Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2006., 11:22   #21
Quote:
Kartikeya kaže:
.......Svi avioni koji su do sada pali i pri tome pobili najčešće sve putnike koji su bili u njima su takođe bili u zraku pa su ipak, gle čuda, - pali, uprkos ovako ubedljivom dokazu da se neće srušiti jer su u zraku - zapravo upravo su i pali zato što su bili u zraku, da nisu bili ne bi ni pali

I kolike god da su šanse - one su objektivne, ta mogućnost uvek postoji i nikad se ne zna kada, gde i kome će se desiti - jel? da se zna moglo bi se i sprečiti -a budući da se ne zna - onda se šta? - Veeeeeruje da neće ......

gle, pitanje aviona nije nikakva visa filozofija, stvar je vrlo jednostavna.
na izgradnji svakog avionu sudjeluje hrpetina strucnih ljudi ciji je posao da naprave taj avion tako da se ne srusi. onda se taj avion testira, isprobava, svako toliko, na servisima, se avioni rastave, svaki dio se pregleda i zamijeni, i ponovo se sastavi..... tako da, kad sve to znas, onda znas da ce gotovo sigurno taj avion ostat u zraku.

i da, sanse su objektivne, i znas kolike su? 1 naprema 11 miliona
to su ti statistike.
da mi netko tako dokaze postojanje boga, onda mozemo pricat. ovako mi nemojte pricat gluposti. ili barem nemojte usporedivat stvari koje nemaju veze jedna s drugom, i o kojima ne znate nista....
__________________
Throughout human history, we have been dependent on machines to survive. Fate, it seems, is not without a sense of irony.
riot is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:28   #22
Quote:
Xerex kaže:
Ljudi vjeruju u Boga. Ne ZNAJU (za to bi trebali dokazi, za vjeru ne trebaju) da on postoji, već vjeruju.
E,vidiš: to ZNANJE,saznanje o Bogu ,i to vjera u Boga su druge prirode nego što se ovdje prezentira!
Znanje Boga,Znanost uopće, i vjera u Boga su kompatibilni,dopunjuju se,jer
bez istinskog znanja Bog se i ne može spoznati (u ljudskom pojmu te riječi),
i Bog se ne može dokučiti ljudskim umom,jer je iznad njega.
Nije to znanje o stvarima,koje su tvorevina Boga,
to je znanje druge vrste.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:29   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što se događa s Bogovima pa neki od njih umru?
objasni pitanje, jer znaš da ču reč da postoji samo jedan Bog.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:32   #24
U Boga treba vijerovati, da se Bog javno objavi svi bi se ponašali drugačije jer bi znali što nas čeka, a ovako se vidi tko je kakav zapravo.
pernia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:32   #25
Quote:
Vrckava kaže:
Pitanje nije provokacija.

Zasto vjerujete, kada je ocito da je sve to izmisljeno? Ne vjerujete li samo zato sto Vas je strah i iz svog kukavicluka, imate potrebu vjerovati u nesto?
Stvar ti je vrlo jednostavna: za vjeru ne treba dokaz. Da treba, to ne bi bila vjera, nego...znanje? Spoznaja? Cijela poanta vjere je, dakle, u tome što po definiciji ne traži nikakve dokaze. U kršćanstvu ti je to izraženo sa "Blago onima koji ne vidješe, a povjerovaše.". Vjerojatno slične rečenice postoje i u drugim vjerskim knjigama.

Drugim, riječima, pitanje ti je promašeno jer je analogno pitanju: "Zašto jedete jabuke ako nema krušaka?"

Ez far ez ajm konsernd, jako mi je drago ako nekome vjera ispunjava život i čini ga boljim i sretnijim čovjekom. Tko sam ja da mu onda idem soliti pamet pitanjima "Zašto vjeruješ?". A moguće je da na mnoge ljude vjera tako utječe. Vjerovanje može u namjanju ruku biti vrlo moćan placebo efekt, pojava koja se opaža i u vjernika, i u ateista. :-)
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:32   #26
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što se događa s Bogovima pa neki od njih umru?
jes, ali Jesus nije bog.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:35   #27
Quote:
bumbar kaže:
objasni pitanje, jer znaš da ču reč da postoji samo jedan Bog.

Tvoj Bog je živi Bog tako za njega kažeš, logika govori da ima onih koji nisu živi.
Prema tome što ubije žive Bogova da ima mrtvih?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:35   #28
Quote:
Taroth kaže:
jes, ali Jesus nije bog.

A jel on mrtav ili živ?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:43   #29
Quote:
pernia kaže:
U Boga treba vijerovati, da se Bog javno objavi svi bi se ponašali drugačije jer bi znali što nas čeka, a ovako se vidi tko je kakav zapravo.
Bog se je ljudima objavio preko svojih poslanika:Abraham,Mojsije,Isus,Muhamed.
Bilo ih je 124.000 .
Svi su Božji poslanici bli međusobom prijatelji,i ni jedan nije isključivao ni jednog drugog Poslanika.
Svi Božji Poslanoci su kroz cijelu povijest uvijek prenosili ljudima jednu te istu poruku:
vjeru u jednog Boga.
Svemilosnog,Sveznajućeg,Pravednog Sudiju,
Onog što stvara i gospodari Svemirom,
Onog što upučuje ljude na pravi put Istine.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 11:49   #30
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
A jel on mrtav ili živ?
neam pojma... kazu da je...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:05   #31
Quote:
Minsc kaže:
Stvar ti je vrlo jednostavna: za vjeru ne treba dokaz. Da treba, to ne bi bila vjera, nego...znanje? Spoznaja? Cijela poanta vjere je, dakle, u tome što po definiciji ne traži nikakve dokaze. U kršćanstvu ti je to izraženo sa "Blago onima koji ne vidješe, a povjerovaše.". Vjerojatno slične rečenice postoje i u drugim vjerskim knjigama.

Drugim, riječima, pitanje ti je promašeno jer je analogno pitanju: "Zašto jedete jabuke ako nema krušaka?"

Ez far ez ajm konsernd, jako mi je drago ako nekome vjera ispunjava život i čini ga boljim i sretnijim čovjekom. Tko sam ja da mu onda idem soliti pamet pitanjima "Zašto vjeruješ?". A moguće je da na mnoge ljude vjera tako utječe. Vjerovanje može u namjanju ruku biti vrlo moćan placebo efekt, pojava koja se opaža i u vjernika, i u ateista. :-)
Vjera je vrlo jednostavna.spoznaš Boga svojim čistim srcem.I ta spoznaja je veća,snažnija od svakog ljudskog znanja.
Kada voliš svoju mater,to znaš u sebi,svojim srcem,i ima li kakav materijalni dokaz:nema!
Čovjekovo znanje o okruženju u kojem živi,o Svijetu,vidljivom i nevidljivom,o Kosmosu,je stvarno sićušno,ili zapravo nikakvo.Čovjek ne zna suštinu stvari.
Egzaktno znanje je danas značajno,ali ipak sićušno,jer čovjek proučava tvorevine Božje,
ali nikada nije,niti može dokučiti suštinu stvari.
Ona bold. rečenica ti je izvađena iz nekog konteksta:
šta to oni nisu vidjeli,a povjerovali su?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:07   #32
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Što se događa s Bogovima pa neki od njih umru?
jesu li oni zaista mrtvi ili su samo nazvani drugim imenom?
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:08   #33
Quote:
Bosniac kaže:
Svi ljudi vjeruju u Boga,unutarnjom vjerom,ali nisu svjesni svoje vjere.
Samo okorjeli zločinci su protivnici Boga,zbog svog zločina.
Zanima me što podratumijevaš pod tim da je Bog izvor beskonačne ljubavi.

Šta podrazumijevaš pod "ljubav", i kako se ona manifestira?
sorry, nemam ja baš vremena za neku diskusiju, pogotovo kad se radi o ovakvoj temi, pa samo kratko
Smatram da je ljubav energija koju živa bića daju jedan drugome ali nažalost i otimaju jedan od drugoga.
Npr. ljubav između žene i muškarca, u početku dobijaju energiju jedan od drugoga, osjećaj je prekrasan, postanu "energetski ovisni" jedan o drugome, daju svu svoju ljubav (energiju) jedan drugome. Kako vrijeme prolazi, počinju konflikti, kažemo da se ljubav istrošila, npr.svatko pokušava drugome dokazati da je u pravu, ustvari počinje borba za energijom. Problem je u tome što su postali "energetski ovisni" jedan od drugome. Da je ljubav (energiju) svatko od njih dobivao od nepresušnog izvora, Boga, i njihova međusobna ljubav je mogla trajati.
Ili npr. zlostavljači, okorijeli zločinici. Najčešće su i sami u djetinjstvu bili zlostavljani, iz njih je bila samo crpljena energija, nisu dobivali ljubav. Sada i oni to ponavljaju, misle da je to jedini način dobivanja energije, "hrane se" energijom izazivanjem straha u ljudima.
Ili npr. sigurno svatko osjeti da razgovor s nekom osobom može biti nadahnjujući, otvore ti se novi vidici, neke spoznaje do kojih sam nisi mogao doći - ta osoba ti je dala energiju (ljubav) - npr. ta osoba je u razgovoru s tobom vidjela nešto dobro u tebi, simpatičan si joj , cjeni te.. pozitivni osjećaji prema tebi = daje ti svoju energiju, svoju ljubav.. Isto tako razgovor može biti iscrpljujući ako razgovaraš s pesimističnom osobom ili osobom koja kratko rečeno nema najbolje mišljenje o tebi. Takva osoba ti uzima energiju.

U idealnom društvu u budućnosti će se ljudi međusobno energetski potpomagati, neće biti međusobnog otimanja energije u interakciji između ljudi, nestati će se svi konflikti, nastati će raj na zemlji.
To će se ostvariti tek kad ljudi spiritualno evoluiraju do nivoa koji to omogućuje. A da bi to bilo moguće, potrebno se okrenuti pravom izvoru energije (ljubavi), Bogu.
Pozdrav !
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:10   #34
Quote:
Krvnik kaže:
jesu li oni zaista mrtvi ili su samo nazvani drugim imenom?

Dobro pitanje, ne radi li se uvijek i samo uvijek o istom liku u različitim izdanjima?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:29   #35
Quote:
Frankie kaže:
sorry, nemam ja baš vremena za neku diskusiju, pogotovo kad se radi o ovakvoj temi, pa samo kratko
Smatram da je ljubav energija koju živa bića daju jedan drugome ali nažalost i otimaju jedan od drugoga.
Npr. ljubav između žene i muškarca, u početku dobijaju energiju jedan od drugoga, osjećaj je prekrasan, postanu "energetski ovisni" jedan o drugome, daju svu svoju ljubav (energiju) jedan drugome. Kako vrijeme prolazi, počinju konflikti, kažemo da se ljubav istrošila, npr.svatko pokušava drugome dokazati da je u pravu, ustvari počinje borba za energijom. Problem je u tome što su postali "energetski ovisni" jedan od drugome. Da je ljubav (energiju) svatko od njih dobivao od nepresušnog izvora, Boga, i njihova međusobna ljubav je mogla trajati.
Ili npr. zlostavljači, okorijeli zločinici. Najčešće su i sami u djetinjstvu bili zlostavljani, iz njih je bila samo crpljena energija, nisu dobivali ljubav. Sada i oni to ponavljaju, misle da je to jedini način dobivanja energije, "hrane se" energijom izazivanjem straha u ljudima.
Ili npr. sigurno svatko osjeti da razgovor s nekom osobom može biti nadahnjujući, otvore ti se novi vidici, neke spoznaje do kojih sam nisi mogao doći - ta osoba ti je dala energiju (ljubav) - npr. ta osoba je u razgovoru s tobom vidjela nešto dobro u tebi, simpatičan si joj , cjeni te.. pozitivni osjećaji prema tebi = daje ti svoju energiju, svoju ljubav.. Isto tako razgovor može biti iscrpljujući ako razgovaraš s pesimističnom osobom ili osobom koja kratko rečeno nema najbolje mišljenje o tebi. Takva osoba ti uzima energiju.

U idealnom društvu u budućnosti će se ljudi međusobno energetski potpomagati, neće biti međusobnog otimanja energije u interakciji između ljudi, nestati će se svi konflikti, nastati će raj na zemlji.
To će se ostvariti tek kad ljudi spiritualno evoluiraju do nivoa koji to omogućuje. A da bi to bilo moguće, potrebno se okrenuti pravom izvoru energije (ljubavi), Bogu.
Pozdrav !
Stajalište da Božja "ljubav" predstavlja jedan vid emanacije energije je suvremeno,u duhu našeg vremena,i kao neka teorija je prihvatljiva,bez obzira kako Božju emanaciju dobrote definirali,jednim suvremenim riječnikom,primjerenim današnjem poimanju Svijeta. To zahtijeva još veliko istraživanje!
Mislim da se treba Bog poimati u duhu današnji saznanja,jer prošetala stoljeća donijela su i produbila su saznanje o Bogu,i bajke starih naroda,kojih se grčevito drži vjerska institucija, nisu prihvatljive današnjem čovjeku,a ni onim ranijim koji su bili inteligentniji.
Bok!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:02   #36
ja vjerujem u boga radi mnogo razloga...............
__________________
nemam potpis
gray_fox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:07   #37
Quote:
Mr.Black kaže:
Ali uzeci u obzir inkvizitore koji su radili svakakve stvari palili ubijali i sta sve ne
u sveto ime crkve i boga, plus mracni srednji vjek 500 godina gadovi su spaljivali izumitelje i Naucnike koji bi dosli sa novim izumom koji bi svima pomogao, oni bi ga spalili na lomaci zbog bogohuljenja, a da ne spominjem ove nove svestenike pedofile i sta sve ne.
Aha standardni "argument" za to kako su katolici spaljivali izumitelje. Interesantno je da je nas vjerovatno najveci znanstvenik, ne racunajuci Teslu, bio isusovac - Rudjer Boskovic.
Ajde mi navedi jos jedan argument osim Galilea (i to sam siguran da ni o njemu ne znas dovoljno dobro sto mu se dogodilo i zasto).

I na kraju jedno, mozda najznacajnije pitanje u vezi svega toga. Kako to da je upravo ta krscanska Europa, i njezina kultura, pokorila cijeli svijet, pocevsi od Portugalaca, Spanjolaca, Engleza itd... Da nismo bili najrazvijeniji to sigurno ne bi uspjeli. I sad nisam siguran kako se to slaze s tim argumentom da je Crkva spaljivala izumitelje.
__________________
"Human opinions come and go, ... the Word of God is the word of eternal life. It carries eternity within and is valid forever." - Benedict XVI
Golub Dinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:22   #38
Quote:
Taroth kaže:
jes, ali Jesus nije bog.
nažalost,u trenutku kad ćeš umrijeti, opako ćeš se iznenadit. Neće te dočekat niti jedan alah, niti jedan, šiva, višnu ni brahman. Taj za kojeg kažeš da nije Bog sudit će ti po djelima jer nisi vjerovao u Njega, a po djelima NITKO ne može u Kraljevstvo Nebesko.

Naravno ako se ne pokaješ i ne prihvatiš Gospodina kao jedini otkup za grijehe.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:33   #39
[QUOTE=jurky]
Quote:
nažalost,u trenutku kad ćeš umrijeti, opako ćeš se iznenadit.
Znači, smrt će biti ustvari njegova osveta?

Jao vama hindusi a bogme i budisti, jaučite pripadnici prirodnih religija, taoisti i animalisti....pridodajmo i ateiste pa onda možemo i ostale -iste...tko vam kriv kad tipujete na luzere.

Quote:
Neće te dočekat niti jedan alah, niti jedan, šiva, višnu ni brahman.
Dočekati ćeš se na onoj razini, na kojoj je tvoja svijest.
Prirodni zakon za sve je isti a on kaže da nema zaklona iza nečijih skuta.

Quote:
Taj za kojeg kažeš da nije Bog sudit će ti po djelima jer nisi vjerovao u Njega, a po djelima NITKO ne može u Kraljevstvo Nebesko.
Ha?
Sama te vjera neće odvesti nigdje jer stojiš ko vagon bez lokomotive na stanici, i on vjeruje ali ne djeluje. Djela te vuku, po njima ćeš se poznati.



Quote:
Naravno ako se ne pokaješ i ne prihvatiš Gospodina kao jedini otkup za grijehe.
Otkupna stanica za grjehove ne postoji svatko se sam otkupljuje djelima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:37   #40
Quote:
jurky kaže:
nažalost,u trenutku kad ćeš umrijeti, opako ćeš se iznenadit. Neće te dočekat niti jedan alah, niti jedan, šiva, višnu ni brahman. Taj za kojeg kažeš da nije Bog sudit će ti po djelima jer nisi vjerovao u Njega, a po djelima NITKO ne može u Kraljevstvo Nebesko.

Naravno ako se ne pokaješ i ne prihvatiš Gospodina kao jedini otkup za grijehe.
Najbolje je odbaciti gospodina, boga, isusa, djevicu mariju i sve svece. Suvišni su.

Samo enormno bahati ljudi tumače što bog misli i što od nas očekuje.
Zar nije dovoljno da budemo od pomoći jedni drugima i temeljimo svoje postupke na prirodnoj ljudskoj humanosti, a "bogove" ostavimo na miru?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.