Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2013., 15:33   #41
Da, dakle- prvo stavke, zatim ukupno, a obično pri dnu računa imaš osnovice i PDV u ukupnom iznosu iskazane posebno, sa pripadajućim porezom na potrošnju ukoliko određeni artikal podliježe plaćanju istog (PP).
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 15:36   #42
sada sam vidjela da ti ustvari ništa nisam odgovorila, oprosti...ti pitaš za stavke.

sada i mene zanima.

ali nikada nisam vidjela da je na računima iskazano sve zasebno, ni u trgovinama kada odem pokruh i mlijeko, u dnu su uvijek zbrojno iskazane osnovice i pdv.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 16:42   #43
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Molim uvažene znalce da mi nešto pojasne :

"Konačni prijedlog izmjena Zakona o PDV-u"

Članak 79.

Račun mora sadržavati sljedeće podatke:

Stavka 6.

jediničnu cijenu bez PDV-a odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene
usluge, razvrstane po stopi PDV-a


Ako sam dobro shvatio to znači da na računima ugostitelja svaka stavka računa mora imati cijena bez PDV-a?
Nisam znalac, ali i mene zanima ovo što ti pitaš pa pišem svoje razmišljanje i molim uvažene znalce da se uključe.
Evo kako se meni čini:
U novom Zakonu o PDV-u je propisan samo "veliki" račun (prema sadašnjem članku 15.), a mali račun iz tog članka (krajnja potrošnja tipa maloprodaja, ugostiteljstvo ???? i sl, ne trebaju imati te podatke, već se rade prema OPZ-u, budući da je sada tamo propisan sadržaj "malog" računa.

Moguće je napraviti i "veliki" račun, ali će cijene početi "bježati" zidanjem s lijeva na desno (šnicla će koštati npr.50,01 kn). Kako to objasniti gostu?

Ajde napiši kako se tebi čini da treba.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 17:37   #44
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Zna li vec netko, kako ce funkcionirati naplata neke usluge?

Npr, ja imam firmu u HR (firma A), pogodim posao "uslugu montaze" firmi iz Njemacke (firma B) i odradim tu montazu u Njemackoj.
Mislim da je u ovom slučaju montaže bitno mjesto isporuke. Čl. 17 kaže:

(1) Mjestom obavljanja usluga poreznom obvezniku koji djeluje kao takav smatra se mjesto sjedišta tog poreznog obveznika."
U tvom slučaju to bi bila Njemačka.
Ukoliko montiraš svoj proizvod koji si im prodao, na proizvod ti ne obračunavaš pdv (obračunavaju ga i predporez priznaju oni) , ali na uslugu montaže da i za to bi se trebao za potrebe pdv-a registrirati u Njemačkoj.
Tako to meni izgleda. Nisam još sto posto sigurna. Čekam seminar (opet ) i pravilnik.

Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Molim uvažene znalce da mi nešto pojasne :

"Konačni prijedlog izmjena Zakona o PDV-u"
Članak 79.
Račun mora sadržavati sljedeće podatke:
Stavka 6.
jediničnu cijenu bez PDV-a odnosno iznos naknade za isporučena dobra ili obavljene
usluge, razvrstane po stopi PDV-a


Ako sam dobro shvatio to znači da na računima ugostitelja svaka stavka računa mora imati cijena bez PDV-a?
Mislim da se to odnosi samo na ono što još uvijek zovemo R-1 ili R-2 računi (isporuka drugom poreznom obvezniku) , a ne i na gotovinske/maloprodajne račune. Gotovinski računi i dalje prema OPZ-u. Ali vidjela sam negdje na dnevnom redu Sabora i izmjene OPZ-a al nisam čitala detaljnije.

Nekako mi nema smisla čl. 79. zakona o pdv-u primjenjivati na gotovinske/maloprodajne račune i ispisivati za svakoga kupca ili gosta ime, prezime, adresu, oib....
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 17:57   #45
Vezano za ovu temu, već je dodan u OPZ (članak 54a), a sad je u Saboru opet i dodaje se članak 54.b (zbog fiskalizacije). Definira se tko ne treba izdavati račune.


Računi za gotovinski promet

Članak 54.a

Računi za gotovinski promet, isječci vrpce ili potvrdnice iz naplatnih uređaja moraju sadržavati najmanje ove podatke:
1. broj i nadnevak izdavanja,
2. ime (naziv), adresu i osobni identifikacijski broj poduzetnika koji je isporučio dobra ili obavio usluge te naznaku mjesta gdje je isporuka dobara ili usluga obavljena (broj prodajnog mjesta, poslovnog prostora, prodavaonice i sl.),
3. količinu i uobičajeni trgovački naziv isporučenih dobara te vrstu i količinu obavljenih usluga,
4. ukupni iznos naknade i poreza razvrstani po poreznoj stopi.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 00:03   #46
Kada se na račun stavlja tekst "prijenos porezne obveze"?
Ja mislila uvijek kada obveza PDV-a prelazi na kupca pa i na oslobođenja (od članka 41. nadalje...), međutim, nije tako, rekoše na seminaru.
Kako to ide?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 07:30   #47
Hi

firma je dobila od carinarnice EORI broj, tj HR pa OIB...da li je to taj PDV identifikacijski broj ili se treba slati zahtjev?
Hvala
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 09:30   #48
Quote:
SAY kaže: Pogledaj post
Hi

firma je dobila od carinarnice EORI broj, tj HR pa OIB...da li je to taj PDV identifikacijski broj ili se treba slati zahtjev?
Hvala
Da,to je taj broj. Oni koji su već radili sa stranim zemljama dobit će PDV identifikacijski broj bez zahtjeva,a oni koji će tek početi raditi van RH podnijet će zahtjev.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 09:33   #49
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Da,to je taj broj. Oni koji su već radili sa stranim zemljama dobit će PDV identifikacijski broj bez zahtjeva,a oni koji će tek početi raditi van RH podnijet će zahtjev.
Hvala na odgovoru
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 09:42   #50
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Kada se na račun stavlja tekst "prijenos porezne obveze"?
Ja mislila uvijek kada obveza PDV-a prelazi na kupca pa i na oslobođenja (od članka 41. nadalje...), međutim, nije tako, rekoše na seminaru.
Kako to ide?
Kada je usluga obavljena poreznom obvezniku koji nema sjedište u tuzemstvu, ta usluga ne podliježe oporezivanju u tuzemstvu,jer je usluga obavljena tamo gdje je sjedište primatelja usluge (npr. u Beču) i tada se porezna obveza prenosi na primatelja usluge (revers charge). Kako bi se utvrdilo da korisnik usluge u drugoj zemlji članici nastupa u svojstvu poreznog obveznika,hrvatski izvršitelj usluge mora imati PDV identifikacijski broj primatelja usluge. Tada se na računu piše klauzula "Prijenos porezne obveze" tj. "reverse charge". Tim prijenosom pojednostavljen je postupak obračuna PDV-a ,pa se izvršitelj usluge ne mora registrirati kao porezni obveznik u toj državi gdje je obavljao uslugu. Ako izvršitelj ne dobije PDV identif.broj onda se smatra da je uslugu izvršio krajnjem potrošaču i ta usluga podliježe oporezivanju u RH.
Uh, ima tu svega za proučavati,pa hvala Bogu na forumu da možemo razmijeniti shvaćanja svega ovoga.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 10:11   #51
da će onda i obrtnik (obveznik poreza na dobit) koji posreduje u usluzi prijevoza pisat revers charge ....
znači ona kupi prijevoz određene robe kamionom i proda taj prijevoz nekom drugom koji i konkretno odradi tu uslugu u npr. Mađarskoj ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 11:46   #52
uvoz vs stjecanje dobara

ako netko zna...

što sve trebam napraviti kad kupimo robu iz EU? dosad mi je špediterka odrađivala taj dio pri uvozu, a sad moram sama, pretpostavljam, obračunati vrijednost robe i na to obračunati pdv. u pdv obrascu ga staviti i kao obvezu i kao pretporez, bez plaćanja istog. zanima me što još moram, da li se na osnovicu obračunavaju i troškovi prijevoza do granice (nema više logike jer nema carine) i koji se popratni obrasci trebaju popuniti, predati...?

saznala sam da nismo obvezni predavati intrastat, jer nam je promet bio manji od 1.700.000,00 kn, kao i da oni sami obavještavaju kad postaneš obvezan. ženskica na intrastat helpdesku carinske uprave je bila vrlo susretljiva i ljubazna.

Zadnje uređivanje misty marie : 13.06.2013. at 12:04.
misty marie is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 15:51   #53
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
ako netko zna...

što sve trebam napraviti kad kupimo robu iz EU? dosad mi je špediterka odrađivala taj dio pri uvozu, a sad moram sama, pretpostavljam, obračunati vrijednost robe i na to obračunati pdv. u pdv obrascu ga staviti i kao obvezu i kao pretporez, bez plaćanja istog. zanima me što još moram, da li se na osnovicu obračunavaju i troškovi prijevoza do granice (nema više logike jer nema carine) i koji se popratni obrasci trebaju popuniti, predati...?

saznala sam da nismo obvezni predavati intrastat, jer nam je promet bio manji od 1.700.000,00 kn, kao i da oni sami obavještavaju kad postaneš obvezan. ženskica na intrastat helpdesku carinske uprave je bila vrlo susretljiva i ljubazna.
Ovo što si navela je točno. Znači,pdv obrazac i kao obveza i pretporez,ali još ispunjavaš i PDV-S (Prijave za stjecanje dobara i primljene usluge iz drugih DČ). Porezna osnovica kod stjecanja dobara je naknada koja se utvrđuje na isti način kao i za isporuku dobara u tuzemstvu (čl.34 Zakona). Ja bih rekla da se na osnovicu onda obračunavaju troškovi prijevoza,takse,subvencije...). Ali voljela bih da to ipak još netko potvrdi.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 17:59   #54
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Kada je usluga obavljena poreznom obvezniku koji nema sjedište u tuzemstvu, ta usluga ne podliježe oporezivanju u tuzemstvu,jer je usluga obavljena tamo gdje je sjedište primatelja usluge (npr. u Beču) i tada se porezna obveza prenosi na primatelja usluge (revers charge). Kako bi se utvrdilo da korisnik usluge u drugoj zemlji članici nastupa u svojstvu poreznog obveznika,hrvatski izvršitelj usluge mora imati PDV identifikacijski broj primatelja usluge. Tada se na računu piše klauzula "Prijenos porezne obveze" tj. "reverse charge". Tim prijenosom pojednostavljen je postupak obračuna PDV-a ,pa se izvršitelj usluge ne mora registrirati kao porezni obveznik u toj državi gdje je obavljao uslugu. Ako izvršitelj ne dobije PDV identif.broj onda se smatra da je uslugu izvršio krajnjem potrošaču i ta usluga podliježe oporezivanju u RH.
Uh, ima tu svega za proučavati,pa hvala Bogu na forumu da možemo razmijeniti shvaćanja svega ovoga.

Molim te, nastavi, ali da nije usluga nego dobro. Što bi se onda pisalo na računu?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 20:02   #55
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Kada je usluga obavljena poreznom obvezniku koji nema sjedište u tuzemstvu, ta usluga ne podliježe oporezivanju u tuzemstvu,jer je usluga obavljena tamo gdje je sjedište primatelja usluge (npr. u Beču) i tada se porezna obveza prenosi na primatelja usluge (revers charge). Kako bi se utvrdilo da korisnik usluge u drugoj zemlji članici nastupa u svojstvu poreznog obveznika,hrvatski izvršitelj usluge mora imati PDV identifikacijski broj primatelja usluge. Tada se na računu piše klauzula "Prijenos porezne obveze" tj. "reverse charge". Tim prijenosom pojednostavljen je postupak obračuna PDV-a ,pa se izvršitelj usluge ne mora registrirati kao porezni obveznik u toj državi gdje je obavljao uslugu. Ako izvršitelj ne dobije PDV identif.broj onda se smatra da je uslugu izvršio krajnjem potrošaču i ta usluga podliježe oporezivanju u RH.
Uh, ima tu svega za proučavati,pa hvala Bogu na forumu da možemo razmijeniti shvaćanja svega ovoga.
kako ce ici s uslugama di je primatelj usluge zemlja koja nije clanica EU ?
jel se tu obracunava Hrvatski PDV ili isto kao za primatelje iz EU
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 20:24   #56
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
kako ce ici s uslugama di je primatelj usluge zemlja koja nije clanica EU ?
jel se tu obracunava Hrvatski PDV ili isto kao za primatelje iz EU
U biti isto. Mjesto oporezivanja je mjesto sjedišta poreznog obveznika primatelja usluga. Izvršitelj usluge treba imati dokaz da je primatelj izvan EU porezni obveznik u svojoj zemlji. Znači,nama primatelj izvan EU treba dati neki dokaz da je u svojoj zemlji registriran kao porezni obveznik.Do sada nije bilo propisano da primatelj usluge mora osigurati dokaz o svom statusu,ali od sada za primjenu prijenosa porezne obveze na poreznog obveznika izvan EU treba nabaviti potvrdu poreznog tijela države u kojoj je korisnik usluge registriran kao porezni obveznik. E sad, kak zapravo izgleda ta potvrda,gdje će se dobiti jedino sam našla da je to regulirano Provedbenom Uredbom Vijeća EU br 282/2011,čl.17 i 18. ,ali ne mogu naći to.

Vrijednost isporuke poreznom obvezniku izvan EU iskazuje se samo u obrascu PDV (Obavljene isporuke izvan EU).
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 20:39   #57
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Molim te, nastavi, ali da nije usluga nego dobro. Što bi se onda pisalo na računu?

Na računu pišemo: "Oslobođeno PDV-a temeljem članka 41.st.1.t.a)Zakona".
Obvezu obračuna PDV-a ima kupac (stjecatelj) u svojoj zemlji. To vrijedi samo ako razmijenimo PDV identif.brojeve.
Za isporuku dobara ispunjava se PDV obrazac-isporuka u drugu članicu i Zbirna prijava za isporuke dobara i usluga u druge članice.

Ako nemamo njegov identif.broj isporuka je oporeziva kod nas i u PDV obrascu ide pod oporezive isporuke.

Kod dobra je to malo kompliciranije,ima puno detalja,pa se ne može baš općenito nego na konkretne primjere.

Zadnje uređivanje konto12345 : 13.06.2013. at 20:47.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:31   #58
Molim tumačenje što čini poreznu osnovicu prilikom stjecanja robe iz EU ( dakle iznos na fakturi , ili treba dodavati neke troškove, prijevoz ili sl.), te kako će se raditi konkretno obračun (s kojim tečajem , datum računa ili isporuke ili kako?). Koji su dokazi da je roba kod isporuke otpremljena u drugu državu ČE?
računovođa 101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 12:52   #59
Usvojen Zakon o PDV-u i izmjene ZOR-a
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 19:33   #60
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Na računu pišemo: "Oslobođeno PDV-a temeljem članka 41.st.1.t.a)Zakona".
Obvezu obračuna PDV-a ima kupac (stjecatelj) u svojoj zemlji. To vrijedi samo ako razmijenimo PDV identif.brojeve.
Za isporuku dobara ispunjava se PDV obrazac-isporuka u drugu članicu i Zbirna prijava za isporuke dobara i usluga u druge članice.

Ako nemamo njegov identif.broj isporuka je oporeziva kod nas i u PDV obrascu ide pod oporezive isporuke.

Kod dobra je to malo kompliciranije,ima puno detalja,pa se ne može baš općenito nego na konkretne primjere.
Evo, to me buni. Tu stavljaš samo članak oslobođenja (41.1.a), a ne pišeš prijenos porezne obveze. Isto porez plaća kupac u svojoj zemlji.

Ima neko razlikovanje, ali ..... uf! Nikako da ga shvatim kako treba.

Normalno da mislim na odnose između dva registrirana porezna obveznika u VIES bazi, iako to nisam posebno naglasila.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.