Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2017., 13:48   #1221
Quote:
čupavostvorenje kaže: Pogledaj post
ne branim kraš iako ga podržavam u općenitom smislu jer objektivno neki proizvodi im vise nisu ono sto su nekad bili.
no gdje su tvoji argumenti za kvalitetu stranih proizvoda? ti si isto tako bio nazočan u njihovim laboratorijima za kontrolu kvalitete? koji su to ociti parametri koje ja ili bilo tko drugi moze prepoznati i reci vidi ovaj twix, pa svrsit cu od prvoklasnih sastojaka i njihovog okusa. uzmi mond cokoladice od zvečeva npr, da ti ih podvale dok testiras zatvorenih ociju zajedno s ostalima, prvo bi ih se dobro debelo nazderao, jer nema razlike između njih i stranih, a on da kad bi ti pokazali sto si jeo onda bi valjda rekao da nebi ti to nikad.
sto se tice, ulazne kvalitete sirovine krasa; imaju zajebane kriterije za njih-bio i vidio. jedan clan sire familije je zaradio penziju kod njih. svakakvih problema ima ta firma, ali za losu sirovinu ih ne mozes optuziti
Bio i po pogonima i sudjelovao u nebrojenim senzorskim analizama različitih proizvoda, od konditora do mesnih prerađevina. Nemoš vjerovati da znam o čemu pričam
I iako su naravno neke karakteristike proizvoda čisto subjektivne prirode (netko voli slađe, netko kremastije itd.), pogoni i osiguranje kvalitete su ipak na drugoj razini. Evo jedan samo primjer: dok kod nas još uvijek uveliko radnici prebiru po pokretnoj traci i vrše "zdravoseljačku" inspekciju, vani već desetljećima postoje razno-razni senzori, od rentgena do detektora metala.
Da ne kažem koji je stupanj automatizacije cijele proizvodne linije. Ne možeš živu osobu vidjeti u cijelom pogonu.
Kod nas se to sve skupa tek stidljivo uvodi kod rijetkih.
HACCP i slični sustavi kvalitete? Kod nas zaživjeli tek u zadnjih 15-ak godina (možda niti toliko). Na zapadu već desetljećima.
Što se tiče podrijetla sirovine, to sam govorio općenito, a ne za Kraš za kojeg ne znam kakvo je konkretno stanje.

Da se razumijemo, ima i kod nas reprezentativnih primjera, ali njih opet jebu neke druge stvari, npr. kapacitet. Za domaće tržište su preveliki, a za strano premali, pojednostavljeno rečeno
Tako da ne kažem ja da naše ne valja, ali isto tako ne stoji niti približno to da je 90% naših proizvoda bolje i kvalitetnije, nego strano. Moš mislit
Eto svi glupi što ne prepoznaju našu kvalitetu.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 14:20   #1222
bio prije par mjeseci u billi, i pokraj mene se parkiraju neki austrijanci ( novi bmw cabrio- zato su mi i zapeli za oko, i još neki passat). dakle, grupa od 6-7 austrijanaca 15-35 godina, uzeli košare, razmilili se po trgovini, prevrću, njuškaju, čitaju deklaracije..... i šta su na kraju kupili? rauch sokove i haribo bombone.

dakle, prvo su trebali naći austrijsku trgovinu, jer će se u lokalnoj valjda potrovati, a onda samo isključivo germanske marke da ne bi dobili tifus.
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 15:41   #1223
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Da se ubacim, ne znam koliko je to sa Tescoom pouzdano jer ta priča postoji već par godina ali vidim da se velike prodavaonice ušminkavaju, superkonzum u Sarajevskoj je baš prošao dobar facelifting, bio i gazda osobno. AFAIK zadnje vrijeme je obišao više manjih i većih trgovina.
Superkonzum u Sarajevskoj se ušminkava, a Superkonzum u Kutini se raspada

Kao što sam napisao na temi "Bahati Konzum" kad sam u subotu bio u kutinskom Konzumu - to je smrdljiva, zmazana šupa koja je ispod svakog nivoa i omalovažavanje kupca koji uđe unutra

Najgori dućan u gradu i kojem sam ikad bio - čak ga one musave Plodine šišaju debelo.
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 15:58   #1224
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Superkonzum u Sarajevskoj se ušminkava, a Superkonzum u Kutini se raspada

Kao što sam napisao na temi "Bahati Konzum" kad sam u subotu bio u kutinskom Konzumu - to je smrdljiva, zmazana šupa koja je ispod svakog nivoa i omalovažavanje kupca koji uđe unutra

Najgori dućan u gradu i kojem sam ikad bio - čak ga one musave Plodine šišaju debelo.
eto vidis ja sam prije koji dan bio u sisackom konzumu i zbilja sam se prijatno iznenadio ( a prije dosta godina sam se zakleo da necu vise uci u konzum ), ljubazni trgovci, sve cisto, toplo, svijetlo, siroki redovi, super opskrbljen, stvarno imaju bas sve sto pozelis, za razliku od kauflanda samo koji kilometar dalje koji se pretvorio u smrdljivu rupetinu, i to nakon nedavnog "preuredjenja" , sve tamno, pola stvari od poznatih brendova vise nema, ali zato brda ceskog mlijeka i ostalih uvoznih stvari, a unutra sve zgurano, usko, kao da su cijelo skladiste zgurali unutra...

sve ono sto je konzum nekad bio sada postaju ovi strani lanci, bice se osilili

steta sto su svi ovi veliki konzumi uvijek na losim pozicijama...
Micek123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 16:01   #1225
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
bio prije par mjeseci u billi, i pokraj mene se parkiraju neki austrijanci ( novi bmw cabrio- zato su mi i zapeli za oko, i još neki passat). dakle, grupa od 6-7 austrijanaca 15-35 godina, uzeli košare, razmilili se po trgovini, prevrću, njuškaju, čitaju deklaracije..... i šta su na kraju kupili? rauch sokove i haribo bombone.

dakle, prvo su trebali naći austrijsku trgovinu, jer će se u lokalnoj valjda potrovati, a onda samo isključivo germanske marke da ne bi dobili tifus.
Otkud li gadovima pravo da za svoju lovu kupuju hranu gdje i koju zele? To bi trebalo neki zakon protiv toga donijeti....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:29   #1226
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=352
Također nađem u njemačkom dućanu (Wasgau) morsku sol iz par mediteranskih zemalja. Pa onda primjetim morsku sol iz Slovenije (Portorož). I ta se prodaje po finoj cijeni. Kako ima na polici slovenska sol, a nema hrvatske?
arapska i jedna i druga - samo što je iz Slovenije lakše dovesti

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Meni je tvoj soj smješan. Naime, kada sam došao na forum, (ne ti ,ne znam od kada si na forumu ali tvoj soj) plakao je za New yorkerom, Zarom, H&M itd. kao nekim odjvenim hotspotovima koje će nas priproste Balkančine naučiti kako se odijeva, da bi se na kraju pokazalo da se radi o dućanima sa precjenjom kineštinom namijenjenoj populaciji do cca 25 godina i pokojem pederu bez kompleksa. Nakon toga sam počeo žaliti što smo uništili zaista vrijednu i prije svega kvalitenu odjevnu industriju koja je u svemu bila miljama ispred (u smislu kvalitete) od svega prisutnog danas, na hrvatskom tržištu.


ovo s tržištem odjeće (ne računam specijalizirane npr. sportske dućane) je prešlo svaku mjeru, sami jeftini plastični šrot i krojevi za androgine anoreksičare
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 18:40   #1227
Talijani su za Trst u doba Yu uvijek govorili (u pitanju robe) da je to otpadni ventil robe.
To vrijedi sad za Zaru, H&M i slicno: u Hr ti "brendovi" izvoze ono sto ne uspiju prodati na zapadu.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 19:34   #1228
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
To vrijedi sad za Zaru, H&M i slicno: u Hr ti "brendovi" izvoze ono sto ne uspiju prodati na zapadu.
Upravo sam vidio na Zari kaputić na sniženju za 49,90 funti i isti kod nas 399,90 kn.

Ista slika.

Kako to?


--

Malo je off ali jbga. Treba težiti prema argumentima a ne rekla kazala neke "kokoši" koja je bila nedavno u Londri.

Isto tako mogu napisati za Slovenski medij koji je objavio vijest da je Agrokor pred slomom. Smiješno.

Boli ih Mercator.
Naši fondovi bi potrčali kupiti sve što im on baci na tržište a kupovali bi i na LSE kao što su svojevremeno Plivu i Zabu.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 21:31   #1229
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Kraš nije u toj ligi nikad bio niti će biti, prestani se zavaravati. Kraš je jedan od ostataka komunizma i dok su granice bile zatvorene, Kraš je na neki način bio monopolist i opstajao. A za kapitalizam nije bio spreman kao ni 99% ostalih ogromnih poduzeća iz bivše države.
Vani neprepoznat, zastarjele tehnologije, s viškom radne snage i s manjkom kapaciteta za ozbiljnije probijanje na zapadno tržište. Uglavnom, klasične boljke jednog komunističkog poduzeća.

A što se tiče teze da su naši prehrambeni proizvodi općenito kvalitetniji od 90 % stranih, to temeljiš na čemu točno? Jesi ikad bio u ijednom našem pogonu i jednom stranom? Znaš podrijetlo sirovine koja se gdje koristi?

To su teze u rangu onih da bi Slavonija mogla prehraniti pola Europe. Teze koje su obični mitovi i plod mokrih snova domaćih zanesenjaka.
Kraš postoji dovoljno dugo da je stigao rafinirati razvoj proizvoda do te mjere da su neki postali općepopularni. To ga svrstava uz bok proizvodima Mars-a npr. Nisu oni uvozili kakako sa marsa nego su desetine godina eksperimentirali sa okusima, čitao sam dosta o tome. Isto je to radio Kraš. Mars zarađuje milijarde na onih par brandova ponuđenih kraj blagajni, Kraš ima puno potencijala u tom segmentu.

Što se tiče kvalitete uvoznih proizvoda ja sam ih prvi dočekao raširenih ruku. Nakon nekog vremena uvidio sam da je 90% toga smeće ili u najbolju ruku prosječne kvalitete, samo šareno upakirano. Otad preferiram domaće proizvode, ne zbog patriotizma nego osjećam da su kvalitetniji. Npr prisilim se da kupim strani sir za mazanje jer je jeftiniji i nakon par dana se vratim domaćem skupljem jer je osjetno bolji.

Ne može se usporediti proizvodnja hrane na industrijom devastiranoj zemlji i vodi sa našom. Naravno mi imamo organizacijskih problema ali potencijal svakako postoji.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:51   #1230
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Bio i po pogonima i sudjelovao u nebrojenim senzorskim analizama različitih proizvoda, od konditora do mesnih prerađevina. Nemoš vjerovati da znam o čemu pričam
I iako su naravno neke karakteristike proizvoda čisto subjektivne prirode (netko voli slađe, netko kremastije itd.), pogoni i osiguranje kvalitete su ipak na drugoj razini.
Kad se radi o Krašu, njihove Griotte sam često znala dobiti pokvarene (iako rok trajanja nije istekao). Obožavam ih i onda kad mi se desi da potrgam foliju i otvorim kutiju poludim - čokolada i alkohol na dohvat ruke a groznog okusa.
Sa Choceur Edle Kirschen ili sa Mon Cheri od Ferrera nikad nisam imala problema. Nekaj krivo rade...
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 22:57   #1231
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Evo jedan samo primjer: dok kod nas još uvijek uveliko radnici prebiru po pokretnoj traci i vrše "zdravoseljačku" inspekciju, vani već desetljećima postoje razno-razni senzori, od rentgena do detektora metala.
Ne znam za rendgen, ali svojedobno sam ugradio 2 detektora metala u Krašu.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 01:41   #1232
Quote:
aljehin kaže: Pogledaj post
Upravo sam vidio na Zari kaputić na sniženju za 49,90 funti i isti kod nas 399,90 kn.

Ista slika.

Kako to?


--

Malo je off ali jbga. Treba težiti prema argumentima a ne rekla kazala neke "kokoši" koja je bila nedavno u Londri.

Isto tako mogu napisati za Slovenski medij koji je objavio vijest da je Agrokor pred slomom. Smiješno.

Boli ih Mercator.
Naši fondovi bi potrčali kupiti sve što im on baci na tržište a kupovali bi i na LSE kao što su svojevremeno Plivu i Zabu.
Iz prve ruke info od ex sefa Zare, pa od uvoznika drugih brendova.
A i na putu volim usput pogledati ducane, te u Zg vidim da prodaju modele koje sam lani vidjala vani. I daleko skromniji izbor itd.
Ne bi zagrebacke i rijecke puce trcale u Graz i Trst u soping, svi soping busevi svake subote puni.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 08:38   #1233
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Što se tiče kvalitete uvoznih proizvoda ja sam ih prvi dočekao raširenih ruku. Nakon nekog vremena uvidio sam da je 90% toga smeće ili u najbolju ruku prosječne kvalitete, samo šareno upakirano. Otad preferiram domaće proizvode, ne zbog patriotizma nego osjećam da su kvalitetniji. Npr prisilim se da kupim strani sir za mazanje jer je jeftiniji i nakon par dana se vratim domaćem skupljem jer je osjetno bolji.
A cuj, pogledaj sve sastojke nasih i vanjskih proizvoda kada kupujes. Pa onda odluci sto ces staviti u kosaru. Ja za skoro svaki artikl (i prehrambeni i neprehrambeni) procitam sve one sitne sastojke...i recimo oko sira za mazanje najmanje dodataka ima ABC sir od Belja za razliku od onih od Dukata ili Vindije koji su u rangu uvoznih sa hrpetinom dodataka koje nemaju veze sa sirom ili oksuom.

A recimo sto smo napali Lidl - ima dobrih stvari; ima losiji; opet treba sve procitati. Njihov senf je uzas npr; no recimo pogledaj i probaj njihov mesni dorucak konzervu i usporedi sa Gavrilovicem koji je kod nas perjanica ponude. Kada probas Lidlov mesni dorucak koji ima hrpu vise mesa i bolje okuse/zacine neces vise nikad htjeti jesti Gavrilovic. Jedino sto je pakiranje Lidlovog vece po tezini (tipa kao 2 od gavrilovica) i dodje oko 18-19 kuna za jednu konzervu, sto je skuplje i kada kupis 2 od gavrilovica posebno.

Drugo tko je pratio mogao je primjetiti promjenu na pakiranju Zvjezda majoneze. Do sredine/pocetka prosle godine je uvijek imala na sebi "od svjezih jaja". Sada su to uklonili jer ocito furaju unutra jaja u prahu kao i svi drugi proizvodjaci. I malo je izgubila na okusu...cijena je naravno ista odnosno to sto su presli od svjezih jaja na jaja u prahu nije rezultiralo nizom cijenom nego vecim profitom za njih.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 09:08   #1234
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Drugo tko je pratio mogao je primjetiti promjenu na pakiranju Zvjezda majoneze. Do sredine/pocetka prosle godine je uvijek imala na sebi "od svjezih jaja". Sada su to uklonili jer ocito furaju unutra jaja u prahu kao i svi drugi proizvodjaci. I malo je izgubila na okusu...cijena je naravno ista odnosno to sto su presli od svjezih jaja na jaja u prahu nije rezultiralo nizom cijenom nego vecim profitom za njih.
Hvala za ovu informaciju, nisam primijetio zaista!

Super, mlijeko od mlijeka u prahu, majoneza od jaja u prahu

Što je sljedeće "u prahu"?

I onda se čudimo da se kvaliteta srozava. Kao kod prije spomenutog Kraša. One njihove Bajadere i Griotte nisu ni sjena prijašnjima. Odurno preslatko gumasto smeće bez ikakvog okusa i finoće čokolade
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:09   #1235
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Talijani su za Trst u doba Yu uvijek govorili (u pitanju robe) da je to otpadni ventil robe.
To vrijedi sad za Zaru, H&M i slicno: u Hr ti "brendovi" izvoze ono sto ne uspiju prodati na zapadu.
Oprostiti ćeš ali meni i ovo već pomalo spada u kategoriju bajki. Činjenica je da dućani tipa New yorker itd imaju standardiziranu ponudu koja je manje više jednaka u svim dućanima i rubno ulaze u specifičnosti tržišta.
Naravno u hr te bajke prolaze nažalost jer su ljudi neću reći neobrazovani ali neupućeni zh
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:22   #1236
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Jel zna netko zašto Toda ima problema s radnom snagom a DM nema..........
Zato sto uglavnom zaposljava studente. Ogroman dio DM-ovih radnika su studenti kojima ne uplacuje ni zdravstveno ni mirovinsko. I u brutto iznosu su placeni manje nago Konzumovi radnici. A zdravstveno im umjesto DM-a pokrivamo mi ostali koji radimo.

Drugi razlog je sto jos uvijek ima ljudi koji su spremni kupovati u DM-u iako iste proizvode na drugim mjestima mogu naci za barem 30% manje novaca.

Mislim Konzum je koma poslovni model, ali nitko nije natjeran da radi tamo. Treba uzeti malo knjigu, obrazovati se i naci bolji posao.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:22   #1237
Quote:
p555 kaže: Pogledaj post
Hvala za ovu informaciju, nisam primijetio zaista!

Super, mlijeko od mlijeka u prahu, majoneza od jaja u prahu

Što je sljedeće "u prahu"?

I onda se čudimo da se kvaliteta srozava. Kao kod prije spomenutog Kraša. One njihove Bajadere i Griotte nisu ni sjena prijašnjima. Odurno preslatko gumasto smeće bez ikakvog okusa i finoće čokolade
Da nije da su to reklamirali. A bilo je ono prije onako zavrnuto i bas napisano i za sljepce. Jos od juge:

http://www.zvijezda.hr/wp-content/up...65-820x490.jpg

Ne mogu naci paket trenutnog dizajna na netu gdje i dalje to pise. A sada vise ne pise...da ne velim da je nekad traja 90 dana a danas traje koliko hoces.

Cak i ova od svjezih jaja - bio sam na moru prije par godina i kupio u ducanu tubu zvijezde od svjezih jaja. No, rok je prosao prije 4 mjeseca; to ja nisam znao; uredno pojeo tubu tijekom boravka na moru i nikakvih problema niti cura niti ja. Tek na kraju skuzili kada ono frkas da utisnute brojke pokazuju rok koji je prosao prije ohoho vremena.

A sto se tice mesno preradjivacke industrije i npr one sunke sto imaju jednu bijelu crtu sa jedne strane a ostalo je sve fino formirano. Dakle da glumi kao pravi svinjski but; E pa fino uzmes komade mesa, onda ih narezes na manje komade i ubacis u kalup i zalijes ljepilom za meso. Drugi dan izvadis van i svi ti komadi su postali jedan komad. Naravno ubrizgas vodu unutra, arome dima, pojacivaca okusa na kuhanje i tako to.

To govorim za proizvode poput ovog i derivata raznih proizvodjaca; nasih i stranih:

http://www.gavrilovic.hr/uploads/ima...ca_sunka_A.jpg
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:26   #1238
Quote:
MartaB4P kaže: Pogledaj post
Drugi razlog je sto jos uvijek ima ljudi koji su spremni kupovati u DM-u iako iste proizvode na drugim mjestima mogu naci za barem 30% manje novaca.
Po tebi DM ima lose proizvode ?!?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:27   #1239
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Ne znam za rendgen, ali svojedobno sam ugradio 2 detektora metala u Krašu.


Iako se krenulo od primjera Kraša, ja sam se općenito referirao na stanje u hrvatskoj prehrambenoj industriji spram onog u zapadnoj Europi. Odnosno referirao sam se na, po meni, promašenu tezu da je 90% naših proizvoda kvalitetnije, nego stranih.
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 12:51   #1240
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Po tebi DM ima lose proizvode ?!?
Govorim o tome da se isti proizvodi koje prodaje DM mogu naći na drugim mjestima po puno nižim cijenama.

Da imaju dobre cijene stavili bi ih na internet. Je li tako?
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.