Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2009., 16:41   #1
Što Bog misli o idolima?



Prosudite sami.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 17:16   #2
i reče bog "ne gradite mi kipove, džamije ni crkve bez uzemljenja inače će vas kad tad stić strijela božja i gnjev moj pravedni"
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 17:53   #3
a zašto ih ne voli?
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 18:16   #4
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
i reče bog "ne gradite mi kipove, džamije ni crkve bez uzemljenja inače će vas kad tad stić strijela božja i gnjev moj pravedni"
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 31.01.2009., 19:18   #5
Šta je ovo,totalno bezveze
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 21:23   #6
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post


Prosudite sami.
pa kakve veze ovo ima?? malo objasni
__________________
bloodshot eyes-metal skin
serpents tongue-dagger claws
dragon wings-crooked horns....K.I.N.G.
crippled angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 21:34   #7
Quote:
crippled angel kaže: Pogledaj post
pa kakve veze ovo ima?? malo objasni
Gospon sa slike stoji ponad Rija.
Predstavlja znaš-već-koga i po formi je idol.
O streli božji i njezinoj svrsi valjda ponešto znadeš.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:03   #8
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Gospon sa slike stoji ponad Rija.
Predstavlja znaš-već-koga i po formi je idol.
O streli božji i njezinoj svrsi valjda ponešto znadeš.
pa znam ko je i di je,al ne kuzim tvoje pitanje...
__________________
bloodshot eyes-metal skin
serpents tongue-dagger claws
dragon wings-crooked horns....K.I.N.G.
crippled angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 22:33   #9
Quote:
crippled angel kaže: Pogledaj post
pa znam ko je i di je,al ne kuzim tvoje pitanje...
Što ne kužiš?

Ne vidim što bi bilo nejasno.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 23:48   #10
Idoli su sve ono što je važnije od humanosti!
Vjerska "pomagala" mogu nekog nadahnjivat na duhovnom putu, ali kad to postane važnije od dobrote, ljubaznosti, iskrenosti onda to postaje idolima.
Po meni su mnoge kršćanske zajednice su od Biblije napravile idol.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 02:38   #11
Nikad necu shvatit tu ikonizaciju krscanstva...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:00   #12
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
a zašto ih ne voli?
Jer Mu je žao ljudi, koji idolatrijom upropašćavaju sebe. Idoli su u biti laž. To je kao da tvoj sin počne vjerovat da mu je Bugz Bunny prava mama jer je slađi, ima veće uši brže trči i ima smiješan glas.

U jednom hadisu-kudsi se veli da je Allah rekao: 'Čovječe, tebe sam stvorio radi Sebe; a sve ostalo, stvorio Sam radi tebe'..." (Muhammed) shodno ovom, Bog nas je stvorio da ga spoznamo a ne da se igramo neustrašivih, nesvjesnih i razmaženih.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Idoli su sve ono što je važnije od humanosti! Vjerska "pomagala" mogu nekog nadahnjivat na duhovnom putu, ali kad to postane važnije od dobrote, ljubaznosti, iskrenosti onda to postaje idolima. Po meni su mnoge kršćanske zajednice su od Biblije napravile idol.
Ipak ne samo kršćanske, nadam se da ćeš se složiti. Možda je to u kršćanstvu najprimjetnije, i možda su u idolatriji otišli najdalje.. ali ipak, ta pojava nije prisutna samo kod njih. U svim većim vjerskim zajednicama danas ima dio dogmata koji od svojih Svetih pisama prave fetiš. To je genijalno opisano u adagiu iz mog potpisa (onaj dio kad padaju na zemlju i počnu nosit parole, ljuljajući se u bunilu lijevo-desno i spremni su osudit svakog tko ne prati njihov ritam)... i da; jako mi se sviđa opis idola kao sveg što je čovjeku važnije od humanosti. Stvarno dobro.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:11   #13
Da ukratko odgovorim na pitanje iz naslova: misli su božje nedokučive. Dakle, ionako to ne možemo znati.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:21   #14
Gluposti, grom je tamo lupio jer je to najvisa tocka u okolnom prostoru, a ne zato sto je tamo neki "idol"?! Lupio bi u vrh brda i da nema nikakvog kipa. Sto bi onda to znacilo, da je Bog protiv planina?! Koje li uskogrudnosti u razmisljanju?! Toliko o "idolima"...

Osim toga, razmotrimo malo i znacenje munje, groma. Doista je uzasno praznovjerje vjerovati da je Bog gore na nebesima i da o'zgo tuce munjama po zemlji?! To je jedno krajnje dualisticko i nazadno, jedno upravo zatucano praznovjerje. Kao da Bog nije u isto vrijeme i dolje, i gore, i sa svih strana, i unutar, i izvan svake stvari i pojave?! Zasto bi Bog bio samo gore, na nebu?! Na oblaku? A ne u isto vrijeme i svugdje drugdje?! Stara zen prica kaze o nepoznatom pustinjaku koji je usao u hram i pljunuo na kip Buddhe. Kada su se redovnici ustrcali i poceli ga grditi, on im je mirno odgovorio: pokazite mi mjesto gdje nije Buddha!

Neki krscani i danas zvjernjaju i zagledaju se prema gore kada se mole Bogu, kao da je Bog (samo) na nebu?! Ostatak je to starog praznovjerja drevnih divljaka koji su vjerovali da je Bog (ili bogovi) gore na nebu i da o'zgo salje svoje blagoslove, kisu i plodnost zemlji, stoci i hranu ljudima?!

Vjerovati da munja (a ne ujedno i bilo sto drugo) predstavlja Bozju volju, i da je Bog gore na nebu, je krajnje praznovjerje. Stoga, ova izjava o tome sto Bog navodno misli o "idolima" je posve neutemeljena, jer prikazuje jednu posve prirodnu pojavu, i nema nista s Bozjim misljenjem o "idolima"...

Ako zelite znati sto Bog misli o bilo cemu, razvijajte njezan i blizak odnos s Njim. Toliko blizak da postanete Jedno s Njim. Ne gledajte u izvanjske pojave i ne pripisujte njima znacenja koja nemaju veze s zdravim razumom. To je doista idolopoklonstvo, takav nacin razmisljanja, a ne pojava udara groma u najvisu otcku u prostoru.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:28   #15
evo sad što ja mislim:
khm khm
upravo kao što je Fazlija rekao, Bog/inja je posvuda, pa i u skulpturi kojom je predstavljen/a.
prikladniji naslov teme bio bi, zašto je JHVH protiv idola. e, sad tu dolazimo na sve ono što ste već napisali.
nisu svi bogovi/božice tako isključivi.
ne možete na osnovu stava jedne ili dviju religija kuditi sve ostale u kojima to ne vrijedi. u Hinduizmu i sl, sasvim je normalno obožavanje Božanstava (predstavljenih skulpturalno, ili kroz slike, ili čak apstraktne simbole, matematičke jednadžbe...).
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 18:43   #16
Da budem iskren, zanimalo me što će ovdašnji forumaši reći na tu poluprovokaciju.

Fazliji jedno pitanje: Zašto se Bog ne bi poslužio nečim što je ionako sam stvorio da ljudima pošalje poruku?

Npr. ljudi se bahate slažući svašta u vis, a kazne za to mogu biti manja stabilnost visokih gradnji ili češći udari munja u naseljena područja, a ne treba ni zanemariti simboliku.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 18:48   #17
zašto bi visoka gradnja bila izraz bahatosti?
to je ekonomizacija prostora. zar bi bilo bolje uništavati parkove i biljke, životinjska staništa?
s druge strane, biblijski bog i ne voli prirodu, pa mu zbog toga možda smetaju takvi pokušaji njenog očuvanja
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 18:49   #18
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
zašto bi visoka gradnja bila izraz bahatosti?
to je štednja prostora. zar bi bilo bolje uništavati parkove i biljke, životinjska staništa?
Pa sad, moglo bi se i duboko graditi…
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 18:50   #19
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Pa sad, moglo bi se i duboko graditi…
to je još štetnije.
Innocent. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 19:23   #20
Quote:
Innocent. kaže: Pogledaj post
zašto bi visoka gradnja bila izraz bahatosti?
to je ekonomizacija prostora. zar bi bilo bolje uništavati parkove i biljke, životinjska staništa?
s druge strane, biblijski bog i ne voli prirodu, pa mu zbog toga možda smetaju takvi pokušaji njenog očuvanja
Pa ono, ja imam veći (hram) od tvojeg.

A ima i zgodno ponegdjeeuropsko pravilo da najviša zgrada u gradu mora biti crkva.

Ekonomizacija prostora pak u pravilu vodi otuđenju, ali to ne znam dokazati. Prirodu smo uglavnom već rasturili tamo gdje nas je puno. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.