Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2009., 22:46   #1
Trudnoća i porod izvan RH - združeni topic

Pokusala sam pronaci, ali je ispalo da takve teme nema, pa ako sam se slucajno zabunila, moderatori lijepite negdje.

Zanima me zbog razmjene iskustava i prikupljanja informacija ima li clanica koje su trudnocu i porod prosle u Njemackoj..

Ja bih trebala roditi negdje u sijecnju sljedece godine pa rekoh da podjem lagano planirati sto i kako.


Pokusala postaviti na Dijaspori, ali nije islo.. pa me evo ovdje.

Nijemice gdje ste
__________________
slike(hd)
moj svijet je postao ljepsi 18.10.2007.,a moj bicentricni sustav savrsen 22.01.2010.
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 22:47   #2
evo i mene

mene zanima recimo da li je istina (nesto sam nacula) da se tu dobije na recept (na posudbu) izdajalica do djetetovog 6. mjeseca
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 23:23   #3
evo jedne........troje dijece sam rodila u njemackoj, a sto te tocno zanima ???

imi, jest tocno, dobijes recept i dignes u ljekarni izdajalicu, cak elektricnu
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2009., 23:47   #4
wow, odlicno!

u vezi poroda sam te ispilala vec prije
a jel znas mozda kako napraviti papirologiju za drzavljanstvo maloj jel mogu sa rodnim listom tu minhen u hrvatski konzulat, muz nije hrvat ali ja jesam, pa bi trebala i mala moc bit
i ovo nije off topic, usko je vezano uz trudnocu, porod, i ono sto dolazi poslije njega
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 00:17   #5
mislis za hrvatsko nekuzim, pa dobit cega automatski, ili ???
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.

Zadnje uređivanje sijandraffm : 13.07.2009. at 00:30.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 00:42   #6
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
mislis za hrvatsko nekuzim, pa dobit cega automatski, ili ???
ah, ne znam, zato pitam. ma nema veze, budem zvala konzulat, samo sam mislila da si ti to s papirima vec prosla pa reko da priupitam
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 07:49   #7
@ellah
kao prvo, čestitam na trudnoći
u nj. možeš otići u obilazak bolnica, čak ako nema neke gužve možeš pogledati samu rađaonu. neke bolnice periodično organiziraju info večeri gdje objašnjavaju što nude, njihova načela itd.
neke bolnice su budućim roditeljima zanimljive da se najbolje prijaviti što ranije to bolje. ja sam se bila prijavila negdje oko 10.tjedna

ca. oko 33. tj. se može obaviti s babicama razgovor u kome se napravi nešto kao plan poroda. tu buduća mamica može izraziti želje u vezi poroda, da li želi PDA ili ne itd itd itd..
tatica ne mora položiti predporođajni tečaj da bi bio u rađaoni, no ako ide u op salu na carski, mislim da mora potpisati da je na vlastitu odgovornost.

ne znam u kom ćeš gradu roditi tj. koliko izbora imaš
osim bolnice, imaš i ambulante za porađanje...

osim toga, još prije poroda ti savjetujem da izabereš babicu koju želiš. one su obično freiberuflich (samostalne..jel). imaš čitave liste u netu (probat ću nešto naći) i u njiima možeš vidjeti njihovu specijalizaciju..recimo neke su deklarirane kao savjetnice za dojenje (između ostalog)
imaš pravo na babicu dok god dojiš ili ako ne dojiš ja mislim dok dijete ne navrši 6mj

Quote:
imi18 kaže: Pogledaj post
evo i mene

mene zanima recimo da li je istina (nesto sam nacula) da se tu dobije na recept (na posudbu) izdajalica do djetetovog 6. mjeseca
jawohl
ali nemoj da ti podvale neku staru. moja sestra je otišla u neku manju apoteku gdje su joj podvalili staru pumpu od 100 godina i ona joj je rasturila bradavice.
odi svakako u veću apoteku

DRŽAVLJANSTVO: zatraži internacionalnu geburtsurkunde. osim toga treba tvoja domovnica i geburtsurkunde od tvog mužeka.
sve to možeš napraviti i u hr ako dolje imaš prijavljen boravak.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 11:06   #8
moj savijet- kad vec imamo prilike birati porod u bolnici kojoj zelimo, izabrati bolnicu sa djecijom klinikom...tako mi je savjetovala i moja doktorica, jer ako nesto nije u redu sa bebom i najmanja sitnica da se ne odvaja od mame ili da se ne premjestaju i mama i beba, a ujedno je i pedijatar tamo i sve! i babicu se moze izabrati odmah kad se bira bolnica, tj. kad se prijavljujes u bolnici za porod pa tamo uzmes babicu koja ce ti biti i na porodu i vjerojatno nakon poroda, ovisi za sta je sve specijalizirana.....

ja se jedino ne kuzim nista u one sve doplatke i novcanu pomoc koja se dobiva naokon poroda, tko i na sta ima pravo? ima li itko iskustva?
eberlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 12:43   #9
babicama placas ti ili to ide preko zdravstvenog ili nesto (mislim, kad velis da imamo pravo na njih )?
zorro muz nije njemac, nema ni on taj geburtsurkunde

eberlin, kindergeld mislim da dobivaju sve koje placaju porez i zive tu, moja mama doselila prije 5 godina, nije njemica, ali placa poreze pa dobiva kindergeld

i bas bezveze, jos me nitko nije pitao za plan poroda.. cut ce me sutra
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 13:02   #10
imi
babicu samo odaberes sebi, nista ne placas to ide sve preko Krankenkasse. da imas pravo imati svoju babicu i prije i poslje poroda.

ja nekuzim tebe s tim drzavljanstvom, pa beba ce ti imat automatski drzav., ili nece ??? ako nece, zasto???

eberlin
imas pravo na kindergeld i imas pravo na Erziehungsgeld, koji se odrediva individualno prema placi. i jedno i drugo dobivas od Familienkasse, dakle tamo pridas i zahtjev, ona ti je u sklopu Arbeitsamta, ako nisu nesto prominili.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 14:03   #11
Quote:
eberlin kaže: Pogledaj post
moj savijet- kad vec imamo prilike birati porod u bolnici kojoj zelimo, izabrati bolnicu sa djecijom klinikom...tako mi je savjetovala i moja doktorica, jer ako nesto nije u redu sa bebom i najmanja sitnica da se ne odvaja od mame ili da se ne premjestaju i mama i beba, a ujedno je i pedijatar tamo i sve! i babicu se moze izabrati odmah kad se bira bolnica, tj. kad se prijavljujes u bolnici za porod pa tamo uzmes babicu koja ce ti biti i na porodu i vjerojatno nakon poroda, ovisi za sta je sve specijalizirana.....

ja se jedino ne kuzim nista u one sve doplatke i novcanu pomoc koja se dobiva naokon poroda, tko i na sta ima pravo? ima li itko iskustva?
to s dječjom bolnicom potpisujem.

što se tiče babice, nama su izričito rekli da se za sam porod ne može izabrati babica. bolnica gdje sam rodila ima ca. 12 babica i porađa te ona koja je u smjeni. nakon poroda sam se preselila (kao i sve ostale) na odjel babinjače i za taj su odjel bile zadužene sasvim druge sestre/babice. dakle ove koje porađaju su time svoj posao obavile.

imali smo babice koje su išle od sobe do sobe da pomognu u vezi dojenja.

babicu koja će dolaziti kući tražiš neovisno o ovima u bolnici..
Popis babica u čitavoj Njemačoj

elterngeld: neke bolnice nude čak pomoć pri ispunjavanju papira (DŽUNGLA!! uff ). ja sam sve ispunila dok sam još bila u bolnici. najkasnije kad budete prijavljivali dijete ćete dobiti formulare za erziehungsgeld. u tim formularima stoji gdje se sve treba predati...itd itd

ako je onaj tko dobiva elterngeld radio, dobiva 67%. ako nije, onda se dobija neki minumum od 300 Eur.

Elterngeld

kindergeld: to ti ide preko familienkasse
kindergeld

Mutterschaftsgeld ti ide preko Krankenkasse. Ako se dijete rodi prije vremena ili se rade blizanci, onda žena taj novac dobiva 4tjedna više..dakle ne 8 nego 12 tjedana.

državljanstvo:
1. hrvat - hrvat --> hrvatsko
2. hrvat - hrvat (više od 8godina boravka u nj) --> hrvatsko i njemačko do 23.god. nakon toga se dijete mora odluciti
3. hrvat - stranac (njemac) --> hrvatsko i njemačko
4. hrvat - stranac (ostali) --> hrvatsko, njemacko (ako jedan od roditelj boravi duze od osam god. u NJ, vidi točku 2) i državljanstvo X

@imi što se tiče rješavanje hrv. državljanstva, trebat će ti i izvod iz matične knjice oca djeteta ali internacionalni izvadak. najbolje da nazoveš u konzulat da vidiš točno..
dijete postaje automatski hrv. državljanin, no da bi mu izvadila rodni list i domovnicu, potrebni su ti gore navedeni dokumenti.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 14:53   #12
hvala vam svima koji ste ostavili traga na ovoj temi..

Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
evo jedne........troje dijece sam rodila u njemackoj, a sto te tocno zanima ???
uh, puno toga mene zanima, nemam sad popis, nego bih vas rado imala na jednom mjestu pa kad pitanja dodju da priupitam
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
kao prvo, čestitam na trudnoći
u nj. možeš otići u obilazak bolnica, čak ako nema neke gužve možeš pogledati samu rađaonu. neke bolnice periodično organiziraju info večeri gdje objašnjavaju što nude, njihova načela itd.
neke bolnice su budućim roditeljima zanimljive da se najbolje prijaviti što ranije to bolje. ja sam se bila prijavila negdje oko 10.tjedna

ca. oko 33. tj. se može obaviti s babicama razgovor u kome se napravi nešto kao plan poroda. tu buduća mamica može izraziti želje u vezi poroda, da li želi PDA ili ne itd itd itd..
tatica ne mora položiti predporođajni tečaj da bi bio u rađaoni, no ako ide u op salu na carski, mislim da mora potpisati da je na vlastitu odgovornost.

ne znam u kom ćeš gradu roditi tj. koliko izbora imaš
osim bolnice, imaš i ambulante za porađanje...
hvala na ovom iscrpnom odgovoru, nisam znala da se moze ici u obilazak i izbor bonica, ja sam pretpostavila (istina htjela sam vas pitati) da se mozda po mjestu stanovanja dodjeljuje bolnica..

mogla bih se znaci vec sad prijaviti za obilaske

da to sam cula da si mozes izabrati babicu, ali npr jedna mama mi je spomenula jednu (samostalnu) koja radi samo u dvije bolnice, dakle ako zelis nju, moras birati jednu od tih bolnica i onda nema veze koja je u smjeni

planiram za sada za porod heidelberg, a mislim da tamo ima dosta bolnica, cak i previse

mislim da ce tatica cuvati svog prvorodjenca doma prije nego u radjaonu

sto je to PDA?


Quote:
eberlin kaže: Pogledaj post
moj savijet- kad vec imamo prilike birati porod u bolnici kojoj zelimo, izabrati bolnicu sa djecijom klinikom...
ja se jedino ne kuzim nista u one sve doplatke i novcanu pomoc koja se dobiva naokon poroda, tko i na sta ima pravo? ima li itko iskustva?
ovo je isto jako koristan savjet, hvala

a ovo s papirololgijom i mene ubija, za sada smo samo rijesili kindergeld za starijeg, ostalo trenutno nemam prava, ali morat cu i to pripremiti..

Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post

što se tiče babice, nama su izričito rekli ...

babicu koja će dolaziti kući tražiš neovisno o ovima u bolnici..
Popis babica u čitavoj Njemačoj
mozda to s babicama zavisi od bolnice do bolnice, a mozda i od pokrajine do pokrajine

a ove sto dolaze kuci, to kao nase patronaze?

i hvala za sve ove popise i opise za novcane pomoci, to mislim da ne treba komentirati kad je sve jasno napisano, a vjerujem da ce mnogima olaksati.
__________________
slike(hd)
moj svijet je postao ljepsi 18.10.2007.,a moj bicentricni sustav savrsen 22.01.2010.
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:21   #13
u odnosu na hrvatsku mene ja jako iznenadilo kad sam kod moje ginekologice nakon sto je potvrdila trudnocu odmah dobila provjeru zeljeza uz tlak i vaganje i sestra mi izvadila krv za sve krvne pretrage.. a kad se sjetim kako to ide u hr, kod nas bi se s uputnicama i svim cekanjima u laboratorijima i na transfuzijama potrosilo barem dva-tri dana.. nije problem tko ne radi iako i za to treba vremena i goriva ili karta tko putuje, ali zaposlene trudnice stvarno moraju dobro ispanirati svoje posjete doktorima
__________________
slike(hd)
moj svijet je postao ljepsi 18.10.2007.,a moj bicentricni sustav savrsen 22.01.2010.
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 15:26   #14
i meni je to super, urin, krv, sve odmah na jednom mjestu, nema trcanja po laboratorijima. ako treba ekstra pretrage, oni izvade krv pa posalju u laboratorij
__________________
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society.
imi18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:35   #15
ellah

pda ti je periduralanestezija, to je epiduralna.

sto se tice babice pri porodu je ovako:
samostalne babice se brinu o trudnicama prije i poslje poroda, ne rade u bolnici, nego samostalno, vecinom imaju i svoju ordinaciju, gdje vode tecajeve za porod i gimnastiku poslje poroda, jogu itd,.......
ali, postoje i samostalne babice koje imaju ugovor sa jednom ili dvije bolnice, u koje mogu doci sa svojom rodiljom i u toj bolnici je porodit.
dakle, tebi pocmu trudovi, i ti zovnes svoju babicu, ona dode po tebe, ili se nadete u bolnici, ako nema vrimena, i ona te ide porodit u toj bolnici.

ako to zelis, onda moras naci babicu koja ima taj ugovor sa nekom bolnicom.
meni je to super stvar, imati svoju babicu povjerenja , koju poznas vec kraj sebe pri porodu.

ove sto rade u bolnici, naravno da tu nemas sto birat, porodi ta ta kojoj je smijena

inace u njemackoj imas i Geburtshäuser, ako ne zelis ici u bolnicu ili lezat u bolnici, ma da i u bolnici nude ambulantni porod, onda je to super alternativa, tu rade babice u suradnji s doktorima i nije bolnica nego eto, kako bi rekla,....porodiljna kuca
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:37   #16
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
ellah

pda ti je periduralanestezija, to je epiduralna.

sto se tice babice pri porodu je ovako:
samostalne babice se brinu o trudnicama prije i poslje poroda, ne rade u bolnici, nego samostalno, vecinom imaju i svoju ordinaciju, gdje vode tecajeve za porod i gimnastiku poslje poroda, jogu itd,.......
ali, postoje i samostalne babice koje imaju ugovor sa jednom ili dvije bolnice, u koje mogu doci sa svojom rodiljom i u toj bolnici je porodit.
dakle, tebi pocmu trudovi, i ti zovnes svoju babicu, ona dode po tebe, ili se nadete u bolnici, ako nema vrimena, i ona te ide porodit u toj bolnici.

ako to zelis, onda moras naci babicu koja ima taj ugovor sa nekom bolnicom.
meni je to super stvar, imati svoju babicu povjerenja kraj sebe pri porodu.

ove sto rade u bolnici, naravno da tu nemas sto birat, porodi ta ta kojoj je smijena

inace u njemackoj imas i Geburtshäuser, ako ne zelis ici u bolnicu ili lezat u bolnici, ma da i u bolnici nude ambulantni porod, onda je to super alternativa, tu rade babice u suradnji s doktorima i nije bolnica nego eto, kako bi rekla,....porodiljna kuca
hvala za pojasnjenje

da to sam nedavno cula i ostala sokirana kako je jedna poznanica isla doma tri sata nakon poroda..
__________________
slike(hd)
moj svijet je postao ljepsi 18.10.2007.,a moj bicentricni sustav savrsen 22.01.2010.
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:42   #17
ja bi ti u svakom slucaju savjetovala uzet sebi babicu. one su ti u njemackoj stavrno cudo jedno educirane i strucne, tako da nemoras ako ti nesto jest odma trcat doktoru, jer one vecinom rade kucne posjete, tako da ti ona dode pregleda te i vidi jel sve ok.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:47   #18
Quote:
EllaH kaže: Pogledaj post
hvala za pojasnjenje

da to sam nedavno cula i ostala sokirana kako je jedna poznanica isla doma tri sata nakon poroda..
pa to ti je u njemackoj moguce jer taj sistem sa njegom rodilje i dijeteta sa tim babicama funkcionira. u tom slucaju ti babica dolazi svaki dan u posjetu, ako treba cak i dva put na dan.

i uvjerena sam u to da ces biti pod boljom nadzorom nego sto sam ja bila u Hr u bolnici, mene nisu niti jedan put pregledali, a lezala sam osam dana ! Tuzno i smijesno, ali istina !!!
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:48   #19
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
pa to ti je u njemackoj moguce jer taj sistem sa njegom rodilje i dijeteta sa tim babicama funkcionira. u tom slucaju ti babica dolazi svaki dan u posjetu, ako treba cak i dva put na dan.

i uvjerena sam u to da ces biti pod boljom nadzorom nego sto sam ja bila u Hr u bolnici, mene nisu niti jedan put pregledali, a lezala sam osam dana !
imam i ja iskustvo s hrvatskim bolnicama.. zato sam pocela skupljati informacije da ne budem ko tele ocekujuci hrvatski princip
__________________
slike(hd)
moj svijet je postao ljepsi 18.10.2007.,a moj bicentricni sustav savrsen 22.01.2010.
EllaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:52   #20
Quote:
EllaH kaže: Pogledaj post
imam i ja iskustvo s hrvatskim bolnicama.. zato sam pocela skupljati informacije da ne budem ko tele ocekujuci hrvatski princip
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.