Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2016., 20:38   #41
Zašto je oportunizam tako popularan?

Zanimljiva je to tema kojoj je možda dana premala pažnja. Analizirajući korupciju u društvu i ponašanje ljudi koji se smatraju "sposobnima" došao sam do nekih zanimljivih zaključaka:

Quote:
Logika nam kaže da oportunizam uvijek donosi više nego kada se pravedno dijeli. Uvijek se prisvajanjem plodova rada drugih može dobiti više nego vlastitim radom.

Što je čovjek inteligentiniji svjesniji je kako može ostvariti više za sebe u oportunističkom korumpiranom društvu. To nije samo bojazan da bi ostao bez posla ako digne glas protiv izrabljivanja i nejednakosti, nego i da bi u boljem društvu dobivao manje.

Svaki sposobni čovjek može uspjeti u oba društva, samo mu je isplativije u korumpiranom. Vođeni vlastitim egoizmom, moraju birati društvo nejednakosti. U takvom društvu se njihov rad cijeni više na račun da se nekome drugome oduzima. I zbog toga je logično je da se sposobni zalažu za korumpirano društvo.

Ako biramo sposobne da vode društvo, logično je da među njima ima puno oportunista. Logično je i da će oportunisti raditi u svom interesu te se međusobno organizirati i povezivati. Najbolje rezultate daje podjela poslova prema osobnim sposobnostima.

Loše je što oportunisti u svom egoizmu ne vide ili ih nije briga za posljedice svojeg rada na druge. A još je lošije što narod, koji bira oportuniste kao narodne predstavnike, vjeruje da su ti ljudi najbolji koje mogu izabrati. Biraju ih zbog njihovih sposobnosti zanemarujući opasnost koja dolazi iz njihovog oportunizma.

Oportunizam se uopće ne percipira kao bitna loša osobina. Možda je to moguće, ako je cijeli narod također sam oportunističan. Svatko možda sanja da i on bude u poziciji da se okoristi. Osobni uspjeh svakog oportuniste im je samo dobar primjer i poticaj u vlastitom oportunizmu. Teško je prihvatiti hipotezu da je narod glup jer najpametniji imaju naveće šanse da budu oportunisti. A ti pametniji su onda postaju uzor onima drugima. Da li je prihvaćanje oportunizma dokaz inteligencije ili neinteligencije? Kako se oportunizam može percipirati lošim, ako sposobni imaju naviše koristi od njega?

Postavlja se teza: Kada bi svi u društvu bili sposobni, vjerojatno bi svi mogli vođeni vlastitim oportunizmom ostvariti isto kao što se to može i kada je samo dio sposobnih. Oportunizam se ostvaruje preko iskorištavanja drugih. To društvo može ostvariti svaj oportunizam preko iskorištavaja drugih društava. Dobar primjer su uspješni gradovi, općine, regije. Netko drugi plaća danak njihovog kolektivnog uspjeha. Oportunizam generalo vodi u imperijalizam i potpuno je kompatibilan sa kapitalizmom gdje je imperijalizam (vojni ili ekonomski) logična faza svake kapitalističke države koja želi “uspjeti”.

Svatko može ispitati svoj oportunizam na jednostavnom zamišljenom primjeru: “Ako naše društvo ima sposobnost zavladati svima i iskorištavati druge države, da li bi na to pristali, ako bi to donijelo neviđeno bogatstvo našoj državi i svim građanima? Čak i kad bi to bilo bez ikakvih ljudskih žrtava”. Nije li oportunizam u ovom primjeru tako primamljiv i dobar za sve naše građane? Što je loše u ovom zamišljenom primjeru? To što sreća (uspjeh) jednih dolazi od iskorištavanja drugih. To je ključna stvar u svakom oportunizmu, a jako je vidljiva tek kada se stvar postavi na globalnom nivou.

Davanje vlasti oportunistima ima za posljedicu poticanje iskorištavanja i nejednakosti. “Pametniji” narod trebao znati ovu činjenicu prije nego što oportuniste izabere za obnašanje vlasti u državi.
Teksta sa linka: https://xreforma.wordpress.com/2016/...iko-popularan/

Nadam se da neće biti ljutnje zbog iskopavanja 12,5 godina stare teme.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 20:34   #42
Exclamation Ima li hrabrih?

Prošlo je 2 godine bez pisanja na temi nakon 12,5 godina pauze?

Pa dobro, zar nitko ne vjeruje da je problem u oportunizmu ili je teško pričati o osobini koja čini se prevladava u našem narodu?
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 18:54   #43
Oportunizam je sposobnost iskorištavanja (povoljne) prilike. U tome ne vidim nikakav problem.
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 19:03   #44
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Oportunizam je sposobnost iskorištavanja (povoljne) prilike. U tome ne vidim nikakav problem.
Ali to je plošno i sa samo jednim tagom .

Treba ubacti još jedan tag. Etiku

Npr , nađemo novčanik . U njemu je 10 tisuća eura .
Povoljna je prilika uzeti taj novac .

ali počinju komplikacije sa tagovima

a) što ako otkrijemo da je vlasnik novčanika naš susjed umirovljenik kome je žena bolesna i novac mu je valjda bio potreban za njeno lječenje

b) što ako nema imena

c) što ako piše unutra da je vlasnik Zdravko Mamić ili Milan Bandić

==

Npr ja sam dva puta prijavio policiji kada sam našao novčanik nepoznatih osoba. U jednom je bilo 400 švicarskih franaka ( U Bielu 1995 ), a u jednom 2 tisuće kuna (u Pločama ). Odnio sam na informacije bus stanice Ploče i kao na filmu tu je sa strane bio policajac u civilu i preuzeo lovu i moje podatke i išli smo u neki ured .

Ali da pronađem Mamićev novčanik strpao bih ga u džep i šutio .

Ima li neki tag koji pokazuje da je moj hipotetski postupak sa Mamićevim novčanikom nepošten
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2018., 19:07   #45
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ali to je plošno i sa samo jednim tagom .

Treba ubacti još jedan tag. Etiku

Npr , nađemo novčanik u šumi . U njemu je 10 tisuća eura .
Povoljna je prilika uzeti taj novac .

ali počinju komplikacije sa tagovima

a) što ako otkrijemo da je vlasnik novčanika naš susjed umirovljenik kome je žena bolesna i novac mu je valjda bio potreban za njeno lječenje

b) što ako nema imena

c) što ako piše unutra da je vlasnik Zdravko Mamić ili Milan Bandić

==

Npr ja sam dva puta prijavio policiji kada sam našao novčanik nepoznatih osoba. U jednom je bilo 400 švicarskih franaka ( U Bielu 1995 ), a u jednom 2 tisuće kuna (u Pločama ). Odnio sam na informacije bus stanice Ploče i kao na filmu tu je sa strane bio policajac u civilu i preuzeo lovu i moje podatke i išli smo u neki ured .

Ali da pronađem Mamićev novčanik strpao bih ga u džep i šutio .

Ima li neki tag koji pokazuje da je moj hipotetski postupak sa Mamićevim novčanikom nepošten
Ima. Mamiću nije dovoljno uzeti novce iz novčanika. Trebalo bi mu i pošteno isprazniti kreditne kartice.
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2019., 17:26   #46
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Oportunizam je sposobnost iskorištavanja (povoljne) prilike. U tome ne vidim nikakav problem.
Otvorio sam temu koja povezuje oportunizam, političku korupciju i direktnu demokraciju kao temu političkog programa koji nas može izvući iz političke i ekonomske krize. https://www.forum.hr/showthread.php?p=75464175 .
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2023., 12:06   #47
Arrow Akademska definicija oportunizma je točnija!

Idemo dalje na ovoj temi.

Baš neki dan kopam po internetu i naletim na definiciju oportunizma u jednom akademskom tekstu: https://link.springer.com/article/10.1007/s00146-016-0665-4

Prenosim dio odlomka 2.1 preveden na hrvatski:

Quote:
Prije svega, postignut je konsenzus da se oportunističko ponašanje izvodi motivirano osobnim interesom (Das i Rahman 2010). Priznajemo da je potraga za vlastitim interesom prirodno svojstvo ljudskih bića, ali oportunizam je više od toga: Pojedinci s oportunističkim ponašanjem ne mare za negativne učinke na druge.

Drugo, relevantna asimetrija znanja daje priliku pojedincima da budu oportunisti. Oportunistički pojedinci mogu prekršiti ugovore ili norme odnosa koristeći relevantno znanje koje drugi nemaju. Za oportunističke pojedince važno je koristiti prijevaru, prijevaru ili nevjeru za skrivanje motiva osobnog interesa. Stoga će pojedinci s relevantnijim znanjem imati više potencijala da budu oportunisti.

Treće, oportunistički pojedinci ignoriraju načela. Razlog za korištenje "ignoriranja" ovdje je razlikovanje oportunizma od slučajnog nanošenja štete drugima. Oportunističko ponašanje provodi se namjerno bez ikakve naknade žrtvama. Načela mogu biti vrijednosti drugih, ugovorna pravila ili relacijske norme koje se koriste za balansiranje različitih interesa i s kojima se već složila većina pojedinaca.

Četvrto, iako eksplicitno ne deklariramo rezultat oportunističkog ponašanja u našoj proširenoj definiciji, takvo društveno ponašanje mora rezultirati dobitkom na račun drugih. Svako ponašanje iz vlastitog interesa koje ne utječe na druge pojedince ne bi se trebalo smatrati oportunizmom.
Važnije sam podebljao. Prema ovoj definiciji, oportunizam ne može nikako biti poželjna osobina kod ljudi jer se "čini" kao je etički nemoralno ponašanje.

Zanimljivo je da definicija na wikipediji također nije precizna: https://hr.wikipedia.org/wiki/Oportunizam
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2023., 20:46   #48
Bez komentara?

Naslov teme je "Da li je problem u oportunizmu?" i nakon što sam prenio odličnu akademsku dobro utvrđenu definiciju oportunizma, baš nitko nema što na to reći?

Jer kao to se nama ne događa pa nema smisla gubiti vrijeme na raspravu?
.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2023., 00:20   #49
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Naslov teme je "Da li je problem u oportunizmu?" i nakon što sam prenio odličnu akademsku dobro utvrđenu definiciju oportunizma, baš nitko nema što na to reći?

Jer kao to se nama ne događa pa nema smisla gubiti vrijeme na raspravu?
.
Ja volim praksu a ne filozofiju pa ću ti reći primjer kojeg sam saznao prije neki dan:
Neka žena je saznala da bi imala pravo na socijalnu pomoć. (detalji nisu bitni)
Skuplja papire, a prvo je otišla u Centar za socijalu jer oni traže papire i na temelju njih daju financijsku pomoć. (ako se zadovolje svi kriteriji koji se traže)
I dobila je između ostalog da preda izvadak sa suda u gradu u kojem živi da tamo nema nekretnina bilo koje vrste.
Normalno ona će to nabaviti i biti će vesela. Jer je rođena 200 km dalje od toga grada gdje živi (isto u RH) Tamo ima kuću sa podstanarima (na crno).
Ona će uredno predati sve papire koje država traži. I dobiti će 120 eura socijalne pomoći. Je li to oportunizam ili lopovizam pitanje je sad.
A možda je to bedastodržavizam jer sama država traži nešto što nije funkcionalno.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2023., 10:13   #50
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja volim praksu a ne filozofiju
Prema definiciji koju sam gore našao, svi naši poticaji u gospodarstvu spadaju u oportunizam. Socijalna pomoć može biti iskorištena za oportunizam i bilo je puno slučajeva baš naših građana koji su koristili socijalnu pomoć u stranim državama.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2023., 17:11   #51
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Idemo dalje na ovoj temi.

Baš neki dan kopam po internetu i naletim na definiciju oportunizma u jednom akademskom tekstu: https://link.springer.com/article/10.1007/s00146-016-0665-4

Prenosim dio odlomka 2.1 preveden na hrvatski:



Važnije sam podebljao. Prema ovoj definiciji, oportunizam ne može nikako biti poželjna osobina kod ljudi jer se "čini" kao je etički nemoralno ponašanje.

Zanimljivo je da definicija na wikipediji također nije precizna: https://hr.wikipedia.org/wiki/Oportunizam
Definicija je dosta blizu realnosti.
Pravi oportunist je zapravo beskrupulozni beskičmenjak bez gotovo ikakvog društvenog fokusa, osim onoga koji mu ide u prilog.
amadeus40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2023., 18:12   #52
Quote:
amadeus40 kaže: Pogledaj post
Definicija je dosta blizu realnosti.
Pravi oportunist je zapravo beskrupulozni beskičmenjak bez gotovo ikakvog društvenog fokusa, osim onoga koji mu ide u prilog.
Ali tu su i oni poznati neradnici iz socijalizma s geslom: "ne možete vi mene toliko malo platiti koliko ja mogu malo raditi". Ovo geslo savšeno upada u definiciju oportunizma koju sam našao. Korist pojedincu na štetu drugih uz namjeru i nije ih briga za posljedice.

Malo sam skupljao što sve može biti oportunizam te o tezama debatirao s Bingovim Chat GPT-om. Spisak ni blizu nije konačan.

- bankarska prevara
- davanje pogrešnog savjeta (medicinskog, financijskog, pravnog)
- dugo vođenje sudskih procesa
- izazivanje potresa, tsunamija
- izazivanje štete na usjevima, proizvodnim pogonima
- izazivanje požara
- izbjegavanje jeftinih i dobrih rješenja
- kada dobiješ na lotu pojave ti se prijatelji - oportunisti
- kamatarenje
- kolonijalizam
- koncesije na eksplataciju rudnih bogatstava (fraking, minig)
- korupcija
- krađa, pljačka
- laganje
- lažiranje diplome
- lažna oporba
- lažna propaganda - obmana u vijestima
- lažne znanstvene studije
- manjinski zastupnici
- namještanje sportskih rezultata
- namještanje izvlačenja nagrade ili lutrije
- nekvalitetna proizvodnja
- nekvalitetno obavljene usluge (gradnja)
- nezakonita gradnja na javnom dobru
- ometanje posjeda
- plagiranje - kopiranje brenda
- politička korupcija
- potplaćivanje radnika dok sam ostvaruješ odličan profit (Podravka)
- preplaćeni posao
- pretjerano krčenje šume
- pretjerani lov i krivolov
- prevara
- prijateljstvo koje traje dok dobro zarađuješ
- pripadnost bandi, tajnoj organizaciji
- privatizacija pomorskog dobra
- privatizacija vodoopskrbe
- privatizacija zbrinjavanja smeća
- programiranjo otkazivanje proizvoda
- proizvodnja loših i skupih ljekova s mnogo štetnih nuspojava
- proizvodnja štetnih cjepiva koje zahtijeva medicinsku uslugu i lijekove
- prosjačenje sposobnih ljudi
- ratne operacije
- sabotaže
- seksualno napastovanje
- sigurni dobro plaćeni posao
- sistemi društva: robovlasništvo, feudalizam, kapitalizam, svi koji se baziraju na vladajućoj eliti
- sklapanje štetnih ugovora (ne fer)
- skretaje vodotokova rijeka
- skretanje asteroida na prema Zemlji
- štetna modifikacija vremena - izazivanje oluja, poplava, suša
- teroristički napadi (sjeverni tok)
- uzgajanje biljaka i životinja koje producira štetnu hranu
- uzimanje mita za ileganu uslugu
- uvjetovanje usluge mitom
- nepotpuno obrazovanje (stvaranje nekompetentnih stručnjaka u raznim granama)


Poticanje oportunizma:

- socijalna pomoć
- poljoprivredni poticaji
- dječiji doplatak
- nevladine organizacije i udruge
- produkcija softwera
- masovno rentijerstvo
- velika razlika između minimalne i maksimalne plaće
- linearni porez na veliki profit
- neoporezivanje prometa dionicama
- školstvo, edukacija
- biranje oportunističnih osoba na pozicije odlučivanja
- lobiranje
- javno privatno partnerstvo
- izostanak sankcija za oportunističko ponašanje

Šteta je da ova tema ne živne jer u biti ova pojava je toliko prisutna u našem životu da neki misle da je to sasvim legitimno ponašanje.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2023., 21:56   #53
Zelim se referirati na prvi tekst iz 2016. - na kopirani citat.

Taj tekst je toliko nestrucan i šarlatanski da me je glava pocela boljeti vec negdje na pocetku...
"Svaki sposoban covjek moze uspjeti u oba drustva samo mu je isplativije u korumpiranom... U takvom drustvu se njihov rad cijeni vise na racun da se nekome drugom oduzima" - dakle oduzimas rad sposobnom kako bi social climber i uvlaciguzan zadrzao poziciju - jer je nesposoban. Ali je makijavelisticki i narcisoidno usmjeren.

Narcisoidnost nije pozeljna osobina pojedinca vec drustveni i psiholoski poremecaj.

Izgleda kao zapis nekog kvazi-doktora znanosti iz totalitarnog rezima u korist propagande. Kao da citam diplomski rad kojeg je odobrio KGB ili HDZ-ov profesor placenik.

... tim receno... oportunizam je Hrvatima privlacan jer je dozvoljen cak i u najvecim strukturama moci ove zemlje. Do te mjere da cak nemaju ni potrebu skrivati tako nesto.

Zemlje u tranziciji su u sustini zemlje marionete onih koji ih brze kupi, jeftino trziste sa kompliciranom birokracijom i korumpiranom vladom kojima nije u interesu da zakonski stite zemlju od nekvalitetnih organizacija koje ih otkupljuju. Nejednakost je pozeljna jer smanjuje rizik od otpora.

Baza svakog totalitarnog rezima lezi u uskracivanju tocnih informacija, izvrtanju stvarnosti, drustvenoj institucionaliziranoj nejednakosti i propagandi laznog izobilja.

Zvuci poznato?

Socijalizam u sustini nije los - najpoznatiji primjer su Šveđani, kod njih ne postoji privatno vlasnistvo. Ali je moguc samo u transparetnim i snaznim drzavama.

A vi mislite da je teorija zavjere bajka o ravnoj zemlji. Zamisli koliko narod mora biti glup kada imamo dobar dio koji bi u tako nesto i povjerovali... a stvarnost ocima ne vide.
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2023., 08:17   #54
Quote:
Panj0 kaže: Pogledaj post
Zelim se referirati na prvi tekst iz 2016. - na kopirani citat.

Taj tekst je toliko nestrucan i šarlatanski da me je glava pocela boljeti vec negdje na pocetku...
"Svaki sposoban covjek moze uspjeti u oba drustva samo mu je isplativije u korumpiranom... U takvom drustvu se njihov rad cijeni vise na racun da se nekome drugom oduzima" - dakle oduzimas rad sposobnom kako bi social climber i uvlaciguzan zadrzao poziciju - jer je nesposoban. Ali je makijavelisticki i narcisoidno usmjeren.

Narcisoidnost nije pozeljna osobina pojedinca vec drustveni i psiholoski poremecaj.

Izgleda kao zapis nekog kvazi-doktora znanosti iz totalitarnog rezima u korist propagande. Kao da citam diplomski rad kojeg je odobrio KGB ili HDZ-ov profesor placenik.

... tim receno... oportunizam je Hrvatima privlacan jer je dozvoljen cak i u najvecim strukturama moci ove zemlje. Do te mjere da cak nemaju ni potrebu skrivati tako nesto.
Nisam baš siguran što je poanta. Boli vas glava od otkrivanja istinitosti ponašanja ljudi ili mislite da je to pretjerivanje?

Nije se radilo o pretjerivaju nego naglašavanju određenih stvari kojih nismo bili svjesni. Također, kvalifikacije tipa "nestručan", "šarlatnski" čine mi se neprimjerene za pristojnu raspravu.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2023., 12:10   #55
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran što je poanta. Boli vas glava od otkrivanja istinitosti ponašanja ljudi ili mislite da je to pretjerivanje?

Nije se radilo o pretjerivaju nego naglašavanju određenih stvari kojih nismo bili svjesni. Također, kvalifikacije tipa "nestručan", "šarlatnski" čine mi se neprimjerene za pristojnu raspravu.


Šta ima neprimjereno u riječi nestručan i šarlatanski?

Tekst je nestručan i šarlatanski.
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2023., 12:35   #56
Mislim, ako je tebi u redu oportuniste nazvati sposobnima, a ne makijavelistima... po meni imamo problem.
Postoji jasna razlika između tog dvoje.
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 19:26   #57
Quote:
Panj0 kaže: Pogledaj post
Mislim, ako je tebi u redu oportuniste nazvati sposobnima, a ne makijavelistima... po meni imamo problem.
Postoji jasna razlika između tog dvoje.
Oportunizam je postojao prije naziva makijavelizam. Makijavelisti su oportunisti točno po definiciji koju sam kasnije našao u akademskom članku.

Nisu svi oportunisti sposobni. I manje sposobni su kadri biti oportunisti. Međutim, obrazovaniji imaju bolje znanje koje mogu (a ne moraju) iskoristiti za još bolji oportunizam.



Postoji i slijedeći tekst koji sam napisao kasnije 2016. "Suočavanje s političkom stvarnošću". Tu sam matematičkom analizom pokazao da se nejednakost u plaćama isplati u milijardama kuna za one koji su nadprosječno plaćeni. A ti će se naravno vodeći svojim oportunizmom zalagati za veliku nejednakost. Oportunizam se isplati. Osobito ako si sposoban. Dokazano.

I to je naš najveći problem: isplativost oportunizma. Malo je loših ljudskih osobina za koje možemo reći da se isplate na duge staze. Oportunizam je tu na 1. mjestu. On je naš najveći neprijatelj i vodi ovu planetu u samouništenje.

Recimo kad se stvori nova stranka koja proklamira sretan kraj za sve, moje prvo pitanje im je: kako ćete riješiti oportunizam? Oportunizam će s vremenom uništiti svako bolje društvo.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 20:11   #58
Ni pod što ako je dobar za cjelinu.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 20:24   #59
Fora preinačiti naslov/kontekst
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 22:35   #60
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Ni pod što ako je dobar za cjelinu.
Onda su Bosanci napredniji od nas: Zenička kompanija direktore nagradila luksuznim automobilima, radnici nezadovoljni.

Quote:
Radnici “ArcelorMittala” u Zenici prijavili su upravu kompanije Federalnoj inspekciji rada nakon što su, kako tvrde, povlaštene zaposlene i direktore častili hiljadama maraka i luksuznim automobila bonusa, dok su oni koji su iznijeli najteži dio posla ostali praznih džepova.
Oportunizam se isplati.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.