Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2016., 02:36   #81
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Mislim da je pogresno kategoriju nesvjesnog trpati u kategoriju svjesnog 'Inzistiranje' na odredenom ponasanju moze proizlaziti iz onog nesvjesnog dijela i ne mora biti kulturoloski uvjetovano.
Mogla bih pojasniti i na primjeru, ali imam neki osjecaj da se necemo sloziti.
Ne trebaš mi davati primjere. Poprilično sam potkovan u određenim dijelovima psihološke teorije (pogotovo one koja se bavi ličnošću) : skromni : Nadalje, ne trpam nesvjesno (iako je meni bolji termin pred-svjesno, nešto što prethodni svijesti) u svjesno, već nastojim ukazati da je moguće zauzeti svjestan odnos prema ne-svjesnom - it is a whole new ball game then.

Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Idi ti svojim poslom.
I won't argue you on this one.
__________________
In order to grow you must betray their expectations.
fauxpersona is offline  
Old 06.01.2016., 02:44   #82
Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
Ne trebaš mi davati primjere. Poprilično sam potkovan u određenim dijelovima psihološke teorije (pogotovo one koja se bavi ličnošću) : skromni : Nadalje, ne trpam nesvjesno (iako je meni bolji termin pred-svjesno, nešto što prethodni svijesti) u svjesno, već nastojim ukazati da je moguće zauzeti svjestan odnos prema ne-svjesnom - it is a whole new ball game then.
Vjerujem da možemo, ali nije bas da je isto moguce pucketom prsta. A i ne vidim potrebu za istim u spominjanim situacijama.

Quote:
fauxpersona kaže: Pogledaj post
I won't argue you on this one.
Okej onda.
Shaina is offline  
Old 06.01.2016., 06:17   #83
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
Ne znam što bi to bio emancipiran muškarac, jer se, kad je o emancipaciji riječ, uvijek govori o ženama.

Ovo što si ti nabrojao je sve samo ne privlačno
Evo nešto od pravog stručnjaka za muška i ženska prava, i m-ž odnose, Warrena Farrella: "The measure of a country’s emancipation: the degree to which it frees men from the obligation to protect women and socializes women to equally protect men."
Lyss P. Hacker is offline  
Old 06.01.2016., 09:14   #84
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Većina domaćica ne radi ništa manje nego njihovi muževi.
Iako ja ne bih nikad izabrala tu opciju.
Koje deluzije i bajke.
blort is offline  
Old 06.01.2016., 09:54   #85
Quote:
Eugen C kaže: Pogledaj post
Manje slobode ne mora nuzno biti nesto lose. Dapace, ako trazis partnera onda je dobro imati uvjete na sta maksimalno pristajes.

Ne vidim neki poseban problem u tome.
Manje slobode je uvijek problem.

Ne-sloboda znači da netko drugi donosi odluke o tvom životu. Pa recimo ti želiš studirati a muškarac ( otac ) ti ne da jer misli da je za žena za madraca a ne za mudraca.

Svijest ljudi organizira odnose u društvu, u svim segmentima od države do obitelji. Dok svijest traži Vladara imamo monarhije, diktature i - patrijarhalne obitelji. Dakle *jedan koji vlada* i odlučuje o svemu.

Kad se svijest promijeni ljudi počinju tražiti partnere, suradnike a ne gospodare.

Muškarac počne tražiti ženu - suradnicu a ne ženu - sluškinju.

Od žene partnerice i obitelj i muškarac ima veće koristi nego od žene potčinjene sluškinje.

Odnosno dvije pametne, emancipirane, ravonopravne, obrazovane, jake osobe mogu više napraviti za zajednicu nego jedna jaka osoba + jedna podčinjena.
mravac8 is offline  
Old 06.01.2016., 10:20   #86
Quote:
Lyss P. Hacker kaže: Pogledaj post
Evo nešto od pravog stručnjaka za muška i ženska prava, i m-ž odnose, Warrena Farrella: "The measure of a country’s emancipation: the degree to which it frees men from the obligation to protect women and socializes women to equally protect men."
Ovo je lijepo rečeno.

U modernom svijetu i muškarac i žena imaju pred zakonom jednaka prava, imaju mogućnost školovanja, zapošljavanja, odnosno mogu biti neovisni. Po mom mišljenju, emancipacija je tu napravila posao i tu priča staje.

Sve ovo ostalo, što se "gura" pod problematiku emancipacije, primjerice tko će oprati suđe ili skuhati ručak ili platiti večeru je privatna stvar i stvar dogovora između dvoje odraslih normalnih ljudi.

Moram reći da je u mojoj okolini najnormalnije da muško ponekad skuha ručak ako žena radi dvokratno, da mu žena pomaže u nekim "muškim" poslovima ako je potrebno itd. U tom smislu postoje ljudi koji znaju funkcionirati u zajednici ili koji ne znaju, mislim da to nema veze sa emancipacijom.
Elica Page is offline  
Old 06.01.2016., 10:57   #87
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post

Sve ovo ostalo, što se "gura" pod problematiku emancipacije, primjerice tko će oprati suđe ili skuhati ručak ili platiti večeru je privatna stvar i stvar dogovora između dvoje odraslih normalnih ljudi.
Nema muških i ženskih poslova. A žene su pogotovo u patrijarhatu radile teške muške poslove. Tko je radio na njivi, ako ne žene? Tko je na glavi, pješice i desetke kilometara nosio 20- 30 kila voća i povrća ili litara mlijeka na plac da se proda?

U emancipiranim obiteljima ne odlučuje se prema spolu tko će raditi neki posao, već se odlučuje prema pravilu - što je u tom trenutku bolje i za partnere i za obitelj.

Dakle, ako muškarac dođe ranije s posla, skuhat će ručak a neće čekati ženu da dođe pa da kuha, ako žena dođe ranije, ona će skuhati, ako će žena skuhati, muž će otići po kruh ili po dijete u vrtić ......
mravac8 is offline  
Old 06.01.2016., 14:44   #88
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
U modernom svijetu i muškarac i žena imaju pred zakonom jednaka prava, imaju mogućnost školovanja, zapošljavanja, odnosno mogu biti neovisni. Po mom mišljenju, emancipacija je tu napravila posao i tu priča staje.
Ostaju (u hr) momenti da muskarci moraju dulje raditi, sto se izjednacava skandalozno polagano, muskarce drzava kad pozeli moze gurnuti u opasnost a zene ne (i to cak vrhovna zapovjednica, kojoj su da komedija bude potpuna puna usta rodne problematike), zenske genitalije su zasticene zakonom a muske se slobodno sjeckaju, ustav stiti majcinstvo ali ne i ocinstvo....

I tak. Nismo bas jos sasvim jednaki pred zakonom.
ZloPrase is offline  
Old 06.01.2016., 14:51   #89
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Koje deluzije i bajke.
Većina domaćica koje sam imala priliku sresti su žene koje žive na selu i tamo one rade svašta osim dnevnog kuhanja i pospremanja stana i brige za djecu; rade u vrtu, brinu za životinje, kuhaju pekmeze, ajvare, prave same sir i tako.
Ima tu posla od jutra do mraka.
Domaćicu u gradu - ne mogu se sjetit da poznam ijednu.
mantisa is offline  
Old 06.01.2016., 15:21   #90
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Većina domaćica koje sam imala priliku sresti su žene koje žive na selu i tamo one rade svašta osim dnevnog kuhanja i pospremanja stana i brige za djecu; rade u vrtu, brinu za životinje, kuhaju pekmeze, ajvare, prave same sir i tako.
Ima tu posla od jutra do mraka.
Domaćicu u gradu - ne mogu se sjetit da poznam ijednu.
Što je i normalno, budući da u gradu nećeš upoznati i nijednog domaćina.

Odnosno čovjeka koji će se ustati u pet ujutro, izvesti konje iz štale, upregnuti ih u kola i otići izorati polje.
mravac8 is offline  
Old 06.01.2016., 22:30   #91
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Većina domaćica koje sam imala priliku sresti su žene koje žive na selu i tamo one rade svašta osim dnevnog kuhanja i pospremanja stana i brige za djecu; rade u vrtu, brinu za životinje, kuhaju pekmeze, ajvare, prave same sir i tako.
Ima tu posla od jutra do mraka.
Domaćicu u gradu - ne mogu se sjetit da poznam ijednu.
Zašto onda uopće komentiraš.
blort is offline  
Old 06.01.2016., 22:35   #92
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Zašto onda uopće komentiraš.
Mislim da ih je malo, jer od svih žena koje znam nijedna nije domaćica.
mantisa is offline  
Old 07.01.2016., 10:51   #93
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Mislim da ih je malo, jer od svih žena koje znam nijedna nije domaćica.
Koliko u gradu ima domaćina?

Zašto bi u gradu bilo domaćica ako u gradu nema domaćina?

Tražiš od žena u gradu da se ponašaju kao žene na selu ( kuhaju zimnicu ), ne bi li onda bilo ok da i od mušakraca tražiš isto - da budu domaćini kao muškarci na selu?
mravac8 is offline  
Old 07.01.2016., 17:47   #94
Domacica je njezan naziv za odraslu nezaposlenu, uzdrzavanu zenu, koja mozda ima djecu, mozda ne, mozda zna kuhati, mozda ne, i mozda odrzava kucu cistom, a mozda ne. Iz suhih podataka DZSa vidi se da ih u hr ima na stotine tisuca.

I dok se njezin muski ekvivalent lako moze prozvati za beskorisnog zgubidana, kritiziranje domacica nije PC.
ZloPrase is offline  
Old 07.01.2016., 18:53   #95
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nema muških i ženskih poslova.
Muškarci i žene se razlikuju i iz toga proizlazi i razlika u prilagođenosti (naročito nekim) poslovima.

'Istost' među spolovima se kao dogma nameće kroz medijsko pranje mozga i novu zatucanost...

...u ovom dokumentarnom filmu je to neznanstveno vjerovanje (kakvom su sklone feministice uskih pogleda i slabog obrazovanja) na ilustrativan način sučeljeno ozbiljnoj znanosti:

Brainwashing - The Gender Equality Paradox
(ukoliko ne znaš engleski - prijevod)
- Sizif - is offline  
Old 07.01.2016., 20:11   #96
Quote:
blort kaže: Pogledaj post
Ne, i to nema veze s biologijom nego s društvenim uvjetovanjem(koje je produkt mješavine raznih faktora) i čistom komocijom.

Naslov ti je krivo postavljen, jer to nije nikakav paradoks nego čisto licemjerje, i dotične dok god se tako ponašaju uopće nisu emancipirane.
definitivno da nema riječi o paradoksu. kad sam pročitao naslov začudio sam se, zar i to postoji.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Old 07.01.2016., 23:35   #97
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Koliko u gradu ima domaćina?

Zašto bi u gradu bilo domaćica ako u gradu nema domaćina?

Tražiš od žena u gradu da se ponašaju kao žene na selu ( kuhaju zimnicu ), ne bi li onda bilo ok da i od mušakraca tražiš isto - da budu domaćini kao muškarci na selu?
Nista ne trazim. Rekla sam da domacice sa sela, koje znam, puno rade.
Domacicu u gradu ne poznam osobno niti jednu. U gradu zivim.
mantisa is offline  
Old 08.01.2016., 00:16   #98
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Muškarci i žene se razlikuju i iz toga proizlazi i razlika u prilagođenosti (naročito nekim) poslovima.

'Istost' među spolovima se kao dogma nameće kroz medijsko pranje mozga i novu zatucanost...
Krivo. Sve poslove mogu obavljati jednako muškarci i žene.

Recimo, Janica Kostelić skija bolje od, po slobodnoj procjeni nekoliko milijardi muškaraca.

Atletirčarke, košarkašice, odbojkašice ...,,,,, spretnije su i bolje od, opet, po procjeni barem nekoliko stotina milijuna muškaraca.

Biološke razlike između organizama muškaraca i organizma žene nisu tolike da bi ženu onemogućavalo u nekom poslu kojeg radi i muškarac. A dobro uvježbana žena će, onda taj posao obravljati bolje od jako puno muškaraca.

Jedina biološka razlika između muškarca i žene je ta što žene mogu roditi i dojiti dok muškarac to ne može.
mravac8 is offline  
Old 08.01.2016., 00:17   #99
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Nista ne trazim. Rekla sam da domacice sa sela, koje znam, puno rade.
Domacicu u gradu ne poznam osobno niti jednu. U gradu zivim.
A ja sam ti, očito bezuspješno, pokušala objasniti zašto ne poznaš ni jednu domaćicu u gradu.
mravac8 is offline  
Old 08.01.2016., 00:17   #100
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Domacica je njezan naziv za odraslu nezaposlenu, uzdrzavanu zenu, koja mozda ima djecu, mozda ne, mozda zna kuhati, mozda ne, i mozda odrzava kucu cistom, a mozda ne. Iz suhih podataka DZSa vidi se da ih u hr ima na stotine tisuca.
Ne kužim što si htio reći ovime? Da, među domaćicama ima onih koje samo sjede po kavicama i slikaju se za fejsbuk, ali isto tako i među zaposlenima ima jebivjetara koji si ceskaju jaja na poslu i za to još dobivaju plaću.
Ali kao što si većina zaposlenih ne može priuštiti zabušavanje na poslu, tako si ni većina domaćica ne može priuštiti zabušavanje doma, jer u oba slučaja ponašanje vuče posljedice koje će svi pokušavati izbjeći ako nisu neki opasni bogataši.
Ne poznajem mnogo domaćica, ali čini mi se da većina ne može predahnuti od djece i poslova po kući, kojih uvijek ima ako se želi održavati red i čistoća (pogotovo u starim kućama). Da ne kažem da i kuhanje oduzme gro vremena, pogotovo ako imaš djecu i želiš da se kvalitetno hrane (a tu je i kupnja namirnica).

Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
I dok se njezin muski ekvivalent lako moze prozvati za beskorisnog zgubidana, kritiziranje domacica nije PC.
Dojma sam da se muškarci, generalno, neće toliko pretrgnuti u kući čak ni kad su bez posla. Ne kažem da je to nužno loše (ako baš ne pretjeraju), jednostavno nisu toliko zaokupirani tim stvarima oko održavanja čistoće. Pa možda i odatle razmišljanje da je muškarac 'domaćica' zgubidan - jer ga se automatski zamisli zavaljenog na kauču uz hektolitre piva.

Za mene zgubidani i neradnici nemaju spola. Bit ću jednako kritična prema muškarcu koji je nezaposlen i dane provodi uz tv, i prema ženi u istoj situaciji kojoj je najveći fizički i mentalni napor u životu tegljenje vrećica iz svakodnevnog šopinga. Dok s druge strane ne vidim ništa loše u 'domaćicama' oba spola koji kvalitetno doprinose obitelji, bilo da su se neplanski našli u toj ulozi gubitkom posla, ili su se tako dogovorili sa svojom boljom (lošijom ) polovicom.
Shaina is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.