Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 11.02.2008., 17:35   #1
Izrada drvene vrtne kućice / radionice

Nadam se da će se ova tema pretvoriti u veeeliku raspravu punu korisnih savjeta tako da jednog dana ne poginem ispod hrpe dasaka već da se divim svojoj maloj drvenoj radioni slijedećih nekoliko desetljeća.

Radio bi malo veću vrtnu kućicu / skladište / radionu (7x3 m tlocrt, zadnja strana 3 m visoka, prednja 2.5 m) i to kompletnu drvenu. Dvorište mi je okruženo sa svih strana kućama pa sam u startu pokušao izbjeći zidanje kojem bi prethodilo kopanje i betonaža temelja jer bi imao problem donijeti sav materijal. Fosne, grede i pločasti materijal ne bi bio problem unijeti u dvorište komad po komad.
Kako sam si ja to zamislio? Tu je slika step-by-step pa ide objašnjenje.

http://img256.imageshack.us/img256/1475/slika1ht5.jpg

Prvo srušiti postojeću ruševnu šupu, jel.
Pod broj 1: poravnati malo teren (i sad je već prilično ravan) i na čoškove buduće kućice ukopati betonske blokove / cigle ili nešto slično. Dovesti ih međusobno u vagu i na u cm točnu udaljenost.
Broj 2: Horizontalno postaviti na blokove fosne, colerice, i učvrstiti ih (jel potrebno?)
Broj 3: Okomito na te daske postaviti iste takve i napraviti glavni okvir kućice. Pospojiti sve daske čavlima (treba neki posebni, nerđajući?).
Broj 4: napraviti od još takvih fosni roštilj. Pospojiti sve međusobno.
Broj 5: podaskati podni roštilj sa OSB pločama. Šta je bolje (omjer kvalitet i cijene), jedan red 18 mm debelih, jedan red 22 mm debelih ili 2 reda 12 mm debelih u suprotnim smjerovima?
Broj 6: Od štafli napraviti roštilj zidove. Zidovi se podignu na dno kučice i ušarafe u njega i pospoje međusobno. Debljina štafli ovisi o debljini mineralne vune / tervola sa kojim bi popunjavao. Jel ima neki standard za to? Zidove bi, nakon pričvršćivanja i popunjavanja tervolom, izvana i iznutra obložio OSB pločama 12 mm. Da li mi je to dovoljna ukruta ili bi roštilj zidova morao imati i poprečne daske? Prednji zid ih ima na skici jer su tu predviđeni otvori za dvoja vrata i prozor.
Broj 7: tu je prikazana sklopljena kučica, obložena izolacijom i podaskana izvana i iznutra. Također se vidi i jedan pregradni zid koji je, naravno, prije ubačen. Slijedi izrada i postavljanje bočnih trokut-roštilja 3x0.5 m za popuniti rupu između krova i bočnih zidova. Ispuna i obloga kao i ostali.
Broj 8: do sad mi se sve činilo jednostavno, ali mi sad ide frka i panika. Krov. Ipak će mi to ko sudbina visit nad glavom. Koje daske bi bile dovoljne za takvu dimenziju kučiće i takvu izvedbu? Koliki mi je prepust dovoljan sa prednje strane da bi postavio žljebove? Ne bi htio previše da mi mogu stati vrata normalne visine koja bi se otvarala na van.
Broj 9: Daskanje donje strane krovišta OSB pločama, ispuna tervolom, daskanje gornje strane. Postavljanje ljepenke / folije / nečeg trećeg. Postavljanje žljebova i rubnih limova. Postavljanje šindre ili nekog krovnog lima. Preporuke! Bitno da je što lakše.
Postavljanje stolarije. Postavljanje brodskog poda na vanjske zidove ili onih fasadnih plastičnih ploča šta izgledaju kao brodski pod. Useljenje!

Eto, tako bi to ukratko izgledalo. Sad tražim od iskusnih da me pohvale ili popljuju (i nakon toga kažu kako to ispravno treba napraviti). I za kraj – neću zidati, neću betonirati, hoću baš na ovakav ili sličan način! Nemojte se ni truditi nagovarati me na ciglu, to mi zakomplicira stvar totalno, a i poskupljuje dosta.

Zahvaljujem na svim dobronamjernim i korisnim savjetima!
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.