Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2007., 10:20   #21
Mani je dijagnosticiran prije nekoliko godina, dobila sam Rudakol tablete 3x1 ali nisu mi pomogle. Stvar se smirila tek kad sam promjenila način prehrane tj. jela sam 5 puta na dan večinom voće i povrće, cjelovite žitarice, integralnu rižu i peciva, bijelo meso, ribu, pila sam samo vodu i biljne čajeve, jogurte,... ukratko, zdravo sam se hranila i sve je došlo na svoje mjesto.
nina7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 02:26   #22
Ja sam takodjer sa 18 poceo osjecati takve probleme,
vjerujem da je razlog psihicki stres, barem u mom slucaju je bilo tako
trebalo mi je dosta dugo da shvatim sto me muci u zivotu i kad sam to shvatio stanje se pocelo poboljsavati
sada sam se rijesio tog tereta, konkretno tezak fakultet, losa komunikacija i pritisak od strane roditelja da ne nabrajam dalje,
sredio sam zivot i sad sam u nekoj fazi
budjenja iz depresije i povratka u normalan zivot

naravno,po samoj prirodi tog sindroma, osnovna prevencija je dijetalna prehrana i izbjegavanje premasne i zacinjene hrane
takodjer, puno pomaze 1 bioaktiv lgg i 1-2 banane na dan

sto se tice kruljenja, koje mi se dogadjalo u stresnim situacijama, meni bi pomogao mali obrok koji zaposli crijeva no opet znam da nije sve tako jednostavno...

ciao
 
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 12:48   #23
Definitivno je riječ o stresu. Ja imam 35g. i sad su mi otkrili kronični gastritis i refluksni ezofagitis (popustio sfinkter prema jednjaku, pa je i on nastradao od želučane kiseline). Imala sam grdi napadaj i dva tjedna bila na bolovanju uz opaku depru. Na silu sam se digla iz kreveta, pomogla si izbacivši u potpunosti kavu i mlijeko, slatkiše. Pijem čaj od kamilice i još jednu mješavinu sljeza i gospine trave. Pomognem si i Persenom, B-kompleksom... ako mi prorade crijeva (svako jutro trčim na WC posljednja tri tjedna) uzmem jedan Helex (tableta za smirenje). Svaki dan si popijem jedan bioaktiv ili sličan jogurt, a trošim i puding od soje ili mlijeko od soje. Jedem kuhano i nezačinjeno + maslinovo ulje.
I mogu reći da mi ide na bolje. Mali pomak u želucu i crijevima, odmah više snage i bolja volja... a to opet pridonosi zdravlju.
Ovo s crijevima je bilo nepodnošljivo. Uvijek sam imala trčkavicu prije nekog napetog događaja, ali nikad ovako!

Stalno nešto žvačkajte, nemojte imati prazan želudac - metabolizam treba biti ujednačeno aktivan cijeli dan. Čula sam da Rudakol čini čuda. Nemojte se sramiti i uzeti neku tabletu za smirenje u kriznom razdoblju... štaka za najkritičniji trenutak. I koristite mješavine čajeva za smirenje... kombinirajte s Valerijanom.

A stvari se onda srede i same od sebe.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 13:06   #24
Quote:
unwritten kaže: Pogledaj post
imam 18.godina,u 9.mjesecu mi je dijagnosticiran sindrom iritabilnog crijeva...
smetnje su grozne...sto god pojedem,imam pojacane vjetrove koje ako ne ispustim dolazi do krcenja crijeva koje mogu trajati i par sekunda..to se cuje kao da prdim...moze mi zasmetati bilo sto sto pojedem,ili cega se napijem...
mozete mislit koju mi to psihicku napetost stvara kad nas u razredu sjedi 30 a ja svaki dan cekam koliko cu se osramotiti...doktori su mi dali neke tablete koje bas i nepomazu i rekli da se smirim,da je to sve od napetosti...al to bas i nije lako...zbog toga izbjegavam i vecere s prijateljima,ili pak druzenja bez glazbe(jer onda se sve cuje)...cesto sam glumila bolesti samo da ostanem kuci,da ne idem u skolu...
zanima me ako neko moze podijeliti svoja iskustva samnom, ako netko ima ovaj sindrom da mi kaze kako se nosi sa time,sto jede,sto nejede,pomaze li ista...hvala svima



ja imam isto što i ti i to već 4 godine. mislim da mi je došlo od stresa na faxu. problem je što sam stalno kod doktora, a nitko mi to nije dijagnosticirao. bila sam na svim mogućim pretragama, osim gastrosklopije jer to... jednostavno ne mogu. tako mi je drago da sam konačno našla nekoga tko to ima. mislila sam da sam jedina.

uglavnom kod mene ti se sve pogoršalo na 4. godini, pa čak nisam mogla ići na predavanja. morala sam smišljat svakakve stvari zašto ne olazim, jer mi doktorica nije htjela / mogla dati ispričnice jer to nije nešto što odležiš, pa si opet ko nov. ne znam kako sam uspjela, sve to izdržat.

kod mene ti je bilo tako da sam jedno godinu dana stalno imala grčeve u crijevima i prdila ko luda. onda je to nekak prošlo jer nisam jela ni najmanje količine začina, gaziranog i sl. istovremeno sam zbog grčeva stalno imala proljev. cca 20 puta dnevno uz užasne bolove čim bih nešto stavila u usta. zbog toga se nisam mogla mrdnuti iz kuće. al hvala bogu uz mene je bio dečko (sada muž) koji mi je bio ogromna podrška. i nakon svega počela sam doslovno izbjegavati hranu. živjela sam samo od slanih štapića i čaja od šipka. i tako sam smršavila cca 15 kg, al mi je sa stanje manje više ok. jedem skroz manje - svakih dva sata, ali jebeno malo. nemam više nikakvih smetnji, osim kad pojedem zabranjenje stvari (a to je skoro svo povrće, sve voće, svi začini, sva gazirana pića, mlijeko i mliječni proizvodi). tada "iserem" dušu.

zbog svega toga nisam mogla se nigdje zaposliti i hrpu sam izlazaka i putovanja propustila. al bar je sad sve ok.
nadam se da ti je to bar sitno pomoglo da bar znaš da nisi jedina u ovom sranju.
__________________
Don`t spend time with someone who doesn`t care spending it with you.
k-a-t-y is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 14:10   #25
Jeste probali probiotike? Probajte ProLife jer vam je crijevna flora sigurno u komi.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 20:57   #26
Quote:
Beboje kaže: Pogledaj post
Jeste probali probiotike? Probajte ProLife jer vam je crijevna flora sigurno u komi.
da probali, ali tako neki sitni (komercijalni) lijek ništa ne pomaže
__________________
Don`t spend time with someone who doesn`t care spending it with you.
k-a-t-y is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 01:11   #27
Quote:
unwritten kaže: Pogledaj post
jedem laganiju hranu,mlijeko(primjetila sam da mi uzasno smeta) sam izbacila presla na jogurt..
Izbaci mlijeko i sve mlijecne proizvode ukljucujuci jogurt, sladoled itd. na tri-cetiri tjedna pa onda vidi. Ali to znaci: izbaci sve i nemoj varat.

Ne kazem da je to slucaj kod tebe, ali ne znas dok ne provjeris. Ja sam imao iste takve probleme na prvoj godini faksa, navecer bih pojeo cokolino, ujutro kad sam dosao na faks strasno mi je kruljilo u zelucu, toliko da sam u dvoranama sjedio sav zgrcen samo da se sto slabije cuje. Ponekad mi je malo pomoglo (ublazilo kruljenje, ali i dalje kruljilo) kad bih ujutro pojeo nesto, barem neki klipic. Jednostavno sam izbacio mlijeko (s njim i cokolino) i situacija se popravila. To je bilo prije nekih pet-sest godina. Pred godinu dana sam poceo konzumirati jogurte, nekad ih mijesao s zitnim pahuljicama i - problemi (doduse nesto drugaciji) su se opet javili - ne odmah, ali kroz kratko vrijeme. Ostavio se jogurta i situacija se opet stabilizirala. I sad jedino sto konzumiram je povremeno sir u sendvicu.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 12:40   #28
...ja sam imala h.pylori i kojih 3 mjeseca sam jela samo dvopek i rizu,ali fakat samo to...i onda je to proslo,ja izgubila kojih 6 kila....

...i onda sam imala problema s crijevima,ne znam ni sama kakvih,htjeli su me na gastroskopiju i kolonoskopiju i uspjela sam izbjeci to...kad god sam pod jakim stresom me boli trbuh, kruli mi, svira u crijevima uzas....
...uglavnom,trudim se ne zivcirati se puno..izbacila sam pooootpuno mlijeko i bijeli kruh,i tegobe su mi se smanjile....ali meni paše jogurt, svaki dan jedan...ne jedem masno....ne jedem hrenovke,paštete i ostala smeca...i svaki dan bananu,dvije...to mi pomaze...
__________________
Avanture i poutovanja - blog
gljivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 10:28   #29
Bok svima!!
Evo, da se i ja opet malo uključim!! Ja sam otisao na gastroskopiju i preporucam svima, nije to tak strasno kak se prica!!Par minuta traje, al je najdetaljnija pretraga!! Ustanovljeno mi je da imam lagani kronični gastritis koji je najvjerojatnije uzrokovan stresom i sl.
Sad pije Nexium tablete, iskreno ne vidim nekog pomaka al ok, valjda ce se sredit s vremenom..Malo me iznenadilo to da imam gastritis, al nije ni to tak strasno! Dakle, koliko se meni cini, moj problem je u crijevima a ne u zeludcu. Krulji mi po crijevima i tam negdje prema debelom crijevu a ne u zeludcu..al to nikak doktorima objasnit!!
Meni su pomogle Karbofin kapsule, izregulirale stolicu al to je bilo privremeno i cim sam prestao to piti opet isto..
Izbacio sam puno toga sto mi je smetalo (mlijeko, jaja, grah, jedno vrijeme nisam ni meso konzumirao itd.) al meni kad krene kruljenje, nema stajanja..i to traje par dana i opet sve 5!! I to se tako periodicno ponavlja, tjedan dana super i onda opet pocne!
Vise neznam kaj nek probam da pomogne jer je to neugodno kad ti krulju po crijevima, ko glasno pretakanje..
A valjda ce se nekaj srediti i prestati..prije nikad nisam imao problema s prehranom, i da sam pokvareno pojeo bilo je sve ok!!

Pozdrav svima s istim tegobama!! Ma i onima koji ih nemaju!! )

Lp
žac013
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 11:09   #30
Ja to imam ali ne sa ovim simptomima kao ti. Imam ostre bolove u donjem dijelu trbuha koji "izgldaju" kao da si pun vjetrova ili kojecega al nis neide van Ugl. za sve vas koji se tu glupirate i smijete, nije uopce smjesno, vec jako bolno. Svatko ima drugacije simptome i svatko reagira drugacije na drugaciju hranu, dakle, nema smisla izbacivati mlijecne proizvode vec pratiti prehranu i izbaciti tj. smanjiti one proizvode nakon kojih se lose osjecas. Npr. ja nebi smjela jesti brokulu jer dobivam od nje stravicne grceve i moram leci koliko me boli, a s obzirom da broki obozavam, jedem ju kad znam da necu ici ikud van i da ce mi kauc biti blizu.
Pomaze ti DEFINITIVNO caj od metvice (mente), jer smiruje probavu i zeludac. A isto, sto stresnije razdoblje prozivljavas, to su cesci grcevi. Pij puno vode.

ak znas inglis odi tu pa citaj
http://digestive.niddk.nih.gov/ddiseases/pubs/ibs/
http://www.ibsgroup.org/
http://familydoctor.org/112.xml
itd... guglaj
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 12:05   #31
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Svatko ima drugacije simptome i svatko reagira drugacije na drugaciju hranu, dakle, nema smisla izbacivati mlijecne proizvode vec pratiti prehranu i izbaciti tj. smanjiti one proizvode nakon kojih se lose osjecas.
Puno ljudi kojima mlijeko smeta ne kuze da im mlijeko smeta kad manje-vise stalno imaju neke probleme ili problemcice - takvi ljudi mogu otkrit jel im je uzrok bas mlijeko samo ako se ostave mlijeka na dva-tri tjedna, dok im se situacija u zelucu i crijevima malo stabilizira. Dakle, itekako ima smisla izbacivati mlijecne proizvode. Osim toga, pasterizirano mlijeko je smece, a ne hrana. Dakle, jos jedan razlog.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 13:08   #32
Meni je čudno što, od prije mjesec dana kad sam završila na hitnoj zbog mučnine i slabosti - dijagnosticiran kronični gastritis, refluksni ezofagitis i majušni žučni kamenci, svako jutro se budim oko 6h i onda krene pobuna u crijevima. Moram odjuriti na WC, isprazniti se i mirna cijeli dan.
Al svako jutro ista priča što mi se prije ovog napada nikada nije događalo. Crijeva bi mi se aktivirala tek na poslu, nakon bijele kave.
Od napadaja ne pijem ni kavu ni mlijeko. Cuclam sojino, jedem sve kuhano.
U jutro crijeva, navečer pika želudac.

Danas sam si kupila ProLife probiotik da probam izregulirati ta nervozna crijeva. Probajte i vi, pa da vidimo.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 14:20   #33
Mlijeko samo po sebi nije zdravo tj. nije pametno konzumirati, u to sam siguran!! Nekima smeta, nekima ne..poznajem puno ljudi kojima smeta pa i ja sam taj! Naveo sam to kaj sam izbacio jer mi to smeta a ne zato da to nije dobro!
I ja sam probao ProLife, Karbofin, sad trenutno Prirodni Papaja Enzim (preporucam, nije na odmet!!), Nexium (radi gastritisa) i meni nije rijesilo problem..jednostavno kad pocne, traje dok ne prestane samo i to se periodicno ponavlja!
Dakle, nije to svaki dan!! Nekad mi zna biti ok, i da hocu da mi krulji nebi! To su mozda krivi kakvi zli duhovi, ko ce ga znati?! heheh..

Lp
zac013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 16:08   #34
Iritablini kolon

Mojoj mlađoj sestri dijagnosticiran je iritabilni kolon. Zanima me da li me tko može uputiti na neku dobru knjigu ili možda web stranicu. Prosurfao sam više manje sve hr stranice i sve govore isto. Stres, prehrambene navike... Bilo bi super ako bi mi itko tko možda nažalost ima isti problem mogao dati neke savjete. Unaprijed hvala....
azzie83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 13:24   #35
možete probati na www.hucuk.hr
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 13:57   #36
Quote:
marta 76 kaže: Pogledaj post
možete probati na www.hucuk.hr
pa chronova bolest i ibs nemaju veze jedno s drugim.

bolest je inače uzrokovana stresom, lošom prehranom i tako. ako su simptomi lagani onda se preporuča lagana dijeta, tjelovježba, meditacija. a ako su jaki i perzistiraju onda se daju neki lijekovi.

najčešče se očituje dijarejom i konstipacijom koje se međusobno izmijenjuju.

više se može pročitati u ovim člancima: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1066/
http://www.medicina.hr/clanci/sindro...og_crijeva.htm

Inače nije opasna, ali je neizlječiva i neugodna.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 16:10   #37
Ja mislim da ja to imam. Ono, nije da imam strašne probleme, ali ih imam počesto i neugodni su.
Ali, molim vas, kako se to dijagnosticira??
Koje sve pretrage treba napraviti? Valjda prvo one osnovne, ne valjda neka kolonoskopija?


E da, azzie, koje je simptome seka imala?
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 16:20   #38
Quote:
Michaela kaže: Pogledaj post
pa chronova bolest i ibs nemaju veze jedno s drugim.

bolest je inače uzrokovana stresom, lošom prehranom i tako. ako su simptomi lagani onda se preporuča lagana dijeta, tjelovježba, meditacija. a ako su jaki i perzistiraju onda se daju neki lijekovi.

najčešče se očituje dijarejom i konstipacijom koje se međusobno izmijenjuju.

više se može pročitati u ovim člancima: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1066/
http://www.medicina.hr/clanci/sindro...og_crijeva.htm

Inače nije opasna, ali je neizlječiva i neugodna.

Imaju neke vrlo slične simptome i često ih mješaju.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 16:21   #39
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ja to imam. Ono, nije da imam strašne probleme, ali ih imam počesto i neugodni su.
Ali, molim vas, kako se to dijagnosticira??
Koje sve pretrage treba napraviti? Valjda prvo one osnovne, ne valjda neka kolonoskopija?


E da, azzie, koje je simptome seka imala?

Na žalost jedini način da budeš sigurna je pregled crijeva. Možda samo rektoskopija, u najgorem slučaju kolonoskopija.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 16:49   #40
Quote:
Cordelia kaže: Pogledaj post
Na žalost jedini način da budeš sigurna je pregled crijeva. Možda samo rektoskopija, u najgorem slučaju kolonoskopija.
ako je osoba mlađa od 35-40 godina na temelju simptoma (ukoliko nema krvarenja). A kolonoskopija i rektoskopija tek kad su simptomi izraženi.
Ima prijateljica taj IBS pa su joj ga dijagnosticirali na temelju simptoma.
Crijeva joj ne vole "južinu". Dr. joj je dala antidepresiv neki najslabiji i to pomoglo. Barem što se boli tiće.
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.