Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 16:33   #3401
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Uzeo beskamatni kredit na nekoliko dana a slušaj on bi najradije vjerojatno da sve to ide preko tamo nekog prijelaznog konta pa se neće ne viditi na kraju u zbiru. Ali zakonski, on je uzeo pozajmicu, treba ići ugovor sa 3% kamate, ako ide ispod ide plaća u naravi i dakle mora vratih tih 5000 kn + kamata ili plaća u naravi.

A što kada dirketor uzima stalno pozajmicu,pa vraća?
Da li je dovoljno napraviti samo jedan ugovor i na njemu navesti da će se obračunati kamate na godišnjoj razini od 3%.

Naravno da to radi već godina i dug je poveliki.

Hvala
martina25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:59   #3402
Quote:
martina25 kaže: Pogledaj post
A što kada dirketor uzima stalno pozajmicu,pa vraća?
Da li je dovoljno napraviti samo jedan ugovor i na njemu navesti da će se obračunati kamate na godišnjoj razini od 3%.

Naravno da to radi već godina i dug je poveliki.

Hvala
Ja im ugovor napravim po datumu isplate i na iznos isplate. Na to kamatu 3 ili 4 posto i to je to. Neki kao vraćaju pa to bude još podnošljivo, a neki ne i ostavim. Ugovora imam obično puno, jer toliko bude isplata...mislim da je tako pravilnije nego sve u jedan ugovor i zbirno, radi obračuna kamata.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 10:44   #3403
Quote:
BILANCEDIN kaže: Pogledaj post
Ja im ugovor napravim po datumu isplate i na iznos isplate. Na to kamatu 3 ili 4 posto i to je to. Neki kao vraćaju pa to bude još podnošljivo, a neki ne i ostavim. Ugovora imam obično puno, jer toliko bude isplata...mislim da je tako pravilnije nego sve u jedan ugovor i zbirno, radi obračuna kamata.
Ja imam skro svaki drugi dan podizanje gotovine,pa bh na godišnjoj razini imala jako,jako puno ugovora.

A za kamate si izlistam konto pozajmice i onda računam kamate( na svaku promijenu- jako puno posla,al ok).

Mislim da bi poludjeli kada bih im davala ugovore za 3 puta tjedno.
martina25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 11:26   #3404
Quote:
martina25 kaže: Pogledaj post
Ja imam skro svaki drugi dan podizanje gotovine,pa bh na godišnjoj razini imala jako,jako puno ugovora.

A za kamate si izlistam konto pozajmice i onda računam kamate( na svaku promijenu- jako puno posla,al ok).

Mislim da bi poludjeli kada bih im davala ugovore za 3 puta tjedno.
Slažem se, ja za sitne iznose/kozmetika,duhan.../ stavim na potraživanje od zaposlenika i da što prije to vrate na žiro
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 12:20   #3405
kupljena je traktor kosilica nab.vrijednosti 18 000 kn i prikolica 1500 kn, amortizaciju za prikolicu mogu ili ne računati s obzirom da je vrijednost manja od 3500 kn? kako da ju proknjižim? Hvala
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 12:25   #3406
Ako procjenjuješ da će joj rok upotrebe biti duži, možeš slobodno knjižiti kao OS.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:46   #3407
Uvećanje dobiti

Pozdrav svima.
Zvali su me sa porezne uprave zbog nekih troškova ovrhe koji su trebali biti nepriznati. Dakle, trebala bih ispravit PD obrazac, 5000 kn tih nepriznatih troškova bi trebalo ići na uvećanje dobiti. Kako to proknjižiti? Obrazac sam ispravila, ali ako uvećam dobit na 8, pa dalje proknjižim porez, dobit nakon oporezivanja i dobit poslovne godine na 950, ostaje mi saldo na 8. Uglavno, štogod sam probala, negdje mi ostaje saldo? Pa eto, SOS
knjigovodstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 16:01   #3408
Quote:
knjigovodstvo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Zvali su me sa porezne uprave zbog nekih troškova ovrhe koji su trebali biti nepriznati. Dakle, trebala bih ispravit PD obrazac, 5000 kn tih nepriznatih troškova bi trebalo ići na uvećanje dobiti. Kako to proknjižiti? Obrazac sam ispravila, ali ako uvećam dobit na 8, pa dalje proknjižim porez, dobit nakon oporezivanja i dobit poslovne godine na 950, ostaje mi saldo na 8. Uglavno, štogod sam probala, negdje mi ostaje saldo? Pa eto, SOS
Koliko sam te shvatio tebi jedan od knjiženih troškova ide u povecanje osnovice poreza na dobit?! Dakle, bruto dobit ti ostaje ista, ne povecavaš ti nigdje bruto dobit nego povecavaš osnovicu za izračun poreza na dobit. Mijenjaš samo porez na dobit, recimo umjesto 8000 kn sad ti je 9000 kn i slijedom toga ti je neto dobit za 1000 kn manje. Dakle uvecavaš porez na dobit a smanjuješ neto dobit za isti iznos.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 19:56   #3409
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Koliko sam te shvatio tebi jedan od knjiženih troškova ide u povecanje osnovice poreza na dobit?! Dakle, bruto dobit ti ostaje ista, ne povecavaš ti nigdje bruto dobit nego povecavaš osnovicu za izračun poreza na dobit. Mijenjaš samo porez na dobit, recimo umjesto 8000 kn sad ti je 9000 kn i slijedom toga ti je neto dobit za 1000 kn manje. Dakle uvecavaš porez na dobit a smanjuješ neto dobit za isti iznos.
Ajme, hvala ti! Ja pol dana u dubiozi, totalna blokada
knjigovodstvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 08:36   #3410
Bok svima, jedno pitanjce u vezi knjiženja računa: računi su iz 7 i 8 mjeseca a firma se registrirala u sustavu PDv-a sa 07.09.2016.g.
Dali računi se mogu priznati u cijelosti, ili ne? Dali se knjiži sa trošak bez pdv-a???
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 12:51   #3411
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Bok svima, jedno pitanjce u vezi knjiženja računa: računi su iz 7 i 8 mjeseca a firma se registrirala u sustavu PDv-a sa 07.09.2016.g.
Dali računi se mogu priznati u cijelosti, ili ne? Dali se knjiži sa trošak bez pdv-a???
Račune prije ulaska u sustav PDV-a knjižiš u cijelosti na trošak, znači i iznos PDVa ti je trošak, nema priznavanja pretporeza.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 14:22   #3412
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Račune prije ulaska u sustav PDV-a knjižiš u cijelosti na trošak, znači i iznos PDVa ti je trošak, nema priznavanja pretporeza.
Hvalaaaaa!!!!
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 19:49   #3413
imam jednu situaciju koju ne znam proknjižiti. nikad nismo imali uplate u stranoj valuti, do sad. plaćen nam je jedan račun u eurima, a banka je uredno naplatila tu transakciju za koju nam je ispostavila račun. dakle, račun od banke knjižim kao financijski trošak, ali ne znam kako proknjižiti taj izvod, tj. kako zatvoriti račun?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 20:50   #3414
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
imam jednu situaciju koju ne znam proknjižiti. nikad nismo imali uplate u stranoj valuti, do sad. plaćen nam je jedan račun u eurima, a banka je uredno naplatila tu transakciju za koju nam je ispostavila račun. dakle, račun od banke knjižim kao financijski trošak, ali ne znam kako proknjižiti taj izvod, tj. kako zatvoriti račun?
Otvori si novi konto deviznog žiro računa na 1-ici i knjižiš taj devizni izvod isto kao i kunski:

konto deviznog računa:
D iznos uplate kupca
P proviziju banke

konto kupca:
P iznos uplate kupca

konto dobavljača-banke (ako je bančin račun knjižen kao URA) ili direktno na konto financijskog troška (ako bančin račun nije knjižen kao URA):
D proviziju banke

Ali moraš svakako poseban konto imati za devizni žiro. Kad budete lovu prebacivali na kunski, ide se preko prijelaznog računa i tu bude neki gubitak na tečaju vjerojatno.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 11:31   #3415
Bok svima!
Evo moje pitanje: poduzeće u Hr će kupiti Jahtu ( i to velika i luksuzna jahta ) iz ITA putem ugovora o kupoprodaji.
Ta jahta ćemo je proknjižiti kao osnovno sredstvo za obavljanje djelatnosti turizma i sl. Kolika je godišnja stopa amortizacije ? I na koji konto biste je vi stavili kao osnovno sredstvo??? Da li se plaća koji poseban porez??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 12:17   #3416
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Evo moje pitanje: poduzeće u Hr će kupiti Jahtu ( i to velika i luksuzna jahta ) iz ITA putem ugovora o kupoprodaji.
Ta jahta ćemo je proknjižiti kao osnovno sredstvo za obavljanje djelatnosti turizma i sl. Kolika je godišnja stopa amortizacije ? I na koji konto biste je vi stavili kao osnovno sredstvo??? Da li se plaća koji poseban porez??
Prema mom iskustvu na jahte stavljamo 10% amortizacijsku stopu, jer iznosi su veliki, i bolje je rastegnuti trošak na više godina, da se ne dovedete u situaciju da radi toga odete u gubitak,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 12:52   #3417
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Prema mom iskustvu na jahte stavljamo 10% amortizacijsku stopu, jer iznosi su veliki, i bolje je rastegnuti trošak na više godina, da se ne dovedete u situaciju da radi toga odete u gubitak,
I onda to je to? To se tretira kao osnovno sredstvo, i ne plaća se nikakav porez??
pamić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:52   #3418
Quote:
pamić kaže: Pogledaj post
I onda to je to? To se tretira kao osnovno sredstvo, i ne plaća se nikakav porez??
Ako sredstvo služi za obavljanje djelatnosti, tada je i pretporez i amortizacija u cijelosti priznata, jer je to djelatnost obveznika.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:53   #3419
Pazi da godišnje ostvariš 7% prihoda od nabavne vrijednosti plovila inače ti je trošak nepriznat.

Zadnje uređivanje ChaosInMotion : 29.09.2016. at 15:35.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 18:28   #3420
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Pazi da godišnje ostvariš 7% prihoda od nabavne vrijednosti plovila inače ti je trošak nepriznat.
Da, točno, kako je spomenuo turizam pretpostavila sam da se radi o glavnoj djelatnosti firme, pa samim time 7% prihoda bi se trebalo podrazumijevati, no dobro da si napomenuo,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.