Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2013., 10:55   #241
u knjizi hanefijski fikh: knjiga 2, na stani 81 stoji slijedeće:

U islamu nije ispravan brak ako je vremenski ograničen, makar to vrijeme bilo nepoznato ili dugo, kao da se muškarac oženi za narednih sto godina, ili dok ne ode od nje. Ako se u bračnom ugovoru spomene određeno vrijeme, ugovor je ništavan.

mislim da je više nego jasno.

osim toga, propisi sklapanja braka su jasni.
žena ima pravo na mehr tj. vjenčani dar
prilikom razvoda, koji je dozvoljen postoji period čekanja zvani iddet koji traje 6 mjeseci i tom prilikom ženi nije dozvoljeno stupiti u drugi brak. razlog ovome je eventualna i još neki razlozi.

dakle ovdje je riječ o nekim terminima koji ili nisu pravno ili imaju za cilj nešto nazvati drugim imenom.

dakle. gledano sa aspekta građanskog prava mi smo svjedoci mnogih slučajeva balkanaca koji odu u Njemačku ili neku drugu zemlju EU pa sklope brak sa građanskom EU radi sticanja državljantva i koji su u braku sa tom osobom dok ne postane sigurno da neće ostati bez istog.
napominjem da hanefijski fikh( fikh na kojem se temelji praksa većine islamskog svijeta) brak tretira kao ugovor i u principu u tom ugovoru može stajati bilo šta osim određenih stvari koje su naglašene da ne mogu, kao npr. vremensko ograničenje trajanja braka.

U svakom slučaju musliman ne bi trebao varati nikoga pa ni državu u kojoj živi
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 16:53   #242
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
/CUT/
dakle ovdje je riječ o nekim terminima koji ili nisu pravno ili imaju za cilj nešto nazvati drugim imenom.
/CUT/
Nema potrebe bježati od nekog islamskog pravnog propisa samo zato što nije postojao u vremenu islamskih klasika. Islamsko pravo se može i treba razvijati da riješava/reguliše nova društvena pitanja - naravno poštivajući islamske principe.

Dakle ja ne bježim niti se protivim propisu nikahu-l-misjâr samo zato što je to nov islamski propis, koji nije postojao u knjigama prijašnjih islamskih pravnika. Nego, iz razloga koje sam već napisao...

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
u knjizi hanefijski fikh: knjiga 2, na stani 81 stoji slijedeće:

U islamu nije ispravan brak ako je vremenski ograničen, makar to vrijeme bilo nepoznato ili dugo, kao da se muškarac oženi za narednih sto godina, ili dok ne ode od nje. Ako se u bračnom ugovoru spomene određeno vrijeme, ugovor je ništavan.

mislim da je više nego jasno.
Upravo tako. Brak na ograničen vremenski period nije valjan, zato sam i rekao da se kod nikahu-l-misjâr radilo o tome, drugi islamski učenjaci kao što je Jusuf el-Kardâvi, ne bi ni razmatrali njegovu moguću ispravnost i legalnost.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 17:08   #243
Nije bitno da li je taj brak privremen, valjan po muslimanskim zakonima, odobren od Hodže , muftije i koga sve da ili ne !!

Bitno je da mlada muslimanka u Velikoj Britaniji ima stančić i solidnu socijalnu pomoć :


http://www.gatestoneinstitute.org/3234/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 20:06   #244
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Bitno je da mlada muslimanka u Velikoj Britaniji ima stančić i solidnu socijalnu pomoć :
Ah, neka mašaAllah... neka... Velika Britanija plaća zekat na nagomilano bogatstvo Čak šta više, pozitivan primjer kako se Zapad angažuje u emainicipaciji žene muslimanke, ono ne nasilno...
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 21:20   #245
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
cut...

Upravo tako. Brak na ograničen vremenski period nije valjan, zato sam i rekao da se kod nikahu-l-misjâr radilo o tome, drugi islamski učenjaci kao što je Jusuf el-Kardâvi, ne bi ni razmatrali njegovu moguću ispravnost i legalnost.
Bacio sam oko na link sa wikipedije s objasnjenjem nikahul misjara i navodi se bas misljenje Jusufa Kardavija (kako je i iskorišteno na prošloj stranici), prateci link sa kojeg je taj stav uzeti, dobio sam sljedeće: LINK
i LINK

Nema tih fetvi koje se navode kao izvori...

Dakle, radi se o linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikah_Misyar koji je ponuđen na prošloj stranici kao dokaz...
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2013., 22:55   #246
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
Bacio sam oko na link sa wikipedije s objasnjenjem nikahul misjara i navodi se bas misljenje Jusufa Kardavija (kako je i iskorišteno na prošloj stranici), prateci link sa kojeg je taj stav uzeti, dobio sam sljedeće: LINK
i LINK

Nema tih fetvi koje se navode kao izvori...

Dakle, radi se o linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikah_Misyar koji je ponuđen na prošloj stranici kao dokaz...
Na oficijelnoj stranici Jusufa el Kardavija, (na arapskom) njegovi stavovi glede nikahu-l-misjâr. Navodim, samo da ne bude zablude kako je taj podatak izmišljen.

Osakaćena verzija google translate, iste stranice.

Zadnje uređivanje Palenholik : 09.12.2013. at 23:20.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 08:22   #247
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Nije bitno da li je taj brak privremen, valjan po muslimanskim zakonima, odobren od Hodže , muftije i koga sve da ili ne !!

Bitno je da mlada muslimanka u Velikoj Britaniji ima stančić i solidnu socijalnu pomoć :


http://www.gatestoneinstitute.org/3234/
nije bitno ni to!
bitno je da musliman mora poštovati zakone zemlje u kojoj živi.
pa ću opet ponoviti. musliman ne smije varati nikog. ni komšiju ni prijatelja ni neprijatelja ni ženu ni državu.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 18:13   #248
Mukaffa, davno je napisano, ali pošto si još prisutan imam pitanje

Quote:
prilikom razvoda, koji je dozvoljen postoji period čekanja zvani iddet koji traje 6 mjeseci i tom prilikom ženi nije dozvoljeno stupiti u drugi brak. razlog ovome je eventualna i još neki razlozi.
odakle ti ovo 6 mjeseci? U Kur'anu nije tako navedeno.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 04:50   #249
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post

1) Muhammed s.a. nije izmislio poligamiju i nije ju uveo u praksu! Na protiv, poligamija je bila prisutna u arapskom društvu stoljećima prije Muhammeda,
Islam je instalirao poligamiju dozvolivši 4 žene jednom muškarcu...prema tome islam nije nimalo napredan...bio bi napredan da je potpuno zanemario kutran i Allaha. Da nema ratova i njime veliko smanjenje muškog stanovništva i da nema velike socijalne razlike /npr. Muhammed dobiva puno više ratnog plijena/ ne bi bilo niti temelja za poligamiju.

Ako danas ima puno manje poligamije u islamu to je samo zato što islam nema mogućnosti za velika ratovanja i ratnu dominaciju u svijetu i što imamo ekonomsku krizu koja muslimanu ne daje priliku da ima puno žena...osim toga žene su seksualno osvješćenije i žele puniji seksualni život a to ne mogu dobiti ako im muž ima više žena.
Angela1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 08:31   #250
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Mukaffa, davno je napisano, ali pošto si još prisutan imam pitanje



odakle ti ovo 6 mjeseci? U Kur'anu nije tako navedeno.
Selam Zehra
napiši kako je navedeno i ja se po defaultu slažem sa tim!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 12:18   #251
"Puštene žene neka čekaju tri mjesečna pranja" (El-Bekare, 228), i: "Oni koji od vas umru ostavljajući žene svoje, njihove žene su dužne čekati četiri mjeseca i deset dana" (El-Bekare, 234).

U ovom tekstu se može naći šire objašnjenje.
http://el-asr.com/tekstovi/propis-o-iddetu/
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 12:30   #252
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
"Puštene žene neka čekaju tri mjesečna pranja" (El-Bekare, 228), i: "Oni koji od vas umru ostavljajući žene svoje, njihove žene su dužne čekati četiri mjeseca i deset dana" (El-Bekare, 234).

U ovom tekstu se može naći šire objašnjenje.
http://el-asr.com/tekstovi/propis-o-iddetu/
slažem se!
moguće je da sam se malo prebrojao...
otišao sam malo na stranicu rijaset.ba. oni su slično napisali
uglavnom meni je to nevažno.

sve nekako slutim da će mi pisati "NP podižu žena i djeca"
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 09:15   #253
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
slažem se!
moguće je da sam se malo prebrojao...
otišao sam malo na stranicu rijaset.ba. oni su slično napisali
uglavnom meni je to nevažno.

sve nekako slutim da će mi pisati "NP podižu žena i djeca"

Tebi je možda nevažno ali ipak radi se o informaciji koju onda neko može uzeti od tebe itd. A dobro je i da znaš reći ženi, kolko joj je čekati poslije tebe.

Ne znam ima li u ovim sekularnim državama kakvih pričeka ili se odmah može pristupiti novom braku?
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 21:14   #254
Da podsjetim da je kuvajtska političarka isticala da je teološki OK uzimati robinje i iskorištavati ih za seks:
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
...
Ideje o obnovi čak i službenog uzimanja ne-muslimanskih robinja u svrhu seksa
ta šašavica Salwa al-Mutairi zagovara na žalost sasvim u skladu s originalnim
islamskim naukom: pogledaj linkove o renomiranom i utjecajnom alimu
http://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Ishaq_Al_Heweny
Abu Ishaq Al Hewenyu:
http://www.youtube.com/watch?v=tssBq4jCWtw

A on nije jedini, čitaj da je Salwa al-mutairi konzultirala o tome seike i muftije u Meki:
" ...The Kuwaiti female activist begins by insisting that “it’s of course true” that “the prophet of Islam legitimized sex-slavery.” She recounts how when she was in Mecca, Islam’s holiest city, she asked various sheikhs and muftis (learned, authoritative Muslims) about the legality of sex-slavery according to Sharia: they all confirmed it to be perfectly legal ...
...
She went on to offer concrete suggestions: “For example, in the Chechnyan war, surely there are female Russian captives. So go and buy those and sell them here in Kuwait; better that than have our men engage in forbidden sexual relations. I don’t see any problem in this, no problem at all.” ...
Ovo je originalni link na Al Arabiju:
http://www.alarabiya.net/articles/20...04/151770.html
a sada je, nakon Boko Harama u Nigeriji,
i ISIL na Bliskom Istoku te ideje vratio u praksu:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/j...em/773686.aspx
Jeziva trgovina ljudima: Džihadisti IS-a trguju ženama i djevojčicama jezida kao seksualnim robljem
KLJUČNI PODACI:
* Nova tragična događanja potisnula su u drugi plan pitanja sudbine ljudi koji su ostali bez domova i bilo kakve organizirane skrbi, a 5000 jezida ostalo je zarobljeno
* Među zarobljenicima se nalazi preko 3000 žena i djevojčica kojima teroristi trguju u svrhu seksualnog iskorištavanja

... "Prodat će djevojčice bilo kome tko ih želi kupiti - djevojčice od devet godina nadalje. Neki ljudi kupuju dvije-tri, čak četiri ili pet odjednom. Sramota", priča ona dok njezina teta, čije su dvije djevojčice također nestale, nariče moleći svijet da im pomogne vratiti otete.

Jedina jezidska članica iračkog parlamenta Vian Dakheel, u čijoj kući u Irbilu trenutačno živi više od trideset izbjeglih rođaka, smatra da će zapadna vojna intervencija protiv Islamske države pomoći u oslobađanju jezidskih zatočenika.

Dakheel: Tražimo potporu i publicitet

"Publicitet bi nam pomogao, kao onda kada se gospođa Obama zauzela za djevojčice koje je u Nigeriji oteo Boko Haram. ..."
Rip Hymen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.