Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 11:45   #141
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ovisi kako vam je poslovanje uređeno.
Ako imaš s kupcima godišnje ugovore onda tamo možeš navesti npr.
za količinu robe x rabat je toliki, za količinu veću od toga rabat je ovoliki.
Možeš im rabat odrediti i već pri odgovoru na njihov upit.
Obično ide oni tebi šalju upit, ti šalješ ponudu, a oni onda, ako im pašu uvjeti izdaju naruždbu.
Tad možeš već u ponudi navesti koji su tvoji uvjeti, pa onda oni prema tome procjene što im paše i tako izdaju narudžbu.
Sve ovisi kako vi poslujete.
nisam bas jasno objasnila što me zanima,
znaci veleprodaja, s kupcima usmeno dogovaramo cijene količine itd.
sad me zanima ako u ciijeniku imamo 70 eur u protuvrijednosti kn na dan izdavanja računa, da li smijem jednom kupcu na fakturi iskazati popust 1000 kn,
a drugom kupcu 500 kn popusta.
ili da uopće ne iskazujem punu cijenu - popust, već samo cijenu koju sam dogovorila s kupcem, ali u tom sluč.se ne pridržavam cijenika.
ne znam jeste razumjeli, malo sam zakomplic.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 19:40   #142
Pozdrav,

evo i ja imam pitanje, nova sam pa se ispričavam ako je glupo i ako je pitanje već bilo.

Nedavno smo počeli prodavati robu putem komisije. Nakon isteka mjeseca prodavaonice šalju izvještaje o prodaji i prodane komade treba fakturirati (proizvod sadrži PDV).

Znači, sada nakon 31.1., a sve do negdje 10.2., stizat će izvještaji.

Moje je pitanje, s kojim datumom mi radimo račun po odjavi (to su sve veleprodajni R1, transakcijski računi)?

Jer, s obzirom da je proizvod prodavan tijekom siječnja (u maloprodajama), porezna obaveza je nastala u siječnju pa bi bilo logično s 31.1.14, da uđe u obračun PDV-a za siječanj.

Ali, pošto i veleprodajni računi podliježu fiskalizaciji u smislu da se na njima ispisuje operater, datum i vrijeme (bez Zik-a i Jir-a ili kako već), a izvještaji stižu u veljači (jer mjesec mora završiti da bi oni izradili odjave), sam program stavlja tekući datum, tj, datum iz (npr.) veljače.

Da li bih onda trebala nekako ručno mijenjati datum u 31.1, iako je na odjavi razvidno da je stigla primjerice 3.2 (ima vrijeme ispisa)? Što ako mi izvještaj iz dućana dođe kasno, iza 20 u mjesecu (nakon predaje PDV-a za prethodni mjesec) pa račun napravim s krajem veljače? To je prekršaj?
Pa eto, ako netko zna...
kazablanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 02:35   #143
Quote:
kazablanka kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

evo i ja imam pitanje, nova sam pa se ispričavam ako je glupo i ako je pitanje već bilo.

Nedavno smo počeli prodavati robu putem komisije. Nakon isteka mjeseca prodavaonice šalju izvještaje o prodaji i prodane komade treba fakturirati (proizvod sadrži PDV).

Znači, sada nakon 31.1., a sve do negdje 10.2., stizat će izvještaji.

Moje je pitanje, s kojim datumom mi radimo račun po odjavi (to su sve veleprodajni R1, transakcijski računi)?

Jer, s obzirom da je proizvod prodavan tijekom siječnja (u maloprodajama), porezna obaveza je nastala u siječnju pa bi bilo logično s 31.1.14, da uđe u obračun PDV-a za siječanj.

Ali, pošto i veleprodajni računi podliježu fiskalizaciji u smislu da se na njima ispisuje operater, datum i vrijeme (bez Zik-a i Jir-a ili kako već), a izvještaji stižu u veljači (jer mjesec mora završiti da bi oni izradili odjave), sam program stavlja tekući datum, tj, datum iz (npr.) veljače.

Da li bih onda trebala nekako ručno mijenjati datum u 31.1, iako je na odjavi razvidno da je stigla primjerice 3.2 (ima vrijeme ispisa)? Što ako mi izvještaj iz dućana dođe kasno, iza 20 u mjesecu (nakon predaje PDV-a za prethodni mjesec) pa račun napravim s krajem veljače? To je prekršaj?
Pa eto, ako netko zna...
VP računi se mogu fakturirati do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec prema Zakonu o PDV-u..

Na odjavu bi ti trebali staviti napomenu da je račun za prodanu robu u periodu 01.01.-31.01.2014.godine, i ti bi trebala bez obzira ako ti je datum izdavanja računa npr.05.02. imati polje datum isporuke i tamo staviti 31.01.2014.

Znači moraš razlikovati datum ispisa/izrade računa od datuma računa koji je vezan za određeno porezno razdoblje.

Prekršaj je ako ne fakturiraš nešto što je prodano u određenom poreznom razdoblju jer "skrivaš" obvezu PDV-a od države, a s tim se nije za igrati....

Uvedi disciplinu kod komisija, da ti pošalju odjave do 5-og u mjesecu za prethodni mjesec, a njima bi trebalo biti u interesu jer ako dobiju račun s 31. u mjesecu mogu koristiti pretporez..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 11:23   #144
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
nisam bas jasno objasnila što me zanima,
znaci veleprodaja, s kupcima usmeno dogovaramo cijene količine itd.
sad me zanima ako u ciijeniku imamo 70 eur u protuvrijednosti kn na dan izdavanja računa, da li smijem jednom kupcu na fakturi iskazati popust 1000 kn,
a drugom kupcu 500 kn popusta.
ili da uopće ne iskazujem punu cijenu - popust, već samo cijenu koju sam dogovorila s kupcem, ali u tom sluč.se ne pridržavam cijenika.
ne znam jeste razumjeli, malo sam zakomplic.
Tehničke detalje sami organizirate . Ovisi koje su vam tehničke mogućnosti, o tome kako ste knjigovodstvo ustrojili , kakva vam je poslovna politika.

Možete na tom cjeniku napomenuti na se na navedene cijene obračunava rabat ovisno o cijeni, količini, ugovoru...
Imaš firmi koje šalju svoje štampane kataloge s cijenama svim kupcima, a onima koji kupuju puno ili plaćaju odmah , dodaju i letak s posebnim uvjetima i rabatima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 12:17   #145
hvala Darsey,
uglavnom u veleprod. mogu cijenu i popuste formirati u dogovoru s kupcima.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 13:29   #146
Molim Vas pomoć...vozilo je kupljeno na firmu od fizičke osobe preko ugovora, zbog neznanih razloga nakon 7 mjeseci ide na prodaju. Kako treba ispostaviti račun, sa pdv-om ili treba platiti porez na prijenos, poduzetnik je u sustavu pdv-a, ugovor je iz 7mjeseca prošle godine, a krajem ovog mjeseca bi se izdao račun za prodaju vozila fizičkoj osobi.
trati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:31   #147
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
VP računi se mogu fakturirati do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec prema Zakonu o PDV-u..

Na odjavu bi ti trebali staviti napomenu da je račun za prodanu robu u periodu 01.01.-31.01.2014.godine, i ti bi trebala bez obzira ako ti je datum izdavanja računa npr.05.02. imati polje datum isporuke i tamo staviti 31.01.2014.

Znači moraš razlikovati datum ispisa/izrade računa od datuma računa koji je vezan za određeno porezno razdoblje.

Prekršaj je ako ne fakturiraš nešto što je prodano u određenom poreznom razdoblju jer "skrivaš" obvezu PDV-a od države, a s tim se nije za igrati....

Uvedi disciplinu kod komisija, da ti pošalju odjave do 5-og u mjesecu za prethodni mjesec, a njima bi trebalo biti u interesu jer ako dobiju račun s 31. u mjesecu mogu koristiti pretporez..
Puno, puno hvala na odgovoru.

Da, moramo uvesti reda u komisije, radi se o proizvodu na koji je tek lani uveden PDV 5% (znanstvena knjiga), a prodaja je toliko loša da velik dio skladišta uopće nema prodaju. I to je problem, jer ne znamo da li izvještaj nije stigao do nas, ili ga nije bilo (a što je najgore, po računima, kako su mali, ima svega par kuna PDV-a ali ne bih voljela da nas na to love).

Stizalo je i po par odjava odjednom prije, i po jedna za npr. svih 6 mjeseci... Mi se stvarno trudimo i trudit ćemo se i ubuduće, ali nekad i nije do nas (samo to poreznu ne zanima)
kazablanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 18:46   #148
Imam par pitanja i molim pomoć.
1. Gdje se može provjeriti da li je račun nekog poduzeća pravovaljan bez žiga i potpisa?
2. Može li se negdje provjeriti da li je i kome je neko poduzeće izdalo račun prema broju računa i nazivu poduzeća koje je izdalo račun?
3. Može li račun izdan od poduzeća poduzeću biti bez fiskalizacije ako je iznos na računu mali tako da se može platiti gotovinom, a ne isključivo s računa na račun, nego kroz blagajnu?

Naime poduzeće moje sestre je dobilo obavijest o ovrsi od odvjetničkog ureda u ime jednog poduzeća da će nastupiti ovrha ako ne plati račun u roku od 8 dana + troškove odvjetnika. Račun je iz 10.mj. prošle godine koji ona nikada nije dobila, za robu koju nije preuzela (nema dostavnice, primke...), a navodi se da ju je primila u 7.mj. prošle godine. Osim toga na računu uz sve podatke o sestrinoj firmi netočan je OIB (pod tim OIB-om je drugo poduzeće, dakle teško da se radi o tipfeleru).

Puno hvala!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 20:51   #149
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja i molim pomoć.


Naime poduzeće moje sestre je dobilo obavijest o ovrsi od odvjetničkog ureda u ime jednog poduzeća da će nastupiti ovrha ako ne plati račun u roku od 8 dana + troškove odvjetnika. Račun je iz 10.mj. prošle godine koji ona nikada nije dobila, za robu koju nije preuzela (nema dostavnice, primke...), a navodi se da ju je primila u 7.mj. prošle godine. Osim toga na računu uz sve podatke o sestrinoj firmi netočan je OIB (pod tim OIB-om je drugo poduzeće, dakle teško da se radi o tipfeleru).

Puno hvala!
Na svaku obavjest o ovrsi čovjek se može žaliti,pa tako nek se u tom roku sestra žali. Neka napiše tom odvj.društvu u dopisu sve što ste tu naveli, pogotovo ovo o krivom oib-u i čisto sumnjam da se oni mogu naplatiti kad nemaju točne podatke. Nemaju potpisane papire da je roba izdana, krivi oib... A očito je i to odvj.društvo aljkavo ako je pokrenulo nekakav postupak,a da nisu ni provjerili da li su podaci firme koju bi utužili točni.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 00:05   #150
...ili je rijec o prijevari..sto je vjerojatnije


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 12:12   #151
Quote:
Nightshifter kaže: Pogledaj post
...ili je rijec o prijevari..sto je vjerojatnije


Sent from my iPad using Tapatalk
To sam i ja prvo pomislila. Zato postoji oib i podaci moraju biti ispravni da bi to prošlo.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 13:50   #152
Ako se ne varam žalba na ovrhu se podnosi ili sudu ili javnom bilježniku koji je donio rješenje o ovrsi.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 14:52   #153
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam žalba na ovrhu se podnosi ili sudu ili javnom bilježniku koji je donio rješenje o ovrsi.
I ja mislim. Samo ona je dobila obavjest od odvj.društva koji nije još pokrenuo ovrhu,pa bi bilo dobro javiti se prvo tom odvj.društvu koje je i poslalo dopis i njima pismeno poslati žalbu,pa vidjeti kaj dalje. Barem prvi korak tako,pa onda...
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 23:54   #154
Neka angazira odvjetnika da napise dopis i komunicira sa tim odvjetnicima.
__________________
models and bottles
Nightshifter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 10:32   #155
Puno vam hvala!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 19:21   #156
Da li netko zna... da li prodavač/ trgovac/ osoba koja prodaje svoju uslugu može retroaktivno izdati drugi (lažni) račun te napravit "storno" na račun koji vam je već dala i reć kako vam je dala taj novi račun i u gotovini vratila ostatak? :O Jel to rupa u zakonu? to se ne može dokazat? A tipa zaposlenici iz straha potvrde tu priču.. Naime zubarka mi je naplatila uslugu za tisuću kuna više nego što stoji u njezinom cjeniku i neda se. Mene još jedno pitanje zanima da li ja mimo nje u nekoj instituciji mogu dobiti njezin cjenik ( s obzirom da je to javna stvar) a ona mi ga može odbiti dat i reć kasnije kako ja nisam bila tamo? Bila ej već natjerala zaposlenike da smuljaju da sam tjedan dana ranije bila na pregledu (što nije istina).
__________________
Jedno je zajebancija a drugo je treće.... :D
sadsadsad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 20:00   #157
Da li račun koji si dobila odgovara onome što si uistinu i platila?
Ako je zubarica obveznik fiskalizacije, a pretpostavljam da je, onda račun možeš provjeriti on line .

Za cjenik
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 20:44   #158
Nema onaj jir i zki.. nego ona tri broja gora.. tipa 123/01/1 to znači da je fiskaliziran jel da? nema zaštitni kod.. tak da nemrem provjerit :/ Ona je oslobođena od PDV-a, d.o.o. -mali poduzetnik.. Ne odgovara, platila sam 1100.. ona je na kraju rekla kak to po cijeniku košta tipa 800 kn a ustvari košta 400 i to se može dokazat, rengenom.. i njezinim cjenikom
__________________
Jedno je zajebancija a drugo je treće.... :D
sadsadsad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 20:58   #159
Quote:
sadsadsad kaže: Pogledaj post
Nema onaj jir i zki.. nego ona tri broja gora.. tipa 123/01/1 to znači da je fiskaliziran jel da? nema zaštitni kod.. tak da nemrem provjerit :/ Ona je oslobođena od PDV-a, d.o.o. -mali poduzetnik.. Ne odgovara, platila sam 1100.. ona je na kraju rekla kak to po cijeniku košta tipa 800 kn a ustvari košta 400 i to se može dokazat, rengenom.. i njezinim cjenikom
Ako piše način plaćanja i ako je način plaćanja gotovina ili kartice, onda po zakonu mora imati JIR i ZKI. Ako nije tako, onda je napravila prekršaj i možeš ju prijaviti nadležnim tijelima.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 05:45   #160
Pozdrav!

Nadam se da sam na dobrom mjestu za svoje pitanje. Dakle, otvorio sam firmu koja će poslovati (za sad) isključivo van sustava PDV-a i neću raditi sa živom lovom tj. kešom jer nemam potrebe te samim time izbjegavam i fiskalizaciju. Mene interesira kako mora izgledati račun/predračun kojeg fakturiram za poslovnu transakciju. I da li ima razlike ako fakturiram fizičkim osobama ili firmama i ako da, kako predračuni tj. računi moraju izgledati?

Zahvaljujem unaprijed.
__________________
Oj Bumbareeee!!! :Slin:
Primitivac a ne biciklist.
Headbanger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.