Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2016., 17:47   #41
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
A zašto se čuditi nečemu takvome, jer je jedna novinarka napisala u novinama kada je radila reportažu o odlaglištu komunalnog otpada Jakuševec da između ostalih objekata se na odlagalištu nalazi i trafostanica koja služi za skladištenje struje!:klap:

To napiše osoba koja je završila fakultet i slušala fiziku u 7 i 8 razredu osnovne škole i još u srednjoj obnovila to znanje!

Iako sam išao u osnovnu školu imena "7 sekretara SKOJ-a" i tamo su nas učili da je nešto diverzija a ne treorizam a neko bi reko isti kuac a drugo pakovanje, ipak su nas pošteno naučili osnove fizike! A između ostalog velikana Nikolu Teslu smo barem dobro naučili i zapamtili!
covjek je GENIJE...
rodio se u Smiljanu...
selo se nalazi u Hrvatskoj...
ja sa ponosom strancima govorim na tu temu...
postoji jos jedan GENIJE koga svojataju Talijani i Francuzi...
a u kojoj se crkvi molio Bogu...nevazno...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 22.11.2016., 19:18   #42
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ma nije loše da se ponose teslom, meni je drago da je tesla rođen pošto je unaprijedio kvalitetu života cijele civilizacije. samo neko vrijeme sam raspravljao s njima na raznim forumima i oni koriste sve moguće alate da opravdaju osvajačke težnje i nama ospore pravo na državu. ta nacija je kolektivno uvjerena da kralj tomislav nikad nije postojao, da su srbi prije ustaša bili većina u hrvatskoj i da hrvata nije bilo u partizanima. Tako koriste teslu da pokažu kak su oni super nacija a mi da smo govno.
najjace da ovo misle svi srbi. ne kazem da ovakav diskurs koji opisujes ne postoji u srbiji, ali nikako nije dominatan.

kao i u vasem narodu, tako i u nasem, postoji deo koji je prosto otrovan mrznjom i uopste ne moze racionalno da promislja o stvarnosti oko sebe.

a realno, srbi i hrvati su bukvalno isti kurac. sem nikole tesle, on je vanzemaljac.
Tosislav is offline  
Old 22.11.2016., 19:38   #43
Nikola Tesla je bio etnicki Srbin,rodjen igrom slucaja na podrucju danasnje Hrvatske,kao sto je i Josip Jelacic bio rodjen na podrucju danasnje Srbije,zelim reci da mjesto rodjenja nije toliko bitno.

Vucic,drzava Srbija i Srbi uopce imaju praviti slaviti Teslu i nazivati ulice,aerodrome i ostalo njegovim imenom,uostalom tko brani Kolindi,Plenkovicu i ostatku ekipe da rade to isto.

Mada mislim da su shvatili da to nema smisla
balkanunited is offline  
Old 22.11.2016., 19:44   #44
Tesla - briljantan um ispred svog vremena (a koji zasigurno nije bio opterećen pitanjima nacije ili nacionalnosti)

A ova s_anja o svojatanju ništa ne govore o samom Tesli već o onima koji ga svojataju
Italian stallion is offline  
Old 22.11.2016., 20:02   #45
Quote:
balkanunited kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla je bio etnicki Srbin,rodjen igrom slucaja na podrucju danasnje Hrvatske,kao sto je i Josip Jelacic bio rodjen na podrucju danasnje Srbije,zelim reci da mjesto rodjenja nije toliko bitno.
Ova usporedba ne stoji, neovisno o tome što je svojatanje Tesle smiješna priča generalno gledano. Tesla je Tesla.

No, usporedba je kriva.

Naime, Tesla je rođen u Smiljanu, išao u osnovnu školu u Gospiću, u srednju školu i maturirao u Karlovcu (pa onda živio u Grazu, Budimpešti, Parizu, New Yorku)

Jelačić je rođen u Petrovaradinu a već u osnovnu školu je krenuo u Beču, a potom vojevao i službovao u Ogulinu, Zadru, Glini, Zagrebu...

Boldano su hrvatska mjesta, podcrtana su srpska. Kužiš razliku?
KLCCLK is offline  
Old 22.11.2016., 21:01   #46
Jednog dana kad ja budem bogat i slavan, zabraniću da me itko svojata poslije smrti.
Metal is offline  
Old 22.11.2016., 21:57   #47
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ova usporedba ne stoji, neovisno o tome što je svojatanje Tesle smiješna priča generalno gledano. Tesla je Tesla.

No, usporedba je kriva.

Naime, Tesla je rođen u Smiljanu, išao u osnovnu školu u Gospiću, u srednju školu i maturirao u Karlovcu (pa onda živio u Grazu, Budimpešti, Parizu, New Yorku)

Jelačić je rođen u Petrovaradinu a već u osnovnu školu je krenuo u Beču, a potom vojevao i službovao u Ogulinu, Zadru, Glini, Zagrebu...

Boldano su hrvatska mjesta, podcrtana su srpska. Kužiš razliku?
Lijepo objašnjeno, samo se malo nadovezujem: nedostaje još podatak od kada (od koje godine) je Petrovaradin "srpsko mjesto".

(sve je lagano off ali doprinosi razumijevanju gluposti svojatanja nekoga i nečega)

npr ovo je već nakon Jelaćićeve smrti a u vrijeme Tesline mladosti: Petrovaradin još uvijek nije srpsko mjesto a vidimo gdje su ona boldana mjesta.
https://upload.wikimedia.org/wikiped..._Slavonija.jpg

Kao što kažeš, Tesla je Tesla (a granice i nacionalnosti lako se mijenjaju...)
Italian stallion is offline  
Old 22.11.2016., 22:25   #48
osvrt:

Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Ova usporedba ne stoji, neovisno o tome što je svojatanje Tesle smiješna priča generalno gledano. Tesla je Tesla.

No, usporedba je kriva.

Naime, Tesla je rođen u Smiljanu, išao u osnovnu školu u Gospiću, u srednju školu i maturirao u Karlovcu (pa onda živio u Grazu, Budimpešti, Parizu, New Yorku)

Jelačić je rođen u Petrovaradinu a već u osnovnu školu je krenuo u Beču, a potom vojevao i službovao u Ogulinu, Zadru, Glini, Zagrebu...

Boldano su hrvatska mjesta, podcrtana su srpska. Kužiš razliku?
Petrovaradin i Sremski Karlovci su mjesta u kojima su Hrvati dugo bili većina, no dâ, danas pripada Srbiji. Imam tamo još rodjaka ... bio godinu dana tamo

No uopće nije bitno tko je Tesla bio, to je poput nogometnog kluba.

Tesla je bio građanin svijeta, ekscentrik i radoholičar, no pretjeruje se sa njegovom tehničkom ostavštinom. Bio je razvojni inžinjer.

Ruku na grudi ... Austrougarska
saugaro is offline  
Old 23.11.2016., 08:09   #49
Quote:
balkanunited kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla je bio etnicki Srbin,rodjen igrom slucaja na podrucju danasnje Hrvatske,kao sto je i Josip Jelacic bio rodjen na podrucju danasnje Srbije,zelim reci da mjesto rodjenja nije toliko bitno.

Vucic,drzava Srbija i Srbi uopce imaju praviti slaviti Teslu i nazivati ulice,aerodrome i ostalo njegovim imenom,uostalom tko brani Kolindi,Plenkovicu i ostatku ekipe da rade to isto.

Mada mislim da su shvatili da to nema smisla
Tesla je rođen u Hrvatskoj. Mjesto rođenja je itekako bitno, bio je građanin Hrvatske, dok je njegovo etničko podrijetlo je manje bitno. Uostalom kad je otišao u SAD, za nacionalnost je stavio austrijsku. U Srbiji je bio koliko, dva tri sata u životu...
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Old 23.11.2016., 09:36   #50
Mjesto rođenja je bitnije od etničkog porijekla? Možda u Sjevernoj Koreji.
Iz ovih stopa idem prosvijetliti neke svoje prijatelje da od sada više nisu što što misle da jesu i da im etnička pripadnost ništa ne znači, jer su rođeni... pa tamo di su već rođeni. I kolegi Dragecu iz Prijedora javiti da to što je par puta bio u Hr ga ne čini Hrvatom, jer je rođen u BiH.

Dragi kolega, nemojte lupetati...


Da se razumijemo, mene osobno zabole ona stvar za nacije, religije i etničke pripadnosti- ali to je što je.
Metal is offline  
Old 23.11.2016., 09:59   #51
Slažem se da mjesto rođenja nije bitno, no jest odrastanje. Ti ili ja smo se mogli nekom igrom slučaja rodit u Austriji ili u Rumunjskoj, jer su nam starci tamo bili na izletu.

No, mjesto življenja i odrastanja je nešto drugo. Tesla je u Hrvatskoj (ne govorim ovo u kontekstu svojatanja već spominjem njega jer je tema o njemu) rođen, proveo djetinjstvo, završio jednu školu pa odselio u drugi grad tamo završio drugu školu (ujedno i svoje najviše završeno obrazovanje) te stekao ljubav prema fizici (o čemu sam piše u svojim memoarima) i to ga u tom kontekstu čini "političkim" Hrvatom (do te dobi!). Sa Srbijom nema veze.

Na našim prostorima je to donekle kompliciranija priča zbog dugog perioda zajedničkog života u dvije Jugoslavije pa se lakše svojata pripadnike svog naroda. Da Tesla nije bio Nikola Tesla nego npr. Zdenko Blažek iz češke obitelji iz Daruvara koji pritom nije u Češkoj bio u životu dulje od par sati, prilično sam siguran da nikom u Češkoj ne bi palo napamet da ga svojata (na taj način kako Srbija svojata Teslu). Kao što će naši mediji možda rado tražiti po svijetu nekog s hrvatskim korijenima ali nitko ozbiljan neće ni reći ni pomisliti da je npr. Joe Sakic hrvatski sportaš.

Svojatati Teslu jest na mnogim razinama smiješno, ali ako seciramo pripadnost, onda Tesla ima veze s Hrvatskom. Sa Srbijom nema. Išao je u hrvatske škole, u memoarima spominje hrvatske profesore koji su ga zainteresirali za fiziku, itd. Nije postao Tesla samo zbog toga, Tesla je zato što je Tesla, ali Hrvatska je u nekom obliku u tome sudjelovala. Srbija nije.

I također to ne govorim iz nikakvog nacionalističkog kuta.

Zadnje uređivanje KLCCLK : 23.11.2016. at 10:11.
KLCCLK is offline  
Old 23.11.2016., 10:19   #52
E sada, drugi problem kod nas ovde je to što uz nacionalnost ide i državni epitet... pa je Hrvat i nacionalnost i pripadnost državi u isto vrijeme.
Dok se pod pojmom Bosanac, podrazumijeva bilo koji stanovnik koji je iz Bosne.


Kažem ja, bebama treba dati samo broj- pa kad napune 18, neka se onda krste i nazivaju kako god hoće.
Metal is offline  
Old 23.11.2016., 10:36   #53
Več sam napisao stranicu

libertyellisfoundation.org/passenger

gdje možete vidjeti koju su nacionalnost napisali Tesle koji su iz RH odlazili u SAD. Nitko ih nije silio da se izražavaju ovako ili onako, ali su se u skoro 100% slučajeva Tesle deklarirali kao Hrvati, Austrijanci ili Mađari. Ili bilo koji drugi pravoslavac koji je otišao tog doba u SAD, a da je otišao iz Hrvatske.

To da je bio pravoslavac nitko ne spori, ali treba pogledati i povijest srpske pravoslavne crkve i njenog utjecaja kroz povijest stare Jugoslavije. U Hrvatskoj je jurisdikciju imala Carigradska patrijaršija od koje je SPC kupila to pravo za milijun i pol franaka. Do tada se nitko tamo nije deklarirao kao Srbin, pa tako ni Tesla, ili bilo koji drugi pravoslavac.

Zato kažem pogledajte onu stranicu kao povijesni dokaz tome.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Old 23.11.2016., 10:52   #54
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Slažem se da mjesto rođenja nije bitno, no jest odrastanje. Ti ili ja smo se mogli nekom igrom slučaja rodit u Austriji ili u Rumunjskoj, jer su nam starci tamo bili na izletu.

No, mjesto življenja i odrastanja je nešto drugo. Tesla je u Hrvatskoj (ne govorim ovo u kontekstu svojatanja već spominjem njega jer je tema o njemu) rođen, proveo djetinjstvo, završio jednu školu pa odselio u drugi grad tamo završio drugu školu (ujedno i svoje najviše završeno obrazovanje) te stekao ljubav prema fizici (o čemu sam piše u svojim memoarima) i to ga u tom kontekstu čini "političkim" Hrvatom (do te dobi!). Sa Srbijom nema veze.

Na našim prostorima je to donekle kompliciranija priča zbog dugog perioda zajedničkog života u dvije Jugoslavije pa se lakše svojata pripadnike svog naroda. Da Tesla nije bio Nikola Tesla nego npr. Zdenko Blažek iz češke obitelji iz Daruvara koji pritom nije u Češkoj bio u životu dulje od par sati, prilično sam siguran da nikom u Češkoj ne bi palo napamet da ga svojata (na taj način kako Srbija svojata Teslu). Kao što će naši mediji možda rado tražiti po svijetu nekog s hrvatskim korijenima ali nitko ozbiljan neće ni reći ni pomisliti da je npr. Joe Sakic hrvatski sportaš.

Svojatati Teslu jest na mnogim razinama smiješno, ali ako seciramo pripadnost, onda Tesla ima veze s Hrvatskom. Sa Srbijom nema. Išao je u hrvatske škole, u memoarima spominje hrvatske profesore koji su ga zainteresirali za fiziku, itd. Nije postao Tesla samo zbog toga, Tesla je zato što je Tesla, ali Hrvatska je u nekom obliku u tome sudjelovala. Srbija nije.

I također to ne govorim iz nikakvog nacionalističkog kuta.
Slazem se, a ne znam sto se prabdas da ne pises iz nacionalistickog kuta.

Nacionalizam nije nuzno i sovinizam, tu forumasi jako grijese.

Nacionalisti mogu biti pozitivni-to je domoljublje, a ekstremni negativni oblik nacionalizma je sovinizam.
Netko tko je domoljub nije nuzno i sovinist. Stoga, bilo bi dobro da na forumu se ubuduce ne podrazumijeva da ako netko pise da je nacionalist ne znaci da je sovinist.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Old 23.11.2016., 11:22   #55
Quote:
balkanunited kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla je bio etnicki Srbin,rodjen igrom slucaja na podrucju danasnje Hrvatske,kao sto je i Josip Jelacic bio rodjen na podrucju danasnje Srbije,zelim reci da mjesto rodjenja nije toliko bitno.

Vucic,drzava Srbija i Srbi uopce imaju praviti slaviti Teslu i nazivati ulice,aerodrome i ostalo njegovim imenom,uostalom tko brani Kolindi,Plenkovicu i ostatku ekipe da rade to isto.

Mada mislim da su shvatili da to nema smisla
Sreća pa je Tesla VELIČINA koju ne može ugroziti Vučić i njemu slični!
Da je kojim slučajem Tesla živ, sigurno bi se ogradio od onih koji su sijali mržnju po Njegovom Zavičaju.
Ono čime se Tesla bavio NESPOJIVO JE s onim čime se bave političari koji ga instrumentaliziraju za svoje niske ciljeve.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Old 23.11.2016., 12:06   #56
Kao što kažete da su zločini individualni i ne prenose se na kolektiv, tako i genijalnost jednog Tesle je individualna i ne prenosi se na kolektiv njegovim svojatanjem. Time što je Tesla hrvat ili srbin neće niti jedan hrvat ili srbin biti zato pametniji niti veći barem ne u mojim očima osim što će se oni koji ga svojataju osjećati većim u svojoj glavi i mislit će da radi njega oni sami više vrijede!:klap:
krekre is offline  
Old 23.11.2016., 22:46   #57
Još jednog velikog naučnika su dale Hrvatska i Srbija.
Milutin Milanković je rođen u Dalju, srednji školu završio u Osijeku. Fakultet i doktorat je stekao u Beču. Kanije je radio u Beogradu,
Jedan je od najcitiranijih naučnika iz oblasti geofizičkih nauka.
Milanković je dao dva fundamentalna doprinosa nauci. Prvi doprinos je „Kanon osunčavanja Zemlje” koji karakteriše sve planete Sunčevog sistema. Drugi doprinos je teorijsko objašnjenje Zemljinih dugotrajnih klimatskih promjena uzrokovanih astronomskim promjenama njenog položaja u odnosu na Sunce; danas poznato kao Milankovićevi ciklusi. Ovo objašnjava pojavu ledenih doba tokom geološke prošlosti Zemlje, kao i klimatske promjene na Zemlji koje se mogu očekivati u budućnosti.
U Srbiji se malo više pominje u poslednjih dvadesetak godina, u Hrvatskoj ni toliko.
Stradi is offline  
Old 24.11.2016., 21:52   #58
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Več sam napisao stranicu

libertyellisfoundation.org/passenger
ti inače kasniš bar 5, 6 godina. ovo je bilo na ovom forumu već 1000 puta raspravljano. radilo se najčešće o pokrajinskom upisivanju putnika , a veoma rijetko o nacionalnom, često je pojedinac koji je bio pismen npr.za 30 drugih govorio podatke ili ih je upućivao. tako recimo imaš veoma često za ljude iz Dalmacije da je upisano Dalmatinci, iz Slavonije Slavonci i sl.dakle totalno irelevantno.
dragobrat is offline  
Old 25.11.2016., 02:05   #59
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Kao što kažete da su zločini individualni i ne prenose se na kolektiv, tako i genijalnost jednog Tesle je individualna i ne prenosi se na kolektiv njegovim svojatanjem. Time što je Tesla hrvat ili srbin neće niti jedan hrvat ili srbin biti zato pametniji niti veći barem ne u mojim očima osim što će se oni koji ga svojataju osjećati većim u svojoj glavi i mislit će da radi njega oni sami više vrijede!:klap:
Mislim da je njega bolio đon za nacionalnost. Ponosan je bio srpskim rodom i hrvatskom domovinom i to je nekak bilo to, ali tad je već hranio golubove po New Yorku.

Moj omiljeni znanstvenik svih vremena! Genij!
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 25.11.2016., 08:42   #60
Quote:
dragobrat kaže: Pogledaj post
ti inače kasniš bar 5, 6 godina. ovo je bilo na ovom forumu već 1000 puta raspravljano. radilo se najčešće o pokrajinskom upisivanju putnika , a veoma rijetko o nacionalnom, često je pojedinac koji je bio pismen npr.za 30 drugih govorio podatke ili ih je upućivao. tako recimo imaš veoma često za ljude iz Dalmacije da je upisano Dalmatinci, iz Slavonije Slavonci i sl.dakle totalno irelevantno.
Nije irelevantno, nego odličan pokazatelj tog vremena i kako su se ljudi tada određivali nacionalno, bez ikakve prisile od bilo koga. Naime, upisivali su državu porijekla i nacionalnost. I da, neki su upisivali i regionalno podrijetlo, pa što?

I nisu upisivali najčešće regionalno, nego upravo nacionalno određenje. Jasno, nisu bili svi ti imigranti niti pismeni, niti je nacionalnost nekima bila bitna, ali se to također može uzeti u obzir.

Odlična baza podataka za neka znanstvena istraživanja.
__________________
Lilith forever: time sam i društveno odgovorna jer bih svojim popuštanjem pritiscima ili mamcima samo oštetila druge koji ne žele popustiti i pridonijela jačanju totalitarizma u društvu. uvijek sam bila društveno odgovorna
Banana10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.