Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2009., 23:28   #61
Bok decki, dobra pitanja!

Moj broker je Ameritrade, nije specijalizirani broker na daytrading, ali je kupio mog prijasnjeg brokera Datek, i preuzeo njegov software, pa sam zato ostao tamo. Relativno je jeftin, fiksna cijena od $9.99 po transakciji, i s obzirom na cinjenicu da imam besplatne live vijesti, cijene dionica i transakciju novca. No sto je za mene naj vaznije, je poseban nacin na koji prikazuje grafove. To je vrlo vazno, jer se tocno vidi kako se odvija jedan pattern (neznam hr. rijec).

Recimo, novac mi je iz SAD u Njemackoj u roku 2 dana.

U SAD za daytrading najmanje je potrebno $25000, u svako vrijeme.

Sto sve trgujem? Obicno na burzi NASDAQ, tamo su sve velike tehnoloske firme, kao Microsoft, Intel, Google, Apple itd. Ja ne idem veliki rizik, u stvari mi je naj draze trziti ETF (exchange traded funds), recimo NASDAQ100 index (QQQQ) itd. To su fondovi koji se trze kao dionice, a mogu oblikovati recimo index ili odredjene grane industrije, kao biotehnoligiju, poluvodice, financije itd.

Recimo QQQQ (NASDAG 100 index) je vrlo likvidan, promet kojih 80 milijuna dionica dnevno, ili SPY (S&P500 index), promet kojih 200 milijuna dionica dnevno. Na QQQQ spread je uvijek $0.01.

E sad, kao day trader u SAD mozes koristiti u sako vrijeme kredit brokera (tzv margin) u iznosu 4x svojstveni novac. Dakle ako primjerice imas svojih $100000, za day trading mozes koristiti 4x toliko, a za recimo swing trading 2x.

Kako to radim. Ja ne radim mnogo round-trips (kupnja i prodaja iste dionice), ovisi o tome koliko se ukaze dobrih prilika. A sad, sto je dobra prilika? Postoje dva vrlo vazna pokazatelja, koja vrlo dobro kazuju kada ce se okrenuti trend jedne dionice ili trzista (indexa), ta dva pokazatelja su RSI (relative strength index), i (slow) stochastic oscilator; naime oba su oscilatori, tj krecu se izmedju dvije kranje velicine; jedan kraj znaci overbought, drugi oversold, dakle preskupo ili prejeftino. Na temelju toga u glavnom kupujem ili prodajem, tako rijetko kada grijesim. Naravno graf je vrlo vazan i iskustvo, jer se cijene odvijaju uvijek na isti nacin, stvarno. Stop-loss? Obicno nije potreban, inace ovisno o situaciji.

A i mogu gledati americki Bloomberg TV preko interneta, ona se bavi burzom i svim oko toga cio dan, i tako sam uvijek vrlo dobro informiran, a informacija je prednost...

Zadnje uređivanje stereopark : 11.07.2009. at 23:39.
stereopark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.