Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 15:56   #13021
Ovaj sta vam pametuje, zanemaruje činjenicu da su prije manje od 100 godina, njegovi preci dolazili sezonski nadničariti u Slavoniju da bi zaradili vreću žita... Sada ovi odozgo rade obratno, isto sezonski... Tko kaže da neće u skoroj budućnosti opet obratno... A on pametan, a?

Poslano sa mog Lenovo P1a42 koristeći Tapatalk
Iveky is offline  
Old 23.04.2017., 15:59   #13022
Misliš na more?

Ja se ne sramim toga, moja baba je s obitelji išla "kolonizirati" Slavoniju. Praktički su bili teška sirotinja.

Ok, dok nije došao netko s lovom iz vana.
rocker1987 is offline  
Old 23.04.2017., 16:04   #13023
Dok nije stasalo pomorstvo i razvila se industrija početkom 60tih, Dalmacija je bila skoro kameno doba. Naravno, danas se rijetki toga sjećaju.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 23.04.2017., 17:36   #13024
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Dok nije stasalo pomorstvo i razvila se industrija početkom 60tih, Dalmacija je bila skoro kameno doba. Naravno, danas se rijetki toga sjećaju.
Ne bi baš reka kameno doba. Npr austrija i prva juga je otvorila više instituta u splitu nego ovi poslije
Ali da, industrijska mini revolucija nakon ww2 je napravila veliki iskorak. Doselila se hrpa vlaja
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 24.04.2017., 00:00   #13025
Točno, ali osim najvećih gradova, sve ostalo je bilo jad i bijeda. Pogotovo 3km od mora pa dalje.
Eto u mom selu su 20-30tih izgrađene škola, mul za privez brodova, seoski bunar i vrulja za prati rublje. U SFRJ dobili asfalt, autobus, vodu struju i telefon.
A u sela 10km dalje voda tek danas dolazi. Asfalt su dobili prije 10tak god.


ps. došli bi vlaji i prije da su imali što radit. Nisu svi mogli bit škovacini kao Strikan i Netjak
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Old 24.04.2017., 19:39   #13026
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Dok nije stasalo pomorstvo i razvila se industrija početkom 60tih, Dalmacija je bila skoro kameno doba. Naravno, danas se rijetki toga sjećaju.
Što jest jest. Nije bilo zaostalijih krajeva od dalmatinskog zaleđa. Moja rodbina tamo dobila je struju tek početkom 80-tih a znam ljude koji su još tih 80-tih zajedno sa djecom i kravama spavali u jednoj prostoriji, njih sedmero i dvije krave.
Nisu ni drugi krajevi bili bolji. Trebalo je samo izaći iz velikih gradova i kao da si zakoračio u prošlo stoljeće.
Kerefek76 is offline  
Old 27.04.2017., 23:18   #13027
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ni ne mora gledati u sela, neka pogleda gradove. Može i Zagreb, čak i Ilicu, Gundulićevu, ima derutnih zdanja. Gdje neće u Vinkovcima, Požegi...
To me podsjetilo na prošlu godinu kad sam bio sa frendom Rusom u ZG. Prethodno sam ja bez njega bio u jednom malom ruskom gradu (oko 200 000 stanovnika, za njih malo) Pskovu i opisao mu da ja ne mogu vjerovat da tamo nije bilo rata jer razrušeniji grad u životu nisam vidio. Baš potpuna i teška depresija, Vukovar izgleda ko disneyland u nekim dijelovima i to bez obzira što Pskov ima sveučilište i to čak ne neko slabašno. Usput, ak izguglate grad na google slikama, grad izgleda kao predivna bajka od grada.

I onda dođemo u Zagreb i jest da sam mu najavio da grad nije nekaj, al najveći šok mi je i samome bilo kad sam nakon svih prekrasnih gradova koje sam u par mjeseci posjetio (St Petersburg, Moskva, Tallinn, Tartu, Helsinki, Stockholm, Riga) došo natrag doma i samo u mom susjedstvu u Ilici skužim 2 kuće koje doslovno zgledaju ko da je 5 minuta prije granata pala.
Nisam baš u centru, al centar u nekim dijelovima je nažalost još gori. Da ne komentiram koliko je prljav. Čak i za jednu Moskvu-prljav i zmazan.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 28.04.2017., 00:24   #13028
Ako te tjesi, vec 2-3 dana slepecem po Gentu (B). Nije mi orvi put, ali svejedno se svaki put iznova iznenadim kako su dijelovi kulturnog centra derutni.

Svi kulturni spomenici su tip top, ali ostale 'periodicke' zgrade su manje vise katastrofa. Vidi se da ruse jer ima i novogradnje i obnovljenog. I svuda se kopa. Ali svejedno, vecina zgrada je ocaj zivi. Dzaba shoping zona, trgovacki lanci i ugostitelji. Reci da je shabby-chic je teski understatement.

Trazeci ducan s normalnom cijenom piva (a ne kad mi u centru 'cetvorke' prodaju za 13+ € ) zalutala sam u manje blagoslovljen dio nepostedno izvan gradskog centra i zidina/kanala. Majke mi to je mala Turska. Derutno, prljavo, puno turskih ducana, pekara itd. No ne samo to. I nekako nesigurno. Nigdje zenskog celjadeta, a na svakom cosku cubi poneki brkati Turcin i prati sve i svakog tko prolazi. Brrr...Bome okrenula kormilo: glavu dolje, no eye contact i run for the hills. Jos da me netko klepi misleci bog zna sto imam, a ja u troleyju teglim 20jst litara u lokalnoj pivi. Iz Lidla

Nije samo ZG ili Rusija derutno. Toga ima bas svuda.
Marica Carica is offline  
Old 28.04.2017., 04:30   #13029
Uf, a ja bio u Lvovu prije 10tak godina...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Old 28.04.2017., 08:25   #13030
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Ako te tjesi, vec 2-3 dana slepecem po Gentu (B). Nije mi orvi put, ali svejedno se svaki put iznova iznenadim kako su dijelovi kulturnog centra derutni.
https://www.youtube.com/watch?v=ktkDNCNiR2k
Živija 1980-tih u Charleroi belgium. Tada je bija najdepresivniji grad na svijetu.
Izlazili u štale pretvorene u disko jedan kafić i slastičarna u gradu.Catepilar tvornica radila,čak su radile 2-3 željezare.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 28.04.2017., 11:44   #13031
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
To me podsjetilo na prošlu godinu kad sam bio sa frendom Rusom u ZG. Prethodno sam ja bez njega bio u jednom malom ruskom gradu (oko 200 000 stanovnika, za njih malo) Pskovu i opisao mu da ja ne mogu vjerovat da tamo nije bilo rata jer razrušeniji grad u životu nisam vidio. Baš potpuna i teška depresija, Vukovar izgleda ko disneyland u nekim dijelovima i to bez obzira što Pskov ima sveučilište i to čak ne neko slabašno. Usput, ak izguglate grad na google slikama, grad izgleda kao predivna bajka od grada.

I onda dođemo u Zagreb i jest da sam mu najavio da grad nije nekaj, al najveći šok mi je i samome bilo kad sam nakon svih prekrasnih gradova koje sam u par mjeseci posjetio (St Petersburg, Moskva, Tallinn, Tartu, Helsinki, Stockholm, Riga) došo natrag doma i samo u mom susjedstvu u Ilici skužim 2 kuće koje doslovno zgledaju ko da je 5 minuta prije granata pala.
Nisam baš u centru, al centar u nekim dijelovima je nažalost još gori. Da ne komentiram koliko je prljav. Čak i za jednu Moskvu-prljav i zmazan.
Da budem iskren, zagreb je najružniji glavni grad koji sam vidio na svijetu. Osim strogi centar grada, cijeli grad izgleda kao ciganski grad bez ikakvog planiranja.

Ja sam bio u možda 25 glavni gradova širom svijeta, možda i Riga u Latviji je u istoj ligi kada idete van starog grada.

Nije čudno kada idioti koji žive u Zagrebu zadnji 15 godina glasaju za tipa koji nije mogao ni voditi pizzeriju.
Kaksikaj is offline  
Old 28.04.2017., 16:03   #13032
Ma daj... očito nisi bio u Beogradu.
rocker1987 is offline  
Old 28.04.2017., 17:09   #13033
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ma daj... očito nisi bio u Beogradu.
ma kaj u Beogradu
iako se o ukusima ne raspravlja, rekao bi da nije bio u njemackim i belgijskim perjanicama - Gelsenkirchenu, Levekusenu, Hagenu, Duisburgu, Charleroi, Genku, Liegeu...
pa malo istocnije Bukurestu, Sofiji, Katowice ...pa sjeverni dio Dublina (recimo odmah Dublin 3)...

kada se to vidi (sto zbog "ekipe" iz nesigurnih cetvrti u samom centru, sto zbog zapustenih industrijskih zgrada...)

i ovdje gdje sam ja npr. centar Duesseldorfa - dio oko Hbf. je pravi geto, same male trgovine nekakvih platna iz Ghane, mobitela i kebaba...te naravno nezaobilazne "Trinkhalle"...

Zagreb je u biti jako cist grad (sto se tice papira i smeca na ulicama)
ali stanje fasada je opet potpuno druga prica - svakako medju najlosijim...
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Old 28.04.2017., 17:09   #13034
Quote:
Kaksikaj kaže: Pogledaj post
Da budem iskren, zagreb je najružniji glavni grad koji sam vidio na svijetu.
Ja sam rođen u ZG i čitav život tu, ali ZG je fakat butt-ugly, tko to ne prizna, nema pojma, uostalom svi gradovi imaju uži centar lijep.
DaVinci is offline  
Old 28.04.2017., 17:13   #13035
Zagreb je predivan grad...ne znam šta trabunjate nebuloze...

Ima problema kao i svaki drugi grad, ali baš da je katastrofa, to je daleko od istine...

Bandić više nikad nebi trebao biti gradonačelnik jer je korumpiran...ne zato što je Hercegovac, prvenstveno zbog toga što je loš čovjek...taman bio on Zagorac, Slavonac ili Dalmatinac...loš je i to je to...kratko jasno...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Old 28.04.2017., 21:47   #13036
Ne pričajte gluposti o Zagrebu. Zagreb nije održavan grad ali je naspram europskih još uvijek ugodan za život. Tendencija je da ide na gore ali to je još uvijek daleko od getoiziranih europskih metropola.
Kao prvo, Zagreb ima vrlo kulturološko, religijsko i rasno homogeni sastav stanovništva ma što god tko rekao ili kako se nam činilo. U Zagrebu nećete sresti grupice likova iz Gane kako šibicare, nemožete gledati gomile zakrabuljenih žena, osim turista nećete vidjeti puno azijata, afrikanca i svih ostalih jer jednostavno ne žive ovdje. Nema čak ni puno ostalih europskih naroda. Svi naši kvartovi su vrlo slični, razlika Pantovčaka od recimo Kozari Boka je puno manja nego razlika najboljeg i najlošijeg kvarta u obližnjem Beču kojeg smatramo kulturnim gradom. Velike europske metropole da ne spominjem. Tamo kad idete iz kvarta u kvart kao da ste otišli na drugu planetu a ne drugi kvart. Stranci uvijek zapaze vrlo bitne stvari koje mi ovdje uzimamo zdravo za gotovo a to su da ih nitko ne vuče za rukav po cesti i da se vrlo sigurno može gradom kretati po noći.
Kerefek76 is offline  
Old 28.04.2017., 21:51   #13037
Nema nista lose u tome sto je Zagreb tako 'dosadan'


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Taroth is offline  
Old 29.04.2017., 16:18   #13038
J.M. Keynes je definirao depresiju kao: "chronic condition of subnormal activity for a considerable period without any marked tendency either toward recovery or toward complete collapse.”

Ako je to istina, onda smo sigurno u depresiji ili barem stagnaciji.

Današnji ekonomski model zahtjeva stalni rast, makar minimalan, a to znači da procentualno mora biti veći od stope inflacije. Takav rast se postiže prvenstveno rastom populacije i rastom produktivnosti a u razvijenim ekonomija mi toga imamo vrlo malo.

Dakle, ova ekonomska kriza nije ciklička nego strukturna i da bi se prebrodila treba strukturna riješenja. S obzirom da u današnjoj dirigiranoj privredi ima vrlo malo slobodnog tržišta, a oni koji dirigiraju imaju svoje partikularne interese ne očekujem da će ijedna vlast učiniti neke drastične poteze strukturnih riješenja.

I dalje ćemo se žaliti na "stanje stvari" i maštati o nekom egzodusu negdje u nepostojeći ekonomski raj.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 29.04.2017. at 16:35.
glosa is offline  
Old 29.04.2017., 16:27   #13039
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ne pričajte gluposti o Zagrebu. Zagreb nije održavan grad ali je naspram europskih još uvijek ugodan za život. Tendencija je da ide na gore ali to je još uvijek daleko od getoiziranih europskih metropola.
Kao prvo, Zagreb ima vrlo kulturološko, religijsko i rasno homogeni sastav stanovništva ma što god tko rekao ili kako se nam činilo. U Zagrebu nećete sresti grupice likova iz Gane kako šibicare, nemožete gledati gomile zakrabuljenih žena, osim turista nećete vidjeti puno azijata, afrikanca i svih ostalih jer jednostavno ne žive ovdje. Nema čak ni puno ostalih europskih naroda. Svi naši kvartovi su vrlo slični, razlika Pantovčaka od recimo Kozari Boka je puno manja nego razlika najboljeg i najlošijeg kvarta u obližnjem Beču kojeg smatramo kulturnim gradom. Velike europske metropole da ne spominjem. Tamo kad idete iz kvarta u kvart kao da ste otišli na drugu planetu a ne drugi kvart. Stranci uvijek zapaze vrlo bitne stvari koje mi ovdje uzimamo zdravo za gotovo a to su da ih nitko ne vuče za rukav po cesti i da se vrlo sigurno može gradom kretati po noći.
Sve što si rekao je točno, samo se pitam kako takvo stanje i dalje održati? Možda će nam ovaj "ekonomski kolaps" o kojem pričamo ovdje na forumu u tome pomoći?
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 30.04.2017., 10:33   #13040
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
ma kaj u Beogradu
iako se o ukusima ne raspravlja, rekao bi da nije bio u njemackim i belgijskim perjanicama - Gelsenkirchenu, Levekusenu, Hagenu, Duisburgu, Charleroi, Genku, Liegeu...
pa malo istocnije Bukurestu, Sofiji, Katowice ...pa sjeverni dio Dublina (recimo odmah Dublin 3)...

kada se to vidi (sto zbog "ekipe" iz nesigurnih cetvrti u samom centru, sto zbog zapustenih industrijskih zgrada...)

i ovdje gdje sam ja npr. centar Duesseldorfa - dio oko Hbf. je pravi geto, same male trgovine nekakvih platna iz Ghane, mobitela i kebaba...te naravno nezaobilazne "Trinkhalle"...

Zagreb je u biti jako cist grad (sto se tice papira i smeca na ulicama)
ali stanje fasada je opet potpuno druga prica - svakako medju najlosijim...
Teško je sada uzimati dijelove gradova, svi ovi gradovi, vjerojatno, imaju svoje dobre dijelove.

Beograd, praktički nijedan. S obe strane grada po 150-200k ljudi u bespravnim naseljima, kroz sredinu grada prolazi autoput, praktički nemaš čistog mjesta. Jedna jako velika džungla, veliki slam. Ok, mnogi bi rekli čak da im je centar ok, ali gotovo da ne možeš pogledati ni s jednog na sve strane da ne vidiš gdje si i kakvo je stanje.

Katowice i Bukurešt imaju solidnih dijelova grada.

Zagreb je solidno čist, ali s obzirom na priobalje, je dosta prljav grad.

Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ne pričajte gluposti o Zagrebu. Zagreb nije održavan grad ali je naspram europskih još uvijek ugodan za život. Tendencija je da ide na gore ali to je još uvijek daleko od getoiziranih europskih metropola.
Kao prvo, Zagreb ima vrlo kulturološko, religijsko i rasno homogeni sastav stanovništva ma što god tko rekao ili kako se nam činilo. U Zagrebu nećete sresti grupice likova iz Gane kako šibicare, nemožete gledati gomile zakrabuljenih žena, osim turista nećete vidjeti puno azijata, afrikanca i svih ostalih jer jednostavno ne žive ovdje. Nema čak ni puno ostalih europskih naroda. Svi naši kvartovi su vrlo slični, razlika Pantovčaka od recimo Kozari Boka je puno manja nego razlika najboljeg i najlošijeg kvarta u obližnjem Beču kojeg smatramo kulturnim gradom. Velike europske metropole da ne spominjem. Tamo kad idete iz kvarta u kvart kao da ste otišli na drugu planetu a ne drugi kvart. Stranci uvijek zapaze vrlo bitne stvari koje mi ovdje uzimamo zdravo za gotovo a to su da ih nitko ne vuče za rukav po cesti i da se vrlo sigurno može gradom kretati po noći.
Hoćeš reći da tebi smetaju crnci ili da su oni izvor problema?

Siguran grad, a da ima drugih rasa i s manjim razlikama nego u Zagrebu? Ima, Prag.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Nema nista lose u tome sto je Zagreb tako 'dosadan'


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Ni meni nema, netko će reći dosadan, a netko miran. Samo nije dobro za nijedan grad da je svugdje i stalno miran. Takve gradove mladi izbjegavaju i budućnost baš i ne izgleda bajno.

Zadnje uređivanje rocker1987 : 30.04.2017. at 10:44.
rocker1987 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:28.