Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2016., 22:14   #21
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a opet ovo o venezueli nije istina, ali dobro
oni uopće trenutno ne žive tako loše, a za turiste je super jer je pivo u disku 8 centi
Da li je istina ono o Kubi? U kojoj navodno vlada teška oskudica i ljudi rade za kikiriki, a prema wikipediji imaju PPP veći od 20 000 dolara?!
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 22:35   #22
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Da li je istina ono o Kubi? U kojoj navodno vlada teška oskudica i ljudi rade za kikiriki, a prema wikipediji imaju PPP veći od 20 000 dolara?!
Ako je tako to ti onda i samo kaže zašto BDP PPP sam po sebi ne znači ništa, makar mislim da je ovo naprosto krivo,

Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a opet ovo o venezueli nije istina, ali dobro
oni uopće trenutno ne žive tako loše, a za turiste je super jer je pivo u disku 8 centi
Može biti kolega, ja sam kao svoj izvor za Venezuelu koristio najnepouzdaniji izvor-novinarske članke
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 22:45   #23
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ako je tako to ti onda i samo kaže zašto BDP PPP sam po sebi ne znači ništa, makar mislim da je ovo naprosto krivo,
Nemam pojma kako je na Kubi. Nikada nisam bio tamo, a i da jesam pitanje je da li bih kao stranac imao pravi uvid u stanje njihove ekonomije i kvalitetu života. Ovu temu sam i pokrenuo upravo zbog tih nekih velikih nelogičnosti koje upadaju u oči kad se općeprihvaćeni stavovi o nekim zemljama usporede s objavljenim podacima.

Što se tiče Kube:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cuba

E sad, da li ovi s wikipedije besramno lažu, ili lažu novinari koji pišu da tamo vlada teška oskudica i da su mjesečne plaće dvadesetak dolara, tko bi ga znao?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 22:53   #24
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Nemam pojma kako je na Kubi. Nikada nisam bio tamo, a i da jesam pitanje je da li bih kao stranac imao pravi uvid u stanje njihove ekonomije i kvalitetu života. Ovu temu sam i pokrenuo upravo zbog tih nekih velikih nelogičnosti koje upadaju u oči kad se općeprihvaćeni stavovi o nekim zemljama usporede s objavljenim podacima.

Što se tiče Kube:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cuba

E sad, da li ovi s wikipedije besramno lažu, ili lažu novinari koji pišu da tamo vlada teška oskudica i da su mjesečne plaće dvadesetak dolara, tko bi ga znao?
Ljudi su u prosjeku tamo puno sretniji nego kod nas. To novinari ne pišu , a to je zapravo poanta svega.

Ja sam bio na Kubi, oni su sretni jer im malo treba, iako imaju vrlo malo, Nezaposlenosti nema, ali plaće su katastrofalne. Treba im 6 mjeseci da zarade za bicikl (jer je to uvozni proizvod) , ali velim, oni ni ne znaju da to je u normalnim zemljama uobičajena roba. Automobili su im svi isti, svi stari i nijedan nikad nije strani, jer ih sami proizvode pa su im i takve cijene za automobile.

Uglavnom nije nikakva laž da je tamo oskudica, ali to ti dođe kao kad uspoređuješ sve sa Jugoslavijom. I tamo nije bilo prave nezaposlenosti, uvozna roba je bila preskupa(zato je bilo nestašica kave), plaće realno i tad nikakve u odnosu na zapadni svijet, ali su i troškovi bili manji.
Bezin par-nepar itd itd.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 23:00   #25
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Ljudi su u prosjeku tamo puno sretniji nego kod nas. To novinari ne pišu , a to je zapravo poanta svega.

Ja sam bio na Kubi, oni su sretni jer im malo treba, iako imaju vrlo malo, Nezaposlenosti nema, ali plaće su katastrofalne. Treba im 6 mjeseci da zarade za bicikl (jer je to uvozni proizvod) , ali velim, oni ni ne znaju da to je u normalnim zemljama uobičajena roba. Automobili su im svi isti, svi stari i nijedan nikad nije strani, jer ih sami proizvode pa su im i takve cijene za automobile.

Uglavnom nije nikakva laž da je tamo oskudica, ali to ti dođe kao kad uspoređuješ sve sa Jugoslavijom. I tamo nije bilo prave nezaposlenosti, uvozna roba je bila preskupa(zato je bilo nestašica kave), plaće realno i tad nikakve u odnosu na zapadni svijet, ali su i troškovi bili manji.
Bezin par-nepar itd itd.
Ma sve pet, ali ja ne govorim o subjektivnom osjećaju sreće, nego o stvarnom ekonomskom stanju. A sa GDP-om većim od 7000 dolara nije normalno da im treba 6 mjeseci da zarade za bicikl, pa ni za onaj uvozni. Osim ako se radi o modelima koje voze profesionalni biciklisti.

Na Kubi proizvode automobile?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2016., 23:25   #26
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Ma sve pet, ali ja ne govorim o subjektivnom osjećaju sreće, nego o stvarnom ekonomskom stanju. A sa GDP-om većim od 7000 dolara nije normalno da im treba 6 mjeseci da zarade za bicikl, pa ni za onaj uvozni. Osim ako se radi o modelima koje voze profesionalni biciklisti.

Na Kubi proizvode automobile?
Vidiš to za automobile nisam skroz ziher kako ide, ali svi su neki stari derutni automobili. pa bi rekao da su njihovi, e sad koliko i kad su ih proizvodili (ili su ih uvezli iz nekakve Sj. Koreje ), to nemam blage veze, tj. nisam tad pitao.

Za bicikle sam siguran, a imaš po internetu i slike čekanja za sladolede. Sladoled se uz to uglavnom čeka za vrijeme radnog vremena.

Prosječna plaća na Kubi ti je 26 dolara. Kad sam ja bio(prije 15tak godina), plaća im je bila 10 dolara:
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...p?country=Cuba
Ignoriraj cijene jer to su cijene za strance, normalno da s 26 dolara oni ne bi mogli plaćat stanarinu od 350
Ali zapravo s tih 26 prosječni Kubanac ti živi malo gore nek Hrvat sa 750 eura prosječne plaće, jer su cijene za domaće stanovništvo smijurija kao što možeš i pretpostaviti (zato ti iznad i piše da se na Kubi 14% lošije živi gledano kroz trošak života). Al opet 26 dolara je 26 dolara, osuđen si da cijeli život živiš na Kubi, nema dalje, tak da jebeš trošak života i jebeš BDP PPP (koji je tak krasan za Kubu upravo zato jer je trošak života mizeran gledano kroz vrijednost dolara), Kubanac nemre van. Ne čak zbog politike zemlje nek nemre kupit si ni kartu za avion sa godišnjom plaćom.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 08:13   #27
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Vidiš to za automobile nisam skroz ziher kako ide, ali svi su neki stari derutni automobili. pa bi rekao da su njihovi, e sad koliko i kad su ih proizvodili (ili su ih uvezli iz nekakve Sj. Koreje ), to nemam blage veze, tj. nisam tad pitao.

Za bicikle sam siguran, a imaš po internetu i slike čekanja za sladolede. Sladoled se uz to uglavnom čeka za vrijeme radnog vremena.

Prosječna plaća na Kubi ti je 26 dolara. Kad sam ja bio(prije 15tak godina), plaća im je bila 10 dolara:
https://www.numbeo.com/cost-of-livin...p?country=Cuba
Ignoriraj cijene jer to su cijene za strance, normalno da s 26 dolara oni ne bi mogli plaćat stanarinu od 350
Ali zapravo s tih 26 prosječni Kubanac ti živi malo gore nek Hrvat sa 750 eura prosječne plaće, jer su cijene za domaće stanovništvo smijurija kao što možeš i pretpostaviti (zato ti iznad i piše da se na Kubi 14% lošije živi gledano kroz trošak života). Al opet 26 dolara je 26 dolara, osuđen si da cijeli život živiš na Kubi, nema dalje, tak da jebeš trošak života i jebeš BDP PPP (koji je tak krasan za Kubu upravo zato jer je trošak života mizeran gledano kroz vrijednost dolara), Kubanac nemre van. Ne čak zbog politike zemlje nek nemre kupit si ni kartu za avion sa godišnjom plaćom.
Mislim da to nisu niti kubanski, niti sovjetski, niti sjevernokorejski automobili, nego američki iz vremena dok je Batista vladao Kubom. Čini mi se da su u jednom dokumentarcu rekli da je klima na Kubi takva da korozije skoro niti nema (što mi nije baš jasno), tako da limarija automobila može trajati vječno. Isto tako mi nije jasno gdje nabavljaju rezervne dijelove za motor i mehaniku, obzirom na to da se ti automobili već odavno ne proizvode, a i Kuba je pedeset godina bila pod embargom.

A nije mi jasno niti ovo sa plaćom od 26 dolara. Pustimo na trenutak PPP, ali oni prema objavljenim podacima imaju GDP koji je navodno veći od 7000 dolara. Ukrajina, koja navodno ima GDP od samo 2000 dolara, ima deset puta veću prosječnu plaću od Kube kada se jedna i druga plaća preračujnaju u dolare. Gdje je tu logika?
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 18:22   #28
Pričao s prijateljem novinarom koji je bio na Kubi 2 mjeseca prije cca 3 godine. Interesira me odlazak na Kubu, pa sam ga nakon puta vidio na kavi.

Auti su im iz vremena prije obračuna sa "mrskim neprijateljem". Nemaju oni nikakvu sličnu proizvodnju, turizam im je praktički broj jedan, a diže se i poljoprivreda, jer su napokon napustili sustav iz 50-ih. Imaju i nešto industrije, ali uglavnom ovisne o Venezueli, ponajviše i nafti i plinu. Industrija je državna, naravno, uglavnom energetski sektor.

Neslužbeno, jer ne smiju to glasno reći, 90% ljudi bi za 5 minuta spremilo kofere i otišlo u državu "mrskom neprijatelja", da mogu i ne riskiraju utapanje pred Key Westom i Evergladesom.

Raul je, dosta unaprijedio državu, napokon mogu imati privatno vlasništvo, smanjuje se javna uprava, itd...

Tadašnje plaće koje su mu ljudi rekli da dobijaju su uglavnom između $20 i $25/mjesečno.

Istina je to da su jako sretan narod, tj. točnije, znaju se veseliti, imaju osmijeh na licu, jer su uglavnom optimisti, ali kako sam gore rekao, da im se ponudi odlazak u USA, rijetko tko bi odbio.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 19:32   #29
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Da li je istina ono o Kubi? U kojoj navodno vlada teška oskudica i ljudi rade za kikiriki, a prema wikipediji imaju PPP veći od 20 000 dolara?!
ne bi znao jer nisam tamo bio

Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post



Može biti kolega, ja sam kao svoj izvor za Venezuelu koristio najnepouzdaniji izvor-novinarske članke
zato oni hebaju majcice zapadnim medijima,jer im hebaje turizam
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 19:38   #30
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pričao s prijateljem novinarom koji je bio na Kubi 2 mjeseca prije cca 3 godine. Interesira me odlazak na Kubu, pa sam ga nakon puta vidio na kavi.

Auti su im iz vremena prije obračuna sa "mrskim neprijateljem". Nemaju oni nikakvu sličnu proizvodnju, turizam im je praktički broj jedan, a diže se i poljoprivreda, jer su napokon napustili sustav iz 50-ih. Imaju i nešto industrije, ali uglavnom ovisne o Venezueli, ponajviše i nafti i plinu. Industrija je državna, naravno, uglavnom energetski sektor.

Neslužbeno, jer ne smiju to glasno reći, 90% ljudi bi za 5 minuta spremilo kofere i otišlo u državu "mrskom neprijatelja", da mogu i ne riskiraju utapanje pred Key Westom i Evergladesom.

Raul je, dosta unaprijedio državu, napokon mogu imati privatno vlasništvo, smanjuje se javna uprava, itd...

Tadašnje plaće koje su mu ljudi rekli da dobijaju su uglavnom između $20 i $25/mjesečno.

Istina je to da su jako sretan narod, tj. točnije, znaju se veseliti, imaju osmijeh na licu, jer su uglavnom optimisti, ali kako sam gore rekao, da im se ponudi odlazak u USA, rijetko tko bi odbio.
vidiš ja sve koje sam upoznao ne bi u usa, i njima nije problem putovati
da, dosta ih je u turizmu, i tu zarađuju prosječnu zg plaću mjesečno, a ima ih dosta u ekvadoru i kolumbiji koji su u turističkom posjetu
većinom su ko hr, zamračuje se lova

venecuelanci pizde na ovoga, jer kao on socijalist,a familija drži pol floride navodno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 22:39   #31
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
vidiš ja sve koje sam upoznao ne bi u usa, i njima nije problem putovati
ma pusti priče frende...... da im daš kartu u jedom smjeru i tisuću - dvi $ u mjesec dana bi se doslovno iselilo pola države.

što se tiče PPPa na Cubi, što vrijedi da je "dobar" kad nema ničeg za kupiti..
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 22:50   #32
a opet imaju tu lovu i van su kube,pa se vrate
vidim da ti ipak bolje znaš od njih
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 10:53   #33
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a opet imaju tu lovu i van su kube,pa se vrate
vidim da ti ipak bolje znaš od njih
naravno da ne znam nego sam se naslušao sličnih priča..

nevermind..
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 14:29   #34
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
a opet imaju tu lovu i van su kube,pa se vrate
vidim da ti ipak bolje znaš od njih
Kuba je jedina zemlja koja dođe na OI s više predstavnika nego što ih ima nakon završetka OI.

Nadam se da se ne mora posebno objasniti zašto.

Stvar je zapravo vrlo jednostana. Kubanci dok su bili zatvoreni mislili su da im je dobro, da su sigurni, da imaju posao, plaću za hranu, stan, djecu, sve osnovno.
Svijet se razvija, turisti im dolaze, oni vole turiste( vrlo gostoljubivi rekao bi, za razliku od Rusa), pričaju s turistima i tako.
Kad sam tamo bio ni svijet nije imao interneta odmah da napomenem, a kamoli tamo. Vjerujem da ga danas imaju, ali ne baš kao kod nas i vjerojatno im blokiraju puno stranica-ali ne znam, nagađam.
Uglavnom proces informiranja je neminovan, oni polako saznaju da se vani bolje živi, da je Amerika wonderland i tak dalje i tak dalje.
Samim time postaju bića kojima više ne treba malo da budu sretni, već im treba više. I to ih čini nesretnima.
Prvi koji su za to saznali da su zapravo bijeda su upravo Olimpijci, posebice kad su vidjeli koliko im neke kolege zarađuju dok oni nastupaju za nekakvu čast.
Inače i prije interneta(govorim o početku tisućljeća), oni su mislili da zapadni svijet grca u parama, da je nama platiti 1 dolar za wc zapravo bagatela (jedan od boljih poslova na Kubi). Nek ovo nikoga ne čudi, pa danas i u doba masovnog interneta puno Hrvata misli da u Njemačkoj novac raste na drveću i da će kroz 2 mjeseca tamo riješiti sve financijske probleme.

Dakle sve se radi o tome da su kroz globalizaciju saznali da prosječna osoba zapada ima puno puno više od njih, te da njima ovo što im je do sad bilo super-odjednom nije dosta. Ponavljam izreku, nije sretan onaj koji puno ima, nek kome malo treba.

Iz sličnih razloga nastao je kaos među muslimanima, arapsko proljeće i ostalo.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.