridjan is offline  
Old 30.12.2008., 00:05   #70
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
"Prijatelj čija nadanja nismo u stanju da ispunimo, želimo rađe za neprijatelja"
Ako je netko prezahtjevan, zelimo ga otpiliti?

Sto zelis time reci?
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 30.12.2008., 01:30   #71
Quote:
goridjan kaže: Pogledaj post
sori društvo - Servantes i DagDugpa - što se opet uključujem.

Razlog je matematika oliti postotni račun ove ankete koji je programski upucao Skeptik. Glasanja je 43 ili cca 2,33% za svaki glas. Pomnoži li se to s brojem glasova u zadnjem pitanju za koje je glasalo 16 forumaša = 36,8% a u anketi je to 48,48%?
Sigurno nisi očekivao da ima i ekonomista koji se bave znanošču.

Glasova je 43 ali ljudi koji su glasali 33 (anketa s više izbora). Znaci 3.03% za svaki glas...
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Old 30.12.2008., 08:40   #72
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Ako je netko prezahtjevan, zelimo ga otpiliti?
Ovo što si rekao nije točno. Pročitaj još jednom. Naglasak je na "prijatelj".
Quote:
Sto zelis time reci?
Ništa. Htio sam da i u ovoj misli nađete geomitriju koju spominjete. Otkriće da je Niče bio matematičar a ne filozof, samo pokazuje dubinu mog neznanja.
servantes is offline  
Old 30.12.2008., 09:58   #73
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ja sam zapovjedao u ratu. Ni ja ne trpim sranja, ali to ne objavljujem na velika zvona. I ja imam manu. Kad mi se netko zamjeri, naletit će kad tad. Ja sam izuzetno strpljiv i čekat ću i pedeset godina ako treba.
Kakve veze ima zapovjedanje u ratu? I kakva tebi zvona odjekuju u glavi? Što te to smeta u mom pisanju?
Imam osjećaj da te moje pisanje pogađa na osobnom nivou i da započinješ osobni obračun. Ne valja ti to. Ja tebe nisam želio povrijediti. Držimo se mi lijepo teme, i pišimo o filozofiji i znanosti a ne o tome tko je povrijeđen, i tko je u ratu dobio stresni poremećaj. Može tako?

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Vidiš. Gledajući iz tog kuta, sad shvaćam da je Niče bio matematičar.
Može slijedeća:
"Prijatelj čija nadanja nismo u stanju da ispunimo, želimo rađe za neprijatelja"
Ljude koji od nas traže previše ne možemo zvati prijateljima. Prijatelji su tu da nas razumiju, a ne da od nas traže nemoguće. I treba ih otpiliti.

O Nietzscheu kao matematičaru, ne znam ništa.

Zadnje uređivanje DagDugpa : 30.12.2008. at 10:37.
DagDugpa is offline  
Old 30.12.2008., 10:33   #74
Quote:
goridjan kaže: Pogledaj post
sori društvo - Servantes i DagDugpa - što se opet uključujem.

Razlog je matematika oliti postotni račun ove ankete koji je programski upucao Skeptik. Glasanja je 43 ili cca 2,33% za svaki glas. Pomnoži li se to s brojem glasova u zadnjem pitanju za koje je glasalo 16 forumaša = 36,8% a u anketi je to 48,48%?
Sigurno nisi očekivao da ima i ekonomista koji se bave znanošču.
Kakve veze to ima sa temom?
DagDugpa is offline  
Old 30.12.2008., 13:01   #75
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima zapovjedanje u ratu? I kakva tebi zvona odjekuju u glavi? Što te to smeta u mom pisanju?
Imam osjećaj da te moje pisanje pogađa na osobnom nivou i da započinješ osobni obračun. Ne valja ti to. Ja tebe nisam želio povrijediti. Držimo se mi lijepo teme, i pišimo o filozofiji i znanosti a ne o tome tko je povrijeđen, i tko je u ratu dobio stresni poremećaj. Može tako?
Uh. Upravo suprotno. Ja nisam uvrijeđena mlada. Uživao sam i uživam diskutirati s tobom jer misliš svojom glavom, ma koliko se ja s nekim stvarima ne slažem. Pošto si u diskusiju uvalio i neki svoj osobni štih, pokušao sam i ja malo biti osoban, a u cilju da ti pokažem da nemaš samo ti problema i mana. Kada sada čitam što sam napisao, ispalo je vrlo nespretno, i rezultiralo je da si me shvatio na način koji je u totalnoj suprotnosti od onoga što sam htio.
Inače danas sam, po tvojoj preporuci, digao knjigu "Slučaj smjerokaz", i našao jednu od Umberta Ecca "Pitanje estetike u djelu Tome Akvinskog", koju još nisam pročitao.Inače, osobno me kriminalistički romani uopće ne zanimaju, a smatrao sam tu knjigu čistim krimićem, pošto mi je vrlo dobro poznato na koji se način taj posao radi. Većina tih knjiga i stvarni život nemaju apsolutno nikakve veze.
Jedini kojeg sam u zadnje vrijeme s guštom čitao je rus "Boris Akunin". Lijepi krimi romani u Agathinom stilu.
Slažem se da se vratimo na temu. Naše osobni svjetovi su važni samo nama i onima koji su nam najbliži.
Što misliš na Krležinu izjavu da, citiram po sjećanju, "kada filozofa želiš uvrijediti proglasiš ga pjesnikom"


Quote:
O Nietzscheu kao matematičaru, ne znam ništa.
Vi ste vidjeli u Nietzscheu geometriju. Ja je nisam vidio. Daljnja moja rekacija je logički slijed moga nerazumjevanja.
servantes is offline  
Old 30.12.2008., 13:50   #76
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Uh. Upravo suprotno. Ja nisam uvrijeđena mlada. Uživao sam i uživam diskutirati s tobom jer misliš svojom glavom, ma koliko se ja s nekim stvarima ne slažem. Pošto si u diskusiju uvalio i neki svoj osobni štih, pokušao sam i ja malo biti osoban, a u cilju da ti pokažem da nemaš samo ti problema i mana.
A jesam li ja pričao da imam problema i mana? To si ti izmislio, i molim, prestani insinuirati stvari koje nisam napisao. Lijepo sam napisao da isključenje razuma vodi u stanovite uvjete i da se to može ili i ne mora dozvoliti. Ništa nisam pričao o povredama. Kada diskutiram, uvijek dajem primjere, a najbolji su oni koje sam sam doživio, bilo direktno bilo iz pričanja osoba do mene.


Quote:
Kada sada čitam što sam napisao, ispalo je vrlo nespretno, i rezultiralo je da si me shvatio na način koji je u totalnoj suprotnosti od onoga što sam htio.
Žao mi je. Kako pišeš tako ja jedino mogu razumjeti. Telepatijom se ne bavim, bar ne u ovom trenutku.


Quote:
Inače danas sam, po tvojoj preporuci, digao knjigu "Slučaj smjerokaz", i našao jednu od Umberta Ecca "Pitanje estetike u djelu Tome Akvinskog", koju još nisam pročitao.Inače, osobno me kriminalistički romani uopće ne zanimaju, a smatrao sam tu knjigu čistim krimićem, pošto mi je vrlo dobro poznato na koji se način taj posao radi. Većina tih knjiga i stvarni život nemaju apsolutno nikakve veze.
Krimić? Smjerokaz nije krimić. Hajde to pročitaj pa ćeš onda reći što misliš. Nemoj unaprijed. Vidim da si sklon predrasudama, pa ti je to i savjet kako postupiti da do toga ne dođe.

Quote:
Što misliš na Krležinu izjavu da, citiram po sjećanju, "kada filozofa želiš uvrijediti proglasiš ga pjesnikom"
Iako postoje veliki pjesnici, prečesto je nekoga usporediti s pjesnikom isto što i reći mu da je šonjo, ponekad čak i budala.


Quote:
Vi ste vidjeli u Nietzscheu geometriju. Ja je nisam vidio. Daljnja moja rekacija je logički slijed moga nerazumjevanja.
Ne znam. Ja nisam spominjao Nietzschea. Vi ste.

Zadnje uređivanje DagDugpa : 30.12.2008. at 14:34.
DagDugpa is offline  
Old 30.12.2008., 14:41   #77
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
A jesam li ja pričao da imam problema i mana?
Quote:

Razum ti služi da izbjegneš neugodnosti. On se može isključiti, pa možeš kao tele uletjeti toj ženskoj. Ja to činim konstantno. Rezultat: zajebavaju me po čitavom forumu njezini jebači, jer eto, mene je odjebala a njih redovito jebe. To si ne želiš, vjeruj mi jer posljedica toga je da poslije moraš izravnavati račune i sa njom i sa njezinim jebačima. Razum služi da ti skrati muke, a ti ako baš želiš mučenje, napij se i uleti. Otfikarit će te 99%, a onaj 1% ćeš shvatiti da nije baš vrijedilo.
Koji će meni vrag nekakva Lucija-polucija koju je hebalo pol Zagreba? Da dokažem da mogu?
Ili da se sa Rupickom kurcim u autu i ubijem ljude?
Ako možeš prihvatiti moje objašnjenje da si ti mene pogrešno shvatio, možeš li prihvatiti i objašnjenje da sam ja tebe pogrešno shvatio. Bez obzira što je u osnovi tvog teksta "razum" i isključenje razuma, sve ostalo je, po mom mišljenju, previše osobno da bi moglo poslužiti kao primjer.
Quote:
To si ti izmislio, i molim, prestani insinuirati stvari koje nisam napisao. Lijepo sam napisao da isključenje razuma vodi u stanovite uvjete i da se to može ili i ne mora dozvoliti. Ništa nisam pričao o povredama. Kada diskutiram, uvijek dajem primjere, a najbolji su oni koje sam sam doživio, bilo direktno bilo iz pričanja osoba do mene.
Ja ne izmišljam i ne insinuiram stvari. Ako ja pokušavam shvatiti stvari s tvoje pozicije pokušaj i ti sa moje. U ovom slučaju ponašamo se kao likovi iz filma Sofie Coppole "Izgubljeni u prijevodu".Volim primjere. Na primjerima dokazujem istinitost ili neistinitost mojih tvrdnji. Ali, navođenje pravog primjera je devedest posto odgovora.
Quote:

Žao mi je. Kako pišeš tako ja jedino mogu razumjeti. Telepatijom se ne bavim, bar ne u ovom trenutku.
Ovo se odnosi i na tebe. Kako pišeš tako te jedino i mogu razumjeti. Ni ja se ne bavim telepatijom.
Quote:

Krimić? Smjerokaz nije krimić. Hajde to pročitaj pa ćeš onda reći što misliš. Nemoj unaprijed. Vidim da si sklon predrasudama, pa ti je to i savjet kako postupiti da do toga ne dođe.
Mislio sam da je krimić. Kada pročitam, reći ću što mislim. Premda se u životu ne držim onoga "Kleider machen Leute", nažalost u knjižnici gdje ima preko 50000 knjiga najčešće me privuče autor, omot i naslov knjige. Činjenica je, a nadam se da ćeš se složiti sa mnom, da je knjiga aranžirana na takav način da izgleda kao sve oni pusti krimići Fleminga, Cooka i drugih autora. Čak je i skraćeni sadržaj teksta koji se nalazi na zadnjoj stranici u prvi plan izbacilo istragu o ubojstvu iz sedamnestog stoljeća. Ako su to predrasude, onda ja bolujem od njih. Uostalom po kojem ti kriteriju biraš knjige u knjižnici a da ne boluješ od predrasuda koje meni pripisuješ.
Quote:
Iako postoje veliki pjesnici, prečesto je nekoga usporediti s pjesnikom isto što i reći mu da je šonjo.
Misao je malo dublja. Molio bih te da napraviš odmak od hrvatske javnosti. Ona se u dosta slučajeva ponaša kao pjesnik Ivan Bezdomni u romanu "Majstor i Margarita", kada je Wolandu rekao da bi "tog Kanta trebalo pod hitno zatvoriti"
Quote:
Ne znam. Ja nisam spominjao Nietzschea. Vi ste.
Kad si već umočio prst u pekmez, ne možeš sada reći da si samo prošao pored boce.
servantes is offline  
Old 30.12.2008., 15:05   #78
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Bez obzira što je u osnovi tvog teksta "razum" i isključenje razuma, sve ostalo je, po mom mišljenju, previše osobno da bi moglo poslužiti kao primjer.
Kakve veze ima osobni primjer i povreda koju ti insinuiraš? I onda iz povrede prelaziš na mane, na kraju će ispasti da me nazivaš jadnikom jer eto, svi me tuku i gaze. Ne dragi. Nitko mene ne tuče i ne gazi. Kada spominjemo onaj kafić sa seljačinama, onda eksperimentator unutra ulazi da gleda. Ako ga udare, udari i on njih. Nitko ne ulazi da glumi boksačku vreću, jer zamisli eksperimentalca koji si dozvoli da bude ozračen ili da izgori, ili bude otopljen u kiselini. Kada se ulazi u takve uvjete, valjda se prvo pripremiš. I provodiš eksperiment sa mjerama sigurnosti. U mom slučaju, iskustva koja imam sa ljudima o kojima se radi, ne ostavljaju ožiljke, jer oni su bili i ostali samo eksperiment. I nikakav vrag nije crn niti bijel. Vrag je u kavezu.


Quote:
Mislio sam da je krimić. Kada pročitam, reći ću što mislim. Premda se u životu ne držim onoga "Kleider machen Leute", nažalost u knjižnici gdje ima preko 50000 knjiga najčešće me privuče autor, omot i naslov knjige. Činjenica je, a nadam se da ćeš se složiti sa mnom, da je knjiga aranžirana na takav način da izgleda kao sve oni pusti krimići Fleminga, Cooka i drugih autora. Čak je i skraćeni sadržaj teksta koji se nalazi na zadnjoj stranici u prvi plan izbacilo istragu o ubojstvu iz sedamnestog stoljeća.
Kao i kod Umberta Eccoa, ne radi se o traženju ubojice. Tko Ime ruže čita tako što nastoji otkriti tko je ubojica, zaslužuje jedino da mu se umjesto te knjige da neka od Agathe Christie. Isto je i sa Smjerokazom. Nema nigdje tako plastično opisane skolastičke zablude, a uz to tu proviruje i nešto lucidnosti, koju ćeš, nadam se, sam pronaći.
Obrati pažnju samo na tu nesretnu probavu i isparenja, ili kada raspravljaju o vakuumu i onim golubicama. Zatim krvotok ili pak liječenje upale oka psećim izmetom. Također zapazi kako se arsen uvukao u ljekarništvo a zbog greške u prijevodu sa arapskog jezika. Onda ona vječita citiranja Biblije, i neprikosnovenost Aristotela. Imaš baš jednu lijepu raspravu o tome kako je eksperiment nepotreban, jer Bog je sve što je stvorio opisao u Bibliji. Imaš, dakle Users Manual, i što ćeš onda sam čeprkati po kreaciji. Treba samo čitati Aristotela i Bibliju.
Onda ona kemijska analiza sa sokom od ljubičice. Baš nedavno prošetah po Turl Streetu, gdje je živio taj kemičar.
Svakako obrati pozornost na lucidnost Sare Blundy.


Quote:
Ako su to predrasude, onda ja bolujem od njih. Uostalom po kojem ti kriteriju biraš knjige u knjižnici a da ne boluješ od predrasuda koje meni pripisuješ.
Predrasuda je kada govoriš o knjizi koju nisi pročitao. Kao što govoriš i o meni, na osnovu onoga u postovima što si izvukao izvan konteksta.

Quote:
Misao je malo dublja. Molio bih te da napraviš odmak od hrvatske javnosti. Ona se u dosta slučajeva ponaša kao pjesnik Ivan Bezdomni u romanu "Majstor i Margarita", kada je Wolandu rekao da bi "tog Kanta trebalo pod hitno zatvoriti"
Oprostit ćeš, ali neki pjesnici zaista su budale. Izuzimam Göthea i još poneke kao Ion Barbu, koji je i matematičar.

Quote:
Kad si već umočio prst u pekmez, ne možeš sada reći da si samo prošao pored boce.
Ponudili ste mi pekmez namazan na kruh, i sada me okrivljujete da sam ga kupio i donio u kuću.
DagDugpa is offline  
Old 30.12.2008., 16:40   #79
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Vi ste vidjeli u Nietzscheu geometriju.
Samo u prvom konkretnom primjeru koji si postavio.

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ja je nisam vidio. Daljnja moja rekacija je logički slijed moga nerazumjevanja.
Izbacivanje slucajnih citata u potrazi za geometrijskim fenomenima u pozadini ideje je logicna reakcija?

Drugi primjer je najosnovnija psihologija.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Old 30.12.2008., 17:42   #80
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Kakve veze to ima sa temom?
pa naslov počinje s "ANKETA"!
goridjan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:11.