Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2012., 09:35   #81
Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
kćer 17 mjeseci, zadnjih 4 tjedna 2 upale uha. prije 4 tjedna upala desnog uha, prepisan amoxicilin 7 dana.
nakon toga 10 dana bila u vrtiću, u pon zakurila 39,4 i opet upala uha, ovog puta oba. prepisan cefixim 7 dana.
jučer bile na kontroli, uha su čista isto kao i grlo, ali sad liječim nusposljedice (proljev i naravno gljivice, mada sam joj cijelo vrijeme davala ferzym junior, baš kako bi izbjegla navedeno).
s obzirom da mi je pedijatrica na bolovanju, i da se sve ovo izdogađalo s njenim zamjenama (do sad 3 različite doktorice) od kojih mi jedna kaže jedno, druga drugo, molim pomoć.
da li je standard dati antibiotik kod upale uha bez brisa, krvne slike.... tj, da li se samim pregledom uha vidi da li je bakterijski ili virusno?
da li je moguće prilikom slijedeće upale uzeti bris kako bi se vidjelo što točno je prouzrokovalo tu upalu uha?
ako su glupa pitanja, sorry , za medicinu sam totalni laik, a ovo mi je puno previše antibiotika za dijete staro 17 mjeseci. naglasak je da je u posljednja dva mjeseca ona pila 4 antibiotika. sumamed 7 dana radi upale grla, 7 dana od zadnjeg uzimanja sumamed (opet) 3 dana eto reda radi (doktorica na hitnoj dala radi visoke temperature. meni je to priopčila - za svaki slučaj), i onda ova dva.
što da radim na slijedećoj upali uha? da tražim bris, krvnu sliku? da nastavim sa antibioticima
sluđuje me ovo jer vidim da joj je probava narušena, imunitet sve lošiji, i svaka nova bolest je lovi jačim intenzitetom nego prethodna
Ovisi o doktoru.
Moja pedica ne liječi svaku upalu uha antibiotikom.
Ako nema temp da samo kapi i dođemo na kontrolu za 3 dana.
Ako je kraj tjedna propiše antb koji dižemo u slučaju da dođe temperatura..

Ako ima temp i upalu uha radi KS prije propisivanja antb.

Nisam još čula da se radi bris uha pa ne mogu ništa o tome reći.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 11:22   #82
Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
kćer 17 mjeseci, zadnjih 4 tjedna 2 upale uha. prije 4 tjedna upala desnog uha, prepisan amoxicilin 7 dana.
nakon toga 10 dana bila u vrtiću, u pon zakurila 39,4 i opet upala uha, ovog puta oba. prepisan cefixim 7 dana.
jučer bile na kontroli, uha su čista isto kao i grlo, ali sad liječim nusposljedice (proljev i naravno gljivice, mada sam joj cijelo vrijeme davala ferzym junior, baš kako bi izbjegla navedeno).
s obzirom da mi je pedijatrica na bolovanju, i da se sve ovo izdogađalo s njenim zamjenama (do sad 3 različite doktorice) od kojih mi jedna kaže jedno, druga drugo, molim pomoć.
da li je standard dati antibiotik kod upale uha bez brisa, krvne slike.... tj, da li se samim pregledom uha vidi da li je bakterijski ili virusno?
da li je moguće prilikom slijedeće upale uzeti bris kako bi se vidjelo što točno je prouzrokovalo tu upalu uha?
ako su glupa pitanja, sorry , za medicinu sam totalni laik, a ovo mi je puno previše antibiotika za dijete staro 17 mjeseci. naglasak je da je u posljednja dva mjeseca ona pila 4 antibiotika. sumamed 7 dana radi upale grla, 7 dana od zadnjeg uzimanja sumamed (opet) 3 dana eto reda radi (doktorica na hitnoj dala radi visoke temperature. meni je to priopčila - za svaki slučaj), i onda ova dva.
što da radim na slijedećoj upali uha? da tražim bris, krvnu sliku? da nastavim sa antibioticima
sluđuje me ovo jer vidim da joj je probava narušena, imunitet sve lošiji, i svaka nova bolest je lovi jačim intenzitetom nego prethodna
mi smo od godine i pol do dvije imali 6 upala uha i šest popijenih antibiotika i to sve u šest mjeseci,svakih mjesec dana antibiotik

sa svakim curenjem nosa koje bi trajalo dugo bi nastala upala uha

radili bris nosa,uvijek neka bakterija,popijen antibiotik prema antibiogramu s nalaza ,bude dobro dva tjedna i onda opet krene curiti nos i upala uha

naše upale uha su bile bez bolova i bez temperature

moj savjet je svakako otići otorincu,oni su ipak specijaliste za to područje

nama je od strane otorinca savjetovano da porbamo mjesec dana bez vrtića,probali tako i nije curio nos i nije imala upalu uha,nakon toga opet ju vratila u vrtić jer nisam mogla drugačije i opet upale,onda je otorinac savjetovao micanje treće mandule što smo obavili prije mjesec dana i sada ćemo vidjeti kako će biti

bris uha se ne radi koliko znam jer mi je pedica objašnjavala to kad sam ju pitala dali se može ali se ne sjećam objašnjenja

krva slika ne mora pokazati ama baš ništa tako da ona sama za sebe ne može puno reći

važna je klinička slika
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.

Zadnje uređivanje valneahana : 08.11.2012. at 11:30.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 12:51   #83
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post


ja ništa ne dajem uz antibiotik osim mnogo tečnosti, kako znaš da ima gljivice?
guza i stidne usne su crvene s prištićima. do sad je uvijek na antibiotik reagirala sa proljevom, pa sam s ovim odmah krenula davati i probiotik u nadi da ću uspijeti izbjeći to. i dalje pije probiotik, a guzu riješavam plimikolom, pranjem i luftanjem.



Quote:
molim te reci je li kod vas bilo neke reakcije na sumamed, mene je nekako strah, čula sam da je jako i da neka djeca na njega loše reaguju pa ga nisam smjela dati, a dr mi je rekao da je on najefikasniji.
nikakva reakcija osim mekše stolice. najjače je reagirala (opet sa stolicom) na ovaj zadnji. sad jel zato što je najjači ili joj je probava već toliko izmučena od svega

@mandy i valneahana, hvala na žalost, kćer je svaki put kao prvi simptom imala visoku temperaturu, koja se pojavila unutar sat vremena od polaska na spavanje.
prvi put je imala i curenje iz nosa koje je trajalo par dana (ja sam doma čistila arianom, ali tijekom boravka u vrtiću naravno nije izvlačeno nego brisano, pa pretpostavljam da se "nataložilo").
ali ova druga upala (još žešča od prve) je nastala nakon nepunih 10 dana pd prestanka pijenja prethodnog antibiotika, s tim da je nos do tog jutra bio potpuno čist. ujutro joj je krenulo curiti iz nosa, počistila, naglasila u vrtiću da je počelo curenje i da me zovu ako slučajno poraste temperatura (taman u one dane kad je bio slučaj sa pneumokoknom sepsom), tete iz vrtića na predavanju čak prokomentirale kako joj nos ne curi jako, doma opet dobro očistili 3 puta (zadnji put pred spavanje), i sat vremena nakon toga 39,4 i cijela noć plakanje i uz lupocet.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 13:03   #84
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
ja ništa ne dajem uz antibiotik osim mnogo tečnosti, kako znaš da ima gljivice?
Pa u biti najčešće kad se za vrijeme ili nakon terapije antibiotika javi proljev u pitanju su gljivice. Antibiotici ubijaju osim loših bakterija i one dobre, a te dobre održavaju normalnu floru u crijevima. Kad se naruši ta ravnoteža i kad se njih pobije počnu one stvari (candida) koje su inače pod kontrolom bujati i eto ti proljeva.


Inače uz antibiotik se preporuča piti probiotike, skontala sam u zadnje vrijeme da i sve više doktora dok piše recept za antibiotike naglase da ne bi bilo loše s njima odmah započeti kuru probiotika ili se tankati sa jogurtima i ostalim fermentiranim namirnicama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 14:03   #85
Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
guza i stidne usne su crvene s prištićima. do sad je uvijek na antibiotik reagirala sa proljevom, pa sam s ovim odmah krenula davati i probiotik u nadi da ću uspijeti izbjeći to. i dalje pije probiotik, a guzu riješavam plimikolom, pranjem i luftanjem.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Pa u biti najčešće kad se za vrijeme ili nakon terapije antibiotika javi proljev u pitanju su gljivice. Inače uz antibiotik se preporuča piti probiotike...
sad sam otišla i kupila Prolife - probiotik u ampulama, taj su mi preporučili pa ću joj početi davati po 1/2 amp. dnevno.

što se osipa tiče, znala ga je imati ali ne prištiće nego onako baš crvenilo, i to mi se dešavalo više puta ali samo bih je malo ostavljala bez pelene i češće prala i nakon dan-dva to se obično povuče. proljev nije imala mada ja mekšu stolicu ne računam u proljev, objasnili su mi da ga mogu prepoznati kao vodenu stolicu koja nema sadržaja. to nisam primjetila.
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 21:31   #86
Quote:
Anasib kaže: Pogledaj post
da li je standard dati antibiotik kod upale uha bez brisa, krvne slike.... tj, da li se samim pregledom uha vidi da li je bakterijski ili virusno?
da li je moguće prilikom slijedeće upale uzeti bris kako bi se vidjelo što točno je prouzrokovalo tu upalu uha?
ako su glupa pitanja, sorry , za medicinu sam totalni laik, a ovo mi je puno previše antibiotika za dijete staro 17 mjeseci. naglasak je da je u posljednja dva mjeseca ona pila 4 antibiotika. sumamed 7 dana radi upale grla, 7 dana od zadnjeg uzimanja sumamed (opet) 3 dana eto reda radi (doktorica na hitnoj dala radi visoke temperature. meni je to priopčila - za svaki slučaj), i onda ova dva.
što da radim na slijedećoj upali uha? da tražim bris, krvnu sliku? da nastavim sa antibioticima
sluđuje me ovo jer vidim da joj je probava narušena, imunitet sve lošiji, i svaka nova bolest je lovi jačim intenzitetom nego prethodna
Poštovana Anasib,

situacija koju ste opisali nažalost se vidi dosta često kod djece ove dobi kao što je Vaša kći, pogotovo kada se radi o djeci koja se nalaze u kolektivu, odnosno u jaslicama. Upala srednjeg uha jedna je od najčešćih bakterijskih infekcija u djece i najčešći razlog za propisivanje antibiotika.

Infekcije se najčešće javljaju u dobi između 6 mjeseci i 2 godine života. Što je dijete mlađe u vrijeme prve infekcije, to je veća vjerojatnost da će imati još upala uha. I vrijeme godine u koje se javljaju upale uha ima utjecaj na vjerojatnost pojavljivanja ponovnih infekcija. Ukoliko je dijete do kasne jeseni već imalo nekoliko upala uha, veća je vjerojatnost da će ih imati još do kraja zime pa je povoljnije ako dijete dobije upalu uha u proljeće jer je onda manja vjerojatnost za ponavljanje infekcije.

O rekuretnim ili ponavljajućim upalama srednjeg uha (tu treba razdvojiti upalu zvukovoda, odnosno vanjskog uha), koje zahtijevaju pozornost i specijalistički pregled i obradu, govorimo, prema literaturnim navodima, onda kada dijete ima dokumentirano 3 ili više vremenski jasno odvojene upale uha u periodu od 6 mjeseci ili 4 ili više unutar godine dana. U takvim slučajevima dijete treba pregledati otorinolaringolog.

Prema preporukama Američke akademije za pedijatriju, djeca u dobi od 6 mjeseci do 2 godine najčešće trebaju antibiotsku terapiju kod upale uha. Trebaju je u slučajevima dokazane bolesti (a bolest se dokazuje prvenstveno pregledom uha), ali i u većini slučajeva kada dijagnoza nije dokazana. Dijete se može pratiti (bez antibiotika) ako je temperatura u prethodna 24 sata prije dolaska liječniku mjerena rektalno bila niža od 39 stupnjeva uz blagu bol u uhu.

Iz ovoga proizlazi da većina djece u toj dobi ipak treba dobiti antibiotik te ga i dobije. U oko 25% slučajeva upala je virusnog uzroka.

E sad, raspravljalo se ovdje o tome kako postaviti sigurnu dijagnozu bakterijske upale srednjeg uha. Nažalost, nije moguće tako jednostavno, brzo i sigurno razlučiti bakterijsku od virusne upale uha.

Najvažniji kriterij bakterijske infekcije jesu nagli nastup bolesti i izgled uha pri pregledu.

Rapravljalo se ovdje o uzimanju obriska i njegovoj važnosti. Nažalost pravi materijal za analizu može se dobiti samo timpanocentezom, a to znači ući iglom u uho i uzeti sadržaj, a to se rutinski NE RADI ili ako je bubnjić pukao, sakupiti tekućinu koja je izišla.

Brisevi nosnog dijela ždrijela i ždrijela nisu, nažalost, pravi materijal te se na njih u velikom broju slučajeva nije moguće osloniti. To, naravno, ne znači da katkada nije potrebno posegnuti i za tim pretragama.

Spominjalo se i uzimanje krvi za analizu. Da, mogu se naći promjene u krvi, ali opet ne u sve djece s bakterijskom infekcijom srednjeg uha. Prema nekim radovima, njih svega 30% ima povećani broj leukocita u krvi.

Znači - niti obrisci ždrijela i nosnog dijela ždrijela, a niti laboratorijske pretrage ne mogu uvijek sa sigurnošću pomoći u razlikovanju bakterijske od virusne infekcije srednjeg uha. Nažalost!

Što se neke prevencije tiče, može se nešto učiniti. Preporučuje se cijepljenje protiv pneumokoka (u ovoj dobi to je Prevenar) jer se pokazalo kako je upravo pneumokok na prvom mjestu od bakterijskih uzročnika. Vrlo je važno da se u kućanstvu u kojem dijete boravi NE PUŠI jer je dokazano da djeca iz kućanstava u kojima se puši imaju češće upale uha. Istraživanja pokazuju da primjena dudica nakon šestog mjeseca života također povećavaju učestalost.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 21:53   #87
el gato, hvala, hvala i hvala
na žalost prevenarom je nisam stigla cijepiti jer je dva dana prije termina krenula sa virozama koje traju i ne prestaju. ali po pitanju ostalog mogu napraviti promjene, stoga, hvala još jednom.
__________________
You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life -Winston Churchill
bolje biti u kasnom pubertetu nego u ranom klimakteriju - Jojo Jojić
:kiss: :cerek: 01.12.2013. PROTIV

Zadnje uređivanje Anasib : 08.11.2012. at 22:04.
Anasib is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 19:22   #88
Jel se nekome desilo ruptura bubnjica zbog bakterije prilikom upale usiju?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:42   #89
bili smo danas kod otorinca na vinogradskoj, pregled i timpanogram, mlađi sin (21mj) ima sekretorni obostrani otitis

dr nam je dao bisolex tri tjedna da pije, u slučaju bolova i/ili temperature ibuprofen i operil kapi, kontrola za tri tjedna.

znam da je jedna od terapijskih opcija i postavljanje cjevčice između srednjeg i vanjskog uha za drenažu tog sekreta, samo ne znam jel nam to ubrzo slijedi ako ovo s bisolexom ne upali.

uglavnom, ako ima nekoga s iskustvima s ovom dijagnozom, bila bih zahvalna da ih podijeli.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 13:09   #90
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
bili smo danas kod otorinca na vinogradskoj, pregled i timpanogram, mlađi sin (21mj) ima sekretorni obostrani otitis

dr nam je dao bisolex tri tjedna da pije, u slučaju bolova i/ili temperature ibuprofen i operil kapi, kontrola za tri tjedna.

znam da je jedna od terapijskih opcija i postavljanje cjevčice između srednjeg i vanjskog uha za drenažu tog sekreta, samo ne znam jel nam to ubrzo slijedi ako ovo s bisolexom ne upali.

uglavnom, ako ima nekoga s iskustvima s ovom dijagnozom, bila bih zahvalna da ih podijeli.
moja je na proljece, nakon 5 dana kasljanja i curenja nosa, ujutro zavristala od bolova u uhu i otisli smo na hitnu.
gurnuli su joj tu neku cijev u uho, i pustili neku vodu kroz to (ne znam jel to drenaza, neki strucan naziv su napisali na povijest bolesti)
izasao je cepic velicine ljesnjaka

obzirom da smo mi tada kod pedijatrice odbili pijenje sumamenda napamet (nije imala niti temp, KS je bila ok), ja sam toj dr rekla da joj je propisan antibiotik koji joj nedajemo, a ona mi je rekla da joj antibiotik ne bi odcepio uho, da zasto ga nismo cistili, da se upala stvorila jer se stvorio taj cep koji se stvarao danima...uglavnom, ispalo da smo trebali samo kapati uho sa cerustopom/peroxidom ili necim slicnim i stalno cistiti nos


s time da sam ja sa ovim ciscenjem ostala zbunjena, mi do tada nismo koristili stapice, ne koristimo ih niti danas. nisam sigurna dal je dezurna otorinka mislila na to, al kontrolni otorinac nam je reko da je jako vazno da joj se uho pregleda kod svake prehlade, i ak je puno cerumena da se kapa sa tim necim....i da ne treba koristiti stapice, dovoljno je kod pranja kose dobro isprati usi.

vjerojatno ti nisam pomogla, al zapravo sam htjela reci, meni su tri tjedna jako dugo, ak se ovoj mojoj stvorio cep u 5 dana
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:03   #91
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
bili smo danas kod otorinca na vinogradskoj, pregled i timpanogram, mlađi sin (21mj) ima sekretorni obostrani otitis

dr nam je dao bisolex tri tjedna da pije, u slučaju bolova i/ili temperature ibuprofen i operil kapi, kontrola za tri tjedna.

znam da je jedna od terapijskih opcija i postavljanje cjevčice između srednjeg i vanjskog uha za drenažu tog sekreta, samo ne znam jel nam to ubrzo slijedi ako ovo s bisolexom ne upali.

uglavnom, ako ima nekoga s iskustvima s ovom dijagnozom, bila bih zahvalna da ih podijeli.
iskreno ne znam zašto bisolex kod upale uha?a preumorna sam da sad razmišljam i nađem neko logično objašnjenje

mi smo ih u pola godine imali 6,svakih mjesec dana,timpanogram loš,pitao me dr. dali ona mene čuje,ja kažem da nisam primjetila da me ne čuje , a on kaže pa ne bi baš rekao(misleći na nalaz)

svaki put smo pili antibiotik ,znači njih 6 u 6 mjeseci,nakon 3 ili 4 upale i isto toliko antibiotika sam tražila uputnicu za otorinca i otišli na pregled gdje je napravljen taj timpanogram

otorinac prvo predložio ne ići u vrtić mjesec dana što je urodilo plodom,bilo je sve super kao i prije nego što je uopće krenula

nas upale uha nisu boljele niti je imala temp. a otkrivali smo ih ajmo reći slučajno,curio bi nos,ja bi ispirala s litrama i litrama,usisavala ali ništa,onda bi nakon mjesec ddana curenja nosa popizdila i odvela je dr. da uzme bris nosa i usput bi joj dr. pogledala uši i uvijek crvene

nakon tih mjesec dana bez vrtića i upala,opet krenuli u vrtić,opet upala uha,opet kod otorinca,ja kažem njemu:čujem da ne operirate djecu prije treće godine,on kaže hm da,ja kažem kaj to znači još 12 antibiotika(jer tada smo bili 2 godine stari),on kaže onako u stilu kao da nije ni to rješenje i odlučio se za operaciju trećeg krajnika

neki puta stvaljaju cjevčice,neki puta vade treću mandulu a neki puta obadvoje,to oni procijene

mislim da je do 4 upale godišnje tolerantno,tako se piše ako se dobro sjećam
__________________
Valnea 27.09.2007. Lorena 14.07.2010.
valneahana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 15:02   #92
nosorog, mislim da se kod vas radilo o cerumenskom čepu u vanjskom zvukovodu i možda nekoj popratnoj upali tog dijela.
ovo što su joj radili je ispiranje vanjskog zvukovoda.

valneahana, mislim da ti pišeš o recidivirajućim akutnim upalama srednjeg uha.
one su uzrokovane najčešće bakterijima, rjeđe virusima, bubnjić je hiperemičan - crven i obično se liječe antibioticima (zavisi o pedijatru, netko da odmah, netko čeka par dana za slučaj da je virus uzrok).
iako, mislim da je moguće da nakon puno takvih upala, može nastati i ovo stanje što moj mali ima bez ijedne preboljene upale dosad, dakle da zaostane sekreta u srednjem uhu.

moj mali ima kronični sekretorni otitis, to je stanje koje nastane zbog eustahijeve tube koja ne radi dobro svoju ulogu i kroz koju onda sekret iz nosića i epifarinksa prolazi u srednje uho.
kod ove dijagnoze bubnjić nije crven, već je zamućen i nema trokutastog refleksa.
dijagnoza se potvrđuje timpanogramom.
pošto to nije upala uzrokovana bakterijom kao akutni otitis, ne liječi se antibioticima, nego se u slučaju bolova i/ili temperature daju operil kapi u nos i brufen za bolove.
problem je što taj sekret tamo stoji i nema kako izaći van (zato je to kronično stanje).
nama je prof prvo dao bisolex kapi kroz tri tjedna s pretpostavkom da će djelovati na sekret, omekšati ga i valjda izdrenirati natrag kroz eustahijevu tubu u epifarinks (pretpostavljam, nisam ga htjela previše ispitivati jer je mali nešto vikao).
druga terapijska opcija je stavljanje te cjevčice, ako se dobro sjećam kroz malu inciziju na bubnjiću u srednje uho, da se sekret na taj način izdrenira u vanjski zvukovod.
pretpostavljam da nam to slijedi ako ovo s bisolexom ne uspije.
za adeonidne vegetacije ne piše ništa u nalazu, a ja zbog već navedene situacije nisam imala previše manevarskog prostora za još podpitanja.
piše samo da su tonzile umjereno povećane, sad ne znam jel mislio samo na ove dvije obične ili i na treću.
inače, i meni se čini da mi mali slabije čuje.
i hrče dok spava
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 18:14   #93
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
nosorog, mislim da se kod vas radilo o cerumenskom čepu u vanjskom zvukovodu i možda nekoj popratnoj upali tog dijela.
ovo što su joj radili je ispiranje vanjskog zvukovoda.
Upravo tako. Ovo što kolegica nosorog opisuje jesu zbivanja ispred bubnjića, u zvukovodu, koja niti anatomski a niti patofiziološki nisu ni na koji način povezana sa zbivanjima koje opisuješ, a koja su vezana za srednje uho, tj. područje iza bubnjića.
Quote:
moj mali ima kronični sekretorni otitis, to je stanje koje nastane zbog eustahijeve tube koja ne radi dobro svoju ulogu i kroz koju onda sekret iz nosića i epifarinksa prolazi u srednje uho.
kod ove dijagnoze bubnjić nije crven, već je zamućen i nema trokutastog refleksa.
dijagnoza se potvrđuje timpanogramom.
pošto to nije upala uzrokovana bakterijom kao akutni otitis, ne liječi se antibioticima, nego se u slučaju bolova i/ili temperature daju operil kapi u nos i brufen za bolove.
Da, tako su i mene učili. Međutim, sve okolnosti zbog kojih dolazi do ove pojave, čini se da nisu u potpunosti razjašnjene, odnosno nije još u potpunosti jasno zbog čega Eustahijeva tuba ne vrši svoju funkciju kako treba. Postoji više teorija, a neke od njih uključuju i infekcije, alergije, a također se smatra da neku ulogu imaju i adenoidne vegetacije, tj. treći krajnik.

Koliko sam upoznat, kod razvijenog seroznog otitisa samo operativno odstranjenje adenoidnih vegetacije neće riješiti problem.

Inače, konzervativna terapija se sastoji od ovoga što si nabrojala (dekongestivi, ali i mukolitici, a neki puta se čak daju i antihistaminici).

Mislim da su na Vinogradskoj provodili neko istraživanje o učinkovitosti mukolitika u liječenju, doduše, acetilcistein je bio u pitanju, i on se u neke djece pokazao učinkovitim. Više o tome može se pročitati ovdje.
Quote:
druga terapijska opcija je stavljanje te cjevčice, ako se dobro sjećam kroz malu inciziju na bubnjiću u srednje uho, da se sekret na taj način izdrenira u vanjski zvukovod.
Da, sad ovisno o terapijskim shemama, s konzervativnim metodama liječenja se pokušava do 3 mjeseca (čujem da neki pokušavaju i malo duže ili malo kraće), a ako kontrolni nalazi pokažu neuspjeh, ide se na operativni zahvat, onako kako si opisala, a koji se radi u općoj anesteziji i traje nekih dvadesetak minuta, ovisno o tome odstranjuje li se u istom aktu i treći krajnik.

Njega nije nužno uvijek odstraniti nego samo onda kada je uvećan.
Quote:
za adeonidne vegetacije ne piše ništa u nalazu, a ja zbog već navedene situacije nisam imala previše manevarskog prostora za još podpitanja.
piše samo da su tonzile umjereno povećane, sad ne znam jel mislio samo na ove dvije obične ili i na treću.
inače, i meni se čini da mi mali slabije čuje.
i hrče dok spava
Ako hrče dok spava, vjerojatno su i adenoidi povećani.

Inače, sjećaš li se možda kako je išao pregled? Je li pregledavan fiberoskopski (optička cijev kroz nos) ili možda indirektno pomoću zrcala (slično kao kada se pregledavaju glasnice uvođenjem zrcala u usnu šupljinu, ali se ono u ovom slučaju okrene prema gore, a ne prema dolje)?

Ako je samo pregledavan pomoću spatule, onda se adenoidi nisu vidjeli.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 06.01.2013. at 00:43.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:40   #94
Quote:
valneahana kaže: Pogledaj post
iskreno ne znam zašto bisolex kod upale uha?a preumorna sam da sad razmišljam i nađem neko logično objašnjenje
bisolex razredjuje sluz pa se onda lakse oslobadja eustahijeva tuba. Ali uz to treba piti i vece kolicine vode da bude efektivno.

Sama sam imala dugo bolove u uhu, i pretrage i kapi, i antibiotici, i ispiranja, fluimukan...

otkako sam pocela zdravo seljacki uvlaciti sekret, a ne ispuhivati, smanjile se tegobe, sto s uhom sto sa sinusima.
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:24   #95
Moj mali ima godinu i pol i ima problem sto mu se nakuplja sekret u srednjem uhu, eustahijeva tuba je zacepljena, timpanogram los a doktorica kaze da ce to proci samo od sebe tako sto cu mu izvlaciti nos. Mozete li mi vi dati neki korisnije savjet u vezi toga jer kad god dođem na uho, grlo, nos ta doktorica nista ne poduzme a ja se bojim da nece dobro cuti ako se tako nastavi, on vec pola godine kaslje, balavi, izvlacim mu sekret iz nosa. Upala uha mu prođe od antibiotika ali ta voda u uhu je i dalje prisutna, smrca, balavi.
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 17:11   #96
evo da se ispravim , kad me već uviđavni mačak nije ispravio
tako mi i treba kad idem pisati na temelju sjećanja na ovu dijagnozu, a koje se temeljilo na riječima sekret-eustahijeva tuba-cjevčica.
evo nakon malo osvježavanja znanja da se ispravim, mačak, molim te ispravi me ako treba
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
moj mali ima kronični sekretorni otitis, to je stanje koje nastane zbog eustahijeve tube koja ne radi dobro svoju ulogu i kroz koju onda sekret iz nosića i epifarinksa prolazi u srednje uho.
problem je što taj sekret tamo stoji i nema kako izaći van (zato je to kronično stanje).

dakle, sekret iz gornjih dišnih puteva nema veze sa srednjim uhom, već sekret u normalnim prilikama stalno nastaje u srednjem uhu, ali se isto tako stalno se drenira iz njega putem eustahijeve tube.
kad eustahijeva tuba ne radi dobro (zbog infekcije, alergije, adenoida...) i ne otvara se onoliko često koliko bi trebala da održi ravnotežu između vanjskog tlaka i tlaka u srednjem uhu (jer je začepljena), onda se srednje uho ne prozračuje dobro i nastaje negativan tlak u njemu te se tekućina ne može drenirati kroz tubu u gornje dišne puteve i zaostaje tamo.
Quote:
nama je prof prvo dao bisolex kapi kroz tri tjedna s pretpostavkom da će djelovati na sekret, omekšati ga i valjda izdrenirati natrag kroz eustahijevu tubu u epifarinks (pretpostavljam, nisam ga htjela previše ispitivati jer je mali nešto vikao).
u svjetlu mojih novih spoznaja o etiologiji sekretornog otitisa mislim da bisolex služi razmekšavanju sekreta u začepljenoj tubi i tako poboljšava njenu prohodnost.
Quote:
druga terapijska opcija je stavljanje te cjevčice, ako se dobro sjećam kroz malu inciziju na bubnjiću u srednje uho, da se sekret na taj način izdrenira u vanjski zvukovod.
sekret se izdrenira tijekom samog zahvata, a cjevčica se stavi zato da prozračuje srednje uho (pošto se zbog loše funkcije eustahijeve tube ne prozračuje na toj strani kako bi trebala) i da se na taj način ublaži začepljenje tube te da se sekrecija koja se dalje stvara može drenirati kroz tubu u gornje dišne puteve.

Zadnje uređivanje tisi : 06.01.2013. at 17:26.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 17:25   #97
inače, mačak, puno ti hvala na odgovoru.
to me baš zanimalo, koliki je vremenski rok dok se ne poduzme stavljanje cjevčice i kolike su šanse da to prođe uz te konzervativne metode liječenja (dakle, malo nade ipak postoji).
još me zanimalo koliko ta cjevčica stoji u uhu, našla sam podatak 6-12 mjeseci.

mislim da mu nije gledao adenoide, jer se sjećam samo špatule, ne i ogledala.
ali dobro, ima još vremena da i to pogleda.

stefani, ja bih na tvom mjestu potražila mišljenje od drugog otorinca, obzirom na ovo što je mačak napisao, da ako stanje ostane isto i nakon 3 mjeseca, da se ide na dreniranje srednjeg uha i ugrađivanje cjevčice.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 18:43   #98
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
kad eustahijeva tuba ne radi dobro (zbog infekcije, alergije, adenoida...) i ne otvara se onoliko često koliko bi trebala da održi ravnotežu između vanjskog tlaka i tlaka u srednjem uhu (jer je začepljena), onda se srednje uho ne prozračuje dobro i nastaje negativan tlak u njemu te se tekućina ne može drenirati kroz tubu u gornje dišne puteve i zaostaje tamo.
Recimo da je zapravo važnije da uslijed toga što se srednje uho dobro ne prozračuje, dolazi do upijanja zraka, čime nastane negativni tlak, koji na neki način isisava tekućinu iz stanica sluznice u srednjem uhu, uslijed čega dolazi do nakupljanja tekućine. Sadržaj je tekuć pa se zato često ovo naziva i serozni otitis, ali se sadržaj može i zgusnuti.

Ostalo je OK, ali, mislim, to su sad detalji koji inače baš ljudima koji se time ne bave i nisu zanimljivi, tako da mislim da se na to ne trebamo previše ni osvrtati.
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
inače, mačak, puno ti hvala na odgovoru.
to me baš zanimalo, koliki je vremenski rok dok se ne poduzme stavljanje cjevčice i kolike su šanse da to prođe uz te konzervativne metode liječenja (dakle, malo nade ipak postoji).
još me zanimalo koliko ta cjevčica stoji u uhu, našla sam podatak 6-12 mjeseci.

mislim da mu nije gledao adenoide, jer se sjećam samo špatule, ne i ogledala.
ali dobro, ima još vremena da i to pogleda.
E sad, što se tiče ovog vremenskog okvira od 3 mjeseca, odnosno 12 tjedana, to je zapravo dosta, da tako kažem, sklisko područje i mišljenja se tu razilaze, tako da mislim da se ne treba strogo voditi tim vremenom od 3 mjeseca i pomisliti da, ukoliko u tom vremenskom rasponu nije predložena operacija, dijete nije kod dobrog otorinolaringologa.

Sve zapravo ovisi o tome kakvi su nalazi, kakav je timpanogram, tonski audiogram (ako ga je moguće napraviti), jesu li zahvaćena oba uha, kakav je sluh djeteta, je li ugrožen sluh, razvoj govora, pogoršava li se nalaz itd., ima tu još dosta stvari koje se gledaju, zato to i jest domena specijalista.

Tako je moguće da se period praćenja i prolongira na duže od 3 mjeseca, negdje vidim i na dosta duže, i da se još ne predlaže zahvat, nego samo kontrole, a sve u nadi da će se proces povući spontano.

Da, cjevčice obično stoje između 6 mjeseci i godine dana, a nakon tog perioda se odstrane, a nekad i spontano ispadnu u zvukovod, bez vađenja.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 06.01.2013. at 18:50.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 18:48   #99
Quote:
Stefani kaže: Pogledaj post
Moj mali ima godinu i pol i ima problem sto mu se nakuplja sekret u srednjem uhu, eustahijeva tuba je zacepljena, timpanogram los a doktorica kaze da ce to proci samo od sebe tako sto cu mu izvlaciti nos. Mozete li mi vi dati neki korisnije savjet u vezi toga jer kad god dođem na uho, grlo, nos ta doktorica nista ne poduzme a ja se bojim da nece dobro cuti ako se tako nastavi, on vec pola godine kaslje, balavi, izvlacim mu sekret iz nosa. Upala uha mu prođe od antibiotika ali ta voda u uhu je i dalje prisutna, smrca, balavi.
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
stefani, ja bih na tvom mjestu potražila mišljenje od drugog otorinca, obzirom na ovo što je mačak napisao, da ako stanje ostane isto i nakon 3 mjeseca, da se ide na dreniranje srednjeg uha i ugrađivanje cjevčice.
Pa da, možda i ne bi bilo loše potražiti još jedno mišljenje, recimo u Vinogradskoj ili u Klaićevoj.

Inače, kao što sam se nadopunio u prethodnom postu, ne mora se uvijek uzeti termin od 3 mjeseca kao relevantan; on može biti i kraći ako je sluh i govor ozbiljno narušen, a može biti i dosta duži ako specijalist procijeni da ne postoji znatan gubitak sluha i ako su ispunjeni i neki drugi kriteriji.

No, bez obzira na to što će možda i drugi specijalist predložiti samo praćenje, drugo mišljenje nije loše čuti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 10:46   #100
Moj mali je poceo dosta rano brbljati i vikati mama, tata, baba a sad se na tome i zadrzao, nakon upale usiju i tih problema s nakupinama u srednjem uhu oko eustahijeve on vise ne razvija govor, ja u tih pola godine nisam cula nijednu novu rijec a da ne govorim o spajanju rijeci. A doktorica kaze: Ma do 3 godine nemate brige. Kaze da je njen sin progovorio s 2,5 pa da se ni ja ne moram brinuti. A i odbila je uraditi taj timpanogram, kaze za to treba posebna uputnica a i sad nije vrijeme za to. Kad sam prije 2 mj. radila timpanogram to je bilo kod privatnog pedijatra, rekao je da je timpanogram los i da mu nalaz ponove u bolnici kod doktora za uho, grlo, nos. Zagreb mi je daleko, ima li u Slavoniji neki dobar otorinolaringolog?
Stefani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.