Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 14:54   #1
Mama na operaciju, a beba još na prsima

Ne znam da li postavljam pitanje na pravom mjestu, ali da li je kome poznata situacija: imam poveću cistu na jajniku i malo zaostale posteljice, i uskoro bih trebala na operaciju. Beba sada ima 5,5 mj. i isključivo je na prsima (dva dana
pokušavam uvesti dohranu kašicama i za sada dobro napredujemo). Zna li netko
koliko vremena se provede u bolnici pri takvim operacijama (ginekolog kaže da je to rutinski, laparoskopski zahvat)? koliko dugo nakon anestezije se može početi dojiti? da li možda izdojiti mlijeko u nekoliko bočica pa zamrznuti tako da tata kasnije može nahraniti bebu dok me nema?
Ne brinem se toliko zbog sebe koliko zbog nje, i strah me da će nakon toga prestati sisati ili da više neću imati mlijeka, a htjela bih što dulje dojiti. help!
a.m.e.r. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:40   #2
Quote:
a.m.e.r. kaže: Pogledaj post
Ne znam da li postavljam pitanje na pravom mjestu, ali da li je kome poznata situacija: imam poveću cistu na jajniku i malo zaostale posteljice, i uskoro bih trebala na operaciju. Beba sada ima 5,5 mj. i isključivo je na prsima (dva dana
pokušavam uvesti dohranu kašicama i za sada dobro napredujemo). Zna li netko
koliko vremena se provede u bolnici pri takvim operacijama (ginekolog kaže da je to rutinski, laparoskopski zahvat)? koliko dugo nakon anestezije se može početi dojiti? da li možda izdojiti mlijeko u nekoliko bočica pa zamrznuti tako da tata kasnije može nahraniti bebu dok me nema?
Ne brinem se toliko zbog sebe koliko zbog nje, i strah me da će nakon toga prestati sisati ili da više neću imati mlijeka, a htjela bih što dulje dojiti. help!
Bilo bi poželjno izdojiti mlijeko prije zahvata pa zamrznuti. Inače kod lokalne anestezije je preporučeno ne dojiti 24 sata i prilikom toga izdajati mlijeko, a ja bi ti savjetovala da ne dojiš najmanje 72 sata nakon operacije. Inače u bolnici ćeš provesti od 4-7 dana, a nakon toga 2-3 tjedna mirovanja kod kuće. Nemaš razloga za zabrinjavanje, inače laparoskopske operacije ciste jajnika su rutinske....instrumentom koji se zove laparoskop se ulazi u trbušnu šupljinu pri čemu kamera prenosi sliku na monitor, s time se gleda trbušna šupljina i površina jajnika te se uzima dio tkiva iz jajnika za pregled u laboratoriju, kasnije se ukloni cista nakon analize. Sretno
Ins@ni@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 15:50   #3
4-7 dana!? ja sam shvatila doktora da isti dan idem doma. što ću sa bebom toliko dugo. što bi ona trebala jesti čitavo vrijeme moga izbivanja? joj, gdje baš sada ta operacija.
a.m.e.r. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:12   #4
Quote:
a.m.e.r. kaže: Pogledaj post
Ne znam da li postavljam pitanje na pravom mjestu, ali da li je kome poznata situacija: imam poveću cistu na jajniku i malo zaostale posteljice, i uskoro bih trebala na operaciju. Beba sada ima 5,5 mj. i isključivo je na prsima (dva dana
pokušavam uvesti dohranu kašicama i za sada dobro napredujemo). Zna li netko
koliko vremena se provede u bolnici pri takvim operacijama (ginekolog kaže da je to rutinski, laparoskopski zahvat)? koliko dugo nakon anestezije se može početi dojiti? da li možda izdojiti mlijeko u nekoliko bočica pa zamrznuti tako da tata kasnije može nahraniti bebu dok me nema?
Ne brinem se toliko zbog sebe koliko zbog nje, i strah me da će nakon toga prestati sisati ili da više neću imati mlijeka, a htjela bih što dulje dojiti. help!
imala sam istu brigu. ja sam prije dva mjeseca imala kiretažu i moja gyn mi je rekla da mogu dojiti 4 sata nakon zahvata. sam zahvat je bio ambulantno urađen i anesteziolog mi je isto rekao da mogu dojiti nekoliko sati nakon zahvata.
ja sam moju podojila ujutro i onda opet navečer pred spavanje - za svaku sigurnost i sve je bilo ok. u mom slučaju je narkoza trajala svega 20-tak minuta ili pola sata.

ok, ne znam kakve narkotike će tebi davati, no znam da je u mom slučaju anesteziolog rekao da nakon nekoliko sati u mlijeku i nema više tragova lijekova. zahvat je napravljen u njemačkoj..

ako je zahvat laparoskopski, vjerovatno ćeš biti u bolnici 2-3 dana. može bit da ćeš isti dan kući..ako ti je liječnik rekao. u americi takve zahvate rade ambulantno.
svakako izdoji mlijeko i napravi si zalihe. možeš ga zamrznuti i čuvati u zamrzivaču i do tri mjeseca. isto tako si nabavi pumpicu u slučaju da ti anesteziolozi kažu da ne smiješ duže dojiti dijete. bit će sve u redu, sisoljubci neće zaboraviti sisu, ne brini... sretno!

Zadnje uređivanje zoro007 : 30.12.2008. at 16:25.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 16:35   #5
Quote:
a.m.e.r. kaže: Pogledaj post
4-7 dana!? ja sam shvatila doktora da isti dan idem doma. što ću sa bebom toliko dugo. što bi ona trebala jesti čitavo vrijeme moga izbivanja? joj, gdje baš sada ta operacija.
Bilo bi neodgovorno da te puste isti dan jer ćeš imati 2-3 reza ispod pupka kroz koje će se uvoditi tanki instrumenti za promatranje, a mogu ti i staviti cjevčice da odstranjuju tekućinu ako se nakupi tijekom zahvata, a također možeš osjećati bolove i mučninu....tako da čisto sumnjam da će te pustiti isti dan, najmanje tri dana, a neki ljudi znaju ostati i po sedam dana.
Ins@ni@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 19:13   #6
Moja sogorica je bila na laparoskopiji jajnika i 3. dan je isla doma.
Provjeri da li ima mogucnost da beba bude s tobom u sobi. Nekako mi je u sjecanju da je netko tako... al mozda to nije bilo u Hr.

Cini mi se da se kod tebe radi o dva zahvata, kiretaza posteljice i laparoskopija ciste?
Za kiretazu vrijedi sto ti je Zoro rekla, lokalna anestezija i isti dan ides doma.
Laparoskopija je kompliciranija.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 19:13   #7
Neće te pustiti isti dan kući nakon operacije, ali za 2-3 bi te mogli pustiti ako se radi o laparoskopskom zahvatu. Ako će napraviti kiretažu te samo kroz vaginu punktirati cistu, mogla bi i isti dan doma; sve ovisi što će i kako raditi.
Prije operacije dobro je napraviti zalihu mlijeka u zamrzivaču, te u bolnici nastaviti s izdajanjem onako često kako često beba doji kako bi se održala produkcija mlijeka u potrebnoj količini. U svakom slučaju ćeš prije zahvata obaviti pregled kod anesteziologa ( ako ideš na laparoskopiju) pa mu svakako postavi ova pitanja o dojenju, tj. kad smiješ ponovno bez ograničenja dojiti.
Kad dođeš u bolnicu, naglasi da dojiš i da želiš nastaviti dojiti. Napiši o kakvom ti je gin. zahvatu govorio/napisao i da li je predviđen pregled kod anesteziologa.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 22:33   #8
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Moja sogorica je bila na laparoskopiji jajnika i 3. dan je isla doma.
Provjeri da li ima mogucnost da beba bude s tobom u sobi. Nekako mi je u sjecanju da je netko tako... al mozda to nije bilo u Hr.

Cini mi se da se kod tebe radi o dva zahvata, kiretaza posteljice i laparoskopija ciste?
Za kiretazu vrijedi sto ti je Zoro rekla, lokalna anestezija i isti dan ides doma.
Laparoskopija je kompliciranija.
nisam imala lokalnu, već pravu narkozu. ostala samo nekoliko sati u toj ambulanti, čisto zbog postoperativnog nadgledanja. obzirom da je narkoza bila kratka, očito da nije problematično dojiti isti dan.

@a.m.e.r.
u otpusnom pismu je stajalo da su mi nakon kiretaže ubrizgali intravenozno lijek za povlačenje maternice. poludila sam - maternica se povlači i kroz oksitocin koji je prisutan kroz dojenje. ne bi ništa rekla da nisam barem svima isprala uši da dojim i da želim dojiti.. no opet sam nastavila kao i prije dojiti..
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:34   #9
Hvala na savjetima.
Da,radi se o dva zahvata (kako reče moj gyn); jedan je otklanjanje posteljice (nešto uvedu u maternicu i na kompjutoru vide točno gdje je što je i odstrane
tako da se ne struže nepotrebno veća površina ), a drugi je za cistu laparoskopski (tri rupice ispod pupka).
Zbilja se nadam da će sve dobro proteći i da ću moći što prije doma, samo što znam da ja neću dugo mirovati, nisam navikla biti bolesna i beskorisna.
Bilo bi super ovo što zmijica kaže da možda beba može biti sa mnom, ali nameće se pitanje kako bi je ja podizala, presvlačila i sve ostalo ako moram mirovati. Ona ipak ima skoro 8 kg.
Sa izdajanjem moram krenuti odmah jer nemam viška tokom dana, već jedino u noći jer je prespava pa se eto tu nakupi. Dakle jedna noć je jedan obrok. Hm, 3 dana u bolnici, a ona dnevno ima 5-6 obroka... Nastavljam besane noći
A kakvu narkozu daju (epiduralno, intravenozno...)? Ježim se od pomisli na epiduralnu.
Sutra idem vaditi krv: CH-125. U međuvremenu se isčekuje mjesečnica, pa onda pregled i daljnji dogovori. Kad saznam više detalja javim
__________________
Ne gledajte na dijete kao da je neki dragulj, već se trudite da ono to postane
a.m.e.r. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:41   #10
Quote:
a.m.e.r. kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima.
Da,radi se o dva zahvata (kako reče moj gyn); jedan je otklanjanje posteljice (nešto uvedu u maternicu i na kompjutoru vide točno gdje je što je i odstrane
tako da se ne struže nepotrebno veća površina ), a drugi je za cistu laparoskopski (tri rupice ispod pupka).
Zbilja se nadam da će sve dobro proteći i da ću moći što prije doma, samo što znam da ja neću dugo mirovati, nisam navikla biti bolesna i beskorisna.
Bilo bi super ovo što zmijica kaže da možda beba može biti sa mnom, ali nameće se pitanje kako bi je ja podizala, presvlačila i sve ostalo ako moram mirovati. Ona ipak ima skoro 8 kg.
Sa izdajanjem moram krenuti odmah jer nemam viška tokom dana, već jedino u noći jer je prespava pa se eto tu nakupi. Dakle jedna noć je jedan obrok. Hm, 3 dana u bolnici, a ona dnevno ima 5-6 obroka... Nastavljam besane noći
A kakvu narkozu daju (epiduralno, intravenozno...)? Ježim se od pomisli na epiduralnu.
Sutra idem vaditi krv: CH-125. U međuvremenu se isčekuje mjesečnica, pa onda pregled i daljnji dogovori. Kad saznam više detalja javim
narkoza se daje intravenozno. imaš različitih narkotika u smislu da su neki manje ili više opteraćavajući za organizam. recimo ovi noviji su tako koncipirani da pacijenti puno rjeđe imaju nus pojave tipa povraćanje, mučnina ili problemi sa krvotokom.
ne mogu si zamisliti da ćeš dobiti epiduralnu.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 01:29   #11
a.m.e.r, a da razdvojis zahvate?
Ovo otklanjanje posteljice mi zvuci hitno zbog sepse, a operaciju ciste probaj odgoditi ako mozes.
Za ovo prvo dobijes opcu (Zoro me ispravila, nije lokalna - opca je, samo jako kratko traje da sam je ja zapamtila kao lokalnu), ali ides isti dan doma.
Laparoskopija je kompliciranija, a moze se i nedajbog zakomplicirati pa ostanes u bolnici 6-7 dana.
Epiduralnu sigurno neces dobiti, za laparoskopiju je obavezna opca.
Cini mi se da je to bolje, ako je moguce, obaviti kad malecka bude 10-12 mjeseci.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 13:06   #12
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
a.m.e.r, a da razdvojis zahvate?
Ovo otklanjanje posteljice mi zvuci hitno zbog sepse, a operaciju ciste probaj odgoditi ako mozes.
Za ovo prvo dobijes opcu (Zoro me ispravila, nije lokalna - opca je, samo jako kratko traje da sam je ja zapamtila kao lokalnu), ali ides isti dan doma.
Laparoskopija je kompliciranija, a moze se i nedajbog zakomplicirati pa ostanes u bolnici 6-7 dana.
Epiduralnu sigurno neces dobiti, za laparoskopiju je obavezna opca.
Cini mi se da je to bolje, ako je moguce, obaviti kad malecka bude 10-12 mjeseci.
Slažem se s tobom da bi laparaskopiju trebalo odgoditi, ali čini se da je već predugo čekano jer se cista povećava. Dakle njena povijest je takva da se otkrila dan nakon začeća (to znam ja ali gyn nije znao kada sam došla na redovni pregled dan nakon što smo MM i ja "pokušali stvoriti potomstvo" što nam je na naše iznenađenje uspjelo otprve). Ustanovilo se da imam cistu na lijevom jajniku veliku oko 3 cm. Dogovorili smo se da dođem ponovno na pregled kada dobijem mjesečnicu, no mjesečnica je izostala, a znamo i zbog čega. Gyn nije bilo baš drago što sam zatrudnila dok imam tu cistu ali eto što je tu je, a ona se u tih nepunih mjesec dana povećala za još 2 cm. Srećom trudnoća je prošla bez ikakvih poteškoća. No sada nakon poroda cista je ponovno došla do izražaja. U dva mjeseca se povećala za duplo (sada je 6 cm). Čeka se mjesečnica jer na početku ciklusa je valjda manja količina tog hormona pa će možda i cista biti manja ali gyn svejedno smatra da bi sve trebalo biti čisto u slučaju nove trudnoće (premda mi za sada to još ne pada na pamet )
Tvoj prijedlog mi se svakako čini primamljiv o tome da beba bude sa mnom u sobi ako je moguće i ako je operacija baš neizbježna, a obzirom da bi operacija trebala biti na sv.Duhu možda je to i izvadivo jer koliko ja znam tamo su bebe u sobi sa mamom nakon poroda.
__________________
Ne gledajte na dijete kao da je neki dragulj, već se trudite da ono to postane
a.m.e.r. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.