Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2009., 10:46   #1
Uplata na anonimni racun

Zanima me da li se moze otvoriti anonimni racun u PBZ ili jos bolje da li je dovoljno ako posjedujem tekuci i ziro racun dati nekom samo njegov broj i da se izvrsi uplata na njega ili su potrebi i podaci, ime i prezime ili nesto trece.

Ili da li je mozda moguca uplata na American expres na isti nacin dakle samo broj amexa i zivio.

Ali najbitnije je da uplatitelj ne moze znati kome uplacuje znaci niti da uplacuje u posti, banci, net bankingom, itd.?

Hvala na odgovorima
__________________
Auto Croatia
sile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 11:14   #2
A da probaš sa metodom da ti ostavi torbu punu love u nekom grmlju?

Naravno da se ne može otvarati anonimni račun.
Johny is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 11:20   #3
Ne možeš otvoriti anonimni račun jer bi to značilo da ni banka ne zna tko je vlasnik, no možeš nekome dati samo broj računa za uplatu jer je u biti to jedino i bitno za uplatu.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:14   #4
Anonimni racun za uplatitelje naravno da banka mora i moze imati podatke ali da su zakljucani za sve ostale, kao ljecnicka diskrecija.

@Neuson
Neovisno o tome da li je tekuci, ziro racun ili american expres kartica?
__________________
Auto Croatia
sile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:23   #5
Za tekući sam siguran 100%.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 12:30   #6
Pa jel moze ili ne moze - banka zna podatke, uplatitelji samo broj?

Tekuci, ziro, kunski ili devizni?
ArkinAardvark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 13:24   #7
nažalost ne može. banka zna sve podatke a ako nekome daš broj računa da napravi uplatu na šalteru može se slučajno dogoditi da djelatnica pita da li je to osoba kojoj se uplačuje. ako se uplata vrši internetom onda tek moraju sva polja biti popunjena.
erri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 13:26   #8
Ma sranje je u tome sto i kad das nekom broj svog tekuceg racuna on kad dode na salter banke da uplati ona pačaglu s druge strane kaze ime i prezime koje ide uz taj racun i pita da li ste sigurni da zelite uplatiti na taj racun, ma mislim koji k.... pa jel tu ne postoji neka tajnost podataka?!?!?!

JBT ako neko ima viska novaca i zeli uplatiti nekom novce i izmisli tamo tih 12 ili 13 brojeva i hoce uplatiti na njih sta njega boli k.... ko je vlasnik racuna ako je on vec dosao s tim brojem racuna.
__________________
Auto Croatia
sile is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 13:29   #9
jbg. postoji nešto što se zove zakon koji ne dozvoljava da netko ima anonimni račun.
erri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 14:05   #10
Ovo o čemu vas dvoje pričate (da bankaruša pita: "znate li da je osoba kojoj uplaćujete XY?" i na taj način oda bankarsku tajnu) je neprofesionalnost te koze sa druge strane šaltera jer ime je totalno nebitno i nema ona što tu ispitivati. Ima broj računa i neka provede uplatu. Valjda onaj tko uplaćuje novac zna koji vrag radi.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 20:06   #11
a ne pada ti na pamet da ionako na potvrdi o uplati stoji ima vlasnika računa?
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:57   #12
Misliš na onom HUB obrascu? Pa postoji ako upišeš sam.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:06   #13
Evo mogu vam reći o svom iskustvu, imala sam tajni račun odnosno račun sa šifrom, to je bio štedni račun na koji su se vršile uglavnom uplate a nešto malo i isplate.I svatko ko je znao šifru mogao je raspolagati sredstvima s računa. Tako je bilo do prije 2 godine, točnije negdje do ljeta 2006. kada me dočekala teta na šalteru i rekla da po nekom novom zakonu ne mogu imati račun pod šifrom i da mora imati ime i prezime.
Dakle, bili su mogući "tajni" ,anonimni računi, više nisu.
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 00:27   #14
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Misliš na onom HUB obrascu? Pa postoji ako upišeš sam.
Da, na HUB obrascu.
Ako doneseš HUB obrazac bez naziva primaoca, morat ćeš ga upisati.
A ako ne doneseš obrazac več samo broj računa, dobiti ćeš kopiju otisnutog obrasca sa imenom vlasnika računa u rubrici primaoc.

Osim toga, ako koristiš internet bankarstvo možeš u nalog unositi random brojeve tekučih računa i za svaki ćeš dobiti ime vlasnika. Taj dio ne spada pod bankarsku tajnu, več samo obrnuto (ne možeš donijeti ime i prezime i dobiti broj računa, ali možeš donijeti broj računa i dobiti ime i prezime).
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 10:16   #15
Quote:
...ako koristiš internet bankarstvo možeš u nalog unositi random brojeve tekučih računa i za svaki ćeš dobiti ime vlasnika
U internet bankarstvu koje banke? Kod e-zabe nisam uočio takvu mogućnost
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:10   #16
PBZ
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:17   #17
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
U internet bankarstvu koje banke? Kod e-zabe nisam uočio takvu mogućnost
zaba za pravne osobe ima tu mogućnost
mala30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 12:11   #18
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Da, na HUB obrascu.
Ako doneseš HUB obrazac bez naziva primaoca, morat ćeš ga upisati.
Teoretski recimo da uplaćujem nekome tko mi je samo dao broj računa, pa da na obrazac kao primatelja upišem "Đuru Đurića". Tu banka nije ništa "kriva" jer ništa neće odati.
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
A ako ne doneseš obrazac več samo broj računa, dobiti ćeš kopiju otisnutog obrasca sa imenom vlasnika računa u rubrici primaoc.
Ovo mi se čini nemogućim jer smatram da je nezakonito pa bi na tu foru npr. Policija ili DORH samo uplatila 1kn na nečiji račun koji je zanima, dobila bi svoj primjerak sa osnovnim podatcima, a ne bi morali tražiti nalog od suda za da dođu do iste informacije.
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Osim toga, ako koristiš internet bankarstvo možeš u nalog unositi random brojeve tekučih računa i za svaki ćeš dobiti ime vlasnika. Taj dio ne spada pod bankarsku tajnu, več samo obrnuto (ne možeš donijeti ime i prezime i dobiti broj računa, ali možeš donijeti broj računa i dobiti ime i prezime).
Kod pbz-a me ovaj feature izrazito smeta. Kako možeš reći da nije bankarska tajna ako ja putem računa saznam ime, prezime i grad osobe koja je vlasnik? Što je onda tajna? Redom upisujem tuđe brojeve računa, a ono samo pljuje vlasnike. Sve vezano za rad banaka je tajna, samo je pitanje koliko su zaposlenici "disciplinirani", a programi koje koriste dobro napravljeni (jer ipak programeri koji rade aplikacije rade onako i ono što naručitelj naredi).
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:30   #19
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Teoretski recimo da uplaćujem nekome tko mi je samo dao broj računa, pa da na obrazac kao primatelja upišem "Đuru Đurića". Tu banka nije ništa "kriva" jer ništa neće odati.
upišeš li Đuru Đurića na HUB obrazac a vlasnik je Pero Perić, banka će odbiti zaprimiti tvoju transakciju.
Zašto? Zato jer može. Zato jer postoji nešto što se zove zakon (pravilnik, odredba ili kaj već..) o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma i shodno tome NE POSTOJI anonimna transakcija.

Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
T
Ovo mi se čini nemogućim jer smatram da je nezakonito pa bi na tu foru npr. Policija ili DORH samo uplatila 1kn na nečiji račun koji je zanima, dobila bi svoj primjerak sa osnovnim podatcima, a ne bi morali tražiti nalog od suda za da dođu do iste informacije.
Ista stvar kao i kod internet bankarstva.

Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Kod pbz-a me ovaj feature izrazito smeta. Kako možeš reći da nije bankarska tajna ako ja putem računa saznam ime, prezime i grad osobe koja je vlasnik? Što je onda tajna? Redom upisujem tuđe brojeve računa, a ono samo pljuje vlasnike. Sve vezano za rad banaka je tajna, samo je pitanje koliko su zaposlenici "disciplinirani", a programi koje koriste dobro napravljeni (jer ipak programeri koji rade aplikacije rade onako i ono što naručitelj naredi).
Evo izgleda da takav feature imaju i ostale banke. A teško mi je povjerovat da su banke upravo pale s Marsa i da ne znaju nešto tako osnovno kao što je bankarska tajna.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:40   #20
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
upišeš li Đuru Đurića na HUB obrazac a vlasnik je Pero Perić, banka će odbiti zaprimiti tvoju transakciju.
A koja banka? Da pojasnim.
1.Ako uplatim novac u banci u kojoj ta osoba ima tekući, teta ne smije "ući" u taj tekući (jer bi onda neovlašteno pristupala podacima s obzirom da joj za uplatu ne trebaju).
2.Ako uplatim novac u banci u kojoj ta osoba nema tekući, teta ionako nema mogućnosti provjeravati podatak koji se nalazi u drugoj banci, tako da bi njoj mogli "podvaliti" Đuru.
3.Ako uplatim novac u Pošti ili Fini, tamo ih tek nije briga, daj novac za uplatu i briši.

Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Zašto? Zato jer može. Zato jer postoji nešto što se zove zakon (pravilnik, odredba ili kaj već..) o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma i shodno tome NE POSTOJI anonimna transakcija.
Taj zakon se bavi ili uplatama većim od 200 000kn ili sumnjivim transakcijama koje su sumnjive u odnosu na određene indikatore. Nisam ja ni rekao da transakcija mora biti anonomna. Upišemo Đuru Đurića i što se banke tiče više nije anonimna pošto je "kućica" na obrascu ispunjena.

Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Evo izgleda da takav feature imaju i ostale banke. A teško mi je povjerovat da su banke upravo pale s Marsa i da ne znaju nešto tako osnovno kao što je bankarska tajna.
A banke su kao nepogrešive? Sve je to dobro dok netko ne zloupotrijebi. Kako bi se osjećao da znaš da postoji "mjesto" na kojem redom možeš upisivati brojeve kreditnih kartica, a ono ti izbacuje vlasnike? Mislim da bi netko poveo revoluciju.

Iz tvojeg pisanja i stava vidim da radiš u banci i znam da je prof. deformacija braniti stavove kuće u kojoj radiš i poštujem to bez obzira što se razilazimo u stavovima.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.