Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2009., 18:07   #1
Uskršnji post kod katolika

Pozdrav svima na forumu!

Dolazim iz mešovitog braka slabe religioznosti; nisam kršten, no otac mi je katolik. Zanima me, kada počinje katolički uskršnji post (ako se to tako na hrvatskom zove, oprostićete mi ako sam pogrešio), i kako on treba da izgleda?

Koja hrana se izbacuje? Pravoslavci, koji drže do posta, izbacuju svo meso (ali ne i ribu), kao i mleko, mlečne proizvode i jaja. Da li je kod katolika isto?

Pozdrav i svako dobro!
Wolfe
nwolfe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 18:44   #2
Na početku korizme, dakle na Čistu srijedu tzv Pepelnicu.

Može se postiti cijelu korizmu, ali obavezno je samo 2 dana, a to su Čista srijeda i Veliki Petak.

Najčešće ljudi pposte sve petke i Veliki tjedan, ili barem Sveto trodnevlje.

Što se tiče namirnica, dopuštena je riba, prije je bilo zabranjeno meso, jaja i mliječni proizvodi, ali sada je to Crkva ublažila samo na meso.

Ljudi svejedno još uvijek poste bez mliječnih proizvoda i jaja.

Treba razlikovati post i ne mrs.
Post je ne jesti do sita, a ne mrsiti je izbjegavati meso.
huntruder38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 19:28   #3
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Na početku korizme, dakle na Čistu srijedu tzv Pepelnicu.
Može se postiti cijelu korizmu, ali obavezno je samo 2 dana, a to su Čista srijeda i Veliki Petak.

Najčešće ljudi pposte sve petke i Veliki tjedan, ili barem Sveto trodnevlje.

Što se tiče namirnica, dopuštena je riba, prije je bilo zabranjeno meso, jaja i mliječni proizvodi, ali sada je to Crkva ublažila samo na meso.

Ljudi svejedno još uvijek poste bez mliječnih proizvoda i jaja.

Treba razlikovati post i ne mrs.
Post je ne jesti do sita, a ne mrsiti je izbjegavati meso.
Čista srijeda je ove godine 25.02., a Uskrs 12.04.

Bravo huntruder
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 23:33   #4
Quote:
nwolfe kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na forumu!

Dolazim iz mešovitog braka slabe religioznosti; nisam kršten, no otac mi je katolik. Zanima me, kada počinje katolički uskršnji post (ako se to tako na hrvatskom zove, oprostićete mi ako sam pogrešio), i kako on treba da izgleda?

Koja hrana se izbacuje? Pravoslavci, koji drže do posta, izbacuju svo meso (ali ne i ribu), kao i mleko, mlečne proizvode i jaja. Da li je kod katolika isto?

Pozdrav i svako dobro!
Wolfe
Posti se 40 dana do Uskrsa, neki to dosta ublaženo poste, jer je Isus postio 40 dana u pustinji, a na to se ugledaju krščani kada poste, e sad koliko tko to slijedi. Uglavnom, prava post je samo na kruhu i vodi, ali mi to sebi malo ublažimo pa si dopustimo neke još stvari i tako to.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2009., 23:40   #5
mogu samo nešto pitat, uvijek me zanimalo...
zašto, kada postite (znaći, ne jedete meso),jedete ribu?
mislim, vrag me odnio, ali riba nije biljka.
jeste, drugačijeg je okusa od ostalog mesa, ali svako meso ima svoj okus.
opće anatomski i biološki gledano....meso.
darastrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 16:23   #6
Quote:
darastrix kaže: Pogledaj post
mogu samo nešto pitat, uvijek me zanimalo...
zašto, kada postite (znaći, ne jedete meso),jedete ribu?
mislim, vrag me odnio, ali riba nije biljka.
jeste, drugačijeg je okusa od ostalog mesa, ali svako meso ima svoj okus.
opće anatomski i biološki gledano....meso.
Posti se radi pročišćenja, da bi čišći dočekali Uskrs. Ja osobno ne jedem ni ribu kad je post, ali smatram da je riba puno lakše probavljiva od mesa, pa je zato i prihvatljivija. Pravi post ( onaj čisti i strogi ) je voda.
Neofit+ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 01:00   #7
ma dobro, to kužim, al neki koje sam pitala zašto jedu ribu rekli su mi samo "riba nije meso".
i točka, bez objašnjenja, bez ičega.
darastrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 15:14   #8
Quote:
darastrix kaže: Pogledaj post
ma dobro, to kužim, al neki koje sam pitala zašto jedu ribu rekli su mi samo "riba nije meso".
i točka, bez objašnjenja, bez ičega.
čista kulturološka uvjetovanost
nekadašnje objašnjenje je bilo zato jer je riba hladnokrvna, ali to bi značilo da se smiju jesti gmazovi i zmije...što nije bilo dozvoljeno jesti...
Naime, kad se uređivala disciplina posta, ipak se mislilo i na to da se nešto ostavi što se smije konzumirati, jer smisao posta nije u mučenju tijela, već u odricanju za druge. Pravi post znači ovo: ono što toga dana nisam potrošio na hranu trebam podijeliti siromasima.
U KC su samo dva dana posta, Čista srijeda ( 25.2. ove godine) i Veliki Petak. Tada se smije jednom do sita najesti. U korizmene petke treba se uzdržavati od mesa. To uzdržavanje od mesa je isto povijesno i kulturno uvjetovano, pa i konzumiranje ribe u te dane.
Disciplina posta u Pravoslavnoj crkvi puno je stroža, jer je preuzela disciplinu od monaha. Tako određenih dana nema konzumiranja ničeg životinjskog porjekla, to se zove "bijeli post"...
Monaška disciplina posta u katoličkoj crkvi jako je slična pravoslavnoj, jer istječu iz istog izvora.

Najstoži post kod svih je post o kruhu i vodi. No, i taj post znači da se ipak nešto smije jesti, tj. iako se uskraćuje hrana, ne smije se tijelo mučiti.
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 16:09   #9
ma jasno mi je oko čega je tema posta, i žao mi je što sam oftopicirala, al zanimalo me.
jer baš jednom, dko sam bila...5. il 6. razred, časna nam je držala vjeronauk u školi, i bila je tema o postu i jedan dečko iz razreda joj je postavio to pitanje kad je rekla da se riba smije jest i njen odgovor na kolegino pitanje je bio "riba nije meso".
i šta on god dalje postavio, ona se ko pijana plota držala da "riba nije meso", bez da bi išta konkretno ponudila za odgovor.
pa mi je to išlo na živce, al di ću ja klinka od 12-13 god ići dokazivat nešto časnoj, naročitoj onoj koja mi određuje ocjenu u imeniku.

a to toplokrvno-hladnokrvno nije bitno, i zmija i gušer imaju "meso" isto kolko i pile i svinja
darastrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 22:09   #10
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post

Treba razlikovati post i ne mrs.
Post je ne jesti do sita, a ne mrsiti je izbjegavati meso.
Oprostite da odgovorim na stariju temu, ali baš sam nešto pretražila i ipak opet počne korizma....

ukoliko ja znam, kad je posni dan, po crkvenom pravilu, može se jesti JEDANPUT u taj dan do sita.... i ako je potrebo, još dva puta nešto malo za snagu.

Neke grupe ne moraju postiti, kao djeca, starije osobe, (godina su konkretno određena), bolesnici
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2014., 22:16   #11
Sadržaje pojmova "post" i "nemrs" dobro je iznova pojasniti. Mnogi te dvije riječi smatraju istoznačnicama, sinonimima, premda nisu.

Post za katolika znači uzeti samo jedan puni obrok u danu. Nemrs znači redovito jesti (uobičajena tri obroka dnevno), ali da to ne bude meso (a može biti masno).

Uočiti treba ovo: u dva dana "strogog posta" (Čista srijeda i Veliki petak) nije samo post, nego, zajedno, i post i nemrs! Znači: vjernik toga dana jede samo jedan puni obrok ("do sita"), jer je post i ne jede meso, jer je nemrs! - U ostale petke uzima redovite obroke, ali se odriče mesa. Više od toga nije zapovjeđeno, ali je vrijedno i mnogi poste više i češće (na primjer na Badnjak, uoči Velike Gospe) i strože: "o kruhu i vodi".

Prema sadašnjoj crkvenoj disciplini post je obvezatan za katolike od navršene 18. do započete 60. godine života: na Pepelnicu i na Veliki petak. Dobrovoljno ga mogu činiti i mlađi i stariji od ovih dobnih odrednica. Za nemrs (običnim petkom) crkveni zakonik je sažet i kratak: "Zakon nemrsa obvezuje one koji su navršili 14. godinu života, osim ako je u petak svetkovina."

Još nešto o svakom običnom petku. Za naša područja u petak je nemrs, to jest ne jede se meso. Ali, ako je netko u takvim okolnostima da mora jesti meso (npr. na terenu, u bolnici, u menzi i sl.) može jesti meso, a mjesto toga se u petak treba odreći nečega drugoga (pušenja, pića, zabave...) ili učiniti neko dobro djelo (obilnija molitva, čitanje Svetoga pisma, posjet bolesnika, darivanje potrebnih...) Očito je: Crkva od svih traži ono što svi uglavnom i mogu. Ne pretjeruje, ali nam ne priječi samoinicijativu, to jest učiniti i više no što se traži.

Petak nije odabran slučajno. To je dan Kristove muke i smrti na križu. Svaki je petak "mali Veliki petak". Vjernik se kroz svoje odricanje sa zahvalnošću sjeća Kristova djela i na svoj skromni način uvećava dobrotu u svom krugu: odricanjem snažeći svoju volju, a dobrim djelima pomažući bližnjima. Imamo li na umu da to svakog petka, stoljećima, čini cijela Crkva, onda je to svojevrsni "toplotni udar dobrote" na cijelom svijetu.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 07:19   #12
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Na početku korizme, dakle na Čistu srijedu tzv Pepelnicu.

Može se postiti cijelu korizmu, ali obavezno je samo 2 dana, a to su Čista srijeda i Veliki Petak.

Najčešće ljudi pposte sve petke i Veliki tjedan, ili barem Sveto trodnevlje.

Što se tiče namirnica, dopuštena je riba, prije je bilo zabranjeno meso, jaja i mliječni proizvodi, ali sada je to Crkva ublažila samo na meso.

Ljudi svejedno još uvijek poste bez mliječnih proizvoda i jaja.

Treba razlikovati post i ne mrs.
Post je ne jesti do sita, a ne mrsiti je izbjegavati meso.
Koliko je meni poznato ako je strogi post i nemrs (veliki petak) nije dpousteno nista zivotinjskog porijekla.recimo jaja ili nesto na njihovoj bazi (kolaci), meso itd.
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 09:37   #13
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato ako je strogi post i nemrs (veliki petak) nije dpousteno nista zivotinjskog porijekla.recimo jaja ili nesto na njihovoj bazi (kolaci), meso itd.
I Čista Srijeda također?
Ja sam čula različith stvari u vezi s time, čak i od svećenika, ako swe dobro sjećam jedan mi je reako da se može uzetoi mlijeko (na Čistu Srijedu), drugi je za Veliki Petak rekao da se ne bi TREBALO uzeti mlijeko (ali je li to zapovijed ili običaj? je li to ovisi o mjestu gdje si?) I stvarno ne mislim da Čista Srijeda i Veliki Petak su različiti u tom smislu.

Nadam se da će još netko odgovoriti tko je siguran ))))

Kathrin
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 09:58   #14
Pa zar nije post odricanje od sveg jela, bivanje samo na kruhu i vodi?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 10:01   #15
po zapovijedi nije, ali neki ljudi to rade tako
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 21:53   #16
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
I Čista Srijeda također?
Ja sam čula različith stvari u vezi s time, čak i od svećenika, ako swe dobro sjećam jedan mi je reako da se može uzetoi mlijeko (na Čistu Srijedu), drugi je za Veliki Petak rekao da se ne bi TREBALO uzeti mlijeko (ali je li to zapovijed ili običaj? je li to ovisi o mjestu gdje si?) I stvarno ne mislim da Čista Srijeda i Veliki Petak su različiti u tom smislu.

Nadam se da će još netko odgovoriti tko je siguran ))))

Kathrin
Na Pepelnicu i Veliki petak su post i nemrs - jednom se do sita najedi i ne jedi meso (jaja, mlijeko...).

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Pa zar nije post odricanje od sveg jela, bivanje samo na kruhu i vodi?
To je od osobe do osobe.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2014., 22:31   #17
Propis nemrsa zabranjuje jesti meso, ali dopušta jaja, mliječne proizvode i začine spravljene od životinjske masti. Ove "iznimke" su, koliko ja znam, dopuštene od 1966. i apostolske konstitucije Paenitemini pape Pavla VI.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 17:05   #18
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Čista srijeda je ove godine 25.02., a Uskrs 12.04.

Bravo huntruder
Dani ne stimaju.Cista Srijeda je danas 05.03 a Uskrs je .....malo kasnije.pozzz
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 17:06   #19
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
I Čista Srijeda također?
Ja sam čula različith stvari u vezi s time, čak i od svećenika, ako swe dobro sjećam jedan mi je reako da se može uzetoi mlijeko (na Čistu Srijedu), drugi je za Veliki Petak rekao da se ne bi TREBALO uzeti mlijeko (ali je li to zapovijed ili običaj? je li to ovisi o mjestu gdje si?) I stvarno ne mislim da Čista Srijeda i Veliki Petak su različiti u tom smislu.

Nadam se da će još netko odgovoriti tko je siguran ))))

Kathrin
Cista Srijeda je isto post.
armagedon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 18:53   #20
Quote:
armagedon1 kaže: Pogledaj post
Cista Srijeda je isto post.
Znam, ali pitala sam radi mlijeka...

Imam još jedno pitanje: Bila sam na misi danas (Čista Srijeda), i zato što sam bila jako gladna zbog posta, nekako sam osjetila (malo se i nadala, nisam ni razmišljala da to ne bih trebala) da možda moje tijelo će se i od pričesti malo nahraniti...
Sada ne znam moram li to računati kao jedan manji obrok (znam da se smije uzeti nešto malo dva puta, uz taj jedini obrok "do sita").
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.