Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2011., 11:13   #2701
Quote:
maslin kaže: Pogledaj post
ne želim odustati dok se ne dokaže istina i tko je kriv za nastalu situaciju! koje su moje mogućnosti i šanse da iz ovoga izvučem maksimalno što mogu? ima li netko koristan savjet?
Treba ti posao i lova? Ne troši energiju na dokazivanju istine. Radi se o tvojoj riječi protiv riječi poslovođe, nema razloga da tebi vjeruju. A ako ti i povjeruju, a poslovođa ne dobije otkaz, već samo opomenu, nećeš joj biti baš draga. Sigurno ne bi voljela raditi u takvim zategnutim odnosima. Kako izvući maksimum? Pamet u glavu sljedeći put.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 10:05   #2702
Prava radnika

Konkretno pitanje:
Poslodavac kasni sa nekoliko plaća duži vremenski period, odlučuje da smanji plaću svim radnicima za određeni postotak, svaki radnik dobija anex ugovora koji potpisuje.što se događa sa onim ko ne potpiše, odnosno da li u slučaju da mu poslodavac uruči otkaz radnik ima pravo na pravni spor i ako ima kakva je sudska praksa po tom pitanju?
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 10:10   #2703
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Konkretno pitanje:
Poslodavac kasni sa nekoliko plaća duži vremenski period, odlučuje da smanji plaću svim radnicima za određeni postotak, svaki radnik dobija anex ugovora koji potpisuje.što se događa sa onim ko ne potpiše, odnosno da li u slučaju da mu poslodavac uruči otkaz radnik ima pravo na pravni spor i ako ima kakva je sudska praksa po tom pitanju?
Naravno, imaš pravo tužiti poslodavca ako smatraš da su ti neka prava povrijeđena, pa tako i da si dobio neopravdani otkaz. Ako imaš više od dvije godine staža, možeš dobiti i otpremninu.
Što se tiče sudske prakse, znaj da si najebao, sve horor priče iz hrvatskog sudstva su nažalost istina, tako da očekuješ neočekivano. Sporovi znaju trajati doslovce godinama.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 12:55   #2704
Evo i jedno pitanje u vezi redovitog otkaza od strane zaposlenika: da li se članak 113 zakona primjenjuje na način da ukoliko zaposlenik ode na bolovanje tijekom otkaznog roka tada otkazni rok ne teče, ili to vrijedi samo kod otkaza od strane poslodavca?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 14:00   #2705
hej, pitanjce..

da li je poslodavac obvezan izdati potvrdu o zaposlenju bivsem djelatniku? radi se o periodu 2007/2008 godine, za osobne administrativne potrebe.
hvala!
__________________
dosta mi je!
wish_I_wasn't is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 20:15   #2706
rad na određeno duže od 7 godina - sud

Radim u državnoj upravi (pravosuđe - sud) već duže od 7 godina, cijelo vrijeme na istom radnom mjestu, produžuju mi po 6 mjeseci.

Informirala sam se kod više odvjetnika štiti li me koji zakon od mogućnosti da mi jednostavno ne produže, no dobila sam 100 različitih odgovora.

Ima li tko možda slično iskustvo

Molim pomoć!
honeybeee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 13:09   #2707
Pravo na otpremninu

Radnik je potpisao u firmi poslovno uvjetovan raskid ugovora o radu.
Kada je došao po svoju dokumentaciju isplaćena mu je zadnja plaća.
Radnik je potpisao da je preuzeo svoju dokumentaciju i da više nema potraživanja od firme u kojoj je radio. O otpremnini nije bil riječi.
Da li sada taj radnik može potraživati svoju otpremninu ako je potpisao da nema nikakvih potraživanja.

Hvala na odgovoru.
djurdja007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 17:44   #2708
Minimalno trajanje radnog odnosa

Pozz, treba mi savjet i dosta mi je hitno. Jedna meni draga osoba ostala je bez obveznog zdravstvenog osiguranja jer nije znala za onaj rok od 30 tj 90 dana, a sada ju ceka teska operacija. Nije udana, ni student, vec je nezaposlena i ne može si priuštiti 5000 kn retrogradno platit osiguranje, a bome ni sama ga plačat u nedogled. Pa je treća opcija jedina. Ukoliko bi nasli nekoga da ju zaposli, nas zanima na koliko minimalno mora biti zaposlena te koliko bi ju dosli doprinosti, porezi, prirezi ako ju prijave na minimalac. Hvala puno unaprijed!
Lenita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 13:45   #2709
Quote:
Lenita kaže: Pogledaj post
Pozz, treba mi savjet i dosta mi je hitno. Jedna meni draga osoba ostala je bez obveznog zdravstvenog osiguranja jer nije znala za onaj rok od 30 tj 90 dana, a sada ju ceka teska operacija. Nije udana, ni student, vec je nezaposlena i ne može si priuštiti 5000 kn retrogradno platit osiguranje, a bome ni sama ga plačat u nedogled. Pa je treća opcija jedina. Ukoliko bi nasli nekoga da ju zaposli, nas zanima na koliko minimalno mora biti zaposlena te koliko bi ju dosli doprinosti, porezi, prirezi ako ju prijave na minimalac. Hvala puno unaprijed!
Mislim da je najbolja opcija da ju netko prijavi na 1mj ali na pola radnog vremena, to je opravdano i za onoga tko zapošljava i tko se zapošljava.
Obrazloženje je privremeno povećanje obima posla, ugovor na 80h mjesečno, nema poreza jer je 1.800,00kn neoporezivo i ukupno će koštat poslodavca 2.600,00 bruto s tim da je 1800kn njena plaća pa mu može vratit, a na davanja će ići 800kn.
I kad joj prestane radni odnos ide prijava na zdravstveno kao nezaposlena osoba u roku 30 dana.
Nadam se da sam pomogla ...mislim da je to najbolja opcija ako je situacija kako si opisala
paty is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 16:07   #2710
Lijepi pozdrav! 

Imam pitanje u vezi place. Pocela sam raditi  28.2.,a 15.4. dobila sam placu za 30 dana. E sada mene zanima,sto je sa ovih 16 dana? Da li,tj. kada mi je poslodavac duzan to isplatiti osim u slucaju otkaza? 
Picalomilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 17:07   #2711
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Koju vrstu otkaza ti misle dati?
Dobila sam inzvaredni otkaz s optužbom da nism nikoga oštetila niti stranke,a
ni firmu. Pogreška je moja što sam stranku potpisala( žena je jako stara i slabo vidi, a i ona me je zamolila da joj ispunim dokument i da je potpišem jer ne vidi a i nema naočale) .
A optužili su me da sam urušila ugled firme njihovog društva!!!!!!!!!

Žalila sam se na tu njihovu odluku i jučer je bio 15 dan od kada sam trebala dobit njihov odgovor,ali za sada nije ništa došlo!

Mada mi sve to malo čudno jer otkaz su mi poslali na dobru adresu,a knjižicu na krivu!I to sumi poslli tek nakon 20 dan od urečenog otkaza!
A osobu koju sam ja maknula s njezinog radnog mjesta drugi se je dan odmah vratila i nakon tri tjedna me nazvala i optužuje me da njoj fali novac u kasi! Što mi je jako bolesn od nje!!!!!!!!!!!!
mama tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 18:20   #2712
Ljep pozdrav

Imam jedno pitanje ako mi možete pomoći.
Imala sam ugovor o radu koji je istekao danas 20.4. Od 5.4 sam na bolovanju zbog prometne nesreće.
Ujutro su mi javili da mi ugovor neće produžit,kod njih sam u firmi 2 mj.
Sad me zanima dali ja imam prava na naknadu plaće za bolovanje i sa mirovinskog i koliko dugo ??
Unaprijed hvala !!!!
pupoljak4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 09:09   #2713
da li ima još ovakvih slučaja

uglavno radi se o domaćem privatniku.

Radnici moraju potpisat sve i svašta, u suprotnom znaju što ih sljeduje....

Potpis da su primili 2000 kn božićnice, a nisu ni kune primili već je poslodavac od 20 radnika koji su potpisali papire da su primili a nisu uzeo sebi.
Takodjer svaki mjesec putne troškove a neisplaćuje već uzima sebi i tako dalje...

Kako se borit protiv toga???

Ima li tko iskustva po tom pitanju?
gecko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 17:11   #2714
Quote:
mama tina kaže: Pogledaj post
Dobila sam inzvaredni otkaz s optužbom da nism nikoga oštetila niti stranke,a
ni firmu. Pogreška je moja što sam stranku potpisala( žena je jako stara i slabo vidi, a i ona me je zamolila da joj ispunim dokument i da je potpišem jer ne vidi a i nema naočale) .
A optužili su me da sam urušila ugled firme njihovog društva!!!!!!!!!

Žalila sam se na tu njihovu odluku i jučer je bio 15 dan od kada sam trebala dobit njihov odgovor,ali za sada nije ništa došlo!

Mada mi sve to malo čudno jer otkaz su mi poslali na dobru adresu,a knjižicu na krivu!I to sumi poslli tek nakon 20 dan od urečenog otkaza!
A osobu koju sam ja maknula s njezinog radnog mjesta drugi se je dan odmah vratila i nakon tri tjedna me nazvala i optužuje me da njoj fali novac u kasi! Što mi je jako bolesn od nje!!!!!!!!!!!!
Poslodavac nije dužan odgovoriti na zahtjev za zaštitu prava, dakle, on može odgovoriti, ali se može i oglušiti.

Vi pazite na rokove jer Vam je počeo teći rok za tužbu sudu od 15 dana!



Quote:
gecko kaže: Pogledaj post
uglavno radi se o domaćem privatniku.

Radnici moraju potpisat sve i svašta, u suprotnom znaju što ih sljeduje....

Potpis da su primili 2000 kn božićnice, a nisu ni kune primili već je poslodavac od 20 radnika koji su potpisali papire da su primili a nisu uzeo sebi.
Takodjer svaki mjesec putne troškove a neisplaćuje već uzima sebi i tako dalje...

Kako se borit protiv toga???

Ima li tko iskustva po tom pitanju?
Pa o čemu se radi, jel imate ugovorenu Božićnicu i naknadu prijevoza u ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru? Možete i ne potpisati i utužiti putem odvjetnika ili sindikata dugovano, zajedno s kamatama, i to je jedini put - inspekcije su nadležne samo za provedbu Zakona o radu koji ne uređuje ova prava, ili /i u novine i pribiti poslodavca na stup srama, što opet neće garantirati išta i da će poslodavac prestati s takvom praksom, kao i isplatiti dugovano, već Vas može iznenaditi tužbom za klevetu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 12:10   #2715
Quote:
Picalomilica kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav! 

Imam pitanje u vezi place. Pocela sam raditi  28.2.,a 15.4. dobila sam placu za 30 dana. E sada mene zanima,sto je sa ovih 16 dana? Da li,tj. kada mi je poslodavac duzan to isplatiti osim u slucaju otkaza? 

Plaću za dane u 3mj si primila u 4mj, a za dane u 4mj ćeš primiti u 5mj...

ne kužim u čemu je problem
paty is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 12:41   #2716
Quote:
pupoljak4 kaže: Pogledaj post
Ljep pozdrav

Imam jedno pitanje ako mi možete pomoći.
Imala sam ugovor o radu koji je istekao danas 20.4. Od 5.4 sam na bolovanju zbog prometne nesreće.
Ujutro su mi javili da mi ugovor neće produžit,kod njih sam u firmi 2 mj.
Sad me zanima dali ja imam prava na naknadu plaće za bolovanje i sa mirovinskog i koliko dugo ??
Unaprijed hvala !!!!
pitaj HZZO...našla sam jedan članak prema kojem imaš pravo još 30 dana na naknadu plaće ukoliko si i dalje bila na bolovanju a došlo je do isteka ugovora na odredjeno...možda nadjem forum gdje bi dobila točan odgovor



ej..našla ja forum..Zatražila savjet..možeš pogledat forum zdravstveno osiguranje..uglavnom ovisi do kada ti bude produženo bolovanje - ti imaš uglavnom pravo na 30 dana nakon isteka ugovora na naknadu plaće od HZZO i to ide direktno na tvoj račun..

i koliko imaš staža otprije?

Zadnje uređivanje Katrin : 02.05.2011. at 09:10.
smile4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 11:37   #2717
Ako mi neki pravnik može pomoći.
Već duži period vremena sam zaposlen na određenom radnom mjestu u jednoj većoj tvrtki. Tvrtka ima potpisan kolektivni ugovor, dio kojeg je i klasifikacija radnih mjesta u platne razrede. Moj problem je taj što meni tvrtka ne isplaćuje minimalnu plaću propisanu u kolektivnom ugovoru za platni razred kojem pripada moje radno mjesto.
Da li ja (u slučaju da napuštam dotičnog poslodavca) mogu tražiti nadoknadu razlike između predviđene plaće i one koju sam ja primao ovih godina? Ukoliko je poslodavac obavezan pridržavati se odredbi iz kolektivnog ugovora, i citat članka zakona nije na odmet.
Hvala.
Sokrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 12:16   #2718
Quote:
Sokrat kaže: Pogledaj post
Ako mi neki pravnik može pomoći.
Već duži period vremena sam zaposlen na određenom radnom mjestu u jednoj većoj tvrtki. Tvrtka ima potpisan kolektivni ugovor, dio kojeg je i klasifikacija radnih mjesta u platne razrede. Moj problem je taj što meni tvrtka ne isplaćuje minimalnu plaću propisanu u kolektivnom ugovoru za platni razred kojem pripada moje radno mjesto.
Da li ja (u slučaju da napuštam dotičnog poslodavca) mogu tražiti nadoknadu razlike između predviđene plaće i one koju sam ja primao ovih godina? Ukoliko je poslodavac obavezan pridržavati se odredbi iz kolektivnog ugovora, i citat članka zakona nije na odmet.
Hvala.
Naravno da da!

Zakon o radu

X. PLAĆE

Određivanje plaće

Članak 82.

(1) Poslodavac kojega obvezuje kolektivni ugovor ne smije radniku obračunati i isplatiti plaću u iznosu manjem od iznosa određenoga kolektivnim ugovorom.

(2) Ako osnove i mjerila za isplatu plaće nisu uređeni kolektivnim ugovorom, poslodavac koji zapošljava najmanje dvadeset radnika, dužan ih je utvrditi pravilnikom o radu.

(3) Ako plaća nije određena na način određen stavkom 1. i 2. ovoga članka, a ugovor o radu ne sadrži dovoljno podataka na temelju kojih bi se ona mogla odrediti, poslodavac je dužan isplatiti radniku primjerenu plaću.

(4) Pod primjerenom plaćom smatra se plaća koja se redovito isplaćuje za jednaki rad, a ako takvu plaću nije moguće utvrditi, onda plaća koju odredi sud prema okolnostima slučaja.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 20:55   #2719
Uz malo nadopunu da potraživanja iz radnog odnosa zastarijeva za tri godine, dakle možeš tražiti razliku plaće toliko unatrag!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 22:22   #2720
Thumbs up Hvala...

...Suey i goliath. Srećom, tek sam ušao u treću godinu.
Sokrat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.