Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2012., 10:20   #2621
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje:

Ide li prigovor na rješenje o ovrsi obvezatno na sud?

Tj. može li se uopće dogoditi da sam javni bilježnik kome se prigovor upućuje uvidi da je prigovor osnovan i opravdan pa da poništi vlastito rješenje?
To ti ja mogu rec sa 100%-nom sigurnoscu.
Javni biljeznik nema ovlasti da o bilo cemu raspravlja. Nakon tvojeg PRAVOVREMENOG (to je jako bitno, saljes prigovor preporuceno sa povratnicom jer se tada gleda datum slanja, a ne datum dospijeca. Masa ljudi salje obicnu posljku i sjebe se jer se onda gleda datum dospijeca. Prigovor trebas poslati u roku 8 dana, mozes ga i sam napisati i ne trebas napisati nista osim "radi krivo utvrdjenih cinjenica". Sve ostalo je suvisno jer se NE GLEDA)

Kad biljezniku pristigne prigovor isti salje na Opcinski sud koji samo donosi rjesenje (ukoliko je prigovor poslan pravovremeno) da se ovrha ukida te da predmet ide u gradjansku parnicu i tek tu ti dokazujes jesi li duzan ili nisi.
Oprezno sa ovim da si nebi nabio i troskove odvjetnika a na sudu mozes dobit a i ne moras.
Savjet: uzmi odvjetnika ali se raspitaj koji odvjetnici DOBIVAJU SPOROVE da se ne bi desilo da dodjes u sarlatanski ured (kojih je u rvackoj 90%) koji ce te samo utjerat u jos vece dugove
grba123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 11:07   #2622
Quote:
grba123 kaže: Pogledaj post
To ti ja mogu rec sa 100%-nom sigurnoscu.
Javni biljeznik nema ovlasti da o bilo cemu raspravlja. Nakon tvojeg PRAVOVREMENOG (to je jako bitno, saljes prigovor preporuceno sa povratnicom jer se tada gleda datum slanja, a ne datum dospijeca. Masa ljudi salje obicnu posljku i sjebe se jer se onda gleda datum dospijeca. Prigovor trebas poslati u roku 8 dana, mozes ga i sam napisati i ne trebas napisati nista osim "radi krivo utvrdjenih cinjenica". Sve ostalo je suvisno jer se NE GLEDA)

Kad biljezniku pristigne prigovor isti salje na Opcinski sud koji samo donosi rjesenje (ukoliko je prigovor poslan pravovremeno) da se ovrha ukida te da predmet ide u gradjansku parnicu i tek tu ti dokazujes jesi li duzan ili nisi.
Oprezno sa ovim da si nebi nabio i troskove odvjetnika a na sudu mozes dobit a i ne moras.
Savjet: uzmi odvjetnika ali se raspitaj koji odvjetnici DOBIVAJU SPOROVE da se ne bi desilo da dodjes u sarlatanski ured (kojih je u rvackoj 90%) koji ce te samo utjerat u jos vece dugove
Evo, u međuvremenu sam stvar pronašao i u Zakonu:

Quote:
Članak 282.

(1) Ovršenik može podnijeti prigovor protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave javnom bilježniku koji ga je izdao.

(2) Javni bilježnik kojem je podnesen nepravodoban ili nedopušten prigovor protiv rješenja koje je izdao proslijedit će spis radi donošenja odluke u povodu prigovora nadležnom sudu koji će donijeti rješenje o odbacivanju takva prigovora.

(3) Javni bilježnik kojem je podnesen pravodoban i dopušten prigovor protiv rješenja koje je izdao proslijedit će spis radi provedbe postupka u povodu prigovora nadležnom sudu, koji će u povodu takva prigovora donijeti odluke iz članaka 57. i 58. ovoga Zakona.

(4) Spis proslijeđen sudu radi provedbe postupka po prigovoru, žalbi ili zahtjevu za odgodu ovrhe, po okončanju postupka, ostaje kod suda.
Riječ je o friškom Zakonu, tako da ne znam koliko se to razlikuje od tvojih osobnih iskustava.

Prama ovome JB ne odlučuje samo o pravodobnosti prigovora, nego i o tome je li prigovor "dopušten" ili ne. Valjda je riječ o stvarima poput je li prigovor podnio ovršenik ili netko kome prigovor nije uopće u tom predmetu dopušten ili tako nečem?

U oba slučaja, tj, ako je prigovor "pravodoban i dopušten" i ako to nije, JB stvar prosljeđuje sudu.

E, sad, mene "svrbi" pitanje treba li se ovršenik uopće na ikakvom sudu osobno pojavljivat ili ne.

Donosi li sud konačnu odluku temeljem samih "papira" (ovršnog prijedloga + prigovora) ili se stranke (ovrhovoditelj i ovršenik + njihovi odvjetnici) zovu na nekakvu "raspravu"?

Pitam jer se u "mom" slučaju u stvari ne radi o meni osobno, nego o mojoj 75-godišnjoj mami koja jedva mrda.

Stvarno ju ne bih želio po sudovima navlačiti, te bih u slučaju da je njezino pojavljivanje na sudu po prigovoru neminovno, poštedio toga time što bih sve platio pa nek se bagra jebe, ma kako bio uvjeren da sam u pravu i da bih sud (kad bih na njegao mogao ići ja, a ne mama) ziher dobio.

Zadnje uređivanje nvnk : 19.12.2012. at 11:13.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 12:36   #2623
Quote:
grba123 kaže: Pogledaj post
Nadalje glasnogovornici banaka vele da kad se blokira racun da vise ne naplacuju taxe za vodjenje racuna i da automatski dozvoljeni minus poravnavaju sa nulom. Cista laz jer sam vidio bar 10 razlicitih izvjesca iz razlicitih banaka iz kojih je vidljivo da iste i dalje naplacuju troskove. Dakle banke ne samo da kravu vec i lazu.
Sa tim troskovima dodatno opterecuju racun i maltretiraju korisnika da podmiri ta dugovanja keshom u bilo kojoj poslovnici banke. Kako podmiriti sredstva na blokiranom tekucem racunu ako svaka uplata po pravnom tumacenju banke ide na podmirenje ovrhe? Ne krsi li sama banka time onda zakon? To je paradox treci.



Ovo je moja konstrukcija i moje vidjenje zakona. Molim one koji ipak imaju znanja da ukazu na moje pogreske u ovakvom tumacenju pa da ih mozemo raspraviti.
Konkretno - imamo ovrhu u OTP banci od početka prošle godine i nama NE DAJU da platimo troškove vođenja računa, u banci kažu da ćemo te troškove moći platiti TEK kad se ovrha završi.

Ovrha je dosta velika (o tome sam već pisala) i u banci mi kažu lijepo iznos za koji se trenutno tereti račun a odnosi se na troškove vođenja tekućeg računa, ali nam ne ostavljaju nikakvu mogućnost da taj iznos platimo gotovinom u samoj banci, da ne ide uplatom na tekući.
Što učiniti?

Pisali smo raznim udrugama, na kraju smo iz HNB-a dobili odgovor da je to u nadležnosti Ministarstva financija, da je banka u pravu jer bi omogućavanjem nama da platimo te troškove pogodovala sebi i bila bi u prekršaju.

Drugo - čujem posvuda da neke banke /Erste) dozvoljavaju uplate tih troškova pa mi nikako nije jasno kroz koju rupu u Zakonu Erste to može, a OTP ne može?

Nama dug raste, i DA, na taj iznos isto idu mjesečne kamate, hoćemo platiti, ali ne smijemo.

Što napraviti?
mala plava 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 00:46   #2624
Molim da se držite teme, a ne drugih korisnika ili korisnika općenito. Isto tako, podsjećam vas da je ovo podforum Pravo, a ne npr. Politika. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 09:43   #2625
Red face Molim pomoć

Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Ponavljam pitanje s teme o Eko-floru:

Datum kad je javni bilježnik zaprimio ovrhovoditeljev prijedlog je 21.09.

Datum kad sam ja platio račun je 02.10.

Datum kad je javni bilježnik donio Rješenje je 17.10.

Jasno je da više nisam dužan ponovno plaćati sam dug prema vjerovniku/ovrhovoditelju, jer on više i ne postoji.

No, s obzirom na ove datume, postavlja se pitanje jesam li dužan plaćati odvjetničke troškove ovrhe?

Rekao bih da nisam, jer je vjerovnik/ovrhovoditelj nakon moje uplate imao 15 dana vremena da povuče svoj zahtjev, tako da cijela stvar liči na situaciju u kojoj se ovrha ne provodi radi duga, nego radi nabijanja odvjetničkih troškova.

Ipak, pitanje je kako stvar stoji u samim Zakonima, pa bih molio argumentirani odgovor.

Hvala.

Molim da mi pomognete. Jučer (20.12) zaprimila sam od javnog bilježnika ovrhu nad pokretnim stvarima od Čistoće Zadar u iznosu sveukupno od 1000 kuna. dugovanje je navodno iz 2007 godine, a rješenje izdano u 2008 godini. To sam rješenje prvi put dobila tek jučer! Uplatnice nemam, ali inače kod njih nemam dugovanja kasnija od tog datuma.Jeli nastupila zastara? I što da napišem u prigovoru?
Šatrunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 09:48   #2626
ajde molim te onaj kotačić na mišu okreni par puta gore i naći češ odgovor....
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 09:53   #2627
Quote:
grba123 kaže: Pogledaj post
Jel ja pisem hebrejski ili sta?
Govorimo o ovoj vrsti ovrhe kojom su zahvacene svekolike mase a ovrha se zove - ovrha nad novcanim sredstvima

Za pocetak...
Pod broj jedan banka ne provodi ovrhu vec to radi FINA. Dobro je znati prije baljezganja.

Dalje:
Sto su to uopce raspoloziva sredstva na tekucem racunu? Kada vozis automobil jel se vozis sa raspolozivim benzinom ili se mos vozit i sa benzinom koji nemas u rezervoaru? Primjera imas milijune, a ja sam ti naveo samo jedan. To sto ti je netko omogucio da sa virtualnim sredstvima ides u negativnom smjeru je njegova poslovna politika koju naravno uredno naplacuje kamatama, nije li tako?..............................
I ja pricam o ovrhama nad novcanim sredstvima.

Naravno da Fina provodi ovrhu ali kako osnovu za placanje daje banka ili javni biljeznik kao opunomocenik banke, a i banka je u ovom slucaju veci problem od fine, nisam smatrao da je toliko bitno to napomenuti ali vidim da si jedva docekao pljunuti na nekoga tko pokusava pomoci savjetom. To pripisujem kucnom odgoju.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.12.2012., 11:57   #2628
ovrha zaba

Evo ako mi itko može dati pametan savjet bit ću zahvalan za svoj slučaj.
Imam minus u Zagrebačkoj banci već par godina, minus je 2000, na neki način ga ignoriram jer plaću dobivam u drugoj banci.Kad mi pošalju obavijest da su kamate prebile tih 2000 kn ,uplatim po 100 kn da smanjim ispod 2000.
prije tjedan dana došla mi je nova opomena,i mislim si ma vratit ću im taj dug nakon blagdana.I hop jučer dobijem prijedlog za ovrhu od javnog bilježnika.Moje pitanje je, pošto i mislim platiti dug, što znači rok od 8 dana obzirom da su blagdani.8 radnih dana?trošak ovrhe je cca 1200kn, to bih osporio u prigovoru.Ili žalbi?mogu se žaliti da obavijest o minusu nisam dobio, kao što često pošta i ne dođe na vrata.Odluku o prigovoru donosi sud.Imam li šanse kod suda obzirom da nisam npr dobio opomenu,a minus sam drugi dan podmirio u cjelosti?Da li ta odluka suda znači nove troškove za mene?

Zadnje uređivanje viridarium : 22.12.2012. at 13:16.
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 12:54   #2629
Čekaj... zašto ti ZABA šalje ovrhu za dozvoljeni minus?

Jesam ja nešto krivo pohvatala ili si ti nešto izostavio/krivo napisao?
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 13:20   #2630
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Čekaj... zašto ti ZABA šalje ovrhu za dozvoljeni minus?

Jesam ja nešto krivo pohvatala ili si ti nešto izostavio/krivo napisao?
da,u pravu si, to nisam niti gledao tvojim očima, jer taj minus sam napravio i ne povećavam ga, nego ga kamate povećaju pa ja platim nešto sitno da smanjim, pošto taj račun nisam doživljavao,nisa niti razmišljao da imam pravo biti u minusu.no,to ću valjda riješiti.ipak pošto već imam prijedlog za ovrhu u rukama volio bih odgovor na gornje pitanje
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 13:57   #2631
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
da,u pravu si, to nisam niti gledao tvojim očima, jer taj minus sam napravio i ne povećavam ga, nego ga kamate povećaju pa ja platim nešto sitno da smanjim, pošto taj račun nisam doživljavao,nisa niti razmišljao da imam pravo biti u minusu.no,to ću valjda riješiti.ipak pošto već imam prijedlog za ovrhu u rukama volio bih odgovor na gornje pitanje

Ako se banka odlučila naplatiti vrlo vjerojatno to više nije dopušteni minus.
U tvom slučaju Rješenje o ovrsi je donešeno prije plačanja tvog duga stoga, bojim se - ništa od tvog plana izbjegavanja troškova ovrhe. Jedina mogućnost ti je da se pokušaš sa bankom dogovoriti za obročnu otplatu.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 16:04   #2632
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Ako se banka odlučila naplatiti vrlo vjerojatno to više nije dopušteni minus.
U tvom slučaju Rješenje o ovrsi je donešeno prije plačanja tvog duga stoga, bojim se - ništa od tvog plana izbjegavanja troškova ovrhe. Jedina mogućnost ti je da se pokušaš sa bankom dogovoriti za obročnu otplatu.
ovih 2000 sam platio vec preko e zabe, ali zanima me ako pisem prigovor sudu,a imam pravo 8 dana, moze li sud odluciti da ovrhu ne moram platiti,jer nisam dobio nikad obavijest od banke koju sam potpisao da sam vidio,dakle nisam znao da imam dug
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 17:08   #2633
Mislim da te to ne spašava jer ako ti oni nisu uspjeli dostaviti obavijest a to bi bilo dobro da se raspitaš: da imaju štambilj da su ti pokušali dostavu a da ju ti nisi primio iz raznoraznih razloga.
Inače, troškove ovrhe ne bi trebao platiti ako sito učinio prije donošenja Rješenja. U tom slučaju prigovaraš JB-u na Rješenje.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 17:14   #2634
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Mislim da te to ne spašava jer ako ti oni nisu uspjeli dostaviti obavijest a to bi bilo dobro da se raspitaš: da imaju štambilj da su ti pokušali dostavu a da ju ti nisi primio iz raznoraznih razloga.
Inače, troškove ovrhe ne bi trebao platiti ako sito učinio prije donošenja Rješenja. U tom slučaju prigovaraš JB-u na Rješenje.
platio sam danas,a obavijest nemaju dokaz da su mi ikad poslali.učinjen je već trošak i bilježnika i odvjetnika, može li sud to odbiti obzirom da sma platio i da nisam dobivao obavijesti?

Zadnje uređivanje viridarium : 22.12.2012. at 17:30.
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 00:33   #2635
Kao što rekoh, neuručenje te ne spašava ako si izbjegavao. Svakom pošalju nešto. Teško da će netko povjerovati kako ti je netko ukrao poštu ili ju je pas pojeo. Osim toga, imaju i oni svoju evidenciju. Tebi je u interesu da imaš saznanja o tome iako je teret dokazivanja - na njima. Tebi tek iz materijalnih razloga jer što duže priča traje - više košta.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 14:23   #2636
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh, neuručenje te ne spašava ako si izbjegavao. Svakom pošalju nešto. Teško da će netko povjerovati kako ti je netko ukrao poštu ili ju je pas pojeo. Osim toga, imaju i oni svoju evidenciju. Tebi je u interesu da imaš saznanja o tome iako je teret dokazivanja - na njima. Tebi tek iz materijalnih razloga jer što duže priča traje - više košta.

na koji način više košta?ako pišem prigovor koji bilježnik proslijedi općinskom sudu-koliko me to košta ako me košta?
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 21:32   #2637
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
na koji način više košta?ako pišem prigovor koji bilježnik proslijedi općinskom sudu-koliko me to košta ako me košta?
ja zaista ne razumijem tvoje pitanje - s jedne strane tvrdiš da imaš dopušten minus, a dobivaš rješenje o ovrsi za njega.. banka ne traži ovrhu za minus koji je dozvoljen
onda veliš da nemaju potvrdu o dostavi rješenja o ovrsi - to su sve preporučene pošiljke za koje moraš potpisati - kako to nemaju potvrdu?

malo si konfuzan, znaš
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:05   #2638
može mala pomoć za moj slučaj??? dobila sam oko 20.11. opomenu az dug po dopunskom osiguranju hzzo, 1240 kn.nisam paltila.došla mi je druga opomena kojm me obavještavaju da je polica raskinuta i da moram u roku od 14 dana od dospijeća platiti 1520 kn. e sad zanima me taj dan je bio 24.12. (badnjak).mogu platiti cijeli iznos 1.1.2013. da li postoji opasnost da mi oni u međuvremenu u ovih par dana lupe ovrhu??? ili da platim recimo 500 kn a ostalo 1.1.2013? može li mi netko tko se kuži u te rokove dogovoriti.znam da je nova godina blizu i da se ne radi bog zna kako ali opet me strah.
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 17:26   #2639
Quote:
kikibela kaže: Pogledaj post
može mala pomoć za moj slučaj??? dobila sam oko 20.11. opomenu az dug po dopunskom osiguranju hzzo, 1240 kn.nisam paltila.došla mi je druga opomena kojm me obavještavaju da je polica raskinuta i da moram u roku od 14 dana od dospijeća platiti 1520 kn. e sad zanima me taj dan je bio 24.12. (badnjak).mogu platiti cijeli iznos 1.1.2013. da li postoji opasnost da mi oni u međuvremenu u ovih par dana lupe ovrhu??? ili da platim recimo 500 kn a ostalo 1.1.2013? može li mi netko tko se kuži u te rokove dogovoriti.znam da je nova godina blizu i da se ne radi bog zna kako ali opet me strah.
pa odi tamo i dogovori se sa njima - jedni način da budeš sigurna mislim da ne bi trebao biti neki problem a i sumnjam da će šta raditit u ova 2 dana a iz osobnog iskustva ti govorim da mene ti posebno živciraju što plate samo djelomično
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 21:23   #2640
Je li sa pravomoćnom sudskom parničnom presudom (po kojoj mi je suprotna strana, koja me tužila i izgubila spor, dužna naknaditi troškove za parnični postupak) mogu otići jednostavno u Finu i na taj način napraviti ovrhu nad njegovim računom, ili se i u ovom slučaju mora ići sa prijedlogom za ovrhu preko javnog bilježnika itd. Ako mogu direktno, dakle, sa pravomoćnom parničnom presudom, koje podatke o dužniku trebam imati, odnosno kakav je tada posupak? Je li dovoljna samo ta pravomoćna presuda ili treba još nešto? Hvala na odgovoru.
charlie 1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.