Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 09:14   #921
Malo dižem temu...
Mala mi je sklona upalama pluća i općenito je osjetljiva na dišne puteve. I mlađi isto, ali u manjoj mjeri. Evo u mjesec dana je mala pokupila već drugu upalu pluća s tim da je prvi put ostala u bolnici, a sad rješavamo kroz dnevnu bolnicu.
Pedijatrica mi je predložila da ih oboje cjepim protiv pneumokoka. Da li ima koja da je cjepila pa su se fakat smanjile boleštine? Pogotovo te upale pluća? Jer to je s danas na sutra kod nje, jedan dan kašalj, drugi dan već temperatura 40 i pravac bolnica. Ima 4 i pol godine, a mali 2 i pol.
Molim savjet cure. Hvala
ivkica1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 09:55   #922
Ja sam to pocjepila prije polaska u vrtić i sve si mislim da fala bogu da jesam, jer se bojim kako bi njegove viroze i bakterije završavale da nisam
Moj je svaki čas bolestan ali osim jednog početka bronhitisa nije imao nikakvih komplikacija
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 12:23   #923
Par dodatnih informacija, ukoliko već nije bilo.
Osim djece, preporučeno je da se cijepe i osobe starije dobi te imonokompromitirane osobe. Posebna kategorija su tu ljudi bez slezene. U slučaju da ste asplenični (nemate slezene), cjepivo pokriva HZZO i cijepite se svakih 5 godina do kraja života.

A sad o najgorem. Činjenica da ste cijepljeni ne znači da vas neće uhvatit nešto. Npr. ja sam bio cijepljen 2012., da bih 3 godine kasnije dobio pneumokoknu sepsu koja se razvila u septički šok.
Sve počinje kao klasična viroza s temperaturom koja se kroz nekoliko sati razvije u nešto puno gore (opća slabost, povraćanje, neuobičajeno niski tlak, gubitak cirkulacije na periferiji - hladne ruke, stopala), nakon čega slijedi kapilarno zgrušavanje krvi (ljubičasti nokti, lezije na koži), tzv. DIK.
Nakon cijele te epizode i uspješnog oporavka sam cijepljen s Prevenar 13 i zatim docijepljen s Pneumo 23 nakon 2 mjeseca.
Serotip bakterije koja me napala nikad nije bio izoliran jer je krv već bila sterilna od antibiotika, ali su u krvi pronađeni ostaci DNA bakterije. Također, postoje agresivni serotipovi koji nisu pokriveni cjepivima na tržištu (npr. serotip 6C).

Dakle, osobito se pazite ako nemate slezene.
stef_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 07:59   #924
Imam jedno pitanje, koliko prije polaska u jaslice cijepiti dijete Prevenarom?
Jer par dana nakon 2. rođendana kreće s adaptacijom, je li to onda prekasno?

A ako primi Prevenar prije 2. godine onda moraju ići dvije doze, a ovako bi primila samo jednom cjepivo
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 08:55   #925
Ja sam imala istu dilemu, ali s godinu manje, jer je moj kretao sa 1g. Pa sam ga radje na kraju cjepila prije polaska, dok jos nije bio smrkav i virozan.

Tesko je rec dal smo pogodili ili ne - on zbilja nilad nije pokupio nista jaceg od viroze i kozica. Tu prvu godinu je pokupio i pneumokok ali bez nekih velikih simptoma i tad sam bila sretna da je cjepljen prije. E sad, da li je to zbog dobrog imuniteta ili dugog dojenja ili prevenara prije polaska ili kombinacija svega ili je jednostavno tako grah pao... tesko je zbilja rec
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 09:05   #926
ja sam oboje cijepila prije polaska u vrtic, u dvije doze.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:32   #927
Mi se bas spremamo cijepiti malog
Ako vam to nesto znaci,i ja sam pitala koliko prije bi trebalo cijepiti,mislim prije polaska u vrtic
Pa je dr rekla da je dosta i par dana da taj neki titar naraste,sta god to znacilo

Dosla sam pitati nesto drugo,sta vi nosite one rashladne torbe,ili sta? Jer mi je rekla da od ljekarne do pedijatra obavezno u frizideru
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 14:37   #928
nista ja nisam kupovala u apoteci, nasa pedica to ima kod sebe.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 20:32   #929
naša nema
baš sam pitala
moram naručiti u apoteci i onda donjeti u frižideru kod pedijatra da ga cijepi
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:04   #930
Mi obicno narucimo tjedan dana prije cijepljenja da stigne u ljekarnu jer ga ni tamo nemaju.
Pa na dan cijepljenja prije nego smo naruceni skocim u ljekarnu po njega samom. Pedijatrica je rekla da smije 10-15 min biti na "sobnoj temperaturi".
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 22:08   #931
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
naša nema
baš sam pitala
moram naručiti u apoteci i onda donjeti u frižideru kod pedijatra da ga cijepi
ja koristim lijekove koji se trebaju transportirati u frižideru.
prvo, njima ne bude baš ništa ako su pol sata van frižidera, pa ako ti je ljekarna blizu pedice, ne moraš paničariti.
drugo- meni frendica dala onu malu termo torbu za bočice i ja si nju večer prije puta stavim u zamrzivač da ohladi dobro i onda mi u nju stanu 2-3 kutijice.
kutija od cjepiva je otprilike iste veličine kao kutija cigareta. cca.
ako nemaš rashladnu torbu, možeš rashladiti hrpu, ili onaj uložak od prijenosnog frižidera , bilo što što će ti držati to na hladnom pol sata-sat.
pretpostavljam da ti je ljekarna ipak relativno blizu pedijatra?

edit: većina svih lijekova koji se injektiraju se ipak drže na sobnoj temperaturi bar 10 minuta jer inače više peku.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 05:13   #932
Kod prekida cold chaina (2-8°C) pri pohrani ili transportu cjepivo se obično ne koristi dok stručna osoba iz nadležne službe ne donese odluku o tom pojedinačnom slučaju. Pretpostavljam da ti nisi ta osoba i da ne znaš koliko je koje cjepivo osjetljivo na toplinu, pa bi se možda mogla suzdržati od savjetovanja opuštenosti ljudima koji trebaju transportirati cjepivo za dijete usred lipnja.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 20:41   #933
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kod prekida cold chaina (2-8°C) pri pohrani ili transportu cjepivo se obično ne koristi dok stručna osoba iz nadležne službe ne donese odluku o tom pojedinačnom slučaju. Pretpostavljam da ti nisi ta osoba i da ne znaš koliko je koje cjepivo osjetljivo na toplinu, pa bi se možda mogla suzdržati od savjetovanja opuštenosti ljudima koji trebaju transportirati cjepivo za dijete usred lipnja.
evo, i sama ženska je rekla da im je pedijatrica rekla da smije biti neko vrijeme na sobnoj temperaturi

Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
Pedijatrica je rekla da smije 10-15 min biti na "sobnoj temperaturi".
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 21:23   #934
ja isto moram naručiti cjepivo
od ljekarne imam 2 minute autom do pedijatra
sestra to zna i svejedno mi je napomenula da ga moram donjeti u frižideru

budem uzela onu torbu za cugu i one uloške zamrznem pa ću u to strpati

htjela sam pitati, u kojem obliku dođe to cjepivo? onako u maloj staklenoj flašici pa sestra gurne špricu u onu gumu na vrhu?


i još da pitam, rekli su mi da cjepivo košta 480kn, tako nešto. možda je vani negdje jeftinije?
moram napomenuti ja živim cca 15km od slovenije i cca 30km od mađarske, pa nam to nije problem
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 21:50   #935
ako se nešto nije mijenjalo, prevenar dolazi u već napunjenoj šprici. i prema uputi o lijeku- stabilan je 4 dana na temperaturi do 25 stupnjeva. tak da zaista nema potrebe za frižiderom.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 01:41   #936
Sestrina mlađa kći je sa svoja 2mj. života završila u bolnici s upalom pluća i kasnije, kad je došlo vrijeme za cijepljenje protiv pneumokoka, to je za nju bilo besplatno. Krenula u vrtić s 3 god..(nije bila u jaslicama) zasad samo uobičajene virozice, nije se ponovila upala pluća..hvala Bogu...također je dojena dugo, do 2 godine.

Poslano sa mog LG-D410 koristeći Tapatalk
Light Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 13:56   #937
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ako se nešto nije mijenjalo, prevenar dolazi u već napunjenoj šprici. i prema uputi o lijeku- stabilan je 4 dana na temperaturi do 25 stupnjeva. tak da zaista nema potrebe za frižiderom.
onda to valjda moja sestra ne zna
Grrrrr
Mi imamo neke druge dijagnoze ali se ne ticu disnih puteva i nikako ne mozemo dobiti besplatno cjepivo
Pitala sam,ali ne ide
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 14:35   #938
Ja u ljekarni podignem kutijicu i dam tako sestri. Nisam je nikad otvarala pa ne znam :/
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 15:22   #939
Quote:
Light Green kaže: Pogledaj post
Sestrina mlađa kći je sa svoja 2mj. života završila u bolnici s upalom pluća i kasnije, kad je došlo vrijeme za cijepljenje protiv pneumokoka, to je za nju bilo besplatno. Krenula u vrtić s 3 god..(nije bila u jaslicama) zasad samo uobičajene virozice, nije se ponovila upala pluća..hvala Bogu...također je dojena dugo, do 2 godine.

Poslano sa mog LG-D410 koristeći Tapatalk
Meni je baš neki dan pedica savjetovala d mlađeg cijepim sa prevenarom prije vrtića, jer je sklon prehladama, a sa 1,5 mjesec je bio u bolnici sa upalom pluća. Nije mi niš rekla da bi mogli dobiti besplatno cjepivo, baš ću provjeriti.
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 20:05   #940
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ako se nešto nije mijenjalo, prevenar dolazi u već napunjenoj šprici. i prema uputi o lijeku- stabilan je 4 dana na temperaturi do 25 stupnjeva. tak da zaista nema potrebe za frižiderom.
Super onda. Probala sam izguglati koliko je osjetljiv ali kao za vraga, baš za njega nisam našla.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.