Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2004., 16:22   #1
Daj prestani filozofirati!

Kako to da je u uobičajenom govoru filozofirati=mlatiti praznu slamu, filozof=mlatitelj prazne slame? Je li to osobitost brdovitog Balkana (čini mi se da u engleskom nema odgovarajuće sintagme za ovu iz naslova teme)? Ili je filozof nužno neshvaćen od blesavoga puka?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 17:35   #2
Ja sam ti ovo drugo, blesav puk.
Tako da..pojma nemam.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 17:57   #3
Re: Daj prestani filozofirati!

Quote:
nitko i ništa kaže:
Ili je filozof nužno neshvaćen od blesavoga puka?
baš to!

barbarske duše bi samo da nešto donosi lovu, a ne shvaćaju da filozofija u potpunosti promiče čovjeka kao valjanog, dobrog, ispravnog, plemenitog - čovječnog! Bez toga (i umjetnosti) čovjek nije čovjek, nego brojka, statistika, samo jedan od pojmova u nizu...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2004., 21:59   #4
pa ako se zapitaš koja je uloga čovjeka u svijetu ili možda koja je uloga životinja... ali kao prvo što je uopče život i tko živi život? žive ga ljudi, žive ga filozofi, dakle i filozofi su ljudi...
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2004., 17:12   #5
Quote:
Ludi konj kaže:
pa ako se zapitaš koja je uloga čovjeka u svijetu ili možda koja je uloga životinja... ali kao prvo što je uopče život i tko živi život? žive ga ljudi, žive ga filozofi, dakle i filozofi su ljudi...
Da. Ili ako se upitaš 'čemu išta?' To pitanje koje postavljaš već odavno postavljaju znameniti mudrijaši i to u obliku: 'Zašto uopće nešto, a ne radije ništa?' Kad se tako postavi onda odmah netko to odbaci kao filozofsko prenemaganje. Ali ti si u pravu: svi ljudi postavljaju na ovaj ili onaj način to pitanje. Recimo u obliku: čemu život? Meni se čini da je razlika u tome što filozofi teže prihvaćaju sumnjive odgovore na takva pitanja.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2004., 15:29   #6
Re: Re: Daj prestani filozofirati!

Na moje pitanje o 'blesavom puku'

Quote:
Mljacko kaže:
baš to!

barbarske duše bi samo da nešto donosi lovu...
Kako onda stojimo s demokracijom, vladavinom naroda/puka? Je li filozof nužno pobornik aristokracije, valdavine najboljih (filozofa?)?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 15:19   #7
Exclamation Po stoti put: lažne alternative

Quote:
nitko i ništa kaže:



Kako onda stojimo s demokracijom, vladavinom naroda/puka?
Je li filozof nužno pobornik aristokracije, valdavine najboljih (filozofa?)?
Pa ako je filozof - ljubitelj mudrosti, kako može biti pobornik bilo koje vladavine (osim vladanja samim sobom ) ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 16:59   #8
Re: Re: Daj prestani filozofirati!

Quote:
Mljacko kaže:
baš to!

barbarske duše bi samo da nešto donosi lovu, a ne shvaćaju da filozofija u potpunosti promiče čovjeka kao valjanog, dobrog, ispravnog, plemenitog - čovječnog! Bez toga (i umjetnosti) čovjek nije čovjek, nego brojka, statistika, samo jedan od pojmova u nizu...
ali čovjek JE brojka i statistika i hodajuće gnojivo za buduću floru


sve drugo je iluzija...
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 11:42   #9
Re: Po stoti put: lažne alternative

Quote:
adriatic kaže:
Pa ako je filozof - ljubitelj mudrosti, kako može biti pobornik bilo koje vladavine (osim vladanja samim sobom ) ?
Da. Pitanje je ovo: zašto je Zarathustra sišao sa planine? Zašto se onaj oslobođenik u Politeji vratio u pećinu? Zašto se u mahayana buddhizmu ne zadovoljavaju s postignućem nirvane nego prihvaćaju zavjet bodhisattve, da neće prihvatiti oslobođenje dok ne oslobode sva bića? Zašto je i onaj koji je najbolje od svih vidio uzaludnost govorenja=društvenih odnosa=vlasti, naime Lao Ce, ipak napisao tu knjigu?
Što je to što ljubitelja mudrosti vraća u odnose s onima kojima nije do mudrosti? Manjak mudrosti, ili nešto drugo? Možda ipak nečega ima u onoj zoon politikon, možda ni najmudriji ne može izbjeći (ili ne želi izbjeći) biti u polisu, zajednici?

I onda pitanje, kako taj najmudriji biva prihvaćen u toj zajednici/polisu?
I pokaže se ovo: koliko god najmudriji ne htio vladati - a doista to ne želi - drugi žele vladati njime.
Koliko ja to vidim, opcije su za njega točno dvije: ili se isključiti iz polisa, i time postići to da bude ostavljen na miru (Diogen, Lao Ce, hinayana buddhizam); ili se protiv svoje naravi i protiv svoje volje uključiti u poslove polisa/zajednice (Platon, Konfucije, mahayana buddhizam).
Treća opcija koja se čini mogućom - biti u zajednici i opet samo svjedočiti istinu, biti 'vlastit', dakle u svojoj vlasti, ignorirajući sve odnose vlasti u zajednici - okončava onako kako su okončali Sokrat ili Isus.
Istina se sukobljava sa vlašću (barem dok vlast nije istinita - pitanje može li 'vlast' biti istinita ostaje otvoreno).
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 14:50   #10
Po stoti put: lažne alternative

Quote:
nitko i ništa kaže:
Da. Pitanje je ovo: zašto je Zarathustra sišao sa planine? ...

Zašto je i onaj koji je najbolje od svih vidio uzaludnost govorenja=društvenih odnosa=vlasti, naime Lao Ce, ipak napisao tu knjigu?
Što je to što ljubitelja mudrosti vraća u odnose s onima kojima nije do mudrosti? Manjak mudrosti, ili nešto drugo? Možda ipak nečega ima u onoj zoon politikon, možda ni najmudriji ne može izbjeći (ili ne želi izbjeći) biti u polisu, zajednici?

Koliko ja to vidim, opcije su za njega točno dvije: ili se isključiti iz polisa, i time postići to da bude ostavljen na miru (Diogen, Lao Ce, hinayana buddhizam); ili se protiv svoje naravi i protiv svoje volje uključiti u poslove polisa/zajednice (Platon, Konfucije, mahayana buddhizam).
Treća opcija koja se čini mogućom - biti u zajednici i opet samo svjedočiti istinu, biti 'vlastit', dakle u svojoj vlasti, ignorirajući sve odnose vlasti u zajednici - okončava onako kako su okončali Sokrat ili Isus.
Zašto Zrathustra ... itd. ... ne žive izolirano od društva - jedno je pitanje.

A zašto ti isti, ako i jesu među ljudima nikad ne će prihvatiti sudjelovanje u vlasti - drugo je pitanje.

Reče Marko Aurelije. Ljudi su ovdje zato da budu zajedno. Zato ih podučavaj ili trpi kakvi jesu.
Ja bih dodao: podučavaj, ako ti se čini da to daje nekakve rezultate, ali u svakom slučaju moraš ih trpiti kakvi jesu.

Tu nema izbora: ne možemo druge mijenjati - a najmanje silom.
Drugim riječima, vlast je uvijek zbog onoga (onih) koji vlada(ju), a ne za one kojma se vlada. Da bi se to pokazalo u lažnom svijetlu služe sve ideologije, naročito organizirane religije, politička propaganda i, u velikoj mjeri, društvene "znanosti"

Da zaključim velikani ljudskog roda ne bježe od svojih bližnjih, premda se ponekad (povremeno/privremeno) osamljuju, ali i nikad ne pristaju sudjelovati u vlasti.

Vladati drugima želi samo onaj koji nije sposoban vladati sobom. Pri tom si on može naći tisuću opravdanja (racionalizacija), ali vlast je uvijek sama sebi svrha, tj. zasniva se na bolesnoj potrebi za dominacijom i kao takva spada u društvenu patologiju.

Moram napomenuti da si Diogena (iz bačve) posve krivo svrstao:
Nitko nije više od njega aktivno sudjelovao u kritici društvenog života polisa. Nije se bavio politikanstvom, ali se itekako bavio politikom u starogrčkom smislu te riječi.

Sokrat i Isus su izabrali svoj put i on je završio "happy endom", koliko god to nama bilo čudno.
Zamisli koja bi to bila katastrofa da je Sokrat postao nekakav visoki dužnosnik, ili Isus - kralj.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2004., 16:53   #11
[quote]

notko i nista pita:

Daj prestani filozofirati!
Kako to da je u uobičajenom govoru filozofirati=mlatiti praznu slamu, filozof=mlatitelj prazne slame? Je li to osobitost brdovitog Balkana (čini mi se da u engleskom nema odgovarajuće sintagme za ovu iz naslova teme)? Ili je filozof nužno neshvaćen od blesavoga puka?


Za filozofiranje treba i volje i vremena i , da budemo brutalno iskreni , nesto inteligencije. Tkz. obican puk uglavnom nema volje , a to rezultira izgovorom "nema vemena" da bi se filozofijom bavio. Neki nazalost ni dovoljno inteligencije. Filozofija se zapravo nije omasovila jer njeni plodovi ne donose "opipljivu korist" a potreban je napor da bi se nesto razumjelo.
Obicni puk puno vise zanima osjecaj da imaju dovoljno LJubavi, Slobode , Istine u svojim zivotima nego ispravno definiranje tih pojmova. Da je potpuno definiranje tih pojmova tako lako i jednostavno nebi se oko toga filozofiralo stoljecima, a sama definicija pojma ipak u praksi ne olaksava put do cilja , ne garantira da cemo dosegnuti ono sto smo u stanju vise ili manje objasniti ili vise ili manje shvatiti. Zato se filozofija u sirim narodnim masama dozivljava kao neproduktivna i neekonomicna disciplina. Ljudi kad u nesto uloze napora vole osjetit i opipat rezultat svoga rada.
Gnjavi ih filozofirat kad od toga nema "prave koristi". Tesko je obican puk uvjerit o "opravdanosti " filozofiranja ako se vec stoljecima filozofira oko relativno malog broja pojmova i to filozofiranje jos traje. Zato svako objasnjavanje koje nas u biti ne zanima , svako inzistiranje na detalju i preciznosti koje ne rezultira prepoznatljivom i neposrednom koristi , ljudi dozivljavaju kao "filozofiranje" sa negativnom konotacijom. Ne mislim da je to samo balkanska specificnost, valjda bi englezi rekli "Don't be smart!" - sta bi valjda bilo u rangu onog naseg "ne filozofiraj" ili "sta se pravis pametan". Ne mislim ni da su filozofi u nekom smislu elita - manje ih zanima tkz materijalna dobit, bavljenje filozofjom je stvar izbora , ona je ipak dovoljno cista i rasterecena od raznih i mnogobrojnih "nus pojava i problema" kojima je opterecen zivot u ljudskoj zajednici , cak na neki nacin i egzil , zasticena i mirna oaza. To valjda dodatno iritira obican puk koji je u stalnom ratu i borbi, izlozen stresu i naporima oko "opipljivih" problema i rezultata rada, a filozofi bi "samo" filozofirali" - ljudi su ljubomorni na mir i zadovoljstvo koje si filozofi mogu priustit baveci se "samo" filozofijom.
__________________
stalno na putu
azimut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2004., 10:16   #12
Re: Re: Re: Daj prestani filozofirati!

Quote:
nitko i ništa kaže:
Kako onda stojimo s demokracijom, vladavinom naroda/puka? Je li filozof nužno pobornik aristokracije, valdavine najboljih (filozofa?)?
Ne znam, pitaj ekipu koja je Kanta proglasila filozofom...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2004., 02:24   #13
Re: Po stoti put: lažne alternative

Quote:
adriatic kaže:
Zašto Zrathustra ... itd. ... ne žive izolirano od društva - jedno je pitanje.

A zašto ti isti, ako i jesu među ljudima nikad ne će prihvatiti sudjelovanje u vlasti - drugo je pitanje.

Reče Marko Aurelije. Ljudi su ovdje zato da budu zajedno. Zato ih podučavaj ili trpi kakvi jesu.
Ja bih dodao: podučavaj, ako ti se čini da to daje nekakve rezultate, ali u svakom slučaju moraš ih trpiti kakvi jesu.

Tu nema izbora: ne možemo druge mijenjati - a najmanje silom.
Drugim riječima, vlast je uvijek zbog onoga (onih) koji vlada(ju), a ne za one kojma se vlada. Da bi se to pokazalo u lažnom svijetlu služe sve ideologije, naročito organizirane religije, politička propaganda i, u velikoj mjeri, društvene "znanosti"

Da zaključim velikani ljudskog roda ne bježe od svojih bližnjih, premda se ponekad (povremeno/privremeno) osamljuju, ali i nikad ne pristaju sudjelovati u vlasti.

Vladati drugima želi samo onaj koji nije sposoban vladati sobom. Pri tom si on može naći tisuću opravdanja (racionalizacija), ali vlast je uvijek sama sebi svrha, tj. zasniva se na bolesnoj potrebi za dominacijom i kao takva spada u društvenu patologiju.

Moram napomenuti da si Diogena (iz bačve) posve krivo svrstao:
Nitko nije više od njega aktivno sudjelovao u kritici društvenog života polisa. Nije se bavio politikanstvom, ali se itekako bavio politikom u starogrčkom smislu te riječi.

Sokrat i Isus su izabrali svoj put i on je završio "happy endom", koliko god to nama bilo čudno.
Zamisli koja bi to bila katastrofa da je Sokrat postao nekakav visoki dužnosnik, ili Isus - kralj.
Ja se slažem da je želaj za vlašću često patološka. Ali za tvrdnju da je uvijek tako mislim da je pretjerana i ne želi vidjeti neke nužnosti.
(Argument o 'racionalizaciji patoloških poriva' je načelno nefilozofski - vidi čuveno Popperovo dokazivanje da Adlerovska psihologija nije znanstvena; o tome možemo na posebnoj temi.)

Ti kažeš: na filozofu je živjeti u zajednici i podučavati. Čemu? Recimo istini i dobru i ljepoti i slobodi...I recimo da ga ljudi ozbiljno shvate - što je ono što bi on valjda htio, biti shvaćen ozbiljno. Ljudi iz njegove zajednice/polisa prihvate njegova učenja. Ali, ima drugih zajednica ljudi koji ta učenja nisu prihvatili. I ti su na primjer skloni biti nasilni.
Takva zajednica koja je prihvatila filozofovo učenje može kao zajednica proći poput Sokrata ili Isusa - što znači pretrpjeti masovna ubojstva, silovanja, pljačke, ropstvo, i na kraju okončati postojanje. Pa ako u pojedinačnoj žrtvi možem vidjeti neki hepiend, u jednoj takvoj masovnoj ipak teško.
Ili može organizirati neku obranu - a to znači organizirati neku vlast.
I što, zar će filozof reći: ja sam vam rekao koja vas načela trebaju voditi, ali sad kad ste napadnuti jer živite po tim načelima, ja ne mogu sudjelovati u zajedničkoj obrani?

Život ljudskih zajednica uključuje i različite organizacije vlasti. Vlast je jedan temeljni ljudski fenomen (kako bi rekao Fink) utoliko koliko je čovjek zoon politikon; a ne patološki oblik ljudskosti. Nema zajednica bez vlasti - ako se sudjeluje u zajednici ne može se izbjeći sudjelovanje u vlasti - bilo tako da se vlada bilo tako da drugi vladaju tobom.
Tako da ja i dalje ne vidim nego dvije opcije - ili ne biti u zajednici, ili se baviti i vlašću.

Lako je ostati čist tako da se izbjegava blato. Teško je ući u blato i čistiti ga.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2004., 19:32   #14
:padobranac: što s onim da je samo praktična, iskoristiva filozofija prava filozofija? To sam čuo od jednog prijatelja što je filozofa. To izgleda kao paradoks, ako uzmemo u obzir naslov teme.
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:16   #15
Quote:
shipka kaže:
:padobranac: što s onim da je samo praktična, iskoristiva filozofija prava filozofija? To sam čuo od jednog prijatelja što je filozofa. To izgleda kao paradoks, ako uzmemo u obzir naslov teme.
Pa danas prevladava 'znanstveni' pogled - i ne samo u tzv. analitičkoj filozofiji (uglavnom angloameričkoj). Po tome je filozof filozof samo dok se 'bavi filozofijom'. Dakle, dok misli, piše, čita, raspravlja. Kao što je ekonomist ekonomist samo dok se bavi ekonomijom.
Nasuprot tome oduvijek postoji zahtjev za tome da filozofija određuje čtavu egzistenciju. Da 'živi svoju filozofiju'. Filozofijom se ne 'bavi', ona je neka životna usmjerenost.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 14:38   #16
Po stoti put: lažne alternative

Quote:
nitko i ništa kaže:
Ljudi iz njegove zajednice/polisa prihvate njegova učenja. Ali, ima drugih zajednica ljudi koji ta učenja nisu prihvatili. I ti su na primjer skloni biti nasilni.
Takva zajednica koja je prihvatila filozofovo učenje može kao zajednica proći poput Sokrata ili Isusa - što znači pretrpjeti masovna ubojstva, silovanja, pljačke, ropstvo, i na kraju okončati postojanje. Pa ako u pojedinačnoj žrtvi možem vidjeti neki hepiend, u jednoj takvoj masovnoj ipak teško.
Ili može organizirati neku obranu - a to znači organizirati neku vlast.
I što, zar će filozof reći: ja sam vam rekao koja vas načela trebaju voditi, ali sad kad ste napadnuti jer živite po tim načelima, ja ne mogu sudjelovati u zajedničkoj obrani?
Stalno imam na umu jednog velikana (mi ga ne bismo nazvali filozofom) koji je svoju filozofiju do kraja živio i nije ustuknuo ni pred najvećim izazovima. Poznamo ga pod imenom Mahatma Gandi
Istna je da se je "njegova" zajednica, tj indijski vođe - političari, postepeno odrekla većine njegovih ideja, premda se javno još uvijek u njega zaklinju. Ali on je potpuno uspio u svojoj nakani da živi svoju filozofiju. Nikada nije sudjelovao u političkoj vlasti, a ipak je indijski narod pod njegovim vodstvom izborio samostalnost od najjače kolonijalne svjetske sile.
Njegovi su "nasljednici" izdali gandijevsku politiku/ filozofiju i potpuno prihvatili zapadnjački model parlamentarne demokracije.

Nešto slično, ali u manjoj mjeri, događalo se i kod nas dok je Stjepan Radić vodio HSS. Kada je relativno mlad umoren, njegovi su nasljednici nastavili oportunistički i, s vremenom, se potpuno udaljili od Radićevih načela. Tako je današnji HSS groteskna karikatura Radićevog.
Kao i u slučaju Gandija, mnogi se na njega pozivaju, ali ni ne pokušavaju voditi njegovu politiku.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 15:14   #17
odgovor adriaticu i Mljacku

U međuvremenu sam se sjetio boljeg primjera. I čudim se sebi kako se nisam odmah dosjetio - ali tješim se da nisam jedini. Dakle, i ti i Mljacko (ako sam ispravno razumio njegovo spominjanje Kanta u ovom kontekstu) smatrate da na filozofima nije da prihvaćaju vlast u političkim zajednicama.
Ali ne moramo tražiti daleko: pa imamo i ovdje jednu životnu zajednicu, jedan polis. Ovdje se, na ovom forumu, događa zajednički život. Ljudi ne samo raspravljaju, mijenjaju mišljenja, utječu jedni na druge, svađaju se, nego se i zaljubljuju, udružuju u neke organizacije...Pretpostavljam da su već i djeca rođena iz ljubavi začetih ovdje na forumu. Možda je netko i umro? Mnogi ljudi ovdje pišu svakodnevno, mnogi doživljavaju druge forumaše kao jako dobre prijatelje...stvaraju se određene posebne jezične forme tipične za forum, određeni moral - što je u redu na forumu a što nije...Nema sumnje da je ovo jedna životna zajednica, da se ovdje događa život.
Imamo li ovdje neku vlast? Imamo. Zašto je imamo? Kako jedan moderator (ako sam dobro zapamtio) kaže u svom sigu: 'We don't want loonies to take over.' Moderatori su tu da da daju mjeru raspravi. Da ne dopuste da ona ode u nekom smijeru kojeg većina ljudi ne želi. Moderatori imaju određenu moć koju drugi forumaši nemaju - i to jest neka vlast. To je vlast u svom najboljem obliku: davati mjeru i usmjeravati, uklanjati ono što je destruktivno, omogućivati onome što je kreativno da buja.
I ti i Mljacko ste prihvatili tu vlast. Zašto? Zato što smatrate da to možete raditi i zato što vam je stalo da forum ide u dobrom smijeru. Vidite tu neku mogućnost za nešto dobro, i djelujete u tom smijeru. Ono što vas vodi jest neka ideja dobra.
Vladate/moderirate, i to po mom mišljenju jako dobro , radi dobra, da bi podforum Filozofija bio dobar podforum. Stalo vam je do toga da bude dobar. Ne moderirate radi nekih bolesnih ambicija.
Obelix je prihvatio taj oblik vlasti, dakle moderatorstvo, i na podforumu Politika, i baš se ta optužba pojavila, da se radi o njegovim bolesnim ambicijama - no jasno je da su njegove intervencije bile usmjerene ka onome što je on smatrao dobrim, a ne ka iskazivanju neke svoje moći. Valjalo je omogućiti da se rasprave uopće normalno odvijaju, da se razumni ljudi uopće čuju: jer od naslinika se nisu čuli. Pa je valjalo izvršiti određeno nasilje nad tim nasilnicima: zabrane, brisanja postova i slično. I to je potpuno opravdano. Netko mora imati tu vlast, i najbolje je da je imaju najbolji.
Što se mene tiče, ovdje na podforumu Filozofija jest prava aristokracija: vladaju/moderiraju doista najbolji.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 15:50   #18
služenje nije vlast

Quote:
nitko i ništa kaže:
Moderatori imaju određenu moć koju drugi forumaši nemaju - i to jest neka vlast. To je vlast u svom najboljem obliku: davati mjeru i usmjeravati, uklanjati ono što je destruktivno, omogućivati onome što je kreativno da buja.
Prvo hvala na komplimentima ! Ja naravno odgovaram samo u svoje ime.
Ne želim da me se stavlja ni u kakve množine niti generalizacije.

Moderatorstvo sam prihvatio iz osjećaja obaveze / duga.
Naime smatrao sam da sam na prvom Forumu puno više dobio nego dao i da trebam vratiti dug. Svoj moderatorski posao shvaćam isključivo kao služenje, a ni malo kao vlast. Naravno moram imati ovlasti potrebne da obavljam svoju službu.

Bojim se da to oni koji nisu probali (prakticirali) ne mogu ni shvatiti.
Bilo je na pr. optužbi da moderator briše/miče ono što se njemu ne sviđa. Ne mogu govoriti u ime drugih, ali kada bih ja tako postupao nestalo bi barem 80% ovog što imamo sada na podforumu. Možda i pretjerujem u popustljivosti, ali smatram da je to puno bolje nego pretjerati u suprotnom smjeru. I naravno nitko nije savršen.

Mislim da se uopće ne radi ni o kakvoj vlasti, a u svakom slučaju:
"Najbolja je ona vlast koja najmanje vlada."
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 12:21   #19
Re: služenje nije vlast

Quote:
adriatic kaže:
Moderatorstvo sam prihvatio iz osjećaja obaveze / duga.
Naime smatrao sam da sam na prvom Forumu puno više dobio nego dao i da trebam vratiti dug. Svoj moderatorski posao shvaćam isključivo kao služenje, a ni malo kao vlast. Naravno moram imati ovlasti potrebne da obavljam svoju službu.
...Mislim da se uopće ne radi ni o kakvoj vlasti, a u svakom slučaju:
"Najbolja je ona vlast koja najmanje vlada."
Jasno: svi najbolji vladari su shvacali svoj posao kao sluzenje, sluzbu. I vlast u svom najvisem obliku upravo i jest to: sluzba. Ipak rijec koju si upotrijebio 'o-vlast' govori dovoljno. I, dakako, kad Platon u Politeji govori o vladavini filozofa onda se postavlja pitane: zar ce oni to prihvatiti? Pa nije filozofu do vlasti! Nece htjeti. A Platon upravo kazuje isto sto i ti: njima je Politeja dala mnogo, cak ono najvise. Oni ce morati - i protiv svoje zelje - prihvatiti tu odgovornost. To je njihov dug.
Tako da se, htio ne htio, potpuno uklapas u tu aristokratsku ulogu.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2004., 14:13   #20
Re: Re: Daj prestani filozofirati!

Quote:
Mljacko kaže:
baš to!

barbarske duše bi samo da nešto donosi lovu, a ne shvaćaju da filozofija u potpunosti promiče čovjeka kao valjanog, dobrog, ispravnog, plemenitog - čovječnog! Bez toga (i umjetnosti) čovjek nije čovjek, nego brojka, statistika, samo jedan od pojmova u nizu...
Upravo tako, nešto odvratno. Kako netko želju za dubljom i konteplativnom komunikacijom ili diskusijom moze shvatiti "filozofijom" i to u NEGATIVNOM smislu riječi (da stvar bude gora), tako ja ne mogu ništa drugo zaključiti nego da takva osoba se ili boji razmišljati malo više ili sama sebe ili je jednostavno glupa (ali ne retardirana nego glupa i uskogrudna svojom zaslugom i ograničavanjem). Filozofija ne samo da pruža uvid u mnoge stvari, otvara vrata znanosti i drugim idejama na kojima bi se mogli temeljiti budući izumi, otvara mjesta književnosti i umjetnosti općenito, a pruža i užitak sudionicima u raspravi (ukoliko je rasprava na kulturnom nivou i cilj joj je nadopunjavanje jedan drugogbuđenje ideja, stimuliranje uma i konstruktivno druženje). Takve ljude ne znam da li bih
radije žalio ili prezirao, u mržnji nema koristi ni ničeg lijepog pretjerano pa onda mislim da je dovoljno zaobilaziti takve ljude osim kad je potrebno imati formalni kontakt zbog ovog ili onog razloga. Ako već i pričamo, sigurno necu o takvoj temi, no nekad je nuzno potrebno. Ako je takva osoba još k tome i netolerantna i agresivna, to nikako nije ljudsko biće. Možda samo biološki i strukturom organizma, u drugačijim pogledima nikako, o metafizici da ne govorim . Uglavnom, čim čuješ da netko kaže "daj, kaj filozofiraš" a pričaš o nekoj praktički banalnoj stvari na razini školskog udžbenika iz kraja osnovne ili početka srednje, onda stvarno znaš da takva osoba ne samo da nije pametna (mozda cak i je do neke mjere), ali je svakako uskogrudna, a to je, ako se mene pita, loše.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.