Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2013., 22:37   #1
RL - Libanonska Republika (zbirno)

Obzirom na trenutna previranja na Bliskom istoku i u arapskom svijetu, Libanon se u zadnje vrijeme sve učestalije pojavljuje u medijima.

Lakmus papir.
Mala, vjerski i etnički izuzetno komplexna zemlja preko koje se prelamaju interesi velikih i moćnih u susjedstvu, bližem (Sirija, Izrael npr) i daljnjem (IRI npr).

Za uvod.
Bugarski istražitelji su u utorak optužili pripadnike Hezbollaha za prošlogodišnji napad (Burgas) na turistički autobus a u kojemu su poginuli izraelski turisti i njihov bugarski vozač.
"Imamo solidne razloge za vjerovati da su u napadu sudjelovala 2 pripadnika Hezbollaha. Od libanonske vlade očekujemo pomoć u daljnjoj istrazi", izjavio je Tsvetanov, bugarski ministar unutarnjih poslova.

Hezbollah je, naravno, porekao sudjelovanje u napadu. Kao što poriče sudjelovanje svojih pripadnika u bombaškom napadu u Bejrutu 2005. a u kojemu je ubijen tadašnji libanonski premijer R. Hariri i 20 ljudi u njegovoj pratnji.
Za podsjetnik: Special Tribunal for Lebanon.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 22:41   #2
Zadnji veći sukob je bio između Alaviza i sunita na sjeveru zelje, ali zasada je stanje prilično mirno, pogotovo kada uzmemo da je prije Cedarske revolucije ovo bila neslužbena Sirijska pokrajina
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 22:49   #3
Ostavljam moderatoru PL-u (poznavatelju Srednjeg Istoka) na volju da odluči spada li ova tema pod IRI, Siriju, ili pak ostaje kao zasebna.

Moram priznat' da ni sâma nisam sigurna.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 23:05   #4
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zadnji veći sukob je bio između Alaviza i sunita na sjeveru zelje, ali zasada je stanje prilično mirno, pogotovo kada uzmemo da je prije Cedarske revolucije ovo bila neslužbena Sirijska pokrajina
Sukobi su i na jugu, shijiti-suniti.
Hezbollahovci podržavaju Assada jer su shijiti. I jer to duguju njegovom ocu koji je zajedno s IRI ustanovio Hezbollah.
Ali Hezbollahovci nisu alawiti poput Assada i njegovih.

Kako rekoh, komplexan je Libanon.

Edit.
Dobar izvor informacija je libanonski DailyStar: "Hezbollah faces EU wrath after Bulgaria accusation".
Vrijeme je za konsenzus medju EU članicama po pitanju Hezbollaha.

Zadnje uređivanje antilles : 06.02.2013. at 23:12.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 23:29   #5
Kad vec spominjes Hezbollah, SAD i Izrael vrse vec dugo pritisak na EU, da stave Hezbollah na popis teroristicnih organizacija.
Nasao sam iranski clanak od prije mjesec dana, ovako glasi:

Zvaničnici EU su ponovo odbili zahtjev cionističkog režima da se Hizbollah stavi na listu terorističkih grupa.

Novinska agencija IRNA pozivajući se na libanski dnevni list El Sefir prenosi da su zvaničnici EU soapćili da nema nikakvog pravnog osnova da se Hizbullah stavi na listu terorističkih grupa.
Vijest je prenijelo i Ministarstvo vanjskih poslova Francuske, zvaničnici Francuske ističu da cionistički režim nema nikakvog osnova da se Hizbullah stavi na listu terorističkih grupa.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 23:59   #6
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Kad vec spominjes Hezbollah, SAD i Izrael vrse vec dugo pritisak na EU, da stave Hezbollah na popis teroristicnih organizacija.
Možda je, ipak, došlo vrijeme za EU konsenzus.

Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
....prenijelo i Ministarstvo vanjskih poslova Francuske, zvaničnici Francuske ističu da cionistički režim nema nikakvog osnova da se Hizbullah stavi na listu terorističkih grupa.
Francuske novine nikad, ali nikad, ne pišu: "cionistički režim". A kamo li francusko MVP !
Tipična IRI propaganda (bosnian.irib.ir).
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 00:40   #7
Pa rekao sam da su to Iranci napisali, zna se da se te dvije nacije mrze, tako oni zovu Izrael, cionisticki rezim.
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 13:33   #8
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Možda je, ipak, došlo vrijeme za EU konsenzus.

.


Da, mislim da će zbog napada u Bugarskoj EU staviti Hezbollah na listu terorističkih organizacija i proglasiti ih neprijateljima EU. To znači da će u nekom budućem sukobu Izraela i Hezbollaha EU možda i vojno udariti na Hezbollah, radi osvete za ovaj napad.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 15:46   #9
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Da, mislim da će zbog napada u Bugarskoj EU staviti Hezbollah na listu terorističkih organizacija i proglasiti ih neprijateljima EU. To znači da će u nekom budućem sukobu Izraela i Hezbollaha EU možda i vojno udariti na Hezbollah, radi osvete za ovaj napad.
Organizaciju čiji deputy leader, N. Qassem, izjavi: "Mi ne vjerujemo u kulturu smrti, mi vjerujemo u samožrtvovanje (sic!)" svakako treba proglasit terorističkom.
("We believe in the culture of martyrdom").

Samoubojica u Bugarskoj je takodjer vjerovao u samožrtvovanje. Al je usput (tako tipično za samožrtvujuće) ubio civile, ni krive ni dužne.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 19:18   #10
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Sukobi su i na jugu, shijiti-suniti.
Hezbollahovci podržavaju Assada jer su shijiti. I jer to duguju njegovom ocu koji je zajedno s IRI ustanovio Hezbollah.
Ali Hezbollahovci nisu alawiti poput Assada i njegovih.

.
Znam da nisu, alawiti žive samo na sjeveru Libanona, ali su saveznici sa Asadovim režimom
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 19:26   #11
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Organizaciju čiji deputy leader, N. Qassem, izjavi: "Mi ne vjerujemo u kulturu smrti, mi vjerujemo u samožrtvovanje (sic!)" svakako treba proglasit terorističkom.
("We believe in the culture of martyrdom").

Samoubojica u Bugarskoj je takodjer vjerovao u samožrtvovanje. Al je usput (tako tipično za samožrtvujuće) ubio civile, ni krive ni dužne.
Istom logikom su i većina svjetskih država terorističke organizacije,pošto im slični postupci ubijanja civila nisu strani.Najpoznatiji primjeri:Izrael,NATO,razne organizacije radikalnih islamista.
Brimstone is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2013., 03:29   #12
A. Houri, libanonski MP, danas:
“Nadam se da Libanonci u inozemstvu neće platiti cijenu za ono što čini Hezbollah."

Zadnje uređivanje antilles : 08.02.2013. at 03:47.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 00:09   #13
Danas je u Bejrutu započelo saslušavanje pripadnika Fatah al-Islama, osumnjičenih za sudjelovanje u borbi protiv libanonske vojske 2007. u palestinskom kampu Nahr al-Bared .
U sukobu koji je trajao 105 dana, i smatra se najvećom tragedijom od kraja libanonskog gradjanskog rata, poginulo je 168 libanonskih vojnika te 226 pripadnika Fatah al-Islama.

Svojevrsna palestinska "zahvala" Libanonu na udomljavanju izbjeglica.

Zadnje uređivanje antilles : 09.02.2013. at 00:17.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 11:06   #14
Opet izraelski vojni avioni iznad libanonskog zračnog prostora i tako izravno krše odredbe rezolucije UN VS-a.

http://www.jpost.com/Defense/Article.aspx?id=302633
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 12:43   #15
U kakvu raspravu sa gđom antilles? U kakvu raspravu s njom ući? Kakva bi to rasprava mogla biti, ako je jedna strana zadužena samo za pamfletizam, a bez da doprinese razvoju teme i rasprave? Pogledaj njezin način "forumašenja"... Link na neke vijesti i konstantno trubljenje po nečemu... Za mene je to neprihvatljivo jer ovo nije portal vijesti, a niti "političko oglašavanje" i pokušaj ispiranja mozga sa stoti puta istom izrečenom stvari... To je doslovno trolanje koje je neprihvatljivo, a što se izraza "glup" tiče, to je stih iz pjesme i nema veze sa njom, a niti bilo s kim...

Nadalje, ja itekako ulazim u rasprave i argumentiram, a ako netko prosipa rasizam govoreći kako je apratheid bio normalno stanje stvari, tada ću toj osobi, i to na glas reći što mislim o tome, baš kao i kada netko ide negirati činjenicu da su crnci na području JAR autohtono i drevno stanovništvo...

Čuješ, pa neću se ja prilagođavati i podilaziti. Za sve izrečeno uvijek imam argumentaciju i ono što znam, to i kažem, a što ne znam, u to se i ne petljam...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 12:37   #16
Ilustracija: kako je gradjanski rat u Siriji podijelio libanonske novinare.

Hezbollah TV: Al-Manar.
Debata: sirijska kriza, pro i anti-Assad.
Zahrani, Libanonski media centar, poznat po podršci Assadu vs A. Bshara, novinar i oponent sirijske vlasti.

Debata naprasno završila nakon što je assadovac demokratski bacio dvije čaše vode na debatnog protivnika.


3,000 sirijskih izbjeglica pristiže dnevno u Libanon.

Postoji opravdani strah u Libanonu da prihvat i zbrinjavanje sirijskih sunitskih izbjeglica u kampovima dovede do novih tenzija u toj malenoj i osjetljivoj mediteranskoj zemlji. A koja još liječi rane vlastitoga gradjanskog rata.

PS. moguća paralela s palestinskim izbjegličkim kampovima a s kojima su takodjer imali problema.
Imaju i danas.

Kod mene na otoku postoji mala ali radišna i uspješna libanonska zajednica (lib. kršćani), drže kebabe i trgovine odjećom.

Svaki dan nakon posla, na putu doma, navratim u jedan kebab na "desperados". Drži ga Pierre, Libanonac.
U razgovoru danas spomenem sirijske izbjeglice.
Kaže Pierre: "Loše je to za Libanon, loše. Desit će nam se šta nam se je desilo s Palestincima, na kraju ćemo se morat' borit' s njima".
(upravo ono što piše u linku iz mog prethodnog komentara).

Iz libanonskog ugla: IRI i Hezbollah u sirijskom gradjanskom ratu.

S Assadom ili bez njega, jedino bitno za IRI: osigurati kontinuitet u snabdijevanju Hezbollaha oružjem. Indirektno preko Hezbollaha nastaviti manipulacije libanonskom politikom.
(krajnji cilj ostaje isti: preko Hezbollaha do Izraela).

Libanonski prosvjednici blokirali cestu kojom se transportiraju kerozin i dizel za Siriju.

“Nećemo dozvoliti prolaz goriva koje ide sirijskom režimu a služi ubijanju Sirijaca", izjavio je jedan od prosvjednika.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 01.03.2013. at 14:51. Reason: spajanje
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 14:21   #17
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Libanonski prosvjednici blokirali cestu kojom se transportiraju kerozin i dizel za Siriju.

“Nećemo dozvoliti prolaz goriva koje ide sirijskom režimu a služi ubijanju Sirijaca", izjavio je jedan od prosvjednika.
Sva sreća po demokrate pa Sirijska vlada ne kontrolira čitavu obalu sa svim lukama pa su joj za dostavu bilo čega potrebne luke u Libanonu .

Ali tko zna možda bude sad zbog nestašice goriva za njihovu ratnu mašineriju prisiljena preuzeti kontrolu nad naftnim poljima koje kontroliraju demokrati kako bi omogučila normalnu opskrbu naftom i benzinom u Siriji za svoje civile pogođene sankcijama .
krnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 11:55   #18
Ex libanonski premijer S. Hariri:
"oružje u rukama Hezbollaha je prijetnja sigurnosti Libanona".
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 18:12   #19
Da nema Hezbollaha odavno bi nestao i Libanon, Izrael bi sav taj teritorij sebi pripojio...
http://www.presstv.ir/detail/2013/02...ng-for-israel/
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 19:07   #20
Quote:
FedererFan kaže: Pogledaj post
Da nema Hezbollaha odavno bi nestao i Libanon, Izrael bi sav taj teritorij sebi pripojio...
http://www.presstv.ir/detail/2013/02...ng-for-israel/
A zašto bi on njega pripojio, zar je ikada imao taj plan?

Povlačenjem Izraela sa juga Libanona Hezbollah čisti to područje i od kršćana, većina ih je pobjegla na Zapad ili u Izrael
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.