Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2013., 16:52   #21
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Prilikom zatvaranja obrta došlo je do izuzimanja sredstava dugotrajne imovine u privatno vlasništvo.
Iako su ovi strojevi ranije korišteni u poslovne svrhe, sada se nalaze u Vašem vlasništvu i Vi ih kao takve možete prodati.

Koliko sam ja proučila ovu temu, za prodaju Vam je dovoljan kupoprodajni ugovor koji bi bilo dobro ovjeriti kod javnog bilježnika.

Kako se radi o kupcu - pravnoj osobi, odnosno obvezniku fiskalizacije, članak 28. točka 3. Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, kaže:

(3) Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem drugom obvezniku fiskalizacije, ako drugačije nije propisano posebnim poreznim propisom:
– za nabavu proizvoda i usluga do iznosa od 5.000,00 kuna po jednom računu,
– za potrebe opskrbe ovlaštenih mjenjača gotovim novcem,
– za namjene na temelju posebne odluke ministra financija.
Obveznik fiskalizacije može plaćati gotovim novcem građanima, osim za namjene koje se, prema propisima koji uređuju porez na dohodak, plaćaju putem računa građanina. Svaku isplatu gotovog novca građanima obveznik fiskalizacije je dužan evidentirati prema posebnim propisima prema kojima vodi poslovne knjige.
Ako obrtnik dohodaš kupuje auto od građana (obrtnik će ga koristiti za djelatnost rent-a-cara), napravljen je kupoprodajni ugovor na 7.000 kn, da li će mu tih 7.000 obrtnik platiti u gotovini ili to mora uplatiti na tekući od građana ili kako? Gledam u novi Pravilnik o DOH-u ali ne vidim odgovor....

I nije mi baš posve jasano što točno znači ovo: Svaku isplatu gotovog novca građanima obveznik fiskalizacije je dužan evidentirati prema posebnim propisima prema kojima vodi poslovne knjige. što bi to bilo tj koji su ti posebni propisi u mome slučaju

Zadnje uređivanje vejanka : 10.10.2013. at 17:34.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 18:17   #22
Zar nitko da mi može odgovoriti ?

sarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 22:46   #23
Quote:
sarko kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima !
Molio bih pomoć po sličnom pitanju.
Naime, udruga bi htjela kupiti od privatne (fizičke) osobe mali rabljeni dvd-player.
Niti ta gospođa više posjeduje račun o kupovini jer je davno kupljen, niti mi ga ona kao takva može izdati.
Što učiniti? Kako knjižiti odnosno pravdati izlaz novca?
Zahvaljujem !
Kupoprodajni ugovor, nema veze što ona nema račun, to je polovna stvar...stavite neku realnu tržišnu cijenu i to je to.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 12:50   #24
Vražice, hvala ti puno.
Ma cijena je 50 novaca. Znači ništa wow.
Njoj ne treba, a nama bi dobro došao.
Pogotovo po toj cijeni, a i zato što je praktički nekorišten.
Problem je bio samo to kako proknjižiti taj izdatak jer se mora sve i lipa pravdati.

Hvala ti puno još jednom !
sarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 03:17   #25
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Kupoprodajni ugovor, nema veze što ona nema račun, to je polovna stvar...stavite neku realnu tržišnu cijenu i to je to.
S obzirom da sam laik nisam 100% sposoban razlučiti značenje ovog odgovora.
Ako može pomoć bio bih stvarno zahvalan (pokušao sam naći odgovor na ovo i drugdje): znači ako postoji kupoprodajni ugovor između pravne i fizičke osobe za rabljenu opremu (pravna kupuje od fizičke), koji su još koraci potrebni knjigovodstveno? Ako je pitanje glupo, isprika neznam ga postaviti stručnije. S obzirom da to nije R1 račun, to znači da se niti ne uvodi u knjigu ulaznih računa? Da li se uvodi u osnovna sredstva ako je vrijednost iznad 3500 kn? Da li se amortizira? I da li se amortizira cijelokupni iznos s obzirom da je rabljena stvar u pitanju. Hvala unaprijed i unaprijed isprike na kobasičastom pitanju.
Nikica_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 15:04   #26
da li je moguće da d.o.o.kupi stroj u vrijednosti od 14.000 kn od fizičke osobe i kako eventualno isplatiti taj stroj, novcem na žiro račun fizičke osobe, uplatom na tekući ili u gotovini?
seka1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 17:21   #27
U kojem smislu fizičke osobe? Misliš li na kupovinu stroja od obrta ili od građana koji taj stroj posjeduje, a ne obavlja njime neku djelatnost?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 09:23   #28
Quote:
seka1 kaže: Pogledaj post
da li je moguće da d.o.o.kupi stroj u vrijednosti od 14.000 kn od fizičke osobe i kako eventualno isplatiti taj stroj, novcem na žiro račun fizičke osobe, uplatom na tekući ili u gotovini?
da, napravi se kupoprodajni ugovor, ako se radi o prodaji osobni stvari odnosno imovine koja nije služila za obavljanje samostalne djelatnosti odnosno ostvarivanje dohotka

-isplata na tekući račun ili gotovina

Zadnje uređivanje nedica : 26.09.2014. at 09:30. Reason: dodala tekst
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 11:51   #29
pozdrav svima,
imam novootvoreni obrt, salon za nokte i hrpu materijala koje bi uvela u obrt a koje sam kupovala po malo prijašnjih godina. Kako da te stvari legalno mogu koristiti u obrtu?
didi_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 00:29   #30
Quote:
didi_zg kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
imam novootvoreni obrt, salon za nokte i hrpu materijala koje bi uvela u obrt a koje sam kupovala po malo prijašnjih godina. Kako da te stvari legalno mogu koristiti u obrtu?
Kupoprodajni ugovor...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 11:14   #31
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Kupoprodajni ugovor...
jel može možda darovni ugovoru?
didi_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 11:50   #32
Jel mi može netko potvrditi da nema promjena kaj se tiče takve kupovine....
- kupoprodajni ugovor na =35.000,00 kuna za jedan stroj od osobe koja se ne bavi tom djelatnošću a isplata na tekući račun
- eventualno ovjerit kod javnog bilježnika i nema veze sa poreznom ...
Hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 23:37   #33
Quote:
didi_zg kaže: Pogledaj post
jel može možda darovni ugovoru?
Budući imaš obrt - zapisnik o unosu vlastite imovine...

Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko potvrditi da nema promjena kaj se tiče takve kupovine....
- kupoprodajni ugovor na =35.000,00 kuna za jedan stroj od osobe koja se ne bavi tom djelatnošću a isplata na tekući račun
- eventualno ovjerit kod javnog bilježnika i nema veze sa poreznom ...
Hvala
Može da, u ugovoru navesti da se radi o osobnoj imovini fizičke osobe koja jamči da na istoj nema tereta treće osobe i ne mora kod bilježnika biti ovjereno...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 16:54   #34
kupoprodajni ugovor

napravili bi kupoprodajni ugovor sa fizičkom osobom od koje bi za obrt kupili nekoliko starinskih drvenih klupa i stolova u iznosu od 10 000 kuna. zanima me procedura, mogući način isplate i porezna obveza prodavatelja. gdje mogu pronaći jednostavnu šprancu takvog ugovora? Hvala puno
snoopyka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 14:14   #35
Fizička osoba koja je obavljala odrađenu djelatnost putem ugovora o djelu je sad otvorila doo i treba prodati određene uređaje od cca 40000,00 kuna tom poduzeću.
Da li je dovoljan samo ugovor ili treba kod bilježnika ovjeravati?
I treba li isplata ići na tekući ili na žiro račun?
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 23:09   #36
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Fizička osoba koja je obavljala odrađenu djelatnost putem ugovora o djelu je sad otvorila doo i treba prodati određene uređaje od cca 40000,00 kuna tom poduzeću.
Da li je dovoljan samo ugovor ili treba kod bilježnika ovjeravati?
I treba li isplata ići na tekući ili na žiro račun?
Da, ugovor i ne treba kod bilježnika ovjeravati. Kupoprodajni ugovor.
Ako prodaje poduzeću, onda poduzeće ima otvoren žiro, ne tekući.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 20:05   #37
Pozdrav,

evo da pitam ovdje, znači ja kao firma (d.o.o.) mogu li proizvode kupovati od fizičkih osoba pa dalje prodati? Tipa npr. imam online shop s mobitelima, nešto mi nestane, mogu li na Njuškalu kupiti od fizičke osobe mobitel korišteni pa dalje prodati kao korišten?

I ako se može, kako to izgleda s garancijom? Moram onda ja kao firma dati 12 mjeseci garanciju iako je mobitel stariji i nema više garanciju?


Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Budući imaš obrt - zapisnik o unosu vlastite imovine...



Može da, u ugovoru navesti da se radi o osobnoj imovini fizičke osobe koja jamči da na istoj nema tereta treće osobe i ne mora kod bilježnika biti ovjereno...
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:31.