Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2009., 21:18   #1281
Quote:
luna2121 kaže: Pogledaj post
Ono sto mene zanima da li ja sad u rujnu 2009, nakon što istekne 3 godine otkako radim kod istog poslodavca, imam pravo na ugovor na neodređeno?

Samo da dopunim još, jer je malo drukčija situacija od one koju ima mayday - naime, ovdje bi se moglo smatrati da je sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme, kad protekne 3 godine, zbog ove odredbe (znači, bez obzira ako što vam poslodavac ne nudi ugovor na neodređeno vrijeme):

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Kod mayday ne, jer ona radi tek 12 mjeseci na ugovor na određeno.

Dakle, ta odredba vas štiti i ako vam poslodavac uopće ne ponudi ugovor na neodređeno (obzirom se radi o presumpciji), jer praktički on tu obvezu nema, ali vi možete u sudskom postupku tražiti utvrđenje da je sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 09:13   #1282
Hvala svima na odgovorima,
no zanima me još jedno da li poslodavac može ne isplatiti zadnju plaću ako mu je radnik dužan novce, ili mu mora ostaviti nešto od te plaće, ja iako bi otišao imam namjeru vratiti dugovanje u potpunosti stvar je samo štogubim velike novce kad ne radim a u drugim firmama se radi normalno koje se bave tim poslom
Šima subocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 10:35   #1283
Samo ako radnik na to pristane jer inače prijeboj nije dozvoljen:

Zakon o radu

Zabrana prijeboja

Članak 87. (94.)

(1) Poslodavac ne smije bez suglasnosti radnika svoje potraživanje prema radniku naplatiti uskratom isplate plaće ili nekoga njezinoga dijela, odnosno uskratom isplate naknade plaće ili dijela naknade plaće.
(2) Radnik ne može suglasnost iz stavka 1. ovoga članka dati prije nastanka potraživanja.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 10:39   #1284
jednokratna isplata naknade na burzi

Poštovanje!
Najavljen mi je otkaz kao tehnološkom višku. Bio sam u stalnom radnom odnosu.
Manje više sam upućen u proceduru, ono što mi je nejasno je sljedeće.
Do lani sam pored redovnog radnog odnosa imao otvoren i obrt kao dopunsku djelatnost, koji je već gotovo godinu dana u stanju mirovanja.
Znam da postiji mogućnost i jedokratne isplate naknade prilikom samozapošljavanja, a kako mi je to najizglednija opcija u ovom trenutku ( nisam bas od onih koji ce čučati na burzi samo radi naknade ), zanima me kako se tretira ponova aktivacija obrta. Ili jednokratna isplata vrijedi samo kod otvaranja posve novog obrta? Ili samo prvog?
Ako je netko upućen, bio bih zahvalan na odgovoru.
__________________
...ako ikada dospijem tamo gdje prestaje strah, biti ću spreman da zaboravim....
dražen34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 12:27   #1285
Radna knjižica-bilješke

Imam jedan problem,na koji mi čak ni zavod za zapošljavanje ne zna odgovorit.U trgovini u kojoj sam radio pojavio se manjak za koji nisam kriv i ne osjećam se odgovornim.Ja i kolega smo potpisali sporazumni otkaz.Nakon tjedan dana kad sam došao po svoje dokumente sam vidio da mi je u knjižici pod bilješke naveo manjak i opisao ga da izgleda kao da sam kriv i time mi otežao nova zaposlenja.U pravilniku o radnoj knjižici sam pročitao da to spada pod najteže prekršaje poslodavca i da je kažnjivo od 30000 do 60000 kuna.kome bi se mogao obratiti...?
Rufinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 12:05   #1286
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a moguće je da zadnji dan dođe i kaže
evo knjižica,hvala
kakav zadnji dan...on je već odavno prošao...zanči mogu mi produžiti ugovor s npr. datumom 26.8. i pisati da je od 8.8.
Zar to prolazi na zdr. i mirovniskom
McGee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 12:16   #1287
samo kažem

ma njima je bitno da ako si prijavljen bude plaćeno,nitko ne pita papire
ako plate doprinose ovi uzimaju da radiš
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 12:50   #1288
Quote:
McGee kaže: Pogledaj post
kakav zadnji dan...on je već odavno prošao...zanči mogu mi produžiti ugovor s npr. datumom 26.8. i pisati da je od 8.8.
Zar to prolazi na zdr. i mirovniskom

Naravno da ti na ugovor mogu napisat datum unatrag, bitno je da nema prekida izmedju datuma kad ti je prošli istekao i kad novi počinje.

A ak je to opet ugovor na određeno i nema prekida, na mirovinsko i zdr. te ne trebaju ni prijavljivat, to sam nastavlja teć dalje, poslodavac sam nastavlja uplaćivat doprinose.

Naime, ja to isto nisam znala pa su mi to razjasnile sve koke sa šaltera na mirovinskom.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 23:21   #1289
Inspekciji rada!

Zakon o radu

Vraćanje isprava i izdavanje potvrde o zaposlenju

Članak 122. (129.)
(1) Poslodavac je dužan u roku od osam dana od dana prestanka radnog odnosa radniku vratiti sve njegove isprave i primjerak odjave s obveznoga mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te mu na njegov zahtjev izdati potvrdu o vrsti poslova koje je obavljao i trajanju radnog odnosa.
(2) Osim podataka iz stavka 1. ovoga članka u potvrdi se ne smije ništa naznačiti što bi radniku otežalo sklapanje novog ugovora o radu.

...

Najteži prekršaji poslodavca

Članak 228.b (248)
(1) Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

44. ako nakon prestanka radnog odnosa radniku ne vrati sve njegove isprave i primjerak odjave s obveznoga mirovinskog i zdravstvenog osiguranja ili mu ne izda potvrdu o vrsti poslova i trajanju radnog odnosa ili ako u toj potvrdi, osim podataka o vrsti poslova i trajanju radnog odnosa, naznači nešto što bi radniku otežalo sklapanje novog ugovora o radu (članak 122. (129.)),
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 08:36   #1290
Quote:
Rufinjo kaže: Pogledaj post
Imam jedan problem,na koji mi čak ni zavod za zapošljavanje ne zna odgovorit.U trgovini u kojoj sam radio pojavio se manjak za koji nisam kriv i ne osjećam se odgovornim.Ja i kolega smo potpisali sporazumni otkaz.Nakon tjedan dana kad sam došao po svoje dokumente sam vidio da mi je u knjižici pod bilješke naveo manjak i opisao ga da izgleda kao da sam kriv i time mi otežao nova zaposlenja.U pravilniku o radnoj knjižici sam pročitao da to spada pod najteže prekršaje poslodavca i da je kažnjivo od 30000 do 60000 kuna.kome bi se mogao obratiti...?
Pravilnikom o radnoj knjižici točno je propisano koji se podaci smiju unositi u radnu knjižicu.

Članak 19.

(1) Na stranicama 34. do 36. u rubriku "Bilješke" upisuju se podaci značajni za ostvarivanje određenih prava koji se ne mogu upisati u niti jednu rubriku u radnoj knjižici.

(2) U ovu rubriku upisuje se i promjena prezimena ili imena.

Osim podataka propisanim zakonom, poslodavac ne smije u radnu knjižicu upisivati nikakve druge podatke ili vlastite primjedbe o radu i ponašanju radnika.

Obrati se Državnom inspektoratu. Na stranici se nalazi online prijava, popuni i pošalji.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 12:17   #1291
da se nadovežem...

08.08. sam dobila usmeni a 14.08. pismeni otkaz, nije mi vraćeno ništa od mojih dokumenata, a bivši šef mi se ne želi javiti kad ga zovem. Zvala sam inspektorat i kažu da je 8 dana rok da mi vrate, a ako ne vrate ni tada, šta onda?
I još nešto, dobila sam izvanredni otkaz zbog navode manipulacije blagajnom (nisam otkucala račun i ukrala sam 19,99 kn), da li mi smije napisati to u radnu knjižicu iako je to neutvrđeno te idem osporavati taj otkaz preko nadležnih ustanova?!
ivana21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 22:07   #1292
Korištenje službenog vozila-prijevara??

Problem je nastao kad su mi zbog kriznog poreza smanjili 4% umjesto 2% plaću, a moja plaća iznosi 5650,00 kn. Naime na plaću imam nekakvu obustavu koja iznosi 700 kn ali mi je za toliko i uvećana plaća dakle vodi se da imam 6350, kada sam pitala što je to rečeno mi je da je to naknada za korištenje službenog vozila, a vozilo se koristi isključivo u SLUŽBENE SVRHE i nitko ga ne koristi privatno!!! Sad meni nije jasno zbog čega se meni to zaračunava, rekli su mi u firmi da je to tako prema zakonu???? Ma kakav je to zakon? Da li je moguće da su mi nekakav kredit uvalili ili neki drugi autose vodi na mene?
klamerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 19:15   #1293
radim u drzavnoj firmi 4 mjeseca,od toga su tri mjeseca bila na odredjeno,1.8 sam potpisao ugovor na neodredjeno,kod bivseg poslodavca nisam koristio godisnji za 2008(nebitno),niti za 2009,govore mi da pravo na godisnji imam tek nako provedenih 6 mjeseci u firmi(drzavna je).U zakonu o radu pise((1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnoga rada.)
da imam pravo na godisnji od bivseg poslodavca ,ako mi prekid radnog odnosa izmedju bivse i sadasnje firme nije duzi od 8 dana,tko je u pravu,ja ili oni?
zimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 11:57   #1294
Kad firma ode u stečaj, sva pomoć dobrodosla

Lijepi pozdrav svima!

Molila bih sve dobre ljude na pomoci i informaciji vezano za moj slucaj. Naime, do 4 mjeseca ove godine radila sam u jednoj slovenskoj firmi koja mi jos uvijek nije isplatila placu i novce koje mi duguju, isplatili su mi samo 1.000,00 kn od 8.000,00 kn koje mi duguju i to preko sindikata jer sam se uclanila u njega u sindikat radnika u Rijeci.
Dogovor je bio taj da mi svakog u mjsecu od 31.07. 2009 koji su i oni sami potpisali znaci to je bio dogovor sa mnom i sindikatom, da mi na pet rata isplate iznos koji mi duguju, naravno to nisu ispostovali sindikat suti i ne reagira, ja sam njih jos prije nego su mi zatvorili trgovinu tuzila inspekciji rada gdje je inspekcija poduzela neke mjere no i sami znate kako kod nas na zalost sve to sporo ide. Mene su oni toliko ostetili da se ja sa svojim dugovima vise ne mogu vratiti nikako u normalu, tocno koliko mi duguju toliko sam u minusima jer sam podstanar i nemam neke velike prihode, inace sam trgovac po struci i ova firma ima trgovine sa robom. Jucer sam doznala od kolegice kojoj su ducan zatvorili u Splitu da je vlasnik u stecaju, i da je zatvorio sve ducane u Hrvatskoj pa bih ja zamolila sve one koji se razumiju u zakone ako mi mogu pomoci sa savjetom sto bih jos mogla napraviti da dodjem do svoje posteno zaradjene plaće, i koliko mi je sad problem sto je vlasnik u stecaju, mi smo ga preko sindikata htjeli dati u stecaj ali eto ocito je toliko bilo gadno da ga ja sam proglasio, znaci li to da me sad nece uopce isplatiti??
Mancy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:48   #1295
Primjer ugovora o plaćanju školarine

Dobar dan.

Ima li netko primjer ugovora o plaćanju školarine između zaposlenika i tvrtke. Upisujem poslijediplomski studij i moram potpisat ugovor s tvrtkom. Ugovor moram sam sastavit i u interesu mi je da je što bolji i precizniji.

Zahvaljujem.
logoteam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 23:17   #1296
Quote:
zimbo kaže: Pogledaj post
radim u drzavnoj firmi 4 mjeseca,od toga su tri mjeseca bila na odredjeno,1.8 sam potpisao ugovor na neodredjeno,kod bivseg poslodavca nisam koristio godisnji za 2008(nebitno),niti za 2009,govore mi da pravo na godisnji imam tek nako provedenih 6 mjeseci u firmi(drzavna je).U zakonu o radu pise((1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnoga rada.)
da imam pravo na godisnji od bivseg poslodavca ,ako mi prekid radnog odnosa izmedju bivse i sadasnje firme nije duzi od 8 dana,tko je u pravu,ja ili oni?
Ako je tako kako ste napisali, da imate prekid kraći od 8 dana, onda imate pravo na g.o. Jel vam bivši poslodavac izdao potvrdu o korištenju g.o.?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 23:25   #1297
Quote:
Mancy kaže: Pogledaj post
koliko mi je sad problem sto je vlasnik u stecaju, mi smo ga preko sindikata htjeli dati u stecaj ali eto ocito je toliko bilo gadno da ga ja sam proglasio, znaci li to da me sad nece uopce isplatiti??
Ne mora biti jer u stečaju postoje isplatni redovi prema kojem se namiruju vjerovnici, a najprije se namiruju radnici - naime, tražbine radnika ulaze u prvi viši isplatni red. Naravno, ako ima uopće ikakve imovine koja čini stečajnu masu.

Potrebno je da svoju tražbinu prijavite stečajnom upravitelju.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 14:16   #1298
Obrt i stalni radni odnos

Kao prvo, ispričavam se, ne znam jel ide ovamo ili na gospodarstvo ili čak možda na posao i karijera pa se nadam da će moderatori premjestiti ako pitanju nije ovdje mjesto, da ne otvaram milijun istih topica po forumu. Sigurna sam da bi to naišlo na odobravanje.

Dakle, radim, stalno sam zaposlena. Namjeravam otvoriti obrt, nešto drugo od ovoga što radim za stalno, ali moju struku (magistar po novome, po starom dobar stari faks) jer je inače teško zaposliti se u struci, a žao mi silnih godina i budnih noći pred ispite.
Jel mogu otvoriti obrt iako radim za stalno?
I jel si ikako mogu isplaćivati neku vrstu honorara? Autorski honorar? Pretpostavljam da plaću ne smijem.
Ili je to nemoguće? tj. nemoguće je raditi za stalno i imati obrt i raditi povremeno u njemu?
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 18:07   #1299
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Ne mora biti jer u stečaju postoje isplatni redovi prema kojem se namiruju vjerovnici, a najprije se namiruju radnici - naime, tražbine radnika ulaze u prvi viši isplatni red. Naravno, ako ima uopće ikakve imovine koja čini stečajnu masu.

Potrebno je da svoju tražbinu prijavite stečajnom upravitelju.
Suey hvala puno na odgovoru probati cu malo istraziti sto se tice toga Ja sam toliko ocajna sto su mi to napravili jer jos prije nego su isli u stecaj nisu isplacivali place na vrijeme tek sad u sedmom mjesecu je navodno vlasnik proglasio stecaj, ja sam ih prije toga prijavila cak i drzavnom inspektoratu i neki dan sam bas kontaktirala gospodju koja radi tamo na sto mi je ona odgovorila da je navodno sve to na sudu sad ja ne znam kakvog ce to imati efekta ja sve mislim da bi to moglo trajati godinama kako nam je sporo pravosudje a jos to sto je i sam vlasnik proglasio stecaj vise ne znam sto bih mislila i ima li uopce ikakve nade za taj novac
Mancy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 18:47   #1300
stecajni postupci ne traju godinama. kao sto je kolegica vec rekla, radnici i bivsi radnici duznika se prvi naplacuju.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.