Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2012., 23:37   #41
Pa da, to sam i ja shvatila baš na tom primjeru tj. od kad sam otvorila ovu temu shvatila sam da ja isto griješim u ponašanju tj. da trebam malo jasnije i otvorenije reagirati. Tko bi rekao da tema na forumu može stvarno pomoći

Inače, nešto sam riješila na kompu, nešto nisam, sutra će biti primopredaja. I više se nikad neću dovesti u tu situaciju, obećavam to sama sebi
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 23:45   #42
Super. Malo po malo, i bit će svaki put sve lakše - dok ti ne uđe u naviku. I ovo sad ti je navika, osvijestila si to i sad ćeš je se polako riješiti.

Za početak, ako ti je baš jako teško: "Gle, mogu probati, ali ne mogu ti ništa obećati. Bilo bi to neodgovorno od mene. Bolje da ti to netko napravi profesionalno, nego da te ja zavlačim i onda će i meni biti bed, a ni problem neće biti riješen i ti ćeš se ljutiti."

Mislim, i ovo je izvlačenje, i puno bi bolje bilo samo glatko odbiti, ali može poslužiti za vježbu i teške situacije.
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 11:17   #43
Hvala ti na tim praktičnim rečenicama, baš će mi dobro doći. Moram priznati da je to moj maksimum i da mi je i to teško, ali nabubat ću tih par rečenica na pamet pa koristiti dok ne skupim hrabrosti za više. I neću se nuditi drugima sa svojim savjetima jer od savjeta "ima trenerica" dodjemo do "nek me nazove tvoja frendica". Moram prestati biti zainteresirana za to što mi ljudi govore :-)
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 12:03   #44
Baš te imam potrebu savjetovati, a onda se sjetim da se i sama često nađem u jednako glupim situacijama i da ti zapravo ne mogu pomoći, kao uostalom ni sebi. Ja sam isto rastjerala prave velike pijavice koje sam skupila oko sebe, malo je ljudi poslije čišćenja i ostalo, ali opet se ponovno uspijevam uvaliti u neku glupavu situaciju.

Nedavno me frendica tražila da joj nekaj kupim preko interneta, jer ona ne voli davati svoj broj kartice na netu, a ja sam već kupovala pa meni nije problem. Kad sam je pitala zakaj si sama to ne napravi, počela je bjesniti: pa kaj je to tebi problem, takvu sitnicu mi ne možeš napraviti, reci samo ako nećeš. Nekako je ispalo da joj to na kraju nije trebalo, ali nije ni bitno. Bitno je kako mi dovraga uspijeva doći u takvu situaciju.

Ali ti si bila sasvim dobra sa susjedom i fitness-centrom, u granicama svojih mogućnosti. Ipak nisi skroz podmetnula leđa. Nije loše još reći i usvojiti (to sam pročitala u nekoj self-help literaturi): "razmislit ću, vidjet ću", pogotovo ako automatikom govoriš: "da, naravno, hoću" za sve što te netko traži. Jer kad si daš vremena da razmisliš, onda vidiš da to zapravo ne želiš i reagiraš više u svoju korist. Naravno, kad je tako nešto moguće, nije uvijek primjenjivo.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 13:46   #45
Mislim da komentar "razmislit ću, vidjet ću" - većina ljudi tumači kao "da, budem, može, samo mi daj malo vremena". To govorim iz iskustva i tu rečenicu izbjegavam.

Bilo je glupo i to s trenercimo, ali bar nije bio poraz do kraja. Pravi odgovor bi bio nazovi fitness centar i pitaj Ali, kao što sam rekla, ljudi su egocentrici i čuju ono što žele čuti tj. misle da svi samo brinu o njihovom problemu i da mi drugi nemamo život, nego je njihov problem najveći. E, sad, na nama je da te njihove "napade" kako ćemo mi riješiti njihov problem odbijemo....

Što se tiče te tvoje "frendice" - ne samo da je bezobrazna nego je i neodgojena. Ona će se na tebe natresat da jel to tebi problem? To je tipična tehnika "zastrašivnja" i fejkanja sukoba, jer se većina ljudi u tom slučaju povuče i pristane. Drugi put kad te netko tako napadne reci "Da, to meni jest problem i ja se bojim da mi ne maznu broj kartice pa nema smisla da ju izlažem riziku više od nužnog, a nužno je kad meni nešto treba, a ne kad treba tebi. A ti ako isto tako draga moja imaš karticu pa se registriraj i kupi. I onda ti nju napadni da zašto je to njoj problem "

Super si napisala ovo o parazitima. Ja sam dobar dio njih "otresla", ali sad sam počela skupljat nove. I shvatila sam što radim i počinjem se pitati čemu sve to, onda sam se mogla držat i onih "starih" parazita. Zato sam valjda i otvorila temu.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:27   #46
Ustvari sam shvatila da činimo jednu drugu stvar - stavljamo tudje potrebe na red prije svojih, zato što smo tako naučeni. Znači, umjesto da zaštitimo svoju dobrobit i potrebe (sigurnost kartice na internetu) mi stavljamo kao prioritet tudje potrebe (potrebu frendice da nešto nabavi sebi)...tako smo odgojeni i to je ono što trebmao mijenjati...sve je to super, ali treba naučiti biti sebičniji, tj. staviti svoje potrebe na prvo mjesto...
a moja potreba definitivno nije da glumim telefonsku centralu (jer može nazvat fitnes centar i tamo pitat) ili servisiranje opreme za što nisam ni stručna ni ovlaštena (ima drugih koji to rade, zar ne?).

Ne znam kako vama, ali meni ova tema pomaže da se osvijestim.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 19:44   #47
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Ustvari sam shvatila da činimo jednu drugu stvar - stavljamo tudje potrebe na red prije svojih, zato što smo tako naučeni. Znači, umjesto da zaštitimo svoju dobrobit i potrebe (sigurnost kartice na internetu) mi stavljamo kao prioritet tudje potrebe (potrebu frendice da nešto nabavi sebi)...tako smo odgojeni i to je ono što trebmao mijenjati...sve je to super, ali treba naučiti biti sebičniji, tj. staviti svoje potrebe na prvo mjesto...
a moja potreba definitivno nije da glumim telefonsku centralu (jer može nazvat fitnes centar i tamo pitat) ili servisiranje opreme za što nisam ni stručna ni ovlaštena (ima drugih koji to rade, zar ne?).

Ne znam kako vama, ali meni ova tema pomaže da se osvijestim.
Da, tako nekako bi trebalo biti, to valjda ima neke duboke psihološke veze sa ljubavlju prema samoj sebi. Samo što meni to u praksi nekad funkcionira, a nekad ne. Definitivno treba naučiti biti sebičniji, ali i biti spremna na to da ćeš se nekome zamjeriti, da te ne moraju baš svi voljeti i da ćeš možda putem izgubiti neke ljude. No, teorija je jedno, a praksa drugo. Ali da, bitno je osvijestiti neke stvari, to je već dobra podloga za promjene.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 20:56   #48
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Ustvari sam shvatila da činimo jednu drugu stvar - stavljamo tudje potrebe na red prije svojih, zato što smo tako naučeni. Znači, umjesto da zaštitimo svoju dobrobit i potrebe (sigurnost kartice na internetu) mi stavljamo kao prioritet tudje potrebe (potrebu frendice da nešto nabavi sebi)...tako smo odgojeni i to je ono što trebmao mijenjati...sve je to super, ali treba naučiti biti sebičniji, tj. staviti svoje potrebe na prvo mjesto...
a moja potreba definitivno nije da glumim telefonsku centralu (jer može nazvat fitnes centar i tamo pitat) ili servisiranje opreme za što nisam ni stručna ni ovlaštena (ima drugih koji to rade, zar ne?).

Ne znam kako vama, ali meni ova tema pomaže da se osvijestim.
Teme jako pomažu! I zbog verbaliziranja i izbacivanja iz sebe i zbog planiranja.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 09:53   #49
Pa u mom slučaju ima veze s odgojem i ne/voljenjem jer su moji roditelji u tzv. kategoriji egocentričnih tj. usmjerenih na sebe i djeca nisu neko zadovoljstvo ili produžetak njih, nego isključivo osobe koje trebaju služiti njima tj. njihovim potrebama (ma koje to one bile). Naravno da ja, kad me netko tako trenirao cijeli život, i u drugim odnosima se ponašam tako. To do sad nisam uopće shvaćala, ali sad počinjem shvaćati. Osim toga, ja s takvim karakterom sam plodno tlo za ljude koji žele da im netko rješava probleme. Ne moraju biti nužno paraziti, postoji i velik broj žena koje su toliko nesamostalne i nesposobne u životu da im netko drugi doista mora rješavati probleme i voditi ih kroz život, pa mi se onda i takvi kače (takva je moja susjeda na primjer).

Nekako mi se čini da je dobro promišljati i definirati jer tek tada ću se moći suočiti i rješavati. Učim od drugih ljudi, od nekih novih frendica, koje imaju puno samopuzdanja i jako cijene sebe. Prije sam čak mislila da pretjeruju u tom "samocijenjenju", ali sad shvaćam da je ta razina samopoštovanja ustvari zdrava, a da je moja razina bila nezdrava.

Što se tiče računala, netko mi je dao dobar savjet da izvršim primopredaju po principu "sorry, žurim" i to ću i napraviti. To je odličan savjet! A kad mu ga uvalim i uštekam u struju neka radi s njime što god hoće. Na kraju krajeva, grad je stvarno pun servisera.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:55   #50
Ja ću ovdje napisati da se stvar poslije bila još jako zakomplicirala. I da mi je definitivno bila škola za cijeli život.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 11:04   #51
pa sta je tocno bilo?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 12:10   #52
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
...
U opisu tebe od strane tvojih roditelja da li bi se među prvim našlo "...ona je jako odgovorna..."?
Grinch_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 13:33   #53
Naravno da sam "jako odgovorna" , ali ne prema opisu roditelja, nego svih oko mene. Oduvijek sam se morala brinuti o sebi pa sam tako postala odgovorna. Za sebe, a onda se osjećam i za druge. Nekad mi se čini da se osjećam više odgovornima za druge, nego oni sami za sebe. Bolesno.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 18:04   #54
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Naravno da sam "jako odgovorna" , ali ne prema opisu roditelja, nego svih oko mene. Oduvijek sam se morala brinuti o sebi pa sam tako postala odgovorna. Za sebe, a onda se osjećam i za druge. Nekad mi se čini da se osjećam više odgovornima za druge, nego oni sami za sebe. Bolesno.
Dosta često, kada se djetetu uvjetovano usadi "da odgovara..."a što uistinu nema veze sa odgovornim ponašanjem, desi se da takav čovjek bude magnet za "odgovornost" bez obzira gdje se nalazila.

Iako ga moguće nitko ništa ne traži, on se sam uvuče u to jer upravo on "..mora biti odgovoran...".

Tako da se taj problem tiče same individue a ne njegove okoline i tada treba naći korijen tom problemu i naučiti se reći "NE", bez osjećanja grižnje savjesti kojoj je uzrok u uvjetovanoj odgovornosti u ranom djetinjstvu.

Svatko je odgovoran isključivo za sebe, što se iz tvojih postova vidi da znaš. Samo sada to primjeniti prema van.

Pozz
Grinch_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 18:57   #55
U osnovi mislim da si ti negdje napisao dobru rečenicu - većina ljudi danas je egocentrično zaokupljena vlastitim životom i uopće ne obraća pozornost na druge i njihove živote, kamoli potrebe. Jednostavno se trebam ponašati kao i većina :-) U zadnjih nekoliko dana to radim i mogu reći da je osjećaj odličan! Ustvari samo vraćam istom mjerom

Pozvao me frend na proslavu rođendana, inače poznat po tome da nikad nikome ne izlazi u susret, osim ako je to nešto što ga tražiš i u njegovu interesu. Ako on slučajno u to vrijeme ima neku tekmu, hobi, kavu, bilo što - nema šanse. On ti kaže, sorry, imam već planirano, čak i ako je banalna stvar poput pranja prozora u planu. I O.K., s godinama smo ga prihvatili da je takav, ali ga toleriramo tako što mi njemu svejedno "uskočimo" ili se prilagodimo rasporedu i tako (kad kažem mi, mislim na ostatak društva). Uglavnom, moram priznati da mi je bilo veliko zadovoljstvo kad me je pozvao na svoj skromni rođendan za vikend a ja sam na to odgovorila, bez da sam morala lagati, sorry, ali imam nešto što mi je jako važno i nije mi zgodno. Moram napisati da se malo uvrijedio! Ali i da sam ja radi toga jako samozadovoljna :-) Ima nešto u onoj narodnoj ...kako si sijao tako ćeš i žeti...pa dobro pazite što sijete drugim ljudima....iznenadit ćete se kad se najmanje budete nadali

Naravno, prema ljudima koji to zaslužuju ne treba biti takav, nego treba biti dobar, pomagati im i izlaziti u susret. To i dalje mislim i za čovjeka čiji je komp bio u igri.
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.