Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2006., 18:37   #121
Quote:
inepcija kaže:
sve moguce signale? ma koje molim te? pa zena je bila mrtva.....
nadljudskim naporima? to su je odrzavali aparati....
zloubotreba etutanazije je drugi problem. sad se bavimo uopce jel eutanazija kao mogucnost moralno opravdana i legalno realisticna opcija?
aha onda znaci mlatimo samo praznu slamu, trebalo se onda odmah to rec. zloupotreba eutanazije je drugi problem problematiku eutanazije, nemoguce je sagledati u potpunosti ako ne progovorimo kako bi se ona uopce mogla implementirati u svakodnevnom zivotu. kako cemo govoriti da li je legalno realisticna opcija ako ne progovorimo o mogucoj zloupotrebi
Borna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2006., 23:27   #122
Quote:
vicko kaže:
Ako ćemo se razbacivati frazama o slobodi, gdje je onda sloboda onih koji ne žele sudjelovati u zakonima koji oni smatraju protu-prirodnim i protu-moralnim?
u demokratskom drustvu, u izboru vlasti koji ce donijeti drugacije zakone, cini se

Quote:
vicko kaže:
Ako država dopusti nesankcioniranje ubijanja i u najbezazlenijim situacijama sutra će to načelo ponoviti i kad joj postane skupo držati bolesnika u bolesničkoj postelji
ti kazes da hoce, ja kazem da nece. i sto cemo sad?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 03:24   #123
Niko nije vlasnik nad svojin životon,jer sam sebe nije stvorija i nema pravo odlučivat kad če umrit.Dobro je šta je u Hrvatskoj eutanazija ilegalna,jer znan da ako slučajno završin na aparatima neče ih niko isključit.Ljudi koji se ne žele borit sa bolešču su najobičniji slabiči.Triba se borit do kraja,jer uvik postoji mogučnost u ozdravljenje.Za onoga ko ima jaku viru uvik postoji nada.Patnja i bol su sastavni dio života.Pogani to ne razumiju jer ne viruju u ništa,pa tako ni u ozdravljenje.
captainvuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2006., 09:53   #124
Quote:
captainvuki kaže:
Dobro je šta je u Hrvatskoj eutanazija ilegalna,jer znan da ako slučajno završin na aparatima neče ih niko isključit.Ljudi koji se ne žele borit sa bolešču su najobičniji slabiči.Triba se borit do kraja,jer uvik postoji mogučnost u ozdravljenje.Za onoga ko ima jaku viru uvik postoji nada.Patnja i bol su sastavni dio života.Pogani to ne razumiju jer ne viruju u ništa,pa tako ni u ozdravljenje.
To što TI ne želiš da ti netko isključi aparate je jedna stvar, tvoja želja i uvjerenje, a to što netko drugi pati i neizbježno umire i želi da mu isključe aparate je njegovo pravo i želja.

Nije istina da uvijek postoji mogućnost za ozdravljenje, a to kažeš jer pravu patnju nisi vidio svojim očima niti osjetio (pod 'osjetio' mislim na umiranje bliske osobe).
Kent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2006., 00:29   #125
Quote:
vicko kaže:
Tako da se eutanaziju (asistirano samoubojstvo) ne smije počiniti jer krši moralnu zapovijed "ne ubij".
to nije "moralna zapovijed" vec bozja.

za vas koji odobravate eutanaziju: bi li vi mogli pociniti istu?
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 00:51   #126
Quote:
Vega kaže:
Ja sam za eutanaziju. I nije tu riječ o sebičnosti bolesnika koji želi živjeti ( a kako će željeti ako trpi ogromne muke) ili okoline koja brine o njemu ( i koja možda čeka da ode da ih uskrati truda)...

Mislim da čovjeku koji pati, koji trpi ogromne boli, treba pružiti mogućnost izbora... Da ostane na životu (jer uvjek tinja nada) ili da mu se dozvoli da odluči sam sebi skratiti muke .

Nećemo to nazvati etikom, moralom, već čisto ljudskosću.
Ljudi koji su za eutanaziju se trebaju prijaviti kao DOBROVOLJNI davaoci otrova ljudima koji su se "odlucili skratit si muke", ili koji nemreju vise nikaj sami,pa im treba otrov direkt uspricat,dat preko infuzije i slicno(vec po zelji),dakle treba im dat da VRSE DIREKTNO EUTANAZIJU(prije neg je isprobaju na sebi....Ak medicina nije uznapredovala dalje,onda treba od bolnicara napravit krvnike.
Eutanazija,te pripomoc u samoubojstvu umirucih je ubojstvo.Isto kao i abortus,koji je legaliziran i propagiran.Pa cemo uskoro citat po forumu,(umjesto naslova: napravila sam abortus,jer imam vec psa,i znam,nemojte me koriti,jer tu odluku sam donijela pri punoj svijesti i odgovornosti...NIje to luk i voda) Ubih babu sa najnovijim bliva otrovom predvidjenim za bolesnike sa karcinomom debelog scrijeva,a moja baba je imala karcinom gusterace....Nagovarala me 2 sata da otrcim po otrov broj 12 za leukemicare,jer joj je imao boju koju si je uvijek zeljela.(govno zelenu).Recite dal sam pogrijesio,jer joj nisam isppunio posljednju zelju,sto se tice boje i naziva otrova????
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2006., 01:05   #127
Quote:
nika kaže:
upravo!
rijec je o pojedincima koji su izlozeni iznimnim patnjama (recimo fizicke naravi) a nisu u mogucnosti sami si oduzeti zivot iako imaju tu zelju i cine takav izbor.
je li nemogucnost da svoju odluku sami sprovedu dovoljan razlog da im se onemoguci realizacija vlastitog izbora?
ne bih rekla......
a kaj si nisu sami bez icije pomoci oduzeli zivot ,kad su to mogli,tj.kad su dobili dijagnozu,vec su hodali po kemoterapijama i ostalim terapijama?????Tek kad su pali da umru,nije dost da dobivaju analgetike(sredstva za umirenje bolova)koja su dostatna da umire bolove,jer ih mogu dobit koliko hoce,vec treba ih neko nosit na svojoj dusi kao ubojica?????Hoces ti preuzet to zanimanje kao eutanazicar na sebe?
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 23:59   #128
Quote:
blue bird kaže:
ponovo, zivo je ono sto nije mrtvo...bez obzira kako ti gledas na ovakvu izjavu...
kamen nije mrtav, dakle kamen je ziv?
usto, to je kruzna definicija... dakle nije uopce...
__________________
"You will come to understand that there are many that do my bidding."
Judge is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 09:22   #129
Quote:
Kent kaže:
To što TI ne želiš da ti netko isključi aparate je jedna stvar, tvoja želja i uvjerenje, a to što netko drugi pati i neizbježno umire i želi da mu isključe aparate je njegovo pravo i želja.

Nije istina da uvijek postoji mogućnost za ozdravljenje, a to kažeš jer pravu patnju nisi vidio svojim očima niti osjetio (pod 'osjetio' mislim na umiranje bliske osobe).
Svi mi cemo neizbjezno umrijeti,i svatko od nas je vise ili manje osjetio i izgubio blisku osobu.Pri tom nisi ti osjetio gore muke i bol za izgubljenom osobom od drugih...Znanstveno je potvrdjena cinjenica da krscani umiru mirno,jer su molili za to,a i znaju kud idu.Pogani su ti kojima treba eutanazija,jer demonu treba njihova dusa,a odma treba i pomagaca u ubojstvu da se domogne jos dusa.Medicina nije ta,koja bi trebala potpomagati ubojstvo nekog pod plastom skracivanja muka,jer muke umirujucem smanjuje sa sedativima i sredstvima protiv bolova.Zato savjet:umirucem uvjek pozvat svecenika,da se pripremi kako spada za put koji ga ocekuje...
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 16:57   #130
Quote:
bozanstvena333 kaže:
Svi mi cemo neizbjezno umrijeti,i svatko od nas je vise ili manje osjetio i izgubio blisku osobu.Pri tom nisi ti osjetio gore muke i bol za izgubljenom osobom od drugih...Znanstveno je potvrdjena cinjenica da krscani umiru mirno,jer su molili za to,a i znaju kud idu.Pogani su ti kojima treba eutanazija,jer demonu treba njihova dusa,a odma treba i pomagaca u ubojstvu da se domogne jos dusa.Medicina nije ta,koja bi trebala potpomagati ubojstvo nekog pod plastom skracivanja muka,jer muke umirujucem smanjuje sa sedativima i sredstvima protiv bolova.Zato savjet:umirucem uvjek pozvat svecenika,da se pripremi kako spada za put koji ga ocekuje...

A ti to znaš? I tko su pogani?
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 23:17   #131
Ako se lik hoće ubiti, zašto ne ako se nekome da neka ga ubije i gotovo.

jebote tolike diskusije oko jednostavne teme. Hoće biti mrtav, neka bude. Ako se ne zna jel hoće pusti ga neka živi dok ne kaže suprotno, ako nemože reći jebo mu takav život, opet ga ubi.
D023 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 21:37   #132
NECROING IN PROGRESS..... 25%.... 50%.... 75% .....100% TASK COMPLETE, TOPIC HAS BEEN RESSURECTED!

Pozdrav ljudi, evo gledao sam neki dan emisiju Ekumena... koja je vrlo dobra, i otvara brojne intrigantne teme poput ove. Bez obzira što je sama emisija promarno religijskog karaktera ponekad me uistinu čude stavovi vjernika i naročito raznih teologa koji su vrlo isključivi i zatvoreni i sebični.

Ja osobno podržavam misao da se eutanazija u nekom obliku trebala regulirati zakonom naravno uz stroga pravila. Ako je osoba svjesna i želi si skratiti muke, ja ne vidim potrebe za produljavanjem agonije pogotovo ako su šanse za ozdravljenje nikakve.

Htio bih naglasiti najprije da stav gospodina doktora možda i nije baš tako jednostavan kada tumači tezu "primum non nocere" ili prvenstveno ne štetiti pacijentu. Zar produžavanje agonije samo da se dobije koji mjesec, dan ili sat protiv volje bolesnika nije protivno njegovom interesu i njegovoj koristi i ne šteti li mu? Dakle neki su pacijenti sposobni počiniti suicid, ali ima onih koji nisu, ima onih koji ne znaju, recimo krivo se objese i onda se dave po sat vremena prije smrti i sl. ne bi li bilo humano tada jednostavno uspavati čovjeka? Dakle pitanje je znatno složenije i kompleksnije i zahtijeva razmatranje sa raznih strana.

Pitanje regulacije iste i problema te zloporabe je tek sekundarno, a nažalost neki ga smatraju glavnim. Riječ je o problemu tehničke naravi (pristanak, dakle volja pacijenta izražena, uz prisustvo psihijatra koji bi utvrdio mentalno stanje pacijenta, liječničke komisije koja bi ocijenila opravdanost zahtijeva itd itd), a dobar nadzor bi omogućio da se takve stvari ne dešavaju. Jer kao bolnicama troškovi hospitaliziranih pacijenata ne idu na ruku pa bi onda one rutanski se odlučivale za takav postupak da ušparaju... s druge strane imajte na umu da takvi pacijenti troše puno lijekova i opreme što opet ide nekom na korist... pa bi mogli reći da u biti je u interesu medicinskih i farmaceutskih tvrtki tzv. distanazija jer će oni prodati više proizvoda. Naravno na poslijetku ljudima treba uvijek dati pravo izbora, za to se ja zalažem.

Kada sam pokrio ovaj dio vratimo se na emisiju... dakle od strane teologa izrečeno je par takvih nebuloza da se pitam kako zreli ljudi mogu tako infantilno razmišljati. Naravno tema je kontroverzna i zahtijeva javnu raspravu, mišljenja se razilaze, ali ipak me čudi kada se kao glavni kriterij da li bi nešto trebalo legalizirati tj. regulirati zakonom ili ne navode čisto vjerski razlozi. Nije li država odvojena od vjere i ne garantira li država svim građanima pravo da žive i postupe prema vlastitom vjerskom ili drugom uvjerenju? Naravno kada se ta uvjerenja ne kose sa zakonima države, recimo svi se slažemo da se ne smije ljude neopravdano ubijati (ako neka sekta zahtijeva ljudske žrtve nećemo im to omogućiti), ali ovdje je namjera posve drugačija i čisto opravdano da se pitamo ne bi li u nekim izvanrednim okolnostima mogli omogućiti ljudima pravo da ih se usmrti iz milosti? Nije li to u svojoj srži ustvari čin milosrđa, a ne mržnje i ne čini taj motiv onu bitnu razliku između tog čina i ubojstva?

Kada ćete uvidjeti da ova zemlja nije džamahirija? Iako dopuštam da vjerski stavovi utječu na razmišljanje ljudi iznošenje čisto dogmatskih tih stavova kao dokaz ili argument za nešto po meni je besmisleno i krši državni poredak. Dakle govorilo se o svetosti života i gospodin teolog je jasno dao do znanja da nije riječ o dostojanstvu ili nečem drugom već o "činjenici" da je bog čovjeku podario život... pa kako li ne vidite da guranjem ovoga direktno kršite i oduzimate sva prava onima koji se ne slažu s vama? Mislim tim argumentom je u redu pozivati vjernike da im takav postupak nije dopušten, ali da misle je takav argument opravdan u smislu donošenja zakona nije mi stvarno jasno. Gdje je tu autonomost države i pravo nas ostalih koji nismo vjernici na drugačiji stav? Mislim morate razumijeti da meni čisto ovakva argumentacija nije zadovoljavajuća kao i svima ostalima koji ne vjeruju. Ali opet i ako idemo tim pravilom i kontracepcija je pritvna životu pa ne bi li onda zakonom zabranili kondome?

A za kraj htio bih samo ukazati na nedosljedost crkve i katoličanstva vlastitim pravilima... navodno život je sveti dar božji i mi nemamo pravo oduzeti tuđi život i nitko nema to pravo nikada učiniti... osim kada je naš život izravno ugrožen i osim u ratu kada nam politika kaže drugačije iako ponekad i nije naš život izravno ugrožen već recimo nacija ili neki drugi ideal nebitan vjerskom učenju iskreno rečeno u konačnici. Dakle ubiti u ratu iz bilo kojeg razloga, ugroženog vlastitog života, obrane nekih ideala ili ponekad čak i čiste mržnje je opravdano? Tada ne treba oprostiti kršćanski? Tada svećenici ne dižu glas i ne pričaju o svetosti života? ALi skratiti patnju čovjeku na njegov zahtjev je veliki grijeh i nemoralno? Tko je tu lud ja se pitam?

Dakle da ilustriram ubiti neprijateljskog vojnika je opravdano uvijek, recimo iako nas on trenutno ne vidi ili ne puca na nas i time izravno ugrožava naš život već samo zato što nosi drugu uniformu. Ne bi tada trebalo pozivatio razoružajte ga ako je moguće ili bar nešto slično? K tome popovi su molili za naše branitelje (ne kažem da nisu trebali), ali ti su branitelji da bi branili morali i ubijati pa vidimo da pravilo o ubijanju kao grijehu nije tako fiksno kako se postavlja kada govorimo u nekim drugim slučajevima...

Međutim recimo također u ratu našem suborcu mina odnese donji dio trupa, čovjek te zamoli da ga ubiješ, a ti to odbiješ učiniti kao pravi kršćanin? Jel nije li to jer to je isto eutanazija. Dakle skratiti život iz milosrđa bilo za minutu, sat ili čak mjesec po meni je moralno opravdano ukoliko nas osoba to moli.

Što se tiče nekih argumenata o analgeticima itd ljudi bi morali biti svjesni da isit stvaraju toleranciju i neki ljudi bez obzira na terapiju trpe nesnosne bolove. AKo nema realna mogućnosti oporavka, ako osoba ne želi više živjeti i to ponavlja danima nije li sadistički i sebično od nas mučiti je da bi sebi zadržali "nekakav" obraz?

I na kraju makar se nadam da neće biti ovih iako su česta povlačenje paralele s nacistima je bespredsmentno glupo jer namjere su potpuno drugačije i ovdje ne govorimo o činu protiv volje neke osobe.
velikiprasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 22:50   #133
Quote:
Eutanazija i potpomognuto samoubojstvo ne smije biti medicinski tretman’ http://www.bitno.net/vijesti/hrvatsk...inski-tretman/
Kršćani, Židovi i muslimani dijele zajedničko mišljenje, da je Bog - Stvoritelj života i Gospodar života i smrti i da eutanazija nije dopuštena, jer je nasilnički čin u suprotnosti s Božjim zakonima i ozbiljno narušava svetost ljudskog života.

Glavni rabin u Ujedinjenom Kraljevstvu izjavio je : "Kad se za bilo kojeg čovjeka, kaže da je bezvrijedan ili beskoristan, kad se za bilo koja dva čovjeka kaže da nisu jednako vrijedni, narušavaju se temeljne ljudske vrijednosti i prelazi se u relativizam, koji razara naš moralni red. Obezvrijeđivanjem života starijih ljudi, nerođene djece, bolesnika u komi, invalidnih osoba,....doslovno si sami kopamo svoje grobove."

Sažimljući katolički nauk, papa Ivan Pavao II. u enciklici "Evanđelje života" potvrđuje da je "eutanazija teška povrjeda Božjega zakona, budući da je namjerno ubojstvo ljudske osobe moralno neprihvatljivo." Eutanazija, nasilje nad životom, ponižava čovjeka u njegovom završnom stadiju života i dovodi u pitanje njegovu vječnost. Eutanazija, milosrdno ubojstvo ili ubojstvo iz samilosti, namjerno je oduzimanje života čovjeku koji pati ili mu je život naizgled izgubio smisao.
underworldgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 14:38   #134
Quote:
underworldgirl kaže: Pogledaj post
"Kad se za bilo kojeg čovjeka, kaže da je bezvrijedan ili beskoristan, kad se za bilo koja dva čovjeka kaže da nisu jednako vrijedni, narušavaju se temeljne ljudske vrijednosti i prelazi se u relativizam, koji razara naš moralni red. Obezvrijeđivanjem života starijih ljudi, nerođene djece, bolesnika u komi, invalidnih osoba,....doslovno si sami kopamo svoje grobove."
Obezvređivanje života nema veze s eutanazijom koja je ovdje tema. Ne govori se o eutanazijama koje je sprovodio nacistički zločinac Mengele (Eugenika i Eutanazija).


Quote:
Sažimljući katolički nauk, papa Ivan Pavao II. u enciklici "Evanđelje života" potvrđuje da je "eutanazija teška povrjeda Božjega zakona, budući da je namjerno ubojstvo ljudske osobe moralno neprihvatljivo." Eutanazija, nasilje nad životom, ponižava čovjeka u njegovom završnom stadiju života i dovodi u pitanje njegovu vječnost.
Naravno da je namjerno ubojstvo ljudske osobe - kao takvo - najblaže rečeno moralno neprihvatljivo ali tretirati eutanaziju kao i sva druga namjerna ubojstva (pa i ono u samoobrani je moralno opravdano) također nije moralno prihvatljivo. Isto kao i okvalificirati je kao nasilje nad životom podjednako kao što je to i nasilje nad životima živih i zdravih.
Neke razlike mora biti: a ona je upravo ona - moralna.
Anemona is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 11:57   #135
Quote:
Reebok kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da su ova ili bar slicne teme vec milijun puta prezvakane, ali eto... zanima me vase misljenje...

Naime, u zadnje vrijeme u svijetu se povecava podrska u vezi eutanazije... dakle, netko pati od neizlječive FIZIČKE bolesti, i ljudi mu daju pravo na samoubojstvo (a tko su uopce drugi da daju nekome pravo na to)...

No, ako recimo netko pati od neizlječive psihičke bolesti, ako je ono što ga ubija u njegovoj glavi (za sto bi se cak moglo reci da mogu bit gore patnje od nekog teskog fizickog oboljenja), i pokuša samoubojstvo, strpat će ga u ludaru, da ga zaštite od samog sebe, i pustit ga da trpi pakao i bol u svojoj glavi godinama, a i prakticki nikakvim lijecenjem, nego samo sopanjem tabletama, ce mu to stanje s vremenom pogorsavati...

Dakle, patis od fizicke bolesti, "O, super, evo inekcija - ubij se", a ako patis od psihicke, onda te idemo mucit s njom dok si god ziv...

Barem to meni tako izugleda... neznam...
osobe koje su psihicki bolesne nisu sposobne(u vecini slucajeva) same donijeti objektivnu odluku o tome.sve ovisi koja je tocna dijagnoza jer nisu sve psihicke bolesti iste.isto tako nemoj smatrati da je osoba koja se smjesti u ludnicu mucena i da je tamo muce i da joj se stanje sve vise i vise pogorsva.to nije istina.u psihijatrijskim ustanovama bolesnicima se pomaze i stanje im se uglavnom stabilizira.al dobro da ne skrecem s teme,trazila si misljenje o eutanaziji...Da,podrzavam eutanaziju ali dobrovoljnu.svatko je iskljucivo vlasnik svog tijela i s njim ima pravo raditi sto god zeli...osudujem eutanazije poput gasenja aparata ili smrtonosne inekcije koju obitelj odobri bez suglasnosti bolesnika,ako je u komi,trpi bolove i slicno.
tratinčica1103 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2015., 12:20   #136
Ova tema je zaista jedna od rijetkih o kojoj imam podijeljeno mišljenje. S jedne strane osoba očajava u teškim mukama i nitko je ne razumije, a s druge, vjerske, nitko nema pravo na odlučivanje o tuđem životu. Veoma kompleksno za razmatranje, a još gore za suočavanje s tim.
micamaca2525 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 15:52   #137
Ja sam za eutanaziju jer svi cemo mi jednog dama umrijeti a mnogi u teskim mukama, zastrasujuce je zivjeti u drzavi koja to nepodrzava.
holy monkey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.