Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2015., 12:27   #41
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Reagirali na što? Na dijagnozu pri kojoj nam liječnik šikne injekciju a nakon toga objasni kako je taj lijek dobiven?
SF.
I je sve hipotetski, jer bome da se nađemo mi ili naši bližnji u tom, ne bi se previše pitali od kud i kako lijek dolazi.

A moral je škakljiva tema i svatko ima svoju definiciju.
__________________
One good thing about music, when it hits you, you feel no pain! Bob Marley
roxene is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 15:00   #42
Quote:
roxene kaže: Pogledaj post
I je sve hipotetski, jer bome da se nađemo mi ili naši bližnji u tom, ne bi se previše pitali od kud i kako lijek dolazi.

A moral je škakljiva tema i svatko ima svoju definiciju.
Ma ja ne volim uopće odgovarati na takve teme, jednom sam tako na hipotetsku odgovorila da je to nemoguće, a nakon par dana sam upravo to iskustvo doživjela. Bila je riječ o nečem lijepom ali svejedno, ne treba prizivati takve stvari nekim iznošenjem stavova ma kakvi oni bili. Što bude bit će i gotovo.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 15:37   #43
Quote:
auroy kaže: Pogledaj post
D) Iz poštovanja prema mučenim ljudima, prihvatio bih takvu pomoć
Šteta je već učinjena, zašto da bude uzaludna?


.
Tako nekako i ja mislim, prošlost se ne može promijeniti, pa kad su već podnjeli žrtvu, neka ona ne bude uzaludna, neka barem drugi imaju od toga koristi.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 11:23   #44
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ma ja ne volim uopće odgovarati na takve teme, jednom sam tako na hipotetsku odgovorila da je to nemoguće, a nakon par dana sam upravo to iskustvo doživjela. Bila je riječ o nečem lijepom ali svejedno, ne treba prizivati takve stvari nekim iznošenjem stavova ma kakvi oni bili. Što bude bit će i gotovo.
"Nikad ne reci nikad." Toliko tocna izjava. . .

P.S. honey, jesi ti to fatalist pomalo?
__________________
One good thing about music, when it hits you, you feel no pain! Bob Marley
roxene is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 15:43   #45
Ako se mučena osoba složi.
GalaGuru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 15:56   #46
Quote:
GalaGuru kaže: Pogledaj post
Ako se mučena osoba složi.
Ovi su se složili da će malo patiti za novac: http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...mi/868390.aspx

A na kraju su megapatili
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 18:46   #47
Mozda bih mogla "podrzati" (iako se mene tu moje podrzavanje ni ne pita, sto je ucinjeno, ucinjeno je), ukoliko je osoba svojevoljno pristala na to. Mada mislim da ce se svaka osoba, koja bi mucila nekoga da bi dosla do nekog saznanja, uvijek opravdavati kako je to u korist nekog viseg cilja, a zapravo nikada sebe ne bi mogla staviti u poziciju mucenog.
BlackSwan97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 04:36   #48
bih, ionako se liječimo tim metodama.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 19:21   #49
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Tema možda nije strogo teološka, ali svakako spada u moralno pitanje.

Zamislimo slučaj gdje nacisti ili neka druga skupina zla vrši eksperimentiranje na ljudima i tako otkrije neke stvari koje bi se mogle iskoristiti u medicini.

Svi znamo da je bilo takvih pokusa na ljudima (zarobljenicima) i da su se otkrivala neka znanja.

E sad, imamo neku bolest, a metoda liječenja je se bazirana na znanju dobivenom od mučenja ljudi, kako bi reagirali?

A) Smatrali bi da je bitna sadašnjost i da sve treba upregnut u medicinu i pomagati bolesnima

B) Iz poštovanja prema mučenim ljudima, odrekli bi se takve pomoći

C) nešto treće

Da se vratim na B), naravno da odbacivanjem ovakvih metoda, mi više ne možemo ispraviti grešku, ali bi ovo bila poruka za neka buduća mučenja ljudi u svrhu otkrivanja novih spoznaja.

Današnja medicina je utemeljna na pokušajima i pogreškama iz prošlosti koji nisu uvijek bili bezbolni po bolesnike. Puštanje krvi svakako nije bila ugodna ni korisna metoda za bolesnike, da ne spominjemo psihijatriju.
U neku ruku svi smo mi korisnici riješenja koje je na ovaj ili onaj način bilo mučenje nekad zbog principa pokušaja i pogreške.
I danas imamo razne metode dijagnostike kao npr. testiranje na alergiju ili pak tretman liječenja kemoterapijom koji su vrlo bolni po pacijenta i koji će se možda u budućnosti smatrati nekom vrstom mučenja.
Također u nekim zemljama postoji i javni oglas za dobrovoljce koji će testirati određene metode ili supstance za novce. To može biti važan čimbenik u otkriću nekog lijeka unatoč tome što neki od dobrovoljaca mogu stradati.

Problem sa tvojim pitanjem je kontekst. Kako izgleda društvo gdje je legalno da se vrše pokusi na ljudima protiv njihove volje? Ili se radi o diktaturi ili o općeprihvaćenoj normi (kao puštanje krvi u srednjem vijeku).
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 23:07   #50
Ne.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 23:21   #51
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
naravno, da se to vec desilo, buduci ne mogu promjeniti proslost, bilo bi glupo eventualna saznanja ne iskoristiti. Naravno oni koji su pri tome postupili neeticki bi trebali snositi konzekvence ukoliko su to radili u kulturi i sustavu/administraciji sa prepoznavanjem odredjenih normi.
Da,ali ti ako se lecis necim takvim prvo uzrokujes ekspanziju popularnosti te metode i povecanje njene proizvodnje.A kao drugo,pokazujes svoju bezosecajnost i ne-eticnost.Ako se suprotstavis tome,onda ta metoda moze da se prekine,ako se svi suprotstave tome.Medjutim sve si rekao o sebi kad si se izjasnio.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 08:37   #52
Svi se htjeli-ne htjeli neizbježno liječimo takvim metodama. To je jednostavno u prirodi medicine. Činjenica da je netko trpio, možda i umro zato da bi nama bilo bolje, ne znači da je ta metoda sama po sebi loša.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.