Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2010., 18:47   #21
Potpuno se slažem Mimoza.
Hvala!
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:33   #22
Svatko u nečemu ima utjehu....
Zašto ljudima to uskraćivati...
Jel tebi ljepše kad te netko ili nešto utješi, ili da si stalno tužan i tjeskoban
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:33   #23
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Brak je institucija u kojo egzistiraju muškarac,žena i Bog.Takav je Kršćanski brak.I on je kao takav neraskidiv.


Quote:
Ako je brak na razini ugovora pšred matičarem,tada je to već druga stvar.Ugovor je nešto što se može prekinuti,mijenjati.Kako se već ljudi dogovore.Osim muškarca i žene,tako se mogu vjenčati dva muškarca,dvi žene,žena i konj,mgarac i koza,muškarac i sexi lutka na napuhavanje...
Vjerujte mi sve se tako može.
Istina, ali za mene kao katolika takav brak nema jednako znacenje kao brak koji je ustanovio Bog.

Quote:
No Kršćani imaju svoje zadane vrijednosti koje su apsolutne i nepromjenljive,kao što je i Bog.A muškarac i žena,ako su vjerni jedan drugome i ako znaju praštati,dobit će trajni brak i u dobru i u zlu...Jer Bog vjeran ostaje dovijeka.
Tu nemam sto dodati ni oduzeti.

Quote:
A matičaru ste jedni od mnogih u ko zna kojoj kombinaciji...
---IvAn--- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:37   #24
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Svatko u nečemu ima utjehu....
Zašto ljudima to uskraćivati...
Jel tebi ljepše kad te netko ili nešto utješi, ili da si stalno tužan i tjeskoban
Imam curu zove se Utjeha
locrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:46   #25
Quote:
locrum kaže: Pogledaj post
Imam curu zove se Utjeha
Pa o tome se i radi...
Kad imaš nekoga uz sebe,katolik si,živiš u svetom braku, onda je pretpostavka da ti utjeha ne treba izvan bračne postelje...

No, u stvarnom životu čovjeka stižu mnoga iskušenja.....

Kako im odoljeti???? i treba li zbog njih uvijek razvrgavati brak(bilo kakav)....ili stati na loptu i poraditi u zajednici u kojoj živiš???

Uvijek ostaje ispovijed....a katoliku ona ima značenje....

Nekima možda i rasvijetli pamet
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 19:59   #26
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Pa o tome se i radi...
Kad imaš nekoga uz sebe,katolik si,živiš u svetom braku, onda je pretpostavka da ti utjeha ne treba izvan bračne postelje...

No, u stvarnom životu čovjeka stižu mnoga iskušenja.....

Kako im odoljeti???? i treba li zbog njih uvijek razvrgavati brak(bilo kakav)....ili stati na loptu i poraditi u zajednici u kojoj živiš???

Uvijek ostaje ispovijed....a katoliku ona ima značenje....

Nekima možda i rasvijetli pamet
Tko misli da može tako kroza život ja mu želim sve najbolje, no realnost uvelike demantira te ideale o kojima pričaš.Socijalno ekonomski uvjeti uvelike definirju ponašanje u braku pa bio on bilo čije vjere.Pogotovu mi smješno zvuči da ja moram voliti jednu osobu cijeli život dosad sam imao nekoliko cura već nakon pola godine ljubv počinje da jenjava čije mjesto zauzima strast pa na kraju i ona izlapi,dolazi red na novu vezu.
locrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:07   #27
Quote:
locrum kaže: Pogledaj post
Tko misli da može tako kroza život ja mu želim sve najbolje, no realnost uvelike demantira te ideale o kojima pričaš.Socijalno ekonomski uvjeti uvelike definirju ponašanje u braku pa bio on bilo čije vjere.Pogotovu mi smješno zvuči da ja moram voliti jednu osobu cijeli život dosad sam imao nekoliko cura već nakon pola godine ljubv počinje da jenjava čije mjesto zauzima strast pa na kraju i ona izlapi,dolazi red na novu vezu.
Kad pronađeš partnera koji će ti dati "nešto više" od same strasti, onda ćeš shvatiti pojam ljubav....

Čovjek mora imati neke ideale prema kojima stremi i koji ih vode nekom cilju...
Mislim da je cilj svakoga čovjeka biti sretan i zadovoljan...
Pronaći način kako to ostvariti pola je puta....druga polovica je prilagođavanje partneru...
Mnogi od nas imaju periode kad misle...nek se on prilagodi meni...a trebaju se samo susresti na pola puta i riješiti problem zajednički....

Prije svakoga postupka ,ne dva put, nego bar 10x promisliti....
Najlakše je rasturiti brak, a posljedice nekad mogu biti gore od samoga braka...

Da se razumijemo,ništa ja tu ne idealiziram...
Naravno da ima brakova u kojima ne treba ostati,zlostavljanje,zanemarivanje djece,sexualno zlostavljanje....ali to je već patologija...
Mislila sam da ovdje razgovaramo o braku koji je u iskušenju, a ne o besmislenosti braka
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:21   #28
Često je problem da partneri očekuju da prvo nešto prime od onoga drugog, pa ako se to ne dogodi postaju nezadovoljni i osječaju manjak ljubavi i pažnje.
No, problem je što vjerojatno i taj drugi partner također očekuje da vi napravite prvi korak, nešto date, prije nego što će on/ona odgovoriti, procjenjujući koliko je primio/primila i koliko treba dati nazad.
Umjesto toga treba prakticirati istinitu ili apsolutnu ljubav, koja se još naziva i ''agape'' ljubav, a to znači dati nešto a ne čekati da prvo nešto primimo da bismo dali.
Kada dajemo i volimo druge razvijamo pozitivne osjećaje i ljubav, a tada je i ta druga osoba inspirirana jer se osjeća voljenom, i također želi uzvratiti i dati nešto nazad, želi nas voljeti i dati nam ljubav.
Na taj način odnos između bračnih partnera može rasti i razvijati se.
Drugi bitan aspekt stabilnosti bračne veze je molitva.
Time se postiže duhovno jedinstvo muža i žene, a na taj način dolazi i ljubav i mir od strane BOga u tu bračnu zajednicu.
Jasno, ovaj, recimo tako, recept za bračni sklad i sreću ima i određene preduvjete da bi se ispunio.
Prvi je da su osobe dovoljno fizički i emocionalno zrele, da su u stanju i davati
a ne samo očekivati i tražiti da nešto prime.
Drugi važan preduvjet je da su obje osobe praktični vjernici( neovisno u kojoj su crkvi), znači ne oni koji odu u crkvu jednom godišnje a vrhunac Božića i Uskrsa im je puna trpeza hrane, več osobe koje redovno idu u crkvu, prakticiraju molitvu, ispovijed i pokušavaju u svom životu slijediti Božje zakone te prakticirati život za dobrobit drugih.

Na žalost, nema puno ljudi koji su u stanju prakticirati sve ove vrijednosti, pa nema ni puno uspješnih i sretnih brakova.
Time ne kažem da i ateisti ne mogu imati dobar i uspješan brak, no u pravilu za dobar i uspješan brak je važna i duhovna komponenta.
Daniel91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:44   #29
[QUOTE=mimoza40;26930484]
Quote:
Zašto ljudi koji ne vjeruju u Boga i svetost braka pokušavaju objasniti da je ono što je daniel rekao glupost ili bajka....
Onima koji vjeruju nije...
Zto što u tom braku doživotnom se dešava neviđeno nasilje.
Ne u svim.
A djeca postaju kao i oni .
Dužnost je savjesne osobe o tome progovoriti.

Quote:
Općenito sam mišljenja,da svaki čovjek koji se smatra vjernikom, mora dobro promisliti prije stupanja u bračni savez...ali isto tako i uzeti u obzir sve opcije prije nego se odluči za odvojeni život....
Nemože promisliti kad se nešto mora.
Npr djete na putu.
A tradicija i odgoj diktiraju...

I
Quote:
vjernik uopće ne dovodi u pitanje svetost toga saveza....
Ako izađe iz braka, nema više pravo na Tijelo Kristovo ako živi u stalnom grijehu....
Nekome je to važno, nekome nije....:
Sad zamisli onu jadnicu koja nosi naočale sunčane i usred zime i navečer i tako cjeli život jer se boji izgubiti tjelo kristovo.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:48   #30
U potpunosti se slažem sa napisanim...od strane Danijela
Molitva je uvijek duhovna obnova...
Ali...najčešće,nažalost,nisu oba partnera na istoj duhovnoj razini...
Pitanje je imaju li uopće oba partnera isto poimanje vjere...
Teško je kad samo jedan nosi teret održavanja bračne zajednice...
Kad tad počinje se pitati...zašto samo ja?...ne mogu ni ja više sama/sam...
I tada počinju propitkivanja...postoji li negdje netko s kim bih bila sretnija...tko bi me više cijenio...tko bi dao sve za mene...često smo nerealni u tim očekivanjima...
I možda nam u tom trenutku Bog pošalje osobu za koju mislimo da je baš ona ta koja nam može dati bolji život...tu se javlja napast...probati ili ne

Zadnje uređivanje mimoza40 : 28.05.2010. at 20:49. Reason: imenovanje posta
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 20:55   #31
[QUOTE=Kitim;26932676]
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Zto što u tom braku doživotnom se dešava neviđeno nasilje.
Ne u svim.
A djeca postaju kao i oni .
Dužnost je savjesne osobe o tome progovoriti.


Nemože promisliti kad se nešto mora.
Npr djete na putu.
A tradicija i odgoj diktiraju...

I
Sad zamisli onu jadnicu koja nosi naočale sunčane i usred zime i navečer i tako cjeli život jer se boji izgubiti tjelo kristovo.
Razumijem ja o čemu ti govoriš....
Trpljenje braka u kom je netko zlostavljan..

Ali mislim da se ova tema nije imala namjeru baviti tim problemom, već nerazumijevanjem partnera i nespremnošću da porade na svom braku...
Neslaganje karaktera kao uzrok rastave...

Naravno da nikad ne bih ostala u braku u kom bi bila zlostavljana..
Gledano očima vjernika, mislim da se uvijek propitkuju što je tu najbolje napraviti,neki traže savjet psihologa,neki savjet svećenika...

Nekome pričest ne znači ništa, nekima daje snagu...
Teško se odreći onoga što ti daje snagu...ma što to bilo...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:03   #32
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Razumijem ja o čemu ti govoriš....
Trpljenje braka u kom je netko zlostavljan..

Ali mislim da se ova tema nije imala namjeru baviti tim problemom, već nerazumijevanjem partnera i nespremnošću da porade na svom braku...
Neslaganje karaktera kao uzrok rastave...

Naravno da nikad ne bih ostala u braku u kom bi bila zlostavljana..
Gledano očima vjernika, mislim da se uvijek propitkuju što je tu najbolje napraviti,neki traže savjet psihologa,neki savjet svećenika...

Nekome pričest ne znači ništa, nekima daje snagu...
Teško se odreći onoga što ti daje snagu...ma što to bilo...
Onda ako je tako isprika od mene.
Neka slobodno se pobriše post.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:12   #33
Nema potrebe za isprikom i brisanjem

Iznijele smo samo svoje mišljenje...

Teška je to tema....
Ljudi olako ulaze u veze, naročito u brak...
Djeca trpe i u razvedenim brakovima...
Roditelji se prepucavaju preko njih..novi partneri ne trpe njihovu djecu...

Naravno da ima i sretnih novih veza...
Neki sklope građanski brak...koji ih također obvezuje...crkva im jedino uskrati odrješenje od grijeha i pričest...
Ima ljudi kojima to teško padne...

Lijepo je to definirano u katoličkoj crkvi...
Ako se želiš pridržavati pravila, pridržavaš se..a ne da ih sebi prilagođavaš kako ti paše...to mi je licemjerno...

I sam sam često u napastima...
Ali imam nit vodilju...
Srećom sam u relativno dobrom braku...
Iako suprug i ja drugačije gledamo na vjeru...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:15   #34
Po meni brak nema nikakvu svetost niti vidim u tome bilo što pozitivno.
Ženama je možda to bolje jer im daje prividnu sigurnost i mužjaka za život, a to žene vole,
dok muškarcima teže pada brak jer su po prirodi osvajači, istraživači i oni koji su
u braku ili varaju ako mogu, ili ne varaju jer ne mogu, nemaju hrabrosti ili jednostavno
nemaju volje za time i pomirili su se sa situacijom.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:17   #35
Gdje je nestao autor teme

Pozivam autora da malo pojasni cilj ove teme....

Također da iznese svoja iskustva iz bračnoga života, bilo svojega, ili iz ispovijednih priča ljudi koji su bili u nedoumici ili iskušenju...

Što on savjetuje za prevladavanje bračnih teškoća uzrokovanih nerazumijevanjem među supružnicima
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:21   #36
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Po meni brak nema nikakvu svetost niti vidim u tome bilo što pozitivno.
Ženama je možda to bolje jer im daje prividnu sigurnost i mužjaka za život, a to žene vole,
dok muškarcima teže pada brak jer su po prirodi osvajači, istraživači i oni koji su
u braku ili varaju ako mogu, ili ne varaju jer ne mogu, nemaju hrabrosti ili jednostavno
nemaju volje za time i pomirili su se sa situacijom.
Meni brak ne daje nikakvu sigurnost...
Niti sam u njega ušla zato jer sam morala..
Muža ne doživljavam kao mužjaka...već kao partnera s kojim stvaram život u kom uživamo,manje ili više,zajedno s djetetom...
Dijete je emocionalno sigurnije kad živi u zajednici s oba roditelja...

Naravno da mi brak nije idealan....i sto put sam mislila da se trebam osloboditi...malo razmislila ...i pronašla razloge za ostanak...i ne patim zbog toga....i ne mislim da više ne smijem nikoga pogledati...možda se i zaljubiti...

Ali...neću zato odmah rasturiti brak...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:34   #37
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Dijete je emocionalno sigurnije kad živi u zajednici s oba roditelja...
Samo ću ovo komentirati.
Živjeti u zajednici sa mužem i djetetom možeš i bez ugovora o braku.
Emocionalna sigurnost djeteta neće biti ugrožena nedostatkom ugovora u ladici.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:40   #38
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Samo ću ovo komentirati.
Živjeti u zajednici sa mužem i djetetom možeš i bez ugovora o braku.
Emocionalna sigurnost djeteta neće biti ugrožena nedostatkom ugovora u ladici.
Naravno da možeš..i to sretno....

Ali ovdje raspravljamo o kršćanskom braku..
Meni je svaki brak "sveti"...u smislu da neću pisati protiv braka...
Niti ću nekoga uvjeravati da mora s partnerom biti u braku koji ima pismeni ugovor...ili da je brak bez veze...
Svatko svoj život organizira prema načelima koja si odredi...
Moje je da se za bračno zajedništvo uvijek iznova treba truditi...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:42   #39
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Ali ovdje raspravljamo o kršćanskom braku
Ispričavam se. Ja sam pričao o civilnom braku.
U religijska značenja braka ne ulazim.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:50   #40
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ispričavam se. Ja sam pričao o civilnom braku.
U religijska značenja braka ne ulazim.
Jesi li ti u braku? ili nikada nećeš ni ulaziti u njega..
Malo mi je sirovo razmišljanje da žena treba mužjaka...
o
Objasni malo...
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.