Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2004., 21:11   #41
Quote:
Barbie kaže:
Pitanje je tko je citirani Marušić. Je li on povjesničar i kako to da se do danas ništa nije znalo o tome. Kako to da Franjo Tuđman, povjesničar po profesiji nije ništa o tome napisao u svojim znanstvenim djelima? No, dozvoljavam da su se zločini stvarno dogodili ukoliko se rešerširanje g. Marušića pokaže vjerodostojnim.
Tuđmanov otac je bio partizan, i kako sam čuo, osobno je likvidirao nepoćudne, a Franjo je bio politički komesar. Pa naravno da je i Franjo imao neke sentimente prema svemu tome i ostavio Trg Maršala Tita.
Očekujem da će se tek sada početi ikreno istraživati svi ti partizanski zločini kojih je bilo u desecima tisuća kao što mi je drago što su Goldstenovi koje cjenim napravili prvo analitičko i vrlo vjerodostojno istraživanje Jasenovca i broja ubijenih.

Samo za Barbi,
iz moje šire obitelji, čovjek je ubijen 1945. u jednom gradiću kraj Zagreba usred kuhinje samo zato što je bio domobranski pričuvni časnik. Fronta nije vidio. Koja je razlika između fašista i komunista kojima sada želite spomenike. U nijansama.
Ber is offline  
Old 23.05.2004., 21:11   #42
Quote:
Ber kaže:
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa do kraja tog mjeseca, partizani su u Zagrebu pogubili više od 26.000 ljudi! Taj podatak proizlazi iz istraživanja Zagrepčanina Milana Marušića koji je godinama istraživao sva zagrebačka stratišta nakon 8. svibnja 1945., kada su partizani ušli u Zagreb, a svoje će spoznaje objelodaniti u knjizi koja će se uskoro pojaviti u knjižarama.

Barbi, za tebe mogu zločinci biti državotvorci, za mene ne.
Mogu samo ponoviti pitanje o kvalifikacijama i motivima g. Marušića - tko je on? Je li povjesničar?

A glede zločinaca i državotvoraca, ti možda sanjaš neku teritorijalno manju i ideološki puno drukčiju Hrvatsku. U tom slučaju se svakako razilazimo.
Barbie is offline  
Old 23.05.2004., 21:13   #43
Quote:
Ber kaže:
U tri tjedna, od 8. svibnja 1945. pa ...... Barbi, za tebe mogu zločinci biti državotvorci, za mene ne.
Nešto tu ne štima. Svima su zločinci oni drugi. No, tu nije kraj tragedije - jer, eto - zločina je bilo i tijekom Domovinskog rata i nakon njega. I - gle čuda - na sve strane se uzdrekali "pravednici" kako bi uzeli SVOJE (!???) u zaštitu!

I kad sve to vidim, posebice one suvjremenije od simpatizera partizana i/ili ustaša, s pokličem - "Svi smo mi Norac" - onda se čovjek stvarno mora zabrinuti.

Jesu li, konačno - zločinci zločinci, a njihovi obožavatelji i zaštitnici jednaki s njima - ili NISU, nego postoje neki naši, i neki vaši, i neki njihovi, pa onda SVATKO SVOJE (???) ZLOČINCE uzima u zaštitu.

Što mislite - gdje će nas takvi "prijepori",- na kraju dovesti!?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Old 23.05.2004., 22:27   #44
Quote:
Barbie kaže:
Partizani su državotvorci Hrvatske države u današnjim granicama i prema tekovinama sadržanim u današnjem Ustavu Republike. Osim ako su tebi draži Ustav i granice NDH?
Govorim o hrvatskoj povijesti. Hrvatske je bilo za vrijeme Kraljevine Jugoslavije(a i prije toga), vlada je bila fasisticka za vrijeme Drugog Svjetskog Rata i komunisticka nakon Drugog Svjetskog Rata.

AVNOJ-ske granice se osnivaju na granice iz 1918e godine, a Ustav koji spominjes je iz '74e godine, ne '45e.

U Ustavu se spominje antifasizam kao opcenita vrijednost, ne sto se tome sve nadodaje.

Zadnje uređivanje Spot Perdita : 23.05.2004. at 22:59.
Spot Perdita is offline  
Old 23.05.2004., 22:33   #45
Quote:
demos kaže:
Ma to ti se samo činilo. Franjo je bio glavni. Najmlađi - a KOMESAR partizanske BRIGADE! E, Bog i batina među patišima.
I tako ti je on postao državotvorac. Najprije se borio za jednu državu, a onda mu je bilo dosadno, pa ju je počeo rušiti. Kad se na kraju već raspadala (bez Franjine pomoći), priskočio je u situaciju i ponovno zasukao državotvorne ruke.

I što je, onda, tu bilo prije?
Bilo mu je tako dosadno da se odlucio pomno prouciti tadasnje zatvore

Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.
Spot Perdita is offline  
Old 23.05.2004., 22:45   #46
Re: Re: Tko je stvarno bio Jure Francetić?

Quote:
Dragica kaže:
Prošle godine u ljeto smo bili sa grupom iz
Hannovera (Hrvatsko- Njemačko prijateljstvo)
u Lijepoj našoj na Cresu i na putu smo posjetili
spomenik Hrvatskom velikanu Juri Francetiću
i odali počast. Ponosim se što sam Hrvatica i
mogu reći da su na nas gledali sa respektom
i udivljenjem prema odanosti našoj stvari i
Domovini.
Svi oni koji su protiv kulturnih spomenika i
poricanja Hrvatske povijesti zna se otkud
vijetar puše.
.. cime si ti doprinjela tome da budes hrvatica? Da nisi mozda prije rodjenja otisla kod Svetog Petra po pricest? ili nesto slicno?
I kakve veze ima kultura sa spomenicima ratnim zlocincima?
Po tom tvome je Vuk Karadzic na istom nivou sa Drazom Mihajlovicem, ili je mozda Goethe isto kao i Adolf Hitler?
VucibatinA is offline  
Old 23.05.2004., 22:53   #47
Quote:
demos kaže:


Ako jesu (tj. ako nisu bili specijalci ili oni "balvanaši", koje ne štite nikakve međunarodne konvencije, niti bi itko za takve snosio ikakvu odgovornost) - žalosno je. Najviše zato jer Domovinski rat nije po biti afirmacija miloševićevstva, već njegova negacija. Naravno da za tako što čovjek ne može imati razumijevanja, - no što je radila Europa, kad su se one iste konvencije gazile i pred TV kamerama!? Što je radila Amerika (i što danas radi u Iranu)?

E' balvanu jedan, jeli ti znas uopste kako izgledaju te konvencija, jeli ti znas da je po tim konvencijama svaki ljudski zivot zasticen, Bez obzira sta je radio ili na kojoj je se strani borio?
VucibatinA is offline  
Old 23.05.2004., 22:59   #48
Quote:
Spot Perdita kaže:
Bilo mu je tako dosadno da se odlucio pomno prouciti tadasnje zatvore

Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.

draga

prije sveg, probaj shvatit da ovo s ocem domovine (kaj??? ) i te spike- malo stavi na hibernaciju...


mi u Hr IMAMO povijest i prije 1990...i glede&unatoc svakaojakim tu napisima ovdje - ona (povijest Hr prije 1990) nije ni izbliza tako crna i neugodna kako ovdje pise prosjecan diskutant (a iz tko zna kojih pobuda)

indeed
revolution is offline  
Old 23.05.2004., 22:59   #49
Quote:
Spot Perdita kaže:
Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.
Da. I evo ti zasto i kako.

>>Communism has produced a richer crop of lies, I think, than any other political system in history. Not only did the past have to be either wiped out or molded to communism's purposes; but also communism demanded that literature, art, history, and everything else must ``perpetuate the majestic work of the party and the people.'' <<

http://www.boston.com/globe/search/s...van_djilas.htm
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 23.05.2004., 23:02   #50
Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kaže:
Da. I evo ti zasto i kako.
eto i ljutog...neustrašivi borac protiv komunizma..ali gdje li je samo bio kad je trebalo rušiti komunizam? u partiji! jel tako ljuti? ti si rušio komunizam iznutra?
3_OrganizatorPsihe is offline  
Old 23.05.2004., 23:07   #51
Quote:
revolution kaže:
draga

prije sveg, probaj shvatit da ovo s ocem domovine (kaj??? ) i te spike- malo stavi na hibernaciju...


mi u Hr IMAMO povijest i prije 1990...i glede&unatoc svakaojakim tu napisima ovdje - ona (povijest Hr prije 1990) nije ni izbliza tako crna i neugodna kako ovdje pise prosjecan diskutant (a iz tko zna kojih pobuda)

indeed
To sam i napisala u dijelu koji nisi citirala(ovo nije podbadanje, nego ovdje toliko skacu jedno na drugo da se osjecam prozvanom da pisem ovaj disclaimer ).

Stvar je u tome da na ovoj temi ima diskutanata koji tvrde da je Hrvatska pocela '45e godine. Nikako ne osporavam da je bilo Hrvata koji su se casno borili protiv nacista, samo sto prije icega mislim da je to njihova osobna zasluga i da se to ne mijesa sa hrvatskom povijesti.

Sto se stare Jugoslavije tice.....
Spot Perdita is offline  
Old 23.05.2004., 23:08   #52
Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kaže:
Da. I evo ti zasto i kako.

(...)


Naravno da da. Uvijek sam u pravu.

Sometimes I almost like you

Zadnje uređivanje Spot Perdita : 24.05.2004. at 00:26.
Spot Perdita is offline  
Old 23.05.2004., 23:09   #53
Quote:
Spot Perdita kaže:
Nikako ne osporavam da je bilo Hrvata koji su se casno borili protiv nacista, samo sto prije icega mislim da je to njihova osobna zasluga i da se to ne mijesa sa hrvatskom povijesti.
a kako sad i otkud sad ovo? nemoj,...sad si me zamislila opako..

ajo ispocetka...moze draga ?

ako nije zbog Hr povijesti, a zbog ceg je?? vizigota? maura?
revolution is offline  
Old 23.05.2004., 23:17   #54
Quote:
revolution kaže:
a kako sad i otkud sad ovo? nemoj,...sad si me zamislila opako..

ajo ispocetka...moze draga ?

ako nije zbog Hr povijesti, a zbog ceg je?? vizigota? maura?
Hrvati koji su se borili protiv nacista su vidjeli sto ti nacisti rade po njihovoj zemlji, i svoju zemlju su htjeli spasiti. Bilo je i hrvatskih partizana sa hrvatskim grbom na svojoj kapi, a partizanski pokret(Josip Broz i njegovi bliski suradnici) je kao sluzbenu ideologiju imao sovjetsku Jugoslaviju.

Nakon rata su velesile odlucile da ce se jugoslavizam nastaviti u obliku socijalisticke/komunisticke Jugoslavije, za razliku od kraljevine. Narode na prostorima bivse Yu nitko nista nije ni pitao.

Sto se (komunistickog) rezima stare Jugoslavije tice, o tome trenutacno necu.
Spot Perdita is offline  
Old 23.05.2004., 23:27   #55
Quote:
3_OrganizatorPsihe kaže:
eto i ljutog...neustrašivi borac protiv komunizma..ali gdje li je samo bio kad je trebalo rušiti komunizam? u partiji! jel tako ljuti? ti si rušio komunizam iznutra?
Ja sam bio u Norvalu.
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Old 23.05.2004., 23:48   #56
Quote:
Spot Perdita kaže:
[B]Bilo je i hrvatskih partizana sa hrvatskim grbom na svojoj kapi, B]
aaa
Quote:
a partizanski pokret(Josip Broz i njegovi bliski suradnici) je kao sluzbenu ideologiju imao sovjetsku Jugoslaviju.
eeee


Quote:
Nakon rata su velesile odlucile da ce se jugoslavizam nastaviti u obliku socijalisticke/komunisticke Jugoslavije, za razliku od kraljevine. Narode na prostorima bivse Yu nitko nista nije ni pitao.
oooooooooo


Quote:
Sto se (komunistickog) rezima stare Jugoslavije tice, o tome trenutacno necu. [/
uuuuuu


dakle, izostavili smo samoglasnik I ...ovdje
revolution is offline  
Old 23.05.2004., 23:49   #57
Francetić je bio jedan od navećih krvnika drugog svijetskog rata na području Jugoslavije. Osim što je golim rukama ubijao, palio i uništavao bio je jedan od kreatora zločinačke ustaške ideologije i monstruoznih palnova etničkog čišćenja. Bio je fašist i borio se protiv partizana. Iako je četničku vojsku koristio kao saveznike, bio je pobjeđen u borbi sa partizanima.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Old 24.05.2004., 19:28   #58
Quote:
Spot Perdita kaže:
Bilo mu je tako dosadno da se odlucio pomno prouciti tadasnje zatvore

Radilo se o tome da partizani nisu bili drzavotvorci: svaka zemlja ima svoga Oca Domovine kojega se izabere pri pisanju svoje povijesti. Razlog da se danas toliko raspravlja o povijesti je posljedica postupaka tadasnje jugoslavenske vlade, koja je tu povijest upravo prikrivala.
Je, i onda je to lijepo - kapitalizirao.
Partizani nisu bili državotvorci!? No, ne znam gdje si to "znanje" popila, - ali se nadam kako se nećeš naći u situaciji da odgovaraš na upit što su bile SRH i SFRJ.

Dalje, - ZEMLJA je uopće indiferentna na ljudske idiotarije. Dakle, "oca" Jedine mogu prepoznati pripadnici nekog naroda među njegovim velikanima, i tako ga "izabrati".
No, Franjo Tuđman sigurno nije taj "tatica", jer pripadnicima njegovog naroda Hrvatska nije Jedina i nije Domovina.
Dakle, istina je - polipatridi mogu Tuđmana doživljavati kao "oca" (iako im ja osobno nikada ne bih vjerovao, jer oni koji imaju i drugu domovinu, normalno je- imaju i još jednoga oca, a oni s tri domovine, još ..., itd.) - ali ne i oni kojima je Hrvatska Jedina i Domovina.

Gle sad ovo. Ako je jugo/partizanska vlast prikrivala povjesne istine, - što ne nova hrvatska vlast otuda naučila!?

Zašto ona prikriva povjesne istine? Zašto su nam s najviših mjesta poručivali "Pobjednici pišu povijest, da bi je poraženi - za kaznu - čitali!"

E, sad - ako je tebi - nama nije ni zabavno ni pametno, jednu laž zamijeniti drugom.
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Old 24.05.2004., 19:38   #59
Quote:
VucibatinA kaže:
E' balvanu jedan, jeli ti znas uopste kako izgledaju te konvencija, jeli ti znas da je po tim konvencijama svaki ljudski zivot zasticen, Bez obzira sta je radio ili na kojoj je se strani borio?
Bravo krelac. Bi'će si i ti balvanaš!?
E, pa vidiš ovako. Onaj tko se vojno organizira i uzme oružje u ruke BEZ OVLASTI, taj se stavio izvan zakona.
Dalje od toga, - konvencije štite samo one što imaju jasno istaknute oznake vojske kojoj pripadaju.
Sve ostalo ili su teroristi ili banditi.

Kad bi takvi bili ljudi,- onda bi svatko od nas, po volji iliti kad mu padne na pamet,- imao pravo uzeti oružje u ruke, postaviti balvane i pozivati se na TVOJA "ljudska prava".
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Old 25.05.2004., 00:48   #60
Quote:
demos kaže:
Bravo krelac. Bi'će si i ti balvanaš!?
E, pa vidiš ovako. Onaj tko se vojno organizira i uzme oružje u ruke BEZ OVLASTI, taj se stavio izvan zakona.
Dalje od toga, - konvencije štite samo one što imaju jasno istaknute oznake vojske kojoj pripadaju.
Sve ostalo ili su teroristi ili banditi.

Kad bi takvi bili ljudi,- onda bi svatko od nas, po volji iliti kad mu padne na pamet,- imao pravo uzeti oružje u ruke, postaviti balvane i pozivati se na TVOJA "ljudska prava".
de ne gackaj ko grlica, i oni su nosili oznake na rukavima, prema tome... vojnici sta drugo.. osim toga te konvencije stoje za zastitu prava.. kontas... sudjenje prvo pa onda gubljenje, nix prije sudjenja.
VucibatinA is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.