Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2011., 09:53   #1
Suprotnosti (suprotne riječi, antonimi)

Pozdrav svima,

prvo bih se htio ispričati moderatoru ako ova tema ovdje ne pripada. Nisam znao gdje da je stavim.

Imam jedan projekt iz programiranja koji se temelji na suprotnosti. Program će morati ispisati jednu riječ, a korisnik će morati odgovoriti s suprotnom riječju.

Par primjera:

CRNO - BIJELO
DOSADAN - ZABAVAN
RUŽAN - LIJEP
SIROMAŠAN - BOGAT
VATRA - VODA
TLO - NEBO

itd.

Pošto će se program bazirati vjerojatno na težini lagano / teško (s time da razmišljam da dodam i neku opciju "srednja težina"), trebala bi mi pomoć, ako vam padne na pamet neka suprotnost da je ovdje napišete.
Općenito mi trebaju riječi za najtežu razinu.

Hvala svima
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 11:19   #2
Sinonim - antonim.
fsdance is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 12:19   #3
Ne znam zašto ali mi je antonim bila na vrhu jezika, hvala.
Molio bih ako se netko sjeti težih primjera antonima da napiše, pošto većinom za lakšu kategoriju sam već sve popunio (hvala fsdance, našao sam dosta toga zahvaljujući tebi!...ne mogu se načuditi da sam zaboravio da su antonimi suprotnice )
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 17:14   #4
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Molio bih ako se netko sjeti težih primjera antonima da napiše, pošto većinom za lakšu kategoriju sam već sve popunio
Djevica - kurva? /bludnica/
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 17:22   #5
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto ali mi je antonim bila na vrhu jezika, hvala.
Molio bih ako se netko sjeti težih primjera antonima da napiše, pošto većinom za lakšu kategoriju sam već sve popunio (hvala fsdance, našao sam dosta toga zahvaljujući tebi!...ne mogu se načuditi da sam zaboravio da su antonimi suprotnice )
Gladan-sit, žedan-gasan.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 00:47   #6
Zagonetka - odgonetka

S napomenom da je prva riječ puno učestalija (preko 500 000 rezultata u tražilici) naspram druge (osam tisuća).
Dok je, opet, uobičajeno reći da je nešto zagonetno (ali ne i *odgonetno). Ili: odgonetnuti je uobičajena riječ dok se zagonetnuti, čini mi se, baš i ne upotrebljava...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 12:29   #7
antonimi

Možda pomogne:

ANTONIMIJA

Antonimija je odnos između dvaju leksema suprotnoga značenja. Dva leksema suprotna značenja čine antonimski par (velik – malen, vjenčati se – razvesti se, gladan – sit) .

Antonimi se razlikuju po podrijetlu, po naravi značenjske opreke i po stupnju socijalizacije (usvojenosti).

Po podrijetlu antonimi mogu biti primarni (raznokorijenski: lijevo – desno, topao – hladan) i tvorbeni (istokorijenski: moralan – nemoralan, otvoriti – zatvoriti).

Po naravi značenjske opreke antonimi mogu biti binarni, stupnjeviti i obratni.

Binarni su antonimi oni koji zajedno u cijelosti pokrivaju jedan leksičko-semantički mikrosustav. Značenje konteksta s jednim antonimom potpuno isključuje značenje tog istog konteksta s njegovim antonimskim parnjakom, npr.

muškarac – žena, istina – laž, dječak – djevojčica, živ – mrtav

Rečenica Marko je živ. u potpunosti isključuje rečenicu Marko je mrtav.

Stupnjeviti su antonimi krajnje točke leksičko-semantičkog mikrosustava između kojih postoji još najmanje jedna, središnja točka koja označava normalnu vrijednost od koje se mjeri suprotnost prema jednome ili drugome parnjaku. Stupnjeviti se antonimi međusobno ne isključuju, npr.

topao – hladan, malen – velik, visok – nizak

Između vruć i hladan postoji još barem onaj koji je srednje temperature, mlak.
Obratni su antonimi oni koji označavaju isti odnos gledan iz dviju suprotnih perspektiva, npr.

kupiti – prodati, iznad – ispod, dati – primiti

Po stupnju socijalizacije antonimi mogu biti općejezični i individualni (kontekstualni).

Antonimija može biti višestruka ili djelomična. Ovo njezino svojstvo proizlazi iz činjenice da leksemi mogu biti jednoznačni ili višeznačni. Kada je višeznačan leksem suprotan drugomu leksemu samo jednim svojim značenjem, govorimo o djelomičnoj antonimiji. Kada je višeznačan leksem jednim svojim značenjem suprotan jednom leksemu, a drugim svojim značenjem drugom leksemu, govorimo o višestrukoj antonimiji.

Djelomična antonimija:

dan ('vrijeme od izlaska do zalaska sunca' – noć)

Ali dan u značenju 'vrijeme koje je potrebno da se Zemlja jednom okrene oko svoje osi' nije suprotno leksemu noć.

Višestruka antonimija:
bogat – siromašan
bogat – skroman
__________________
The time you enjoy wasting is not wasted time.
mentalna45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 14:43   #8
Quote:
feet01 kaže: Pogledaj post
Zagonetka - odgonetka

S napomenom da je prva riječ puno učestalija (preko 500 000 rezultata u tražilici) naspram druge (osam tisuća).
Dok je, opet, uobičajeno reći da je nešto zagonetno (ali ne i *odgonetno). Ili: odgonetnuti je uobičajena riječ dok se zagonetnuti, čini mi se, baš i ne upotrebljava...
Zagonetnuti nema, ali ima zagonetati, kao i odgonetati.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 15:24   #9
Hvala svima
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 19:13   #10
Teško (mi je prevaliti preko jezika): nazočan - izočan.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 19:43   #11
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post

Zagonetnuti nema, ali ima zagonetati, kao i odgonetati.
U književnom jeziku postoje riječi zagonetnuti i odgonetnuti.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 01:34   #12
Dinamo - Hajduk
__________________
Juhu Bruhu
Bruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 14:21   #13
Meni su danas antonimi blagdani - odmor (od blagdana).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 16:50   #14
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Teško (mi je prevaliti preko jezika): nazočan - izočan.
Noviji radovi ove semantičke odnose ne definiraju kao antonime, već kao komplementarnost (isključivost). Slično je i s primjerima "sit - gladan"/"živ - mrtav"/"dječak - djevojčica". Dakle, ako nisi gladan, onda si sit, ako nisi živ, onda si mrtav itd. što ne važi za odnose "crn - bijel", "topao - hladan" itd. za koje se obično zamisli jedna skala na čijim se polovima nalaze oba antonima.
Mr_Black_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 22:29   #15
Postoje i pjesnički antonimi, metaforički i oksimoronički. Npr.:
S jednim jasnim, a drugim suznim okom
S veseljem pogrebnim, s tugom svadbenom
...
(Shakespeare, Hamlet I, 2.)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 07:01   #16


Evo jedno od pitanja za maturu:

U kojem su nizu binarni antonimi?

A. mokar - suh, prvi - posljedni, živ - mrtav
B. kupovati - prodati, živ - mrtav, prvi - posljednji
C. istina - laž, živ - mrtav, govoriti - šutjeti
D. kupnja - prodaja, istina - laž, visok - nizak.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 12:59   #17
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Evo jedno od pitanja za maturu:

U kojem su nizu binarni antonimi?

A. mokar - suh, prvi - posljedni, živ - mrtav
B. kupovati - prodati, živ - mrtav, prvi - posljednji
C. istina - laž, živ - mrtav, govoriti - šutjeti
D. kupnja - prodaja, istina - laž, visok - nizak.
Hm, vjerojatno bih zaokružila C.
U A možeš biti i vlažan, u B jedini (i prvi i posljednji), u D ovisi prema kome se mjeriš.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 22:35   #18


U rješenjima stoji C.

"A" otpada i zbog prvi - drugi, "B" i zbog kupovati - prodavati (kupiti - prodati).

Nisam mogao otkriti koja je zvrčka u "D".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 23:32   #19
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


U rješenjima stoji C.

"A" otpada i zbog prvi - drugi, "B" i zbog kupovati - prodavati (kupiti - prodati).

Nisam mogao otkriti koja je zvrčka u "D".
Ne vidim da se visok i nizak isključuju. Nije binarno. I u jednom i u drugom možeš biti i naj i srednje. Ja sam sa svojih 162 među mojim kolegicama od 180 niska. Za moju mamu od 150 visoka. Nije to kao biti trudna, gdje ne možeš biti onako prosječno, natprosječno, srednje, pomalo. Ili jesi ili nisi. Prije bih isključila živ i mrtav. Kad životariš. A i ova istina i laž su diskutabilni. Glupa je laž u kojoj nema istine, skuže te. A i kad šutiš najbolje što znaš, odaje te govor tijela. Dalje, često nešto kupuješ i prodaješ istovremeno. Sebe. Sve u svemu, bezvezno pitanje za nekoga kome se suprotnosti ne isključuju.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2016., 15:33   #20


Što je antonim riječi konzervativan?

Vidim (na PŽK-u) da se na potforumu "Politika" koriste terminima "lijevo-progresivno" i "desno-konzervativno".

Nešto mi se tu ne slaže jer su ljevica i desnica u demokraciji dva ravnopravna krila*. Svaka od njih, teoretski i u praksi, može biti progresivna u određenim razdobljima, a i retrogradna.

Otprilike znam kako bi trebalo reći, ali ne želim sugerirati dok ne čujem vaše mišljenje.

.................................................. ............
*Ekstremni desničari i ljevičari druga su priča.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.