Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2016., 13:40   #41
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Apsolutno odsustvo patnje je puno više od psihoterapije.




Jesi li ti ikad čitao Budizam, ali on se upravo bavi umom i sklonostima istog. Patnja postoji samo u našim glavama, ako se identificiraš sa tijelom, duhom i željama. Ako nisi nijedno od toga, onda ne patiš.
Jao,covece.Patnja ne postoji samo u nasim glavama,vec i realno,jer ona nas zarobljava psihicki i koju god bi ''duhovnu praksu''probali da je se resimo,teska patnja je uvek tu sa nama i stvara bol,isto onako kako i npr ukljuceni bojler stvara vrucu vodu.Budizam upravo govori da patnja nastaje upravo iz zelje da budemo zadovoljni,sto je nekada tacno,kada su nam ambicije velike,a ne uspemo da ih zadovoljimo,ali cesto i ne.Recimo kad bi ja slomio nogu i ruku,ta patnja ne bi nastala iz moje zelje da ja budem zadovoljan,vec je nastala nesrecnim sticajem okolnosti.I tu ja ne bi zeleo zadovoljstvo,vec odstranjivanje bola,sto za mene nije isto,jer zelja za nekim zadovoljstvom je vise hedonizam,a zelja za odstranjivanjem bola je fizicka potreba a i psihicka,bilo da se radi o psihickoj ili fizickoj boli.U tom slucaju bi mi najmanje pomoglo identificiranje sa telom,ili onima koji su rodjeni deformisani ili imaju poremecaj na svoj telu,njima to ne bi pomoglo,oni zele da pobegnu od sebe,oni koji pate,a ne da se identifikuju sa bilo cim,vec da pobegnu.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 15:38   #42
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Rade to i danas zato i ima toliko sranja po svijetu. Kakvi preci, ništa nije umrlo. Mrzim vještičarstvo, to što je dobijeno bez zasluge preko magije umiljavanjem nekom "bogu", no onaj vrhunski će sve to kazniti.
Ne razumijem ... ti misliš da današnji pagani imaju ikakve veze s onim drevnim praksama? I da žrtvuju životinje, ma moš mislti.. možda ima i takvih ekscentrika, al ne znam u kojoj su korelaciji sa sranjima u svijetu. Toliko moćni ipak nisu ..
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 17:00   #43
Svi žrtvujemo životinje. Čak i vegani. Svako malo neki miš najebe pod kombajnom da bi mi imali kaj za jest.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 17:43   #44


Pa to je to ... život traži žrtve, u protivnom ga ne bi bilo.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 20:33   #45
Duhovnost koja se drži zemlje ako se ne varam, boginje. (iako također koristi 4 elementa)
E sad koja je razlika od do s recimo šamanizmom,
to nisam skužio ?
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 00:04   #46
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ... ti misliš da današnji pagani imaju ikakve veze s onim drevnim praksama? I da žrtvuju životinje, ma moš mislti.. možda ima i takvih ekscentrika, al ne znam u kojoj su korelaciji sa sranjima u svijetu. Toliko moćni ipak nisu ..
Da. Stare prakse su samo promijenile ruho, tako da nitko tko nije upoznat ne poveže meso, krv i vatru i paganske običaje. Nije to nikakav paganski "običaj", sve što uradiš, i pomisliš ostaje jedno vrijeme u prostoru. To je znanje. Dobro se čuvaj tih, to su doslovice vražja posla, većinom. Slabo je dobrih vještica, većinom su to izopačeni s vražijim dušama. I onda dobiješ uvid tko vlada Zemljom. Ali mislim da ti to vrlo dobro znaš.

Jedini kome se treba moliti je Svevišnji.

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Duhovnost koja se drži zemlje ako se ne varam, boginje. (iako također koristi 4 elementa)
E sad koja je razlika od do s recimo šamanizmom,
to nisam skužio ?
Tako što koristiš četri elementa za neposrednu korist, kao što je već rečeno, za kišu, dobar prinos. Nije to duhovnost. Šaman biljkama mjenja percepciju da spozna nešto o Univerzumu i sebi, a ne samo da mu sutra bude dobar prinos, šaman mjenja sebe, a vještac prirodu oko sebe, pokorava je svojoj volji, a šaman svoju volju pokorava prirodi. Lijepo je znati oboje, ali treba se znati pokoriti prirodi, kad tad đođe ona na svoje..
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 08:31   #47
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Da. Stare prakse su samo promijenile ruho, tako da nitko tko nije upoznat ne poveže meso, krv i vatru i paganske običaje. Nije to nikakav paganski "običaj", sve što uradiš, i pomisliš ostaje jedno vrijeme u prostoru. To je znanje. Dobro se čuvaj tih, to su doslovice vražja posla, većinom. Slabo je dobrih vještica, većinom su to izopačeni s vražijim dušama. I onda dobiješ uvid tko vlada Zemljom. Ali mislim da ti to vrlo dobro znaš.
Ok, ako sam dobro shvatila, ovdje misliš samo na pagane i vještice i njihovu praksu žrtvovanja mesa/životinja u smislu rituala? Dakle, na njih i njihovu praksu?
U smislu, ovo nema veze s običnim ljudima koji jedu mesu (nisu vegetarijanci)?
Čisto da vidim jesam te dobro shvatila..

Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Jedini kome se treba moliti je Svevišnji.
Da
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 12:06   #48
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Da. Stare prakse su samo promijenile ruho, tako da nitko tko nije upoznat ne poveže meso, krv i vatru i paganske običaje. Nije to nikakav paganski "običaj", sve što uradiš, i pomisliš ostaje jedno vrijeme u prostoru. To je znanje. Dobro se čuvaj tih, to su doslovice vražja posla, većinom. Slabo je dobrih vještica, većinom su to izopačeni s vražijim dušama. I onda dobiješ uvid tko vlada Zemljom. Ali mislim da ti to vrlo dobro znaš.
I kad u šetnji šumom naiđeš na kućicu od čokolade, nipošto ne ulazi.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 14:05   #49
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post


Tako što koristiš četri elementa za neposrednu korist, kao što je već rečeno, za kišu, dobar prinos. Nije to duhovnost. Šaman biljkama mjenja percepciju da spozna nešto o Univerzumu i sebi, a ne samo da mu sutra bude dobar prinos, šaman mjenja sebe, a vještac prirodu oko sebe, pokorava je svojoj volji, a šaman svoju volju pokorava prirodi. Lijepo je znati oboje, ali treba se znati pokoriti prirodi, kad tad đođe ona na svoje..
Prije svega je doktor (a onda i putnik u drugi svijet), e sad pa i to je miješanje u prirodne tokove ili ako hoćeš, magija liječenja.

Izgleda kako je (kao najstarija duhovnost ljudi, navodno) šamanizam i vještičarstvo, zapravo jedno te isto. Dodajmo još i druide, pa onda sjevernjake i rune. Što se tiče egipta to nemožemo sigurno znati.

A s druge strane imaš recimo kabalu, jedan apstraktan sustav koji je iznad ovoga devet (ili ipak manje) dimenzija, no ipak ima i sličnosti, upravo u četiri svijeta. Pravo je pitanje jesu ljudi duhovno evoluirali kroz patrijarhatnu religiju ili su zapravo sve zakomplicirali.

Uvijek je pitanje možemo li kao ljudi dalje od stanja transa, ili možda i stanja pri dubokoj meditaciji. (što će reći kako su sve religije bajke i služe za političko ekonomske ciljeve)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 18:20   #50
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Rade to i danas zato i ima toliko sranja po svijetu. Kakvi preci, ništa nije umrlo. Mrzim vještičarstvo, to što je dobijeno bez zasluge preko magije umiljavanjem nekom "bogu", no onaj vrhunski će sve to kazniti.
Zato je najbolje slijediti budistički put izlaza, i ne biti dio toga.
Budizam nije magija i zato ne radiš ništa što smeta Tvorcu, samo pročišćavaš um da dobiješ bolji uvid u stvarnost.
Mrziti osobe koje prakticiraju drugačiji duhovni put i proglašavati njihov duhovni put nužno krivim- uvijek je znak nedovoljnog razumijevanja vlastite duhovnosti.

Silno poštujem svetost budizma, kao što poštujem svetost svake druge religije. I baš zbog toga odgovaram na ovo. Svaka osoba koja nastoji dokazati da je nečija religija ili duhovni put neispravan ili koja još gore mrzi, nanosi uvredu samoj sebi.

Ne postoji jedan neupitno točan način za tumačenje onog božanskog. Postoji samo pravi ili krivi put za pojedinu osobu.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 18:39   #51
[QUOTE=fleur amour;60701905]Kad sam bila na tom putu (a povremeno mu se i sad vraćam), imala sam potrebu za osjećanjem onog iskonskog u sebi i nalazila to u prirodi, i tada sam osjećala prisustvo Božice, kao duha kreacije svega oko nas. I davala sam imena i drugim bogovima i bićima prirode, i osjećala ih, ali kao proizvod svog duha, moje interpretacije, nisam nikad ništa konkretno vidjela (kao što su većina pagana tvrdila da vide ovo ono i idu u ne znam koje svjetove, a ja se čudim, pa kako?). Uglavnom se nisam nalazila u propisanim ritualima, koje nikad nisam ni radila. Nisam osjećala potrebu za njima. Jedino moja imaginacija me ispunjavala. A to je i bilo najljepše. Zato velim, i danas se povremeno tome vraćam.

Imala sam nekoliko vrlo intenzivnih i predivnih duhovnih iskustava, neke sam doživjela za vršenja rituala, dok sam druga doživjela za boravka u prirodi i u drugim situacijama. Ne mogu reći da sam pritom doživljavala neki drugačiji svijet, već samo istinskiju i uzvišeniju stvarnost ovoga svijeta, kao da sam sebe i ono što me okružuje vidjela stvarnije i jasnije no što se svakodnevno čini. To nije bilo viđenje u obliku vizija, već samo shvaćanje, stanje u koje sam ušla ne trudom ili razmišljanjem, već jednostavno božanskom milošću.
Rituale rado obavljam, ali ne nalazim uvijek onoliko vremena koliko bih željela. Iskoristila sam nekoliko predložaka raznih autora da bih načinila vlastitu formu ritual. Volim ih obavljati polako i precizno i tekst koji izgovaram popratiti osjećajima.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 19:11   #52
Iznad računala na stalaži mi se nalazi drvena rezbarija Green Mana - hehe što me podsjeti na Rogonju iz neopaganstva i Wicce.

Nešto ovakvo:



Jedna meni od dražih mitskih pojava iz paganskih i neopaganskih izvora.

Kako vi vikanke/vikani gledate na Rogonju? Onako kako Wicca to prezentira ili na više klasičan način iz starijih tradicija ili nešto skroz drugo?
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:37   #53
Baš ti je zgodan ovaj Zeleni ..

Nisam ga baš doživljavala.. više sam rezonirala s vilama, a u malo putenijem raspoloženju, s bogom Panom

Mislim da se čak u hrvatskoj narodnoj tradiciji spominje Jura Zeleni ..
Ma mislim da je on prikaz univerzalnog boga prirode ..
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:46   #54
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post

Imala sam nekoliko vrlo intenzivnih i predivnih duhovnih iskustava, neke sam doživjela za vršenja rituala, dok sam druga doživjela za boravka u prirodi i u drugim situacijama. Ne mogu reći da sam pritom doživljavala neki drugačiji svijet, već samo istinskiju i uzvišeniju stvarnost ovoga svijeta, kao da sam sebe i ono što me okružuje vidjela stvarnije i jasnije no što se svakodnevno čini. To nije bilo viđenje u obliku vizija, već samo shvaćanje, stanje u koje sam ušla ne trudom ili razmišljanjem, već jednostavno božanskom milošću.
Lijepa su ti iskustva Oplemenjujuća za tvoj duh.


Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Rituale rado obavljam, ali ne nalazim uvijek onoliko vremena koliko bih željela. Iskoristila sam nekoliko predložaka raznih autora da bih načinila vlastitu formu ritual. Volim ih obavljati polako i precizno i tekst koji izgovaram popratiti osjećajima.
Možeš li reći gdje obavljaš rituale? Meni je uvijek bio problem prostor. Nezamislivo mi je to bilo raditi u stanu, prostor mi nema inspiraciju. Nisam ih ni radila, djelomično jer nisam imala potrebu za strukturom, a djelomično jer nisam našla prostor. Zato mi je imaginacija bila glavna, kao što sam već spomenula.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 20:47   #55
Dioniz
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 21:17   #56
Cernunnos?
Katayama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 21:23   #57
https://en.wikipedia.org/wiki/Leshy
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 22:53   #58
Kako vi vikanke/vikani gledate na Rogonju? Onako kako Wicca to prezentira ili na više klasičan način iz starijih tradicija ili nešto skroz drugo?[/QUOTE]


Rogatog Boga doživljavam kao "najmuževniji" aspekt Božanske Muškosti. On predstavlja snagu, hrabrost, surovi muški princip plodnosti koji je nužan za ravnotežu i kreaciju u svijetu. On je Rogati Gospodar svih živih bića, a posebice životinja i ljudi. Povezuje ga se sa ciklusom života. On je Onaj koji život začinje, koji ga provodi kroz sve njegove oluje i preobrazbe i koji ga u konačnici okončava kako bi stvorio prostor za nešto novo. Kao takav, On je i izvor vječite promjene i preobrazbe bića i stvari-te vječite pokretačke dinamike svemira.
Poštujem ga kao Velikog Oca i povremeno Mu se obraćam u molitvama i slavim ga u ritualima. Imam povjerenja u Njegovu zaštitu. Više mu se posvećujem zimi i u jesen.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 23:04   #59
Možeš li reći gdje obavljaš rituale? Meni je uvijek bio problem prostor. Nezamislivo mi je to bilo raditi u stanu, prostor mi nema inspiraciju. Nisam ih ni radila, djelomično jer nisam imala potrebu za strukturom, a djelomično jer nisam našla prostor. Zato mi je imaginacija bila glavna, kao što sam već spomenula.[/QUOTE]


Rituale obavljam uvijek u svojoj sobi. Ondje imam dovoljno privatnosti i mogu si složiti pravi ugođaj.
U počecima svoje prakse više mi je značilo uređenje prostora, priprema ritualnog pribora i sam ugođaj no što mi znače sada. Tako sam prije imala običaj paliti mnogo svijeća, pa bih sobu osvjetlila samo svijećama-oltarna svijeća, četiri svijeće na rubu kruga (po jedna za svaku stranu svijeta), svijeća za stalak s eteričnim uljima... To je izgledalo izuzetno lijepo, ali kako imam tepih u sobi i dosta duge zavjese, uvijek je postojala opasnost da se neki tanjurić na kojem je svijeća prevrne ili da se dogodi neka slična nezgoda. Zbog toga sada više ne palim svijeće-za rasvjetu koristim blago svjetlo noćne lampe koja gori u kutu prostorije, a element vatre predstavljam samo štapom.
Prije rituala pomaknem stolić i stolicu pa imam dovoljno prostora. Kao oltar koristim kutiju u kojoj i držim većinu pribora, što je dosta praktično. Volim raditi sjedeći na podu. Kada sam jednom pokušala sjediti na stolici, osjećala sam da mi to nimalo ne odgovara. Na stolicama sjedim stalno-u tramvaju, kad jedem, kad učim ili čitam, kad sam na kavi... ali kad sjedim na podu, osjećam da je ono što činim posebno i sveto.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 23:04   #60
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Baš ti je zgodan ovaj Zeleni ..

Nisam ga baš doživljavala.. više sam rezonirala s vilama, a u malo putenijem raspoloženju, s bogom Panom

Mislim da se čak u hrvatskoj narodnoj tradiciji spominje Jura Zeleni ..
Ma mislim da je on prikaz univerzalnog boga prirode ..
Je, fora je. Često ih vidim tu po Zagrebu na fasadama. Neki imaju rogove, neki ne.

Pan je uz Dioniza jedan od glavnih kandidata za direktni utjecaj na ovaj motiv po europskim katedralama srednjeg vijeka. Ironično, s obzirom da su isti demonizirani i izjednačeni sa vragom.

Pan je isto zgodan i zanimljiv stvor.

Za Juru Zelenog nisam čuo, interesantno. Doduše znam da je slavenski Veles/Volos bio rogati bog šume, voda, vegetacije i misterije. I poput Pana, bio je dosta temperamentan, divlji, neobuzdan. Obično su ti bogovi bili ambivalentni prema društvenim konstrukcijama reda pa su u narodu istovremeno bili predmet poštovanja i straha.

Rogati bogovi najčešće predstavljaju divljinu, prirodu, izobilje, plodnost i regeneraciju, nerijetko i nagone/spontanost.

Neke asocijacije su neopaganske, nastale iz više izvora kombinirajući više rogatih božanstava, a neke su definitivno tu od samog početka od ranog neolitika nadalje.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:56.